PDA

Pokaži Full Verziju : Naziv i raspored 12(?) registara na harmonici


SviraSINT
26.03.2006, 20:53
Poštovani harmoništaci,

Pošto ja nisam harmonikaš a upravo sređujem PA1X, želeo bih da raspored registara poređam i nazovem isto kao kod recimo Guerinija ili Dallape. Mada nisam siguran da su registri poređani isto i kod svih harmonika u zavisnosti od proizvođača!?

E ako bi neko od vas profesionalaca hteo da poređa nazive registara odozgore pa nadole - mislim da bi mnogi koji rade sa aranžerima bili zahvalni jer bi na taj način rasporedili sve nazive na klavijaturi "po redu".

Možda se u suštini u 90% slučajeva koristi samo 4 različita registra?

Unapred zahvaljujem.

KFM

toma
18.12.2006, 23:51
1.MASTER
2.HARMONIUM
3.MUSSETE
4.ORGAN
5.CLARINETE
6.BASSON
7.SOPRAN
8.BANDONION
9.SAXOPHONE
10.ACCORD
11.VIOLIN
12.PICCOLO

EVO MENE NAKON SKORO POLA GODINE NA OVAJ
SAJT,(KOMP MI JE OSAO K VRAGU PA ME NIJE BILO)

NADAM SE DA SAM MOGAO S OVIME POMOCI

POZDRAV

TOMA

SviraSINT
19.12.2006, 01:30
Hvala lafe :-)

RatNik
19.12.2006, 14:58
Mislim da guerrini superior harmonike imaju registre sledećim redom:

BASSON
BANDONION
SAXOPHONE
HARMONIUM
ACCORD
ORGAN
MUSSETE
VIOLIN
OBOE
SOPRAN
CLARINETE
PICCOLO

I sigurmo nemaju MASTER, osim sa strane i bradni

Pozdrav :)

SviraSINT
19.12.2006, 20:02
Super RatNik,

Nego u PA1X ne mogu da nađem par registara, barem po imenu:
BANDONION
i
HARMONIUM.

Ajd ovako da postavimo pitanje: Da poređamo registre po najčešćem korišćenju. Ja sam video da dosta ljudi uglavnom koristi 4 registra, barem što se sintova tiče.

VTi
16.06.2008, 14:47
Mislim da guerrini superior harmonike imaju registre sledećim redom:

BASSON
BANDONION
SAXOPHONE
HARMONIUM
ACCORD
ORGAN
MUSSETE
VIOLIN
OBOE
SOPRAN
CLARINETE
PICCOLO

I sigurmo nemaju MASTER, osim sa strane i bradni

Pozdrav :)

Evo ovako lijepo ja bih molio one koji znaju da mi probaju odgovoriti od kojih se glasova sastoji svaki registar od ovih tu gore navedenih za Guerrini.Slažem neke harmonike na klavijaturi pa mi je to potrbno da sve napravim kako treba.Hvala unaprijed.
Pozdrav!

dux
16.06.2008, 16:31
Za master ti ide organ i violin, za harmonijum bandonion i picolo, za musette violin i picolo.... e sad za ostale neznam, valjda ostaju pojedinacno. Javit ce se valjda netko ko zna vise

pozdrav

VTi
16.06.2008, 16:54
Za master ti ide organ i violin, za harmonijum bandonion i picolo, za musette violin i picolo.... e sad za ostale neznam, valjda ostaju pojedinacno. Javit ce se valjda netko ko zna vise

pozdrav

Hvala na informacijama,znam i ja za neke registre,ali mi fali mislim jedno dva ili tri od tih pa neznam točno koji naziv je za koje miješanje glasova.
Pozdrav!

shtimerserviser
17.06.2008, 20:58
Basson = 1 ton / on je naj niski - naj dublji /
Accord. = 3 tona.Bason,Klarinet i Sopran / Srednji tonovi koji su isti sa razlikom shto Kl.je u kabinu i daje mekshi ton.
Band. = 2 tona. Basson i Klarinet
Sax . = 2 tona. Basson i Sopran
Harm. = 3 tona. Basson, Klarinet i Piccolo / on je visoki ton /
Organ = 2 tona. Basson i Piccolo
Mussete = 3 tona. Klarinet, Sopran i Piccolo
Violin = 2 tona. Klarinet i Sopran
Oboe = 2 tona. Klarinet i Piccolo
Klarinet = 1 ton. Klarinet
Sopran = 1 ton. Sopran
Piccolo = 1 ton. Piccolo

VTi
18.06.2008, 08:21
Basson = 1 ton / on je naj niski - naj dublji /
Accord. = 3 tona.Bason,Klarinet i Sopran / Srednji tonovi koji su isti sa razlikom shto Kl.je u kabinu i daje mekshi ton.
Band. = 2 tona. Basson i Klarinet
Sax . = 2 tona. Basson i Sopran
Harm. = 3 tona. Basson, Klarinet i Piccolo / on je visoki ton /
Organ = 2 tona. Basson i Piccolo
Mussete = 3 tona. Klarinet, Sopran i Piccolo
Violin = 2 tona. Klarinet i Sopran
Oboe = 2 tona. Klarinet i Piccolo
Klarinet = 1 ton. Klarinet
Sopran = 1 ton. Sopran
Piccolo = 1 ton. Piccolo


Hvala na odgovoru,sad konačno imam sve što mi treba da nastavim s radom.
Pozdrav!

dux
18.06.2008, 10:22
Daj molim te napisi i pravi omjer, odnosno jačinu pojedinog u svakoj kombinaciji

pozdrav

shtimerserviser
18.06.2008, 13:04
Ukoliko zelite da imate 13 razlicita registra, napravite josh jednu kombinaciju koja je isto tako lepa OBOE = 2 tona, SOPRAN I PICCOLO. MASTER registar je ORIGINAL 4 glasni koji sadrzi 4osnovna registra, ato su: BASON, KLARINET,SOPRAN i PIKOLO.

VTi
18.06.2008, 14:21
Ukoliko hocete da imate 13 razlicita registra, napravite josh jednu kombinaciju, koja je isto tako lepa OBOE = 2 tona, SOPRAN i PICCOLO

Jel nije taj 13 registar Master(sva 4 glasa zajedno ili neznam već šta)
Jel mi možeš reći dal su svi glasovi iste glasnoće kad iz harmonike izlaze smiješani ili je koji tiši u nekoj od kombinacija.Ako znaš koji glas tiše izlazi van da mi kažeš.Hvala,pozdrav!

tesla
18.06.2008, 14:32
master ti je basson+sopran+klarinet+picolo
i naravno ne idu svi tonovi iste jacine a to zavisi i od harmonike koju radis recimo u masteru ti je kabina i klarinet najjaci recimo 127 sopran 120-124 i picolo 97 ali ti opet napominjem sve zavisi koju harmoniku imas i kakav zvuk zelis
pozzzzzzz
tesla

MileGuerrini
01.07.2008, 15:00
Pozz kolega! Ja bi dodao još jedan savjet ako mi ne bi netko zamjerio!
Četveroglasna harm. poput Guerrini superior 2, sa duplom kabinom, tj. Bassoon i clarinet glasovi u kabini (ili laički rečeno mekši), i piccollo i sopran bez kabine (svijetli)!
Treba uzeti u obzir da su ova 4 glasa osnovni a ostali kombinacije kao što je kolega shtimerserviser (http://www.yu-midi.com/forum/member.php?u=7373) napisao!
Ali dešavalo se kod semplova za klavijature da su zamjenili imena clarinet i sopran registara tako da su se dobivale pogrešne i ružne kombinacije!
Pa pripazi da je clarinet ustvari onaj mekši i topliji registar!
A ako ti još može pomoći to da je:
-bassoon (kabina), najdublji
-clarinet (kabina), višlji za oktavu
-sopran (bez kabine), u oktavi sa clarinetom ali naštiman za pola Hz
i nadalje po ukusu višlje.
-piccollo (bez kabine), za oktavu vislji od clarinet i sopran.

Millan
01.07.2008, 18:25
E, sad je pitanje sta je pogresno i sta je izmesano... Jer je na dugmetarama sopran ili mala kabina ono sto je na klavirnoj clarinet, a clarinet je ono sto je na klavirnoj sopran.:D

MileGuerrini
01.07.2008, 19:57
E to je ono sto zbunjije ljude, Clarinet je na svim harmonikama mala kabina, a sopran svijetli ragistar, a problem se desi sto na jednokabinskim harmonikama koje imaju samo bassoon u kabini, tj. samo "velika" kabina harmonike nemaju clarinet u kabini tako da registar clarinet bude svijetal.
A harmonike bile dugmetare ili klavirke ne ovisi o tome kakav je koji registar.
Treba uzeti u obzir i da su se Srpske Dallape sklepale svakako, i bolje i losije tako da ja nisam nikad naisao na dvije iste Dallape, originalne da ali ove ne.
Tako da je i na tim dalapama znalo biti pobrkanih naziva nad ragistrima,
pise jedan, a svira drugi!
Ako te jos sta zanima mogu ti tocno objasniti sve o registrima kako i zasto, ali ne bi htio biti dosadan!
Pozz

Millan
03.07.2008, 00:47
Ovako kako sam ja napisao je na svim originalnim Guerrini harmonikama i to modelima Champion i Champion Prezident koje sam video i probao u zivotu. Model Champion sam i sam posedovao... Sad, da je na svakoj izbrkano, ne bih bas rekao...:-/ Da, i na svakoj Dallape harmonici(dugmetari) registar Clarinet je ono sto je na klavirnoj Sopran, a ne "mala kabina", pa bila ona rucni rad ili originalna.

Fekete
05.07.2019, 11:20
Pozdrav kolege, tema je stara, no evo za mene aktualna i sada. Zanima me da li ovaj raspored vrijedi isto i kod pravljanja svih registara dallape harmonike, pitam za klavijaturu korg Triton Le...



Basson = 1 ton / on je naj niski - naj dublji /
Accord. = 3 tona.Bason,Klarinet i Sopran / Srednji tonovi koji su isti sa razlikom shto Kl.je u kabinu i daje mekshi ton.
Band. = 2 tona. Basson i Klarinet
Sax . = 2 tona. Basson i Sopran
Harm. = 3 tona. Basson, Klarinet i Piccolo / on je visoki ton /
Organ = 2 tona. Basson i Piccolo
Mussete = 3 tona. Klarinet, Sopran i Piccolo
Violin = 2 tona. Klarinet i Sopran
Oboe = 2 tona. Klarinet i Piccolo
Klarinet = 1 ton. Klarinet
Sopran = 1 ton. Sopran
Piccolo = 1 ton. Piccolo
I da li netko od kolega može napisati koji bi bio pravi omjer, odnosno jačinu pojedinog u svakoj kombinaciji?




Dodato:
pa nije valjda da nitko od kolega ne zna omjer? ili se nikom ne da pomoći..

alan_ford
26.12.2020, 00:45
Basson 16<br /><br />
Bandoneon 16:8 ( 8 je u kabini ako je dvokabinska harmonika)<br /><br />
Sax 16: 8 ( 8 je van kabine ako je dvokabinska harmonika)<br /><br />
Acc 16:8:8<br /><br />
Organ 16:4<br /><br />
Harm. 16:8:4<br /><br />
Master 16:8:8:4<br /><br />
Mussete 8:8:4<br /><br />
Violin 8:8<br /><br />
Oboa 8:4<br /><br />
Sopran 8 ( van kabine) <br /><br />
Clarinet 8 ( unutar kabine)<br /><br />
Piccolo 4<br /><br />
<br /><br />
<br />