PDA

Pokaži Full Verziju : Oprez - kradja preko mobilnih telefona!!!


caka012
23.02.2009, 19:01
Prenosim mail koji sam dobio od poznanika. Napominjem da sam juce imao propusten poziv sa broja +393193260041, sto me navodi da poverujem.



Obavestenje od kolega iz MUP-a.

KOLEGA JE 22. 1. 2009. NA SVOM TELEFONU PRIMETIO NEODGOVOREN POZIV NA TELEFONSKI BROJ +393193260013 ..


Dozvolite da vas upozorim na nov oblik kriminalnih radnji - ovo se vec uveliko dogadja po Evropi a evo, stize i do nas.
Tok nelegalnog rada je ovakav: korisnik mobilnog telefona dobije, u nekom trenutku na svom mobilnom telefonu, propusteni poziv. Do toga moze doci tako da telefon stvarno zazvoni, a moze i da ne zvoni. Uglavnom korisnik dobije propusteni poziv. Kada korisnik mobilnog telefona pogleda broj koji zove i kada taj broj počinje +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., +394... i tako dalje (u ovom primeru, koji mi je poznat telefonski broj je bio: +393193260045 ) i ukoliko korisnik taj poziv odmah izbrise, tim potezom se osigurao i uradio pravu stvar. Ukoliko pak korisnik mobilnog telefona pozove broj propustenog poziva, korisnik mobilnog telefona postaje zrtva kriminalaca. U prethodnom slucaju koji mi je poznat, kolega je svojim odgovorom na propusteni poziv izgubio vise od 2.000 EUR. Određeni brojevi iz gore navedenih grupa uvlace korisnika u situaciju da, kada pozove te brojeve, ne moze da prekine poziv i tako napravi ogromni trosak na svom racunu.
Brojne prijave MUP potvrdjuju da se broj ljudi koji odgovara na ovakve pozive povecava iz dana u dan i da korisnici mobilnih telefona sami sebe guraju u finansijske probleme i postaju zrtve kriminalaca.
U nadi da cemo spreciti da se ovo dalje desava, molim vas da sa sadrzajem ove poruke upoznate sto vise ljudi.

milanche007
23.02.2009, 19:18
da li je moguce da je celo drustvo otislo na put bez povratka....pazite se ljudi ima tu jos opasnih fora po nas za koje jos nismo culi...pozdrav

Milivoj
23.02.2009, 19:32
Hvala na informaciji....Pozz

mykeli
23.02.2009, 20:21
Kako ne mogu da prekinem vezu ???

Izvadim bateriju, ako treba i karticu ...

skoricnik
23.02.2009, 20:32
Da li je ovo vezano i za Pre Paid? Kontam, ako imas 200din kredita, kako moze da ti sapuca 2k evrova?

caka012
23.02.2009, 21:05
Ne moze za pripeid, ali moze za postpeid. Ne moze ti nista ako znas za foru, ako ne znas, jednostavno, koliko sam ja uspeo da shvatim, ne uspes da prekines vezu, ali to i ne primetis. A cifra samo raste da ti i ne znas.

Ja sam imao propusten poziv, kako sam napisao u prvom postu, ali sam ga odmah izbrisao. Sigurno ima nacina da naprave mocan zajeb, nebi to neko tek tako smislio.

Sejox
23.02.2009, 23:57
@skoricnik

E dobar si,stvarno....Pravo pitanje....Imas 200 din. a skine ti 2000 Eura....:)
Salim se naravno.

Meni licno,iako vise odgovara "post paid",ja sam ipak na "pre paid".Trosim ovako
vise,ali sam bar siguran da ne mogu biti "povaljen" za vise od 25 Eura.
A ujedno se osjecam nekako sigurnije,s obzirom na sve moguce i nemoguce
podvale i prevare nasih telekom operatera.
A ujedno,naravno,samim tim zasticen i od tih prevaranata.

DinO74
24.02.2009, 00:08
Imao sam propusteni poziv sa +39 a dalje se ne sjecam koji je broj bio. Normalno da mi nije pal na pamet da nazovem taj broj jer nije mi plata 1000 EUR pa da ja iz BiH zovem po Evropi. Bilo je to mozda prije mjesec dana. Sve u svemu ...tesko da ce navuc kojeg bosanca jer mi smo vec navikli da komuniciramo 90 % preko sms :) Takav nam standard :) Pozz

hajro
24.02.2009, 00:27
istina je da neki iz italije koriste te fore pa oprez.kod nas je(u sloveniji) to vec objavljeno i na tv-dnevniku

Beethoven
24.02.2009, 00:37
Sve mi je jasno ali mi nije jasno kakvu korist oni imaju od toga?Onda mi mirise da je sa druge strane linije nas covek sa devizom "da komsiji crkne krava"...Jedino mi je to logicno...:))

Pozdrav.

ilcezan
24.02.2009, 01:04
da da i ja sam cuo u mkd da ima neka takva fora i ovde se desilo isto

caka012
24.02.2009, 20:45
Ne, nije fora da komsiji crkne krava. Fora je u tome da je to neki broj poput onih koji vam vas mobilni operater naplacuje i jedan deo sredstava zadrzava, a veci deo se uplacuje na racun nekoga koji koristi uslugu operatera i zakupi taj broj. NPR, telekom ima onaj 0900 pozivni broj. Tu je cena poziva 50 din+PDV, ne znam koliko je cena minuta razgovora, 20% zadrzava Telekom a ostala sredstva koja se naplate od onog koji poziva taj broj ide onome ko je sklopio ugovor sa Telekomom i zakupio taj broj. Legalna prevara, s tim sto su se ovi majstori setili kako da ti otmu pare i da te na zajeb nateraju da pozoves broj, sto bas i nije legalno.

Minicevac
24.02.2009, 21:05
Da ne poverujes na koj nacin mogu da tu uzmu pare...Cuvacemo se koliko mozemo:D

No.1
25.02.2009, 06:45
Ma samo mi recite kako se postaje zrtva...
Imam jedan drug place za ovo...dugujem mu "dooobra" usluga...
Dajte da ga oderem jedno 1.000-2.000e...a mozda i jace sto da ne...=))=))

harepa50
25.02.2009, 12:10
stvarno nisam znao za ovo:S
hvala na informaciji!

jager
25.02.2009, 13:32
Kada se ti brojevi pozivaju, onda su to tzv. "pozivi sa dodatnom vrednoscu". Koriste se (legalno) za razna glasanja, za sexy razgovore, horoskope, vesti i svasta jos. Kako kaze caka012, telekom zadrzava jedan deo para, a drugi (veci deo) ide onom ko je zakupio broj. MEDJUTIM! Koliko je meni poznato, ova vrsta naplate ne funkcionise izmedju drzava, vec samo UNUTAR drzave. Ako se pozove 0039xxxxx, sto je Italija, tesko da ce se veza uopste i uspostaviti, semako nije neki "obican" broj.
Moji klinci su hteli da zovu jedan od brojeva za neki kviz na hrvatskom RTL-u, i sva sreca, nije im se uspostavila veza :)