PDA

Pokaži Full Verziju : Jedan triler - prstomet pitanje


SubSonic
14.03.2009, 02:50
Pozdrav svima,

Imam jedno pocetnicko pitanje (posto sam se skoro dao u vezbanje trilera).

Radi se o trileru: F, F#, F, D# na koji se onda (valjda) vezuje D#, F, D#, D, C. Znam da je ovo verovatno elementarno, ali nikako da pronadjem praktican (pravilan) prstomet za ovaj prvi deo, tako da se lepo moze nastaviti drugi. Ili rotiram ruku, ili gubim ritam (treba biti u tempu cca 136 bpm). Doduse, nemam pojma ni koja je ovo vrsta trilera... :">

Kako biste vi ovo odvirali, kojim prstometom?

Unapred hvala.

tesla
14.03.2009, 03:09
3432 34321 ne znam ni ja koji ti je to triler ali jeddini po meni logican prstored je ovaj...
pozzzzzzz

SubSonic
14.03.2009, 03:23
Uffff... znao sam... :D

I ja sam razmisljao o tom rasporedu, ali mi je bas tesko upotrebiti 4. prst... ali neuvezban je tako da mislim da je to problem. U svakom slucaju, sad sam dobio potvrdu i sad samo treba vezbati.

Hvala puno!

PS.
E da znate kakve sam sve kombinacije prstoreda probao, odma' bi me banovali sa foruma zbog svetogrdja :D

tesla
14.03.2009, 03:41
samo vezba care nista drugo a evo bas probavam kako to moze i ovo je jedino po meni normalno
pozzzzzzzz

gjoko
14.03.2009, 12:23
tesla je u pravu samo tako nastavi....

Dell
14.03.2009, 15:43
u kojem kolu ili pjesmo konkretno imas taj triler, sad sam gledao mozes i 2322, ali bolje i zbog prstoreda i tehnike 3432, ali bitno mi je da mi kazes u kojoj pjesmi ili kolu posto ne znam sta ide prije ili poslije pozzz

tesla
14.03.2009, 16:04
4dellboy
koliko mi je poznato nkada se ne svira istim prstom dva puta za redom i to bi bio nepravilan prstored...

x3meSRB
14.03.2009, 16:05
Ako ne vezbash za takmicenje u klasicnoj muzici, onda ti je napravilniji prstored ili prstomet onaj koji ti je najzgodniji da izvedesh tu stvar, ja sam se jednom lomio oko takve neke gluposti i pitao jednog doktora muzike koji mi je odgovorio bash to isto.... tako da i danas primenjujem taj savet... i mnogo mi je lakshe :-)

p.s. mozzart je u nedostatku prstiju cak odsvirao nosem poslednji ton iz svoje kompozicije, pa sto ne bi i mi..... prost primer za te nepravilnosti vam je Amza Tairov, covek koji svira po nekom svom prostoredu pa sad vidite da on svira s nekim drugim prstometom to ne verujem da bi zvucalo tako..... pozZ.

SubSonic
14.03.2009, 16:38
Pojma nemam odakle je triler, cuo sam na radiju, pa zapamtio melodiju...

Nije problem koristiti bilo koji prstored, probao sam kombinovati svasta, medjutim javlja se problem cistoce i brzine. Do nekog tempa se takav triler moze svirati bilo kako, ali kad se ubrza gubim na brzini, a i gresim (a uz to ruzno izgleda). Inace mi je triler na 3. i 4. prstu ocajan (ili bolje reci nikakav).

romario
15.03.2009, 23:34
Vježbaj treći i četvrti prst deset dana i riješeno...;)

Dell
16.03.2009, 00:04
ne samo treci i cetvrti prst, nego sve trilere, a tesla jeste nepravilan prstored, ali je praktican, jer ako je izvjezbano ne dolazi do prekida, uostalom ne moze se tako reci, svira se tim i tim prstom, zavisi sta ide prije ili poslije.

svrakan
16.03.2009, 00:23
Prakticno?22 nikako,nikako sa istim prstom.

romario
16.03.2009, 10:03
ne samo treci i cetvrti prst, nego sve trilere, a tesla jeste nepravilan prstored, ali je praktican, jer ako je izvjezbano ne dolazi do prekida, uostalom ne moze se tako reci, svira se tim i tim prstom, zavisi sta ide prije ili poslije.


Da.

Ali posebno treba vježbati ono gdje postoji problem.

A čovjek je rekao : treći i četvrti prst...

Misa91
16.03.2009, 15:45
Evo da se i ja prikljucim. Po meni je najlakse i najpravilnije kao sto kolega rece 3432, mada mislim da ne bi bilo pogresno ako bi odsvirao 2321 23212. Ne znam kako tacno zvuci triler i sta se svira dalje, jer od toga moze da zavisi raspored prstiju.

Ako je ovo skroz nepravilno neka me neko ispravi!

tesla
16.03.2009, 16:09
moze i 66478 napisao sam coveku kako ide a to dli ce ko svirati sest puta istu dirku zaredom i to istim prstom i to dali je mocart odsvirao nosom ili betoven nogom nije bitno prstored ide tako kako ide bez obzra sta je pre ili posle. E sad ako covek ne moze tj ne ume da sa cetvrtim prstom odsvira to je drugi problem ja mu tu ne mogu pomoci to mora sam da vezba....

SubSonic
16.03.2009, 17:07
Ma samo opusteno... tacno je da mi (za sad) ne ide upotreba 343 kod trilera, medjutim ja sam pitanje postavio bas iz razloga da mi neko ko je iskusan svirac kaze koji se prstomet koristi, pa da ja vezbam. Znaci nije meni cilj napraviti neku kompenzaciju (pa da naucim nepravilno). Kad vec ucim i vezbam, daj da onda to radim koliko je vise moguce ispravno.

Osim toga, ja to vise onako za svoju dusu malo klavijatura - malo Cubase, ali bih zeleo da vezbam pravilno (nakon 15+ godina gitare, covek pozeli da promeni instrument). Koristm Yamaha PSR-1500 i Yamaha KX61 i svestan sam da tu nema nekog brzog soliranja... ;)

Dell
16.03.2009, 19:15
bolje ti je da sviras tako s 3 i 4 prstom, evo sad sam probao na klavi da probam, ispricavam se nije onako kako sam prvobitno napisao ;) ali opet ako mozes reci o kojoj je melodiji rijec ili ako nije problem da uplodash

SubSonic
16.03.2009, 21:07
Ajde probacu da iskopam negde, posto se ne secam... ako nabasam na pesmu napisacu.

strale89
18.01.2010, 20:33
vidim da ovde pricate o trilerima.
meni treba pomoc za jedan triler koji se svira u pesmi:
Zeljko Samardzic - Sve je moje tvoje

ako zna neko..molim vas za pomoc :)

hvala vam u napred !!

Dell
18.01.2010, 20:38
ne zna niko dok nam ne reknes koji triler :) postavi video s youtube pa reci koja minuta i sekunda

strale89
21.02.2010, 14:31
evo link od pesme:

http://www.youtube.com/watch?v=hgQwb9Tcu-8

triler je odma na pocetku 00:02 i posle na 00:04 - 00:06

MusicAngel
26.02.2010, 01:54
Verovatno mislis na onaj makedonsko-bugarsko-rumunski triler xD Fora je u tome da triler ne zavrsava na tonu kojim si poceo, vec na onom drugom. Konkretno triler d-e (ako je pesma u h-molu cini mi se originalno) - d,e,d,e,d,e, gde ton e posmatras kao "centar" a ovo d je kao predudar za e. To ces najbolje da cujes ako odsviras uzastopno tri puta e sa predudarom d. E sad, fora kod predudara je u tome da se on nalazi ispred note koja sledi (logicno) tako da u ovom trileru imas osnovu: "e,e,e" a tik pre nego odsviras to "e" odsviras "d" i zavrsis na tonu "e". d|E d|E d|E posmatraj ova 'E' kao tri osmine sa tackom a 'd' kao sesnaestine. (ili 16tine sa tackom i 32jke, zavisi od tempa)
Ne znam da li si me skapirao ali ne znam bolje da ti objasim. xD

milanceshow
26.02.2010, 02:24
@strale89
Ajd sad odsviraj!Objasnio ti covek!