PDA

Pokaži Full Verziju : Koristite li rasvetu na svirkama?


caka012
06.02.2009, 00:00
Gledao sam malo na par mesta, i ocenio da se za relativno prihvatljivu cifru moze pazariti solidna rasveta koja bi mogla da bude interesantna na odredjenim tipovima svirke, tako da sam se nalozio da napravim jednu rampu sa nekoliko svetlosnih efekata. Sta mislite, da li je to bacanje para ili moze biti interesantno?

jeftabgd
06.02.2009, 00:55
Za pravi bend,od minimum cetiri muzicara i vise,rasveta je samo plus u poslu.Ranije sam to iznajmljivao dok sam radio sa bendovima,ali sam posle cak i ucestvovao u kupovini sa jednom ekipom pa smo imali svoju rasvetu.Malo je uvek frka ko ce da rukuje sa tim,a kod nas je to uvek bio bubnjar,neznam iz kog razloga,mada to i nije nesto problematicno.

gibanica
06.02.2009, 01:18
bacanje para!

Jugo
06.02.2009, 01:24
Mogu samo da kazem da veoma moze da pomogne. Daje neku, sasvim drugu dimenziju onome sto radimo. Ljudi su opusteniji i umnogome olaksava kontakt izmedju publike i muzicara! Provereno 100%!;)

AndrijaGM
06.02.2009, 01:52
Po mom misljenju rasveta pozitivno utice na ambijent i atmosveru ...;)

aleksa
06.02.2009, 03:55
Molimo Kliknite na 'Direkt odgovor'-Symbol dole desno u poruci! \r\n
Dodato:
Pozdrav svima i izvinjavam se na gresci koju sam predhodno napravio.
Tacno je da lepo utice na raspolozenje ali negativno za baksis ????

gibanica
06.02.2009, 12:16
pa dobro..zavisi ko je u kakvoj situaciji..neko ko radi za 600e vece sigurno mu nije problem..
meni bi bio bespotreban trosak..

mislim da u vr' glave 20 posto atmosfere moze da napravi rasveta..
sve ostalo su druge okolnosti.

mykeli
06.02.2009, 16:50
Ako je god. doba zima i ako radimo nocne tezge, kod mene je rasveta pod obavezno (kompletan bend)!

Zlatek
06.02.2009, 16:56
Rasvjeta u svakom slučaju nije bacanje novaca, nego po meni skoro pa obavezna oprema.Danas jednostavno nije dovoljno da se negdje pojaviš i otsviraš i otpjevaš svoje očekujuči da će svi pasti u nesvijest.Sve je to na neki način dio showa.Rasvjetu koristim več jako dugo i nema nikakve potrebe da se išta radi s njom.Imam dvije rampe sa po četiri topa spojene u light mixer i sve spojeno na glavni mixer.Kada krene muzika krene i rasvjeta po ritmu-stane muzika stane i rasvjeta.Prije samo izabereš koji program ti radi i koliko reflektora pali.Uz to koristim i dva statična reflektora koji su na tlu i uvijek svijetle.Nismo bend nego duo-preko ljeta trio kada radimo ma moru sa pjevačicom.

kina
06.02.2009, 17:07
Zlatek, potpuno si u pravu, ja isto koristim 8 topova (par64) i masinu za dim i gdje god radim i mogu je sa sobom ponijet, nosim.
Nekad sam ogranicen sa mjestom za prevoz ali to je rijetkost.
Lightshow daje ne samo muzicarima nego i gostima dobar potencijal za
stimung pa vi kako hocete,
ja sam uvijek bio za to, pogotov dodjem negdje a ono svjetlost objekta jaka kao na zeljeznickom kolodvoru.

harepa50
06.02.2009, 17:36
nisam cesto razmisljao o ovome ali desi se da nekad pomislim. imam ozvucenje od 400 --> 600W i radim sam ili s pjevacem jedino ako se nekad desi da angazuju dodatno jos jednog ili vise muzicara. da li bi meni bila potrebna rasvjeta sta vi mislite i kolko bi to kostalo, sta ide u sastav, cime se i kako spaja, sta bi mi vi predlozili i koja je cijena. sad s parama i nisam nesto ali me interesuje...

mykeli
06.02.2009, 17:45
Sine Hare, da li ti postavljas klavijature na vecem (velikom) Stageu ?

To je drugo pitanje, prvo je: da li razmisljas o vecem bendu ?

Posto si veoma mlad i po tom pitanju veoma radoznao...

Razmisli o drugom tj, prvom pitanju pa nam javi ;)

harepa50
06.02.2009, 17:56
pitao sam jer me interesuje a i vidim da su mnogi rekli da to popravlja atmosferu. znam da sam mlad, cak sam napisao da nemam dovoljno para za to. a mozda nekad budem u bendu (nikad se ne zna). a mene interesuje znaci kolko bi to kostalo, sta ide u sastav, cime se i kako spaja, sta bi mi vi predlozili i koja je cijena.
hvala unaprijed i pozdrav svima

caka012
06.02.2009, 21:36
Cene se mogu videti na sajtu "Skymusic", ali znajuci njihove cene, siguran sam da to negde ima za bar 10 - 15% jeftinije. Moja vizija je da treba uklopiti sve sto utice na atmosferu, a posle same muzike, rasveta je prva na redu.

Dakle, vecina je za. To znaci da cemo sad skupljati lovu za rasvetu.

vladan.pro
06.02.2009, 23:37
Svaki malo bolji lokal ima svoju dobru rasvetu,tako da je tu nepotrebna.Ali ima i lokala gde dobro dodje,pa sad kome treba neka kupi nije na odmet.:-h

vujanov
06.02.2009, 23:40
Kupujte rasvetu, jasta, ja sam za!!!

harepa50
07.02.2009, 14:25
imaju li neki kompleti za rasvjetu ili ima odredjeno sta treba da se kupi?

kina
07.02.2009, 17:23
Hare imas naprimjer najjednosavnije ovde kod nas u salzburgu ili linzu od 150-200eur jedan stalak i nanjemu 4kom. par64 se zovu i naravno steuergerät za to.
To ti je ona klasicna verzija koja isto zavrsava poso i nije los efekt sa tim.

harepa50
07.02.2009, 17:43
hvala puno kolega gledao sam i na nasim stranicama prodavnica ima dosta dobrih stvari a ima i onih disko kugli oko 70€ ima svakakvih stvari. kolko vidim najvise se koriste te par64

klavijaturista
07.02.2009, 18:27
Rasvjeta jako jako puno pomaže i napravi se ljep ugođaj !

harepa50
07.02.2009, 20:06
kolege imam jedno pitanje..da li ova rasvjeta sto koristimo/koristite ima neki radni vijek ogranicenje, kao kod plazma TV (ogranicenje na sate) ????

Millan
07.02.2009, 20:32
Sve ima svoj vek trajanja..., a pogotovo sijalice u rasveti koje znaju cesto da crkavaju bez obzira koliko kvalitetne bile.

markoucha23
07.02.2009, 21:01
zavisi gde sviras.negde je suvisna a negde preko potrebna.

harepa50
07.02.2009, 22:25
ajoj, bas steta:(
a moze li se kako popraviti kad im prodje taj vijek trajanja?

bardovci
08.02.2009, 00:24
nije lose za ukupni dojam-ja kao malo stariji muzicar koristio sam krace vreme,nije bilo lose,ali sta znam,ako imate elana da to vucete non-stop, to sveukupno izgleda ubedljivo na svirku-kod nas u skoplje ima jedna radnja sa osvetlenjem,mogu reci da za nekih 300 eura mozete da kupite brdo rasvete

Zlatek
08.02.2009, 01:27
Svaka stvar ima vijek trajanja pa tako i reflektori u topovima.Ipak moram reči da ne crkavaju baš često.Samo treba paziti da ga ne mičeš kad je raflektor još vruč od rada jer tada crkne u roku odmah.Kada se ugasi najbolje ga je ostaviti na miru bar tri-četiri minute i to mu je sasvim dovoljno da se ohladi.Tada ga bez problema možeš micati i prenositi.

tesla
08.02.2009, 02:16
ma crveni fenjer i vozi ......=))

Millan
08.02.2009, 05:08
Ok, za topove i reflektore..., mislio sam na ostale, kompleksnije efekte, pozaboravljao sam vise i kako se zovu...
Hare, naravno da se moze popraviti, kupis drugu sijalicu i zamenis.:D

harepa50
09.02.2009, 12:29
###Svaka stvar ima vijek trajanja pa tako i reflektori u topovima.Ipak moram reči da ne crkavaju baš često.Samo treba paziti da ga ne mičeš kad je raflektor još vruč od rada jer tada crkne u roku odmah.Kada se ugasi najbolje ga je ostaviti na miru bar tri-četiri minute i to mu je sasvim dovoljno da se ohladi.Tada ga bez problema možeš micati i prenositi.###


Hvala puno lijepo si objasnio.:)

###Hare, naravno da se moze popraviti, kupis drugu sijalicu i zamenis.:D###

Aaaaa, hvala Milane puno na odgovoru ja sam mislio da ako se jednom pokvari da moze da leti u smece, ono kao sad najnovije TV plazme, pune se plinom ili necim takvim i imaju ogranicen vijek trajanja, dok se plin ne istrosi. Kad se istrosi - pravac kanta.:D

Pozdrav svima vama i hvala puno sto ste objasnili<!-- / message -->

tonijo
18.07.2009, 12:45
Za rasvjetu samo sve najbolje, jako puno djeluje na publiku i atmosvera je puno bolja, znam kad ju upalimo na pola večeri i pogasimo okolo svijetla, bude obavezno vriska u publici.


Poboljšava ukupni dojam, samo treba paziti što kupovati, ne bacati novac bezveze, zato postoji forum.


pozdrav.

bokivelik
13.10.2009, 00:02
Da nebi otvarao novu temu bolje je ovako.
Naime hocu da kupim rasvetu sa LED-diodama.
Nasao sam za 125e po komadu Eurolite LED D-24 RGB.
Dali je imao neko iskustva sa ovom masinom i ako jeste kako to radi uzivo?
Dobro, lose ili super? Na YouTube ima simulacija i po meni to zavrsava posao.

Boban010
13.10.2009, 12:52
Eeeee Boki,to je zali boze bacenih para,ovo vazi za Pirot i okolinu.Da zivis samo od svirke i pri tom sam izdrzavas porodicu(deca sa vecim brojem godina traze i vise novca) ne bi ni pomislio na takav korak s obzirom na sadasnju situaciju.Klavijaturu koju sad sviras morao bi da otplacujes bar 1 godinu i to pod uslovom da imas "redovno" tezge.A ne daj boze da ti se ista pokvari.....

bokivelik
13.10.2009, 17:32
Bata boke da nesto zaradis moras i da ulozis. Tako da ni u kom slucaju nema bacenih para. Zamisli da imas privatnu firmu iz koje bi uzimao pare a nebi ulagao u materijal. Shvatam i tvoju situaciju ali ja uz svirke radim i u firmi. Nemoj pogresno da me shvatis ali moram. A klavijaturu odplacujem vise od jedne godine.

Boban010
13.10.2009, 17:40
Tacno je to sto kazes,ali ako ulazes dodatna sredstva na ono sto je vec ulozeno,konkretno rasveta je ovde u pitanju,moras i da povecas cenu svojih usluga.I mi smo noslili pa smo odustali jer kad smo pokusali da naplatimo vecina njih je rekla hvala ne treba.Isti slucaj kao sa orkestrom od 5-6 ljudi,a jel' mozete da dodjete dvojica?U zadnje vreme je i jedan suvisan...

Ace
18.10.2009, 02:03
Rasveta meni vise izgleda zabavnjacki za narodne svirke nije neophodna!
Ako ste snabdili bend sa dobro ozvucenje onda mislite dali da trosite pare i na rasvetu.
Ima mnogo bitnije stvare od rasveta!

LAsER
25.10.2009, 15:32
Sve zavisi na kojoj sceni sviras... Ako tezgu drzis po nekim hotelima ili restoranima gdje dolaze "kulturni" ljudi onda bi ja isao taj korak i ulozio u rasvjetu... Suprotno po kafanama ili discotekama (koji vec imaju svoju rasvjetu) ne bi u to ulagao...

caka012
31.10.2009, 23:57
Pa ja to posmatram na malo drugaciji nacin: Nedavno sam svirao svadbu u restoranu koji ima svoju (doduse prilicno skromnu) rasvetu i u neko doba, kada je poceo jedan dobar zabavnjacki blok, gazda je iskljucio svetlo i ukljucio rasvetu. Mogu vam reci da je efekat bio fenomenalan, raspolozenje je skocilo 100%. To mi se upravo desilo u tom istom restoranu kada sam poceo o tome da razmisljam i kada sam ovu temu i pokrenuo.

Definitivno, u to treba uloziti nesto novca. Naglasavam "uloziti" a ne "baciti". Naravno da ne mozes skuplje naplatiti tezgu zbog rasvete, ali ni taksista sa novim i skupim Meganom ne naplacuje svoje usluge skuplje od taksiste koji vozi Moskvica. Mada sam siguran da onaj sa Moskvicem ima manje musterija od onog sa Meganom. Analogija je ocigledna.

Boban010
01.11.2009, 03:02
Postovanje svim kolegama pre svega ali nemojte banalizovati stvari,lokal koji ima sopstvenu rasvetu je sigurno skuplji od obicnog lokala,a odrzavanje Moskvica je jeftinije od odrzavanja Megana tako da racunica nije bas tako jednostavna.Uostalom ja sam rekao da ovo vazi za Pirot i okolinu,a Pozarevac i Pirot kao Svajcarska i Etiopija!:lol:
Salimo se malo,ljudi kupite rasvetu,svaka novina unosi pozitivnu energiju u orkestar a to se automatski prenosi na publiku,naravno ako imate sredstava i motiva za ovakav korak!

Simke
04.11.2009, 19:59
Da ne otvaram bzvz novi post,jel moze neko konkretno da napise koja je rasveta(model) dobra..u zavisnosti odnos-cena-kvalitet-efekat na sceni....do oko 200e,bio bih veoma zahvalan! :)

caka012
26.12.2009, 22:41
Ja uglavnom nosim moje ozvucenje na svirke, i uvek se odvoji neka kinta za ozvucenje. Uzeo sam kao standard da kintu koju uzmem za ozvucenje ne unosim u kucni budzet, nego je odvajam na jedno mesto (naravno tajno mesto), i trosim je samo na kupovinu "alata" za svirku. Na odredjeno vreme se prikupi solidna svotica koja se moze pametno utrositi na unapredjenje svirke i / ili scenskog nastupa. Sto rece kolega, svaka novina unosi pozitivnu energiju i izmedju gostiju i izmedju muzicara, a sve se to pozitivno odrazava na sveukupnu atmosferu. Ja sam definitivno odlucio i sebi zadao cilj da do leta pribavim malo rasvete. Ako sam se prevario u proceni, pokusacu nekoga od vas da ubedim da kupite to sve od mene.

CraZyKORG
05.01.2010, 00:31
Svidja mi se ova tema. Ovo je cak i jedna jako dobra ideja.
Ali,danas na sta god da pomislis da uradis-potreban ti je novac.
Ima i ovde po-dosta detalja,ali u svakom slucaju,
dobro dodje LIGHT show ili svetlosni efekti i ostalo na tu foru.
Kada bih imao svoje ozvucenje i sve sto mi je potrebno za profi svirku,
kupio bih i LIGHT show,ili kako da nazovem to vec.
U svakom slucaju je extra i sto kaze par vas :
-Svirka je samim tim profesionalnija i odmah je drugacija ATMOSFERA.
Slazem se sa tim,ali..... Mislim da je za to vise zaduzan LOKAL
gde svirate,bio to neki kafic,diskoteka,klub ili ostalo,a druga stvar :
Ako je neko DJ,za njega je to jos veci plus,znaci,pogotovo
njemu moze dosta RASVETA da pripomogne.
Mogao bih mozda da napisem da je i cak OBAVEZAN da ima rasvetu.
-
Da ne sirim sad u velike detalje,ali mislim da i RASVETA koliko je dobra,
toliko i nije......... Zasto ?
Zato sto ona ne prestano radi i pojavljuje se u dosta uglova kafica.
A vi iako ste u pokretu i ako ste gost necije svirke,popijete par
alkoholnih pica,RASVETA moze da utice i negativno na osobu.
Ovo sto kazem je provereno,jer sam se dosta o tome raspitivao.
-
I ovako za kraj jedna recenica............. ;)
Mora puno da se ulozi da bi MOZDA nesto dobio.

Zlatek
05.01.2010, 01:00
@CraZyKORG
Moram malo da se osvrnem na ovaj posljednji post-kao prvo nikako se ne slažem sa konstatacijom da rasvjeta šteti i pojavljuje se u dosta uglova kafića!?Mi ovdje cijelo vrijeme govorimo o rasvjeti koju glazbenici koriste za rasvjetu sebe i bine.Valjda je tu onda jasno da je to strogo usmjerena rasvjeta koja osvjetljava samo binu i glazbenike i nema šanse da se pojavljuje u dosta uglova kafića...Uvijek tražim da na mjestu gdje radim isključe svu ostalu rasvjetu iznad i u bližoj okolici bine ako je to ikako moguče, i tada moja rasvjeta dolazi do izražaja.Ona radi na ritam -reagira samo na basove-i kada krene muzika krene i rasvjeta, kada muzika stane stane i rasvjeta!U pauzi ugasim velike topove-sa svake strane su četiri-i ostavim samo dva stacionarna reflektora koji su postavljeni na podu i osvjetljavaju opremu!Sve šta se događa u drugim dijelovima lokala me ne zanima!

CraZyKORG
05.01.2010, 02:24
Prijatelju......... Da me pogresno ne razumes,ali :
Kasno je i pokusaj malkice da spustis lopticu na zemlju.
U svakom slucaju,mogao bi da procitas i pravilnik sajta jos jednom.
Na ovom forumu kao i u privatnom zivotu,svako ima pravo na svoje misljenje,a ja sam ga upravo iznad izneo.
Ako tebe mozda bocka nesto drugo,obrati mi se slobodno na privatnu poruku,ali ja za RASVETU nemam para,i ko zna da li cu je imati.
Ulazem u sebe i u nesto sasvim drugo,a i HVALA u ime svih sto si
nam sad lepo objasnio kako ti to koristis. Sad mi je jasnije.
Izvini TI ako se nismo razumeli. Pozdrav.

Ace
05.01.2010, 02:40
Vec sam govorio na ovu temu, evo me opet.
Slazem se sa CraZyKORG da prvo treba se nabaviti ozvucenje i jaku muzicku opremu. Mnogo stvari su bitnije od rasvetu. Sad se javljaju kolege koje su se snabdili sa muzicku opremu i daju pare za rasvetu. Ali kolege Zlatek i ostale koje smetaju da je rasveta neophodna neka ne se ljute za to sto druge smetaju da je rasveta nepotrebna. Ja na primer ne uzimam mnogo para da bi si dozvolio ko zna sta. I kad bi zaradio u buducnost vise para, imam mnogo prioritetnije stvare da kupim. A nisam jedini u ovakvo stanje.

Zlatek
05.01.2010, 09:14
@CraZyKORG
@acekorg
Poštovani kolege vidim da niste shvatili namjeru i poantu moga posta.U svakome slučaju ispričavam se ako se je netko našao uvrijeđen ili prozvan, jer mi to ni u kome slučaju nije bila namjera!Isto tako smatram da ni ironija nije potrebna!
Svatko ima pravo da radi kako misli da je najbolje za njega!
Ovime je rasprava na ovu temu za mene završena!
Pozdrav!

Ace
06.01.2010, 01:29
Naravno kolega Zlatek, nema frke! Tema je da svako iznese svoje misljenje, zato necemo se svadzati za gluposte i ostavljamo prostor ostalima clanova da kazu svoje misljenje.
Pozdrav i do tebi!

caka012
07.01.2010, 23:08
Ih, sto ste nervozni narode, ne treba ni da se napadamo ni da se izvinjavamo, ovo je samo razgovor, razmena misljenja, razmena licnih stavova... Nista drugo.

Ni ja nemam nameru da ulozim 8000 evra u rasvetu, niti smatram da je rasveta neophodna. U junu ove godine bice tacno 20 godina kako sam u prvoj kafani zasvirao, dakle tacno 20 godina kako "jedem ovaj 'leba", i svo to vreme ga jedem bez rasvete. Znaci, da je neophodna - naravno da nije.

S druge strane, smatram da osim svirke, koja je najbitnija, naravno, postoje i druge stvari kojima se nastup dopunjuje i dize na neki visi nivo. Po mom licnom misljenju, treba uloziti malo novca i u druge stvari, ne samo u instrumente i ozvucenje. Takodje, mislim da to nisu bacene pare nikako, vec pametno ulozene.

I jos nesto, ne pokusavam nikome da nametnem svoje misljenje, samo da ga iznesem, sto ne smatram da je ruzno ili nametljivo. Stoga se nikome i ne izvinjavam, jer ne mislim da ima potrebe za tim.

harepa50
09.01.2010, 22:37
E pa kolege moje, evo već sam počeo okupljati neki bend 3-4 clana, pa smo razmišljali nekad kasnije, poslije više odrađenih svirki (čitaj više novca u šteku) da uzmemo rasvjetu.
Od zadnjeg puta kada sam pisao u ovoj temi (prošlo je dosta) upoznao sam se više s rasvjetom i načinom kako ona funkcionira.
Kad je riječ o par64, na internetu sam gledao da postoje dvije vrste tih reflektora: par64 sa lampom od 500 ili 1000W i par64 sa LED diodama. Ovo ne važi samo za par64, važi i za par56 itd. Sad me interesuju vaša mišljenja u vezi ovoga. Za koju vrstu topova (sa lampom ili LED diodama) mislite da se više isplati uzeti.
Koliko sam upoznat, prednost ovih sa LED diodama je da nisu teški koliko i ove cans/konzerve sa lampom, mogu da svijetle u svakoj boji, radeći na RGB principu (miješanje boja crvena, zelena, bijela), manja potrošnja električne energije i sl.
Ipak, meni se čini, gledajući cijene, da su ove konzerve sa lampom jeftinije u odnosu na ove LED par64.
Interesuju me vaša mišljenja o ovome.
I još jedno pitanje, koji bi mi light mikser preporučili?

Pozdrav svima.

MuzicarJasko
07.09.2010, 22:23
netreba mi rasvjeta svugdje gdje sviram ima rasvjeta. u diskoteci imaju oni svoju a inace mi i netreba :). pozz

kizo
19.09.2010, 22:53
Slažem se sa kolegom Jasko19, u većini diskoteka ima rasvjeta. Ako se svira u restoranu, mislim da i nije prigodno da svjetla udaraju na sve strane, baš kao i na nekoj svadbi...

lagunabend
19.09.2010, 23:13
Lepo sve to izgleda ali to i kosta(treba kupiti ili iznajmiti sve to, pa doneti pa postaviti....) a za diskoteke ne treba jer vec imaju svoju rasvetu.

buco bass
14.12.2010, 13:23
ja sam je nekad koristio dok smo radili u punom sastavu imali smo sest topova i veliko platno sa ispisanim nazivom orkestra koje je stajalo iza nas lijepo je to izgledalo i to je dobar dodatak uz dobru svirku i mislim da to nije uzaludno bacanje para to je samo jedean veliki plus

boomerang1
09.01.2011, 14:58
nosim samo kad su u pitanju veselja i to obavezno..neko samo gleda muziku,ne slusa je
<input id="gwProxy" type="hidden"><!--Session data--><input onclick="if(typeof(jsCall)=='function'){jsCall();}else{setT imeout('jsCall()',500);}" id="jsProxy" type="hidden">

xxl
28.02.2011, 02:45
Vraga koristim, valja kupovati i tegliti jos i rasvjetu, ne nosim cak ni drugu klavijaturu dosta mi je ovo pola tone sto vucem basova, kutija,stalaka,pojacala,korektora. Uostalom koliko para toliko se isplati vuci