PDA

Pokaži Full Verziju : Samplovi,vocoder


vlado46
01.04.2009, 19:12
Ajd neka mi netko objasni šta su samplovi i šta znači samplovati?šta je vocoder i čemu služi?Sviram dosta dugo al nikad toliko profesionalno tako da se nikad nisam susretao s tim i ne zna što je to.

Hvala unaprijed

milanche007
01.04.2009, 20:07
sempl ti je engleska rec(SAMPLE),koja bi se mogla prvesti kao uzorak necega.a prostim recima SEMPLER ti je sparava koja ANALOGNI zvuk,pretvara u DIGITALNI.nprimer zvuk harmnike se snimi i onda se posle vrsi obrada tog signala i prilagodjava se u format(ili ti prostim recima zapis) koji bi mogli da prepoznaju muzicki elektronski uredjaji,da posle reprodukuju taj zvuk koji je snimljen,pa tako cujes (skoro)original harmoniku na klavijaturi.nadam se da ti je sad malo jasnije.verovatno ce se javiti neki kolega koji ce ti ovo strucnije objasninti mislim na te izraze,ali prostim recima ti je to to.takodje licno bih voleo da cujem i ja,detljano objasnjenje ovih pojmova,sto bi rekli onako kako se to objasnjava na studijama,da bar raspolazem sa tacnim terminima.a vokoder ne bih da objasnjavam posto ne znam kako da ti objasnim.reci cu ti samo da vokoder i vokalist nije isto.ti si mislio na vokalist,heheh.vokalist ti je uredjaj koji ti omogiucava da sam sebi pevas tercu ili sekstu,ili sta vec hoces,prosto receno.to ti kosmajac koristi http://www.youtube.com/watch?v=pmOvohOTPxo&feature=related .nadam se da su ti bar malo jasnije neke stvari,ehhehe.pozdrav

kreso
01.04.2009, 20:16
Bravo Milanche007 !
Vrlo kvalitetan i jednostavano razumljiv odgovor.

makso68
01.04.2009, 20:25
Pokušaću da ti najjednostavnije objasnim:
Samplovi su zvukovi usnimljeni u studiju,pa po tom ubačeni u rom(internu) ili ram(promjenjivu) memoriju klavijatira ili modula,bilo gitarskih ili za klavijature.Ti,takozvani,sampleri,što se tako često spominju ovdje na forumu,su,u stvari sintovi sa ram(promjenjivom) memorijom i u njih možeš i pored rom(internih)zvukova upisati i samplovane zvukove u zavisnosti koliko dotična klavijatura ima ram memorije.Klavijature,koje nemaju ovu osobinu,obično u svom operativnom sistemu imaju sound editor(modifikator zvuka),u kojem možeš od jednog,dva,ili više različitih rom zvukova praviti zvukove po svom ukusu,dodavati razne vrste efekata.Te nove zvukove možeš memorisati u user memoriju,čija se veličina,opet,razlikuje kod različitih modela sintova.
Vocoder je digitalni modifikator zvuka,koji od vokala(glasa) pravi višeglasnu vokalnu pratnju(tzv. back vokale).Može biti poseban uređaj ili integrisan u aranžer klavijaturu.I njega možeš programirati po sopstvenoj želji(duet,trio,kvartet,hor i dr.) ili koristiti već gotove setove koje nudi proizvođač.Kod aranžera vokalist ima tzv.inteligent funkciju,tj. kao šablon modifikovanja vokala koristi harmoniju koju sviraš na aranžerskoj pratnji.I eksterni vokalist možeš spojiti midi kablom sa aranžerom,pa da radi na isti način.Eto,nadam se da ti je to sad malo jasnije.Pozdrav!
Dodato:
Pardon,nisam vidio da je Milance007 već objasnio sampler,ali nema veze,od viška glava ne boli.

kuki
01.04.2009, 21:01
Tema je na pogresnom mestu!!!
Govorilo se vec o ovom...

hajro
01.04.2009, 22:30
opasan je taj kosmajac svaka mu cast,mene zanima taj vokalist da li on kad ga uklopis sam odredjuje tercu koju ti pjevas ili ga moras ipak harmonski pogoniti(tj.da li svaku tercu prilikom promjene harmonije on sam registruje.)

kuki
01.04.2009, 22:45
Ti treba da izaberes tonalitet.

makso68
01.04.2009, 22:51
Ako ga povežeš midi kablom sa aranžerom,onda sam prepozna terce preko harmonije u aranžerskoj pratnji.Pozdrav!

hajro
02.04.2009, 00:55
hvala prijatelji sada mi je nesto malo jasnije pa cu ipak da ga kupim.

svrakan
02.04.2009, 09:59
I mozes na zadani tonalitet da umemorises pratece kakve ti trebaju,npr. a-moll gornja terca,a mozes i donju,ili kvartu,sekstu,zavisi sta ti treba,on je pogodan za one man band,mada ga Kosmajac koristi verovatno zato sto jedino sam sebe moze da odprati,pa peva kako hoce i onda su mu uvek prateci dobri.Jedno moras da znas ako falisnes mnogo se vise cuje nego bez harmonajzera

morfium
04.05.2009, 05:06
Meni nije jasno zbog radi cega :) dizete tog kosmajca u zvijeze i pravite od njega nekog virtouza?

Sta je to toliko interesantno kod njega i njegovoj svirci i tim bojama sto koristi?

milanche007
04.05.2009, 13:38
ako mene pitas ja se iskreno divim koliko je covek razdvojen.za ono sto on radi potrebno je mnogo truda.e sad o boje ne bih da komentarisem,to je stvar ukusa,kao i nacin svirke.ali da je dobar svirac jeste to se mora priznati.mozda nacin na koji se on prodaje ne odgovara svima...pozdrav

Dell
04.05.2009, 17:26
kolega morfium prvo obrati paznju na datum teme, a onda i na sadrzaj same teme i o cemu se prica. Ovo nije tema za blacenje ili hvaljenje Kosmajca, nego covjek fino pita sta su samplovi a sta vocoder ;) i procitaj pravilnik, da ne te ne moraju opominjati moderatori ;)

morfium
04.05.2009, 18:20
Pa naravno da nije za blacenje ili hvaljenje slazem se :) a slazem se da ga ja nisam prvi ni pomenuo!
To ste trebali da opomenete onog koji je prvi pomenuo onog kog je na neki nacin pohvalio.

A i sto se tice datuma ne znam kakve to ima veze sa tim sto ti pominjes, forum je forum,mislim da mozes napisati kad hoces naravno da nikog ne vrijedjas :) !!!