PDA

Pokaži Full Verziju : Elektrovoice i Senheiser


vazdagazda
04.02.2009, 19:24
Koji mikrofoni su dobri od ovih marki i dali se mogu porediti sa shure.

Alix
04.02.2009, 19:37
Bio sam bolestan na Sure cjeli život...
Međutim u njihovoj historiji,pored SM58 i BETTA58A NEMA nijednoj "novog hita",za razliku od Sennheisera koji je konkurenciji i Shuretu pobjego daaaleeeeeko u razvoju i tehnologiji...Oni svako godinu-dvije predstavljaju nove modele i tehnologiju dok EV vodi u zvučnicima,a Shure godinama nije izdo ništa novo...Pa ti sad vidi kako i šta...

vladimir68
04.02.2009, 20:07
Danas sve firme (marke) prave sve zbog opstajanja na tržištu.No zna se da su EV vodeći u zvučnicima (a svaki zvučnik ima korpu,menbranu,kalem,magnet,....ali EV je EV),tako je i sa mixerima ,mikrofonima,....Mslim da Shure Beta SM58A odlično odrađuje posao,no neznači da nema boljih mikrofona.Stoji i to da su mnoga poznata imena ˝otišla˝ na istok ili jug i tu se prave proizvodi a kvalitet.........Trebalo bi kupovati opremu (sklapati konfiguracije) tako da ti budeš zadovoljan zvukom,exploatacijom,pouzdanošću,......a ˝firmirano˝ neka bude u drugom planu jer ponekad ˝ime može i da podbaci˝.Normalno da i novac igra ulogu u svemu.Ti kupuješ pa biraj.;)

MileGuerrini
18.02.2009, 21:22
Jedan moj kolega je rekao vidi na televiziji sta koriste na live koncertima!
I stvarno pogledas dvadesetak koncerata, stranih, funky, hip-hop, rock, jazz, narodnih, domacih i skuzis da je to live svirka kakvom se mi bavimo!!!
A na pozornicama koriste u 80 posto slucajeva SHURE SM58 i BetaSM58, a ostali Sennheiser, a nisam primjetio EV!!! Pogledas novinarske reportaze i skoro svi koriste Sennheiser, pa ti sad vidi....

aleksandar72
09.05.2009, 00:24
Svakako da je Shure jedan od vodecih brendova u svetskim razmerima,ali.....mnogo je banalno uporedjivati brendove.
Najbolja komparacija je A to B.
Znaci ne smemo dozvoliti da budemo taoci brendova,nego obrnuto!Brendovi postoje za nas!
Shure,Sennheiser,AKG,Beyerdynamic,EV,Audix,Neuman, Rode,to su sve marke vredne uporedjivanja,ali ne kao firme nego indidualno.
Senheiser je firma koja je prva izbacila lampaski mikrofon i komercijalne slusalice!To je firma koja postoji vise od 50 godina i vazi za non+ultra u svetu mikrofona!
Beyerdynamic je firma koja prva izbacila daljinac i koja je po meni jedna od vodecih firmi momentalno.
EVojsov ND767 je najbolji Beta58 ;-),RE20, RE27N standard u studijama sirom sveta vec vise decenija, BK1 nezamliva legenda,Re510 napada sa svih strana Betu87 za 100EUR jeftinije......u svaki slucaj odlicni mikrofoni,koji se itekako mogu videti na svetskim pozornicama.Steta, na balkanu jos prolazi mitologija. :-(
pozdrav

Dule Va
11.05.2009, 10:39
Ljudi se plase novog,ja pevam na Beti 58 mislim da je tuzna prica svakog mikrofona ako nemate dobro ozvucenje.

svirko
11.05.2009, 11:22
Upravo tako, i ja se slažem sa kolegom Dule Va.

i ja imam evo Shure WHM20 XLR, za kojeg mniogi kažu da je kanta, ali na dobrom razglasu radi vrhunski.

Marco7
11.05.2009, 11:28
Beta 58A je vrhunski mikrofon a Beta87 je jos mnogo bolji i uz sve to odlicno se ponasa sa mikrofonijom,ustvari nema je nigde ;)

mire
11.05.2009, 12:16
Ja mislim da je nebitno koji je mikrofon u pitanju,treba samo pogledat njihove karakteristike i sve ce ti biti jasno.Sto se tice mik koristim AKG d7 koji dosta slici karakteristikama shure sm 58.A da napomenem da je duplo skuplji od shure sm58.Takodje za vokal koristim i pilot sennheiser ew-152 daljinac radi odlicno posao i za razliku od nekih pilota koje moras da progutas dok pjevas ovaj moras odmaknuti od usta.

RadeKOKI
11.05.2009, 13:21
mikrofon hm! pa sto se tice odabira mikrofona zavisi kome sta "lezi" stvar individue, prvo treba probati vise mikrofona svi oni na papiru generalno imaju odlicne karakteristike (frekventni opseg, osetljivost...) medjutim dok ne probas i ne vidis sta ti odgovara tj. ne uzimas ;) SHURE je zna se stara proverena firma al nije sve u imenu, kad sam uzimao mikrofon za sebe probao sam vise firmi i nekako mi je SENNHEISER najvise odgovarao, mojoj boji glasa i tj. najlakse sam pevao na tom mikrofonu mada i beyerdynamic koga nebih nikako izostavio su veoma mocni mikrofini, takodje i AUDIO tehnika tako da sve u svemu treba isprobati vise firmi i modela pa tek onda uzeti mikrofon po svojoj meri, nekad nije ni sve u ceni dal je mnogo skup mikrofon i ima dobru oznaku i zove se shure ili neuman....ne kupuje se tako mikrofon, vise komada koje mislis da ce ti odgovarati, probas, vidis, ocenis i kupis al znas da si uzeo mikrofon po sebi jer ti ces pevati na njemu ;) jer dobro odabran mikrofon znaci mnogo, znam par slucajeva koji su kupili mikrofon po sistemu "uzmi taj i nemas sta da mislis" pa jednostavno vidis da se napreze (mucenje) kad peva kolko god da ga dobro namesti na svirci jednostavno tesko se peva i napreze se covek, a kad mu das neki drugi mikrofon sasvim druga prica ;)

Marco7
11.05.2009, 14:17
E to je stvar opsega i specifikacija mikrofona a o cemu se tu radi evo sad cu da objasnim!Na primer Beta 58A ima opseg zvuka od 50-16000Hz i to je sasvim ok dok Beta 87a ima opseg od 40-20000Hz a to je mnogo,mnogo bolje od 58-mice!Radeci uporedni test mikrofona koji su u rangu po specifikacijama AKG D5 i SHURE 87 koji su po specifikacijama isti bolje mi se pokazao SHURE sto ne znaci da je AKG los!Uvek kad biram mikrofon biram prema svom glasu jer imam malo mracniji glas i treba mi mik koji vise istice visoke i srednje tonove...Taj sam problem imao jos pri biranju studiskog mikrofona imao sam AKG Solid Tube i to je vrhunski mikrofon ali meni ne lezi dok RODE upija moj glas kao krpa...POENTA na RODE-u i na SHURE-u svaki glas ce lepo da se zalepi dok kod AKG-a,Seinhaisera i ostalih proizvodjaca trebad a ti pogodi pravi mikrofon i zato je SHURE tu vodeci proizvodjac mikrofona!Ne kudim nikoga ali samo pricam realno,godinama sam pevao na BayerDynamic-u,odlican je ali od kako sam probao Betu ne menjm mikrofon ni po koju cenu ;) Mozda ce ovo neko shvatiti pogresno ali sve sto sam ispricao i doneo zakljucak je iz testa koji sam radio sa vise mikrofona i konstatovao ovo o cemu sam pisao ;)

RadeKOKI
11.05.2009, 14:59
normalno, poenta jeste u tome da se uzme mikrofon po onom koji peva ;) ne po ceni ili ljubavi prema nekom brendu.

aleksandar72
11.05.2009, 15:32
Ko nema puno vremena za uporedjivanje a zeli da ima "dobar standard", svakako beta 58A i nikako necete pogresiti.Ali.....
Ja ne bih rekao da je Beta58A vrhunski mikrofon!
Vrhunski mikrofon SHUREve palete je KSM9 a Beta 58A je dobar standard,koji nazalost po meni,preskup za svoje karakteristike.
Tesko je uporediti ova dva mikrofona,posto su bazirani na razlicite koncepte,uz to je jedan dinamcki a drugi kondenzatorski.
Znamo svi da su "kondenzatori" osetliviji mikrofonije ali ako ste imali priliku da probate KSM9 ili Beyer TGX930,oseticete razliku....dobro posevanje ulaznog signala PFLom i slobodno okrenite mikrofon prema zvucnicima i do 2m.....cisto ko suza a nema feedbacka.Zato spadaju u highend mikrofone.
Najbolji mikrofon je za mene,taj sto ne "ofarba" dodatno boju glasa,znaci zvuci u "flat" poziciji neutralno a cisto i je minimalno osteljiv na mikrofoniju.Ostalo je ukus a to ne smemo staviti na debatiranje.

Najveci problem mikrofoniranja je loso podesen ulazni signal!

Pored ostali,posedjujem i nekoliko AKGC5900(TM+M+WMS),koji vazi za jedan od najboljih kondezatorskih mikrofona uposte.Jako dobar mikrofon koji u rukama pocetnika je promarasaj.Jednostavno ne oprasta greske pri pevanju i trazi eksplicitno podesavanje ulaznog signala.Ako ovo podesite bicete odusevljeni zvukom!
Ko je probao C5900 zna o cemu govorim ;-)

Pozdrav svima
Dodato:
Kolega Marco7, mozda ste mislili na AKG C5 koji je slicne karaktersitike sa Beta87?? AKG D5 je dinamicki mikrofon koji je tesko uporediti sa 87micom,koncepcijski se razlikuju a najvise po ceni.

Ja sam dugo koristio Rode Classic u studiju,dok mi "neko" nije preporucio BRAUNERa Phantom V Anniversary.Promeniom sam mislenje(a i mikrofon) za sat vremena.Jednostavno mi je RODE zvucao kao da je bio tokom testa,pokriven sa nekom dekom a mikrofoni u istu cenovnu klasu.

Ja licno pevam na Beyery TGX-61,zato sto pevam pratece vokale i odlicno zvuci za moje potrebe a posto radim sa ozvucenjem,posedjujem preko 20 mikrofona,tako da za svakoga ima po nesto,od obicne 58ice do Beyera TGX930.

Pozdrav

b.o.Y.c.h. ČK
11.05.2009, 15:54
Koristim sm 58,odlična sprava...Mislim da ste zaboravili spomenuti "Beyerdynamic" ,kvalitetne stvari ali i skupe...

svrakan
11.05.2009, 16:21
Ja znam jedno posto sviram i pevam kada biram mikrofon,uzmem shure,akg, i sennheiser u istom rangu,tj. sve zavisi koliko para imam na raspolaganju i onda nadjem sebi odgovarajuci model probajuci iste,ne odgovara svakom glasu isti mikrofon,ja jako cenim Shure ali npr. ne mogu da pevam na njega jer ne izlazi to sto bih zeleo,Akg mi je extra za moju boju ali Sennh. mi najvise odgovara,ova rubrika je kao da poredjujemo Korg,Yamahu i Roland,nikad kraja nece biti,svi volimo odredjene brendove,i dajemo prednost njima.

aleksandar72
11.05.2009, 16:25
Odgovor vam je odlican i razuman,jos kada bi nam ste naveli modele koje koristite,bio bi odlican feedback.Posto ste uporedjivali brendove a ne mikrofone.

Pozdrav

Dule Va
11.05.2009, 16:41
Pevao sam dugo na Akg c420 i jos ga nisam prezalio,mana mu je bar po meni to sto je napravljen u pilot verziji.
Baratanje mikrofonom u toku pevanja je jako vazna stvar sto je kod pilot mikrofona ne izvodljivo.

svrakan
11.05.2009, 16:47
Shure Sm58,beta58,
Akg d880,D5
Sennheiser EW135s,154s,155s,
To sam uporedjivao.

Marco7
11.05.2009, 17:48
Aleksandre ti ne citas pazljvo sta ja pisem!Ja sam uporedio mikrofone koji su tu negde sa cenom i sa specifikacijama i nemoj da ides na neke jace i mnogo skuplje klase!Sve sto sam napisao je tacno jer sam ja testirao sve sta sam nabrojao i to ne moze niko da ospori veruj mi a sto se tice razlike u ceni kad je mikrofon u pitanju 50e gore dole vise i nije neka razlika pa je AKG o kome sam pisao 185e sa garancijom na godinu dana a Beta 87 kosta 250-260e dok Beta 58 kosta 150-160,znaci sve je to tu negde sa cenom!Nije Shure bez veze toliko popularan kod pevaca veruj mi,ovo pricam sto se tice mikrofona za zivu svirku,znaci bez pominjanja studiskih mikrofona jer tu ima mnogo mnogo jacih marki mikrofona!!!

aleksandar72
11.05.2009, 18:02
Marko prijatelju, nema razloga za nervozu,be cool brate.

Ja sam samo naveo da nije u redu sporedjivati dinamicke i kondenzatorske mikrofone posto su koncepciski razliciti.Znam o cemu govorim,posto mi je to struka a promenio sam do sad preko 300 mikrofona.
Ja jos tvrdim da D5 i Beta87 nemaju nista zajednicko!
Posedjujem i jedan i drugi,tako da ne pravim reklamu za nikoga.
Uklucite 87 u "flat" poziciji i ukljucite D5 isto flat.
87 bi zvucala "upotrebljivo" bez ikakve korekcije a na D5ci ne bi pevao bez korekcije.
Najbolji mikrofoni se testiraju "flat",kad se pokaze neutralno,onda sledi farbanje.
Veliki pozdrav i zao mi je sto si stekao negativan utisak o meni.
Samo pisem o stvarima sto sam probao a ne o specifikacije koje stoje na manualu.
Aleksandar

Marco7
11.05.2009, 18:07
Ma nisam nervozan uopste,ovde se prica o mikrofonima srednje klase i pominju se i piloti,i kondezatorski i dinamicki...Znaci neka srednja klasa mikrofona i ja sam o tome pisao ;)

aleksandar72
11.05.2009, 23:10
Ja klasificiram mikrofone na sledeci nacin:
1.Namjena(Vokalne,Instrumentalne,Headset,Mjerni mikrofoni,Studijski mikrofoni)
2.Konstrukcija(Dinamcke,kondenzatorske,Ribbon)
(Ribbon mikrofoni su dinamicki mikrofoni sa aluminiumskom membranom,ako nekoga to interesira,mozemo nastaviti iskusiju na novu temu)
To je osnovna klasifikacija koju ja koristim i u sustini komparacije se svode na mikrofoni iz iste grupacije,tj dinamicki sa dinamickim,Instrumetalni sa ins......itd.
Uporedjivati mikrofone po cenama iz razlicite grupacije dosad nisam sreo.To je isto kao uporedjivati aktivne i pasivne kutije ili aktivne i pasivne gitare.....
Beta 87 je odlican mikrofon,sa odlicnim specifikacijama,koji ima dve mane:
cena i izolacija rukohvata.Rukohvat prenosi nezeljene vibracije i cena od preko 300EUR je malo prenabudjena.
Ovaj mikrofon ne bi smeo da kosta vise od 200-220 EUR!
Zasto?
Sennheiser E865,Beyerdynamic Opus 81,Rode S1,AKG C5 i EV RE510
Sve su ovo mikrofoni koji su iste klase i dobar dio njih,po meni bolji od 87ice.
Tako ja gledam na klasifikacije i uporedbu srednje klase kondenzatorskih mikrofona.
Ne moras se sloziti sa mnom,nista lose,za to postoji forum.Bice jos diskusija u kojim mozda necemo deliti ista mislenja, ali ja ti garantiram sa moje strane korektnu i pre svega fer konverzaciju,utemeljena na cinjenicama i zdravu podlogu.

Pozdrav

Beethoven
12.05.2009, 00:26
@aleksandar72

Ajd molim te,uporedi mi e865 i Betu 87?

Koji je po tebi bolji i zasto?

Hvala.

Pozdrav.

Marco7
12.05.2009, 01:16
Aleksandre preterao si al ajde ne bih da se raspravljam ;) Opusteno,ja ostjem pri svome i znam koliko sam u pravu ;) UZivaj

aleksandar72
12.05.2009, 01:19
"bolji je zbog toga sto ga Sting koristi" a Sting je moj idol B-)
Salim se, ne zameri :)
Bolji je sto je jeftiniji a konkurise u istu klasu!
I to za nekih 80-100EUR!

To je bilo opcenito a sad moje osobno mislenje:

1)865ica mi brilijantnije zvuci u hi-mid paramatrima,cak i u FLAT poziciji.
2)ima bolju izolaciju rukohvata,tako da i skoro nista ne prenosi kad se "igras" mikrofonom ili ti je ruka "nemirna".Probajte to sa Betom87 B-)
3)Znamo da kondenzatorski mikrofoni se opcenito redko koriste u HARDROCK/METAL sceni.Zato sto se "deru" sa preko 150dB :-)
E bas tu je E865 u veliku prednost,skoro i da ne promeni kvalitet sounda i kad se udari po njemu sa 150dB.Tu je Beta puno osetljivija,tako da i 130dB su joj previse.Znaci E865 je univerzalniji,velika prednost.
Jedino mi Beta87 zvuci malo neutralnije,E865 zna malo da "oboji" vokal,sto mome glasu odgovara,ali to je vec stvar ukusa a o tome necu da komentarisem.I jedan i drugi su Super Cardoid ali i pored toga neutralni sto se tice mikrofonije,veliki plus.
To sto je falilo kod 865ice uradili su na 965(low cut,podesavanje osetljivosti,cardoid salter) i napravili "over the top" mikrofon.

Veliki pozdrav

Vule
12.05.2009, 01:24
Kolege...malkice bih skrenuo sa teme ako mi ne zamerate,samo da vam "sapnem" za jedan mikrofon...AUDIO TECHNICA AE5400...ja kao veciti fan i zaljubljenik Shure mikrofona sam fasciniran ovim modelom...cenovna klasa bete87,kondenzatorski,po meni mnooogo bolji od 87-ice...

aleksandar72
12.05.2009, 01:26
Mogu da kazem samo jedno veliko BRAVO rolandinjos!
Niste jedini koji je fasciniran ovim modelom,pridruzavam se.

Pozz
Dodato:
Aleksandre preterao si al ajde ne bih da se raspravljam ;) Opusteno,ja ostjem pri svome i znam koliko sam u pravu ;) UZivaj


Kolega Marko, uz duzno postovanje,ja sam Vam objasnio zasto niste u pravu a Vi kako hocete.To je vase demokratsko pravo i svakako imate pravo da ostanete pri svome.Ko vam to moze oduzeti?Niko,najmanje ja.
Nije stvar da Vi znate da ste u pravu,treba svi to da znamo :-)
A najbolje,kad nam objasnite detaljnije,kao sto sam ja pokusao da objasnim.
I jos jedno izvinjavam se so ulazim u detalje,ali mozda ce to nekome biti od koristi.

Veliki pozdrav

P.S.ako sam necim preterao,izvinjavam se unapred
Dodato:

Beethoven
12.05.2009, 02:04
Kolega aleksandar72,hvala na brzom odgovoru.

Posedujem inace e865 i prezadovoljan sam,razmisljao sam da ga menjam za Betu 87 ali izgleda da jos uvek necu...A itekako sam zainteresovan za e965...

Mada,mislim da nece biti ispod 500 eura,sta ti mislis?

Pozdrav.

aleksandar72
12.05.2009, 02:26
U pravu si,cena se krece 450-500EUR ali moram naglasiti da vredi svaki cent.
To je vec druga kategorija mikrofona,highend kategorija gde rec "kompromis" uopste ne postoji.
Ja stvarno ne bih mogao da dodam ili nesto oduzmem???
Bilo bi nehumano i subjektivno.
Kolega Beethoven,zadrzi 865ticu a ako mozes sebi da priustis malo vise luksuza,zasto da ne?965 je kulminacija.
Ja stvarno neznam kad bi mi neko ponudio od ova 3 mikrofona(Shure KSM9,E965 i Beyer TGX930)koga da uzmem.
Direktno ih uporedjivao,naravno EQ Flat i do dan danas nemam objektivni komentar.

pozdrav

P.S.svaka cast ako razmisljas oko 965tice,ja sam siguran da 90% nase estradne prominecije ne znaju da uposte postoji ovaj mikrofon :-)

Marco7
12.05.2009, 05:28
Pa kad me vuces za jezik moram ti reci,ne mozes ti mene uciti sta je koji mikrofon!Sta je kondezatorski,ribon,..rac i palac...Znam ja to odlicno a drugo ti nisi pevac i automatski mi je tvoje misljenje u drugom planu jer nisi pevac,ne pevas za vece po tri,cetri sata ili tezgu po 6-7 sati a meni je to kod mikrofona na prvom mestu i opet ponavljam da nisam pricao o mikrofonima po 500evra nego o nekoj srednjoj klasi od 100 do 250e a 500 je duplo vise od toga!!!

aleksandar72
12.05.2009, 12:22
Ja ipak ostajem kulturan i na nivou,diskusiju mozemo produziti sa postovima koji baziraju na cinjenice,ostalo je zabluda.
Nisam ja koji neoga uci,ja dajem samo svoje misljenje,koje mozes da prihvatis ili negiras.To ostaje ucesnicima foruma.
Ja mislim dok nikoga ne vredjam tu na forumu i postujem pravila ponasanja,imam pravo na "glas".
Ja stvarno ne znam na koju osnovu mi uskracujes pravo na mislenje,kad kazes da nisam pevac??Nema logike,ali eto......tako je nisam pevac ali sam ton majstor.Valjda je to neka kompetencija.

Da se vratimo na problem:
Ja se stobom nisam slozio samo zato sto si uporedjivao dinamicki i kondenzatorski mikrofon,koji se ne mogu porediti posto su razlicitih koncepta.
Najiskrenije,dosad nisam video da neko uporedjuje kond. i dinam. mikrofon??
Enmoj da mislis da se tu ja nesto mangupsem i hvalim skupim "spravama"
Ja isto cenim Shure SM58 i Shure KSM9,ali svako na svoj nacin!
Druga stvar gde se ne slazem stobom,je konstatacija da je Beta58 vrhunski mikrofon.Za mene je beta58 dobar standard,nista vise.Sta bi onda bio KSM9??
Eto,jos jednom sam pokusao da objasnim gde se neslazemo a da ostanem na prijateljsku komunikaciju.
Uostalom,i "orah i kamen" su kod tebe, Ti sam odluci jel si bio u pravu da osporavas moju kompteneciju.
Prijatelski pozdrav

Marco7
12.05.2009, 14:23
E gledaj ovako,rekao sam da je BETA58 dobar mikrofon ali sam rekao da je BETA 87 vrhunski i sigurno jeste!Ovde u oom postu je doslo do poredjenja i pilota i kodenzatorskih i dinamickih mikrofona ali svi smo pricali o jednom rangu od one cene koju sam naveo u prethodnom postu pa uopste nije bitno koji je ovaj ili onaj,svi su tu negde u rangu po cenama a specifikacijama a i to sam naveo u proslim postovima!I ne vidim na koji to mikrofon moras tacno da pevas a na koji ne,koliko mi se cini na svakom se mora tacno pevati a provereno znam posto sam pevac da sam pevao na dosta modela mikrofona i raznih proizvodjaca i sad trenutno radim na BETA 87 i stojim iza svega sto sam rekao za taj mikrofon!Imao sam Beyerdynamic kad je na ovim prostorima to bila samo strana rec i vrlo malo ljudi je znalo za "TO CUDO" koje je placeno bilo 1000 nemackih maraka ondasnjih kao sad 2000e veruj mi i uvek sam kupovao dobre pevacke mikrofone i to 'cudoviste" je imao odlican sound ali nema dugog pevanja,posle 2 sata trokiram kao kod jos mnogo modela,dok na AKG c5900,Shure Beta 87 to ide tako lagano i nikada nema mikrofonije sto je jos jedan veliki faktor koji utice na kupovinu mikrofona!Mislim da je ovo dovoljno ispisano i preporucujem pevacima da koji nisu probali betu87 obavezno probaju i ima da propevaju!90% profesionalnih pevaca ne koristi bez veze te mikrofone ;)

aleksandar72
12.05.2009, 15:31
Ok slazem se,nismo se razumeli, tvoja klasifikacija je cenovna,moja je prema konstrukciji i namjeni,sve je Ok.Nista lose, idemo dalje.
Intersuje me, posto posedjujes i Betu87 i AKG C5900 isto ko i ja.
Jel ti je isto lakse pevati na 87ci i na C5900?
Interesuje me tvoj komentar i direktna uporedba,tj da vidim jel isto "cujemo"
ova dva,po meni highend mikrofona.
I jos jedno pitanje,sta si koristio od Beyera?Cisto informativno.

Pozdrav

Dule Va
12.05.2009, 15:52
Ima li neki mic bilo koje firme da je adekvatna zamena za c420 a da nije pilot?
Nisam bas u mogucnosti da isprobam puno mic.

aleksandar72
12.05.2009, 16:31
Probaj sa AKGom LC,skoro iste karakteristike(konstrukcija kapsule,osetljivost,pritisak,omazha...)

Pozdrav

Marco7
12.05.2009, 19:40
Nemam vise AKG ali razlika je u ovome,mnogo naglasenije srednjake ima AKG dok 87 ima vrhunkse visoke tonove i odlicno susi onu moju promuklost u glasu,znaci lepi vokal a posto si tonac znas sta je to,ali C5900 ima srednjake za medalju i mozes pevat na njega tri dana bez ikakvog zamora!

snowshoe
22.12.2011, 05:31
Samo da napomenem neke stvari sto se tice mikrofona kako koji zvuci...ovaj je bolji od onoga...onaj je bolji za sitniji glas itd itd.. Ljudi uzmite taj mikrofon koji dugo vec koristite, i probajte ga prikopcati na neciji "drugciji Razglas" garantujem da nece isto zvucati, dosta se stvari mora gledati na uzivo svirci npr: Kolika je sala, da li je bina odignuta, gdje ce zvucnici biti postavljeni, da li se koristi monitor.. sve su ovo stvari koje ce poboljsati kako zvucite. Nemogu se ni sam sjetiti koliko sam puta prisustvovao uzivo svirci gdje su zvucnici 5-10 metara ispred pjevaca koji se dere u mikrofon kojeg je prekrio skoro cjelom sakom i stalno govori da se jos pojaca. =))

albin korg
22.12.2011, 10:47
E ovo si dobro rekao.Imam mikrofon Sennheiser e 845 s .Mislim da je to dobar mikrofon(u rangu sa betom). Kad ga ukljucim u dinacord radi savršeno,a kad ga uključim u behringer koma. Naravno da nije sve do mikrofona :)

Burli
22.12.2011, 13:39
Evo šta je čovjek napisao prije dvije godine i to je formula koje se treba držati!

"Najbolji mikrofon je za mene,taj sto ne "ofarba" dodatno boju glasa,znaci zvuci u "flat" poziciji neutralno a cisto i je minimalno osteljiv na mikrofoniju" by Aleksandar72

Ja često dolazim u situaciju da se ne slažem sa konstatacijom da svaki vokal ima mikrofon koji njemu leži. Slažem se da svi mi imamo izražene neke frekvencije u glasu, takođe nešto što nam i nedostaje, ali valjda na mixeru(mixeti) možemo to "ispeglati". Evo samo za primjer ću uzeti u zadnjih godinu-dvije veće koncerte domaćih ex-yu estradnih zvijezda gdje recimo Toni Cetinski, Željko Joksimović, njegov imenjak Samardžić, Miroslav Ilić, Severina, Zdravko Čolić, Neda Ukraden, Amadeus i mnogi drugi kojih se nisam prisjetio koriste KSM9 daljinski mikrofon!? Jel' po toj logici oni svi imaju istu ili sličnu boju glasa pa im odgovara ovaj mikrofon ili je jednostavno ovo najbolja "Šurka" i tu nema kompromisa?

Beethoven
22.12.2011, 19:07
E, tu sad na scenu stupa moja teorija. :) Tu nema ni doterivanja na mixeti ni apsolutno nicega (dozvoljene su neke malene korekcije ali i ne mora). Svi ti pevaci odlicno pevaju i jos odlicno znaju da koriste mikrofon (ne vataju mu glavu sakom, ne urlaju ko ludi u njega vec najnormalnije pevaju, nemaju keke "fore" sa naglasavanjem nekih vokala niti ruzne navike). Ista situacija bi bila da je umesto KSM-a - Sm58, svi bi zvucali odlicno.

"Ja često dolazim u situaciju da se ne slažem sa konstatacijom da svaki vokal ima mikrofon koji njemu leži."

Potpuno si u pravu, ja se sa tim nikad nisam slagao. Ne postoji mikrofon koji nekome "lezi" vec postoje pevaci koji "leze" ili ne mikrofonu sto u prevodu znaci ako ti nesto "ne odgovaraju" mikrofoni, vreme je da se zapitas dal uopste znas da pevas. :)

Ono po cemu se kvalitetni mikrofoni razlikuju nije to po cemu se razlikuju nasi glasovi i tu nema dalje.

Svako ko peva onako kako govori, zna o cemu pricam. Svi ostali koje ne mozes da prepoznas kad pevaju (jer sasvim drugacije govore), nikad nece naci mikrofon koji im odgovara.

Pozzz

murtson
22.02.2012, 15:29
Pozdrav svima.Svi oni koji žele dobar kondenzatorski mikrofon, a da ne daju "previše" novaca, neka probaju EV RE 410.

vladan.pro
23.02.2012, 02:00
Pozdrav svima.Da li je neko probao mikrofon Electro-Voice R-300HD.Hvala.

Kewa
25.02.2012, 17:58
Aj da se malo uključim u temu...Još uvijek sam nov na forumu, pa da ponovim, zaposlen u Artistu, Banja Luka, preko 13 godina. Pokušavam na forumu nastupiti ne-trgovački, da ne bi bilo nekih kontra efekata, jer sam u mogućnosti da jako puno toga probam, a samim tim i da dam neki svoj sud.
Osnovna činjenica je da u "našoj" svirci (kafana, svadba, tezga uopšte), zbog relativno malog obima publike ( od 100-800 ljudi, rijetko više), još nisam čuo da neka normalna klasa mikrofona (100-tinjak eura pa do 200-250 eura) radi loše. Čuo sam milion loših pjevača i samim tim milon loših tonaca, ali nikada loš mikrofon. Godinama sam radio sa klasikom, SM 58, poslije Beta 58, što u svom poslu, što kad sam ozvučavao nekog, i to je bilo to (sad sam nešto poludio za Super 55, klasika, povratak korjenima). Poslije sam koristio Ev 767, sjajan mikrofon, još uvijek ga imam, novija generacija je malo drugačija, ali i dalje mislim da je to odličan mikrofon i odlična firma generalno. Takođe, cijela serija Beyer Opus mikrofona, pa cak i TGx 58, koji je za te pare bio strava, AKG, AudioTechnica cijela AE serija (4100, 5400, 6100), u par navrata Audix, Sennhesier takođe, u zadnje vrijeme me HEIL firma oduševila (uuuu, PR 22 je novi svjetski standard), Rode M1-odličan, kao stari SM 58, pogotovo za rock/heavy vokale, ali je u tim našim okvirima to sve radilo kako treba, ja zaista nikad nisam imao problema da sa bilo kojim napravim dobar ton. Naravno da je malo lakše raditi sa "boljim" mikrofonom, ali razne situacije su pokazale da to ne mora ništa da znači. Mislim da se niko ne treba "oženiti" za jedan mikrofon, navika je u suštini najveći problem, i naravno, sve što ide iza mikrofona, mikser, razglas...Ne znam koliko sam puta čuo loše naštimanu Beta 87 ili takvu klasu mikrofona, žalosno. Da ne ulazim u tehničke karakteristike, nekad su stvarno besmislene, ne vidim smisao tipa" ...radi mikrofon do 20kHz...". Da, i šta sa tim?
Veliki stage je druga politika, ja sam imao priliku da radim i na dobrim sistemima i sa dobrim stranim i domaćim bendovima, i mada ima i tu malo sujete, ipak su neki standardi bitni. Imao sam slučaj da je tonac benda Kosheen poskidao sve Sennheiser mikrofone sa stage-a i stavio SM 58 za vokale, nešto SM 57 i Beta 56 za gitare i bubanj i EV RE 20 za stopu i bas gitaru (poredi DI box-a) i to je radilo savršeno. Isti slučaj i sa bedom Laibach, samo SM 58 je dolazio u obzir, isti slučaj i sa Simple Minds. U Sarajevu,prije 3 godine, za Jazz Fest, bez obzira što su imali Neumann-e KMS 104 (strava) i koji je prije par godina harao velikim binama, došla je rider lista na kojoj su isključivo tražili Shure KSM 9 za vokale i ista stvar se dešava od tada. Jedan a capela bend je tražio isključivo Sennheiser e845, itd itd... Da li je to stvar reklame i para koje možda dobijaju od nekih firmi? Možda, ali rijetko. Generalno, slovo je spalo na dva imena, Shure (apsolutni lider na velikim binama, preko 60% prisutnosti) i Sennheiser. To što će te u Americi na velikim koncertima vidjeti Springsteena i Seal-a kako pjevaju na Audix ili ZZ Top i Paul Rodgers-a sa HEIL mikrofonima su za sad manjina, bez obzira na vrhunski kvalitet. Mala "raja" je daleko od toga...
Zaključak: kupujte mikrofon koji vam na opremi koju imate radi dobro (ništa vam ne vrijedi kupiti KSM 9 na krš mikser i još većim kršom od zvučnika, skuplji mikrofon od miksera, van pameti), koji vam leži, sa kojim ste sigurni, da vam ne pravi probleme, potrošite malo vremena da ga upeglate, da imate što prirodniju sliku i to je to.

splendid
05.06.2012, 12:20
Malo da se i ja uključim u temu a razlog je zamena mikrofona. Dugo već koristim EV n/d967 koji mi dobro odrađuje posao, pogotovo ako mi je grlo malo umorno od prethodnih svirki ali mi se generalno nešto ne sviđa kako oboji glas. Koristio sam običnu 58-cu, 58 jubilarnu za 40 godina i E835 što predstavlja neku golf klasu mikrofona, korektno su radili ali ipak je to golf :)
Sada mi već treba mi jedan ozbiljniji mic i da samo njega koristim jer me jako umori kad na jednoj svirci zbog nečega koristim EV a na sledećoj SM...jednostavno treba mi sat-dva da se naviknem na promenu...nešto poput beta 87....
Razlog zašto do sada nisam kupio neki ozbiljniji mic je taj što su mi ovi završavali posao, naročito EV, i što se kad god se desi svirka gde sve zvuči onako kako treba - uvek se na toj svirci nađe neko ko bi malo eto da peva pa bi i onaj drugi što sedi pored njega i tako a šta mi vredi da dajem novce za mic jer kad mi ga upljuvanog vrate dođe mi da mu ga poklonim :)
Uglavnom....kupiću jedan beringer za 10-20e i taj će da dobiju za pevanje i to ako budem raspoložen da im dam dok ovaj na kojem ja pevam odavno već ne dajem nikome uz objašnjenje da celu noć pevam i da je već mokar i vlažan od mojih usta pa sad dam malo nekom drugom da ga i on da ne kažem namokri pa mi vrati da opet ja malo...pa bolje odmah da se izljubimo u usta pa da smo mirni......a, između ostalog, već sam par puta kupovao drugi mic jer ga ispuste i tako....znači definitivno nema davanja mic-a osim kolegama koje poznajem ili eventualno nekom normalnom čoveku....

Da li vredi uzimati 87-cu ili možda nešto drugo iz takve klase...???...neke preporuke...???
Dodato:
Da...i da li je neko koristio betu87a i betu87c..kakva je razlika između njih....

Pozdrav.

Bokic
05.06.2012, 17:06
Beta 87 je sigurno dobar izbor.
Razlika izmedju 87A i 87C: 87A namenjen za rad sa klasicnim monitoringom, a 87C za In ear monitoring (slusalice).
87A je znaci bolji za nas (uglavnom) jer je "otporniji" na mikrofoniju.
Ovo nisam ja smislio niti izmislio vec tako pise na Shure-ovom sajtu. :)

accordst
09.06.2012, 10:36
Moja top lista od onoga što sam koristio :

1.BeyerDynamic TG V71d-ima nešto od shure u sebi i sve ono što shure-u fali
trenutno ga koristim mislim da opravdava cijenu od cca 180-190eur
2.BeyerDynamicTGX 80(malo mutan u nižim frekvencijama,al kad se to makne odličan)
3.El.Voice 410RE
4.AKG D7
5.El.Voice N/D 767-ne najbolji al omjer uloženo-dobiveno možda najbolji
6.Sennheiser e845
7.SHURE Beta58
8.SHURE SM58- moj prvi mikrofon
Moj glas drastično reagira na promjenu npr. B.Dynamic TG V-71d (i TGX 80) u odnosu na npr. Beta 58,dok kod jednog mog kolege ta je razlika veoma mala.
Pošto je kod svakog glasa frekventno opseg ''malo'' drugačiji (možda bi ih mogli podijeliti u nekoliko kategorija) naravno da će i spomenuti mikrofoni drugačije reagirati,zato ponavljam da je to moje osobno iskustvo.Naravno da je bitan i mikser i zvučne kutije.Evo npr. kad je moj glas u pitanju EV N/D 767 nikad ne bi koristio sa RCF-Art-ovima jer bi ''ubijao'' sa srednjim tonovima nego npr. Sennheiser e845,al zato mi e845 zvuči nekako ''premekano'' u kombinaciji sa Dynacord mixerom i EV kutijama.
Znači uzeti i probati je najbolje jer sam tako i sam radio.
Naravno i da svako ima svoj ukus.......