PDA

Pokaži Full Verziju : Kako da spojim dvije klavijature


vlado46
01.02.2009, 23:11
Pozdrav svima prije svega.Trebam pomoć.Imam yamahu psr s 500 i psr 240(stara klavijatura).Na s 500 imam samo jedan izlaz i nijedan ulaz a na psr 240 imam normalni izlaz i imam midi izlaz i midi ulaz.Kako da ih međusobno spojim i da onda sa jednim izlazom idem na pojačalo ili šta god?Da li je to uopće izvedivo bilo kako?

Molim hitno pomoć!

Zlatek
02.02.2009, 13:19
Nije baš sasvim jasno šta ti želiš napraviti.U svakom slučaju na možeš samo s jednim izlazom u pojačalo!Ako i spojiš dvije klavijature preko midi kabla i sviraš samo na jednoj, a da se čuje i ova druga uvijek mora svaka klavijatura posebno biti spojena na pojačalo.Dakle-nije izvedivo!

vujanov
02.02.2009, 13:51
Kolega Zlatek je u pravu, ako spojis dve klavijature preko midija one medjusobno komuniciraju, ali da bi se svaka cula mora biti povezana posebnim kablom u mixetu....na nekim klavijaturama ima audio out i audio in pa je kod njih moguce iz jedne u drugu, pa onda sve zajedno jednim izlazom u mixetu...ali, na zalost, kod tebe kako sam te ja razumeo- nije izvodljivo....POZDRAV

milanceshow
02.02.2009, 13:59
MIDI - sluzi za povezivanje klavijatura tako da na jednoj sviras ,a reprodukujes boje sa druge.......prosto receno.....
Midi takodje sluzi za jos mnogo drugih stvari......

AUDIO i MIDI nisu iste stvari,nego su razlicite!

Da bi povezao 2 klavijature i onda se sa jednim kablom prikljucio na pojacalo,jedna od tvojih klavijatura mora da ima AUDIO IN!!!!
Ako nema,onda je neizvodljivo!!!

harepa50
25.03.2009, 13:48
onda ako spojim ja svog korga pa50 i yamahu dgx200 midi kablom, a ova yamaha ima samo fabricke boje (ne koriste) mogu znaci na korgu naprimjer svirati gajde a na yamahi harmoniku (od korga)
da li to znaci ovako?

Zlatek
25.03.2009, 14:32
@harepa50
To znači upravo to.Spojiš dvije klavijature midi kablom, i sviraš na jednoj jedan zvuk, a na drugoj drugi-s iste klavijature, a možeš i kombinirati soundove s jedne i druge.Mogučnosti su velike...

matejas87
25.03.2009, 19:39
pozz kollege i ja bi to da znam kako se to radi da spojis dve klavijature i na jednu da sviras jednu farbu a na drugu drugu farbu kako se to radi

hvala unapred svima

harepa50
25.03.2009, 20:40
e hvala kolega Zlatek mozes li mi objasniti kolika je cijena tih kablova i kako se spajaju posto imaju ona IN MIDI OUT. bas sam se jadao kad bi mi bar na yamahu nekako mogle boje od korga:) i evo rjesenja:D

Zlatek
25.03.2009, 21:13
Cijena kabla ne bi trebala biti velika-možda kojih od 5 do 10€,sve zavisi od duljine.Ako češ spajati da vučeš zvuk s jedne klavijature na drugu tada ti je dovoljan samo jedan kabel.U jednu klavijaturu ubodeš na MIDI IN, a u drugu MIDI OUT.Moraš i u postavkama klavijatura odabrati midi kanale i uživaj!

harepa50
25.03.2009, 21:15
po logici, MIDI IN bi trebo bit korgpa50....a znas li slucajno kako se te postavke rade na korgu ili yamahi?

mimiki
27.03.2009, 19:14
ja hocu da da povezem E-50 i TR i kakva midi podesavanja treba da odradim i po kom osnovu se namestaju oni kanali i one druge zajebancije,ne znam nista sta je sta i jer treba nesto na TR-u da se namesti posto ne znam gde se nalaze na njemu midi podesavanja i kako treba da se podese?
Konkretno bih hteo da na E-50 izaberem ritam i transpose i da to vucem na TR i da akorde picim na TR-u ,jer me smara ono jedna ruka gore jedna dole, i SYNC funkciju takodje bih povukao ako moze.Kako to da namestim?HVALA UNAPRED
i jel mi za to trebaju 1 ili dva 2 midi kabla?

baneharmonikas
28.03.2009, 14:40
Ljudi i mene zanima ovo.Imam korga tr i rolanda va7, e sad sam nabavio ovaj midi kabal ali kako da podesim tr-a da salje boje na rolanda, molim vas pomozite.

harepa50
28.03.2009, 14:49
meni treba obrnuto, da korg salje boje na yamahu

mimiki
28.03.2009, 17:23
ajde ljudi dajte jedno objasnjenje nemoguce da niko ne zna?

caka012
29.03.2009, 01:20
Prvo, kao sto je vec receno, ne salje jedna klavijatura drugoj boje. Preko midija, samo koristis jednu klavijaturu da bi istovremeno svirao dve, a svaka klavijatura svira svojom bojom.

Sto se podesavanja midi kanala tice, to je razlicito za svaku klavijaturu. Svakako u MIDI podesenjima imati MIDI TRANSMIT (kod Yamahe) ili nesto slicno kod drugih masina. Ako nema uputstva, malo da se procacka, bitno je da na obe klavijature bude podeseno tako da onaj kanal koji jedna salje ova druga mora da bude podesena da prima.

Malo je komplikovano, ali tacno objasnjenje vam moze dati samo onaj ko ima bas tu kombinaciju dve masine koju vi imate, a to nije bas cesto da se pogodi.

amavrenski
29.03.2009, 05:47
evo mozda ja da pomognem malo. ja sam spojio korg i30 i korg tr preko MIDI-a s tim da sam sa tr-a vukao boje za aranzer, znaci bubanj, bas i ostalo. najveci problem je u tome sto kod tr-a, kad radite ovo sto i ja, u svakoj boji koju koristite, morate posebno podesiti midi kanale. bar ja nisam nasao drugaciju opciju. ovo mozete raditi samo u COMBI banci. ima puno posla ali moze da se odradi. ako hoces da sa tr-a vuces samo boje, da ne diras aranzer, onda tamo gde su u opcijama podesavanja za midi kanale, nadjes koji kanal ti je solo boja na toj XXX klavijaturi, i menjas od 1 do 16, doka se ne cuje boja sa tr-a, i tako memorises podesavanje. za ovakav nacin rada treba midi kabal da ide iz MIDI IN (tr) u MIDI OUT (neka klavijatura). za obrnuti nacin koriscenja je i obrnuti nacin povezivanja i podesavanja.

nadam se da sam malo pomogao.

mimiki
29.03.2009, 16:10
da da kontam ja kako to radi nego ne znam da podesim te kanale posto ima na milion mesta u midi podesavanjima da se podesavaju kanali i ne znam koji je za solo boju,ja mislim da ne treba da se radi za svaku boju posebno:confused:

harepa50
29.03.2009, 17:07
zavisi, nekad nemoras podesavat, nekad je automatski namjesteno..

amavrenski
29.03.2009, 22:56
kod mene na i30 je ovako: drum 10, perc 11, bass 12, acc1 13, acc2 14, acc3 15, kbas (ne znam sta je) 16, harmony 9, lower 6, sub 5, main 2, kbd 1.

@mimiki: mora na svakoj boji da se podesava, moze da se uradi samo u COMBI modu.

mimiki
30.03.2009, 01:21
nisam znao da mora za svaku boju,cekaj za svaku boju moram da namestim ove parametre?

amavrenski
30.03.2009, 04:27
ovi parametri su u aranzeru (mom). znaci ako hoces da vuces boje sa tr-a na aranzer, primer sviras na tr-u harmoniku i hoces da ti aranzer svira sempl bubanj i bass, na tr-u na harmonici dodas jos bas i bubanj i njima dodelis kanal 12 za bass, kanal 10 za bubanj, i ostalo sve sta zelis da vuces. tko za svaku boju koju hoces da koristis u svirci kada su ti povezane obe klavijature. to mozes da radis samo, opet ponavljam, u combi modu, jer imas mogucnost ubacivanja 8 boja.

ja sam napravio samo jednu boju cisto da vidim da li funkcionise, i radi posao. koristio sam fabricki bubanj i semplovani bas, jer nemam neki dobar semplovani bubanj. u planu mi je da uradim sve boje u tr-u na ovaj fazon, ali sam ga tek u prosle nedelje kupio... bitno je da sam provalio fazon, dalje cemo lako.

baneharmonikas
30.03.2009, 11:01
Gdje se nalaze ta podesavanja za midi na tr-u nigdje ne mogu da nadjem

mimiki
30.03.2009, 14:25
ja koliko sam skonatao to se kontrolise preko aranzera samo(midi podesavanja)

amavrenski
30.03.2009, 16:43
midi podesavanjne u tr-u se nalazi. znaci u Combi modu, ides na "menu", na "Prm1" i tu imas podesavanja, znaci treeba za odredjenu boju da stoji INT i ispod odgovarajuci midi kanal.
@mimiki: ne kontrolise se preko aranzera, taj raspored midi kanala sto sam ti dao se nalazi u aranzeru (konkretno mom), ali se podesavanja rade na tr-u, da bi odredjenu boju mogao da vozis na aranzer.

mimiki
31.03.2009, 01:36
fala brate sto pomazes nesto cu da iskuburim valjda;)

amavrenski
02.04.2009, 01:28
Ma samo pitaj ako ti nesto nije jasno. doduse ja se tek sad srecem sa tr-om, ali volim da cackam pa sam tako iscackao i ovo. e da jos nesto, kad to lepo sve odradis, ima jedan problem. ne mozes preko aranzera pdesavati jacinu (volume) bass-a i bubnjeva. znaci kakav odnos napravis u boji tako ce ti raditi. bar ja do sad jos nisam pronasao.

amavrenski
11.04.2009, 18:17
pojavljije mi se jedan problem. kad uradim sve ovde sto sam naveo, kada menjam boji, prekine mi se ritam na klavijaturi, ne mislim da stane nego se cuje kao "krc, smrc" stucne nesto, kao malo se pogubi i sljaka dalje normalno. ne ispada iz ritma ali je malo iritirajuce. to se desava u trenutku kad na tr-u promenim boju. jel neko probao da napravi boje i poveze klavijature ovako? verovatno znate na sta mislim...

meko
01.06.2009, 11:28
Zdravo momci.Jeli iko spajao Rolanda E-86/96 ili slicne modele sa Korgom Pa80.Ja sam pkusao da spojim te dvije klavijature ali mi ne ide od ruke.Ako iko zna kanale i postavke neka mi objasni bicu zahvalan do neba.

grandia
01.06.2009, 23:21
meko .. objasni malo sta hoces sa tim spajanjem da ucinis. da ih spajas je veoma jednostavno ali tu ima vise kombinacija i mogucnosti, zavisi od toga sta ti konkretno zelis da radis sa te kljave

alen248
01.06.2009, 23:36
Kolege MIDI je vrla stvar ali samo da vam kazem da ja imam (ili sam imao neznam dok ne vidim) knjigu o midi kombinacijama i ostalo i to je knjiga od dvjestotinjak stranica sto znaci da je to nauka ziva i da treba dobro zagrijati stolicu da se to savlada. Nije Midi samo ubodi kabal i rokaj!

meko
02.06.2009, 00:08
ALEN248-da nije tek tako jednostavno,to ti mogu potvrditi.Danas sam cjeo dan sredjivao i spajao,ma zanmalo da jos dobijem slom zivaca,ali vec su se popkazali rezultati.
Ukratko:sredio sam da mi klavijature jedna sa drugom uzajamno rade i ritmovi i tonovi samo jos neznam kako da sredim da kad na jednoj biram preformansu ili program da mi druga sinhronizuje i postavi voljene datume.Kako sam primetio mnogo zavisi do kanala kod ritmova, kako su poredjani tj.na kome su mjestu postavljeni dobosi,harmonija,accordacija i td i td.Mnogi su ritmovi izmesani tako da se po mome mislenju moraju prvo kanali sredjivati na svakom ritmu.Sad ce mozda neko reci da postoje univerzalne postavke za ritmove ali verujtemi da je mnogo toga izopaceno.Tonove za solazu su jednostavni ali onda se mora sa jednom rukom drzati pratnja na drugoj klavijaturi sto je za mene vrlo nelagodno.Sada sviram na Rolandu i solo i pratnju samo jos kad biram boje za solo to jos moram da radim na korgu koji je ispod i mrzi me da se stalno saginjem dabi birao zeljene boje za solo.Mislim da cu uskoro da to zavrsim pa cu objaviti i vama ovde kako se spajaju Korg pa80 i Roland E serija.

mimiki
02.06.2009, 14:29
ja sam odustao povezivanja puko sam

siemensserbia87
21.06.2009, 23:19
onda ako spojim ja svog korga pa50 i yamahu dgx200 midi kablom, a ova yamaha ima samo fabricke boje (ne koriste) mogu znaci na korgu naprimjer svirati gajde a na yamahi harmoniku (od korga)
da li to znaci ovako?



Ko kaze da nemoze sta lupate????=))=))=))

Ako klavijatura recimo aranzer,koji se kaci na pojacalo ima
midi thru(midi prolaz) u njega se ubode kabal iz midi out i dobijas
zvuk sa te yamahe na korgu...A iako nema midi prolaz onda se na korgu u midi podesavanjima ukljuci opcija eksterni zvuk...
A ako zelis da koristis samo dirke sa Yamahe
ubodes Midi out u Korgov midi in
ali nemozes imati drugaciju boju
vec ce svirati istu boju koja je na korgu trenutno...

To rade i dugmetarci tako sto zakace masterku na aranzer klavirnu
pa sviraju na dugmice a dirke bleje....:D

Nadam se da smo se razumeli ja ovako radim vec pola godine...

Pozdrav...;)

Vaxter
22.06.2009, 00:21
Netachno!
Moguce je podesiti npr. ta yamaha da shalje signal preko nekog drugog kanala, i isto tako podesiti korga da prima signal na drugom kanalu i tom kanalu postaviti drugi instrument.
Svako ce na svojim dirkama imati drugu boju, a obe boje ce biti one sa tog korga. ;)

grandia
22.06.2009, 14:15
kolega siemens .. ti si jedini koji lupao ovde ...
izgleda da nisi skonto sta taj midi thru znaci. gde mozes out u out (thru nije nista drugo nego drugi out ...) ?

na midi thru se kaci treca klavijatura ili modul ili bilo sta sta ima midi ...
naprimer moj kucni studio:

DSR2000(koristim njene boje a i kao masterkey) midi in i out u kompu ... masterkeyboard thru u IN od MU50, iz MU50 thru u midi IN od TX81Z itd ... nesme samo mnogo da se preteruje jel to usporava midi signale ...


drug vaxter ti je korrektno objasnio kako to funkcionise da iz jedne iste klavijature koristis 2 boje na 2 razlicitim kljavama. vazno je da ona klavijatura koja daje zvuk u pojacalo, ima opciju da koristi 2 ili vise zvuka odjednom (multitimbral) sta inace sve klavijature u zadnje vreme mogu kad to moze i jedan dx11 a star je vise nego mnogih forumasa ovde ...

midi nije bas toliko komplicirovano, treba samo malo logike

siemensserbia87
22.06.2009, 16:56
Ok ok....Mozda si upravu za thru ali ako zakacis dx11 na roland g800(naprimer)
Midi out u midi in dobices kad se nadju da ono sto sviras na dx11 cujes na audio out iz g800 ili mozes cak ukljuciti da svira boje sa g800...Isprobano 100%

Hvala na ispravci..Pozdrav :D
Dodato:
Tacno... hmmmm...

Zlatek
22.06.2009, 19:38
@siemens
ako spojiš dvije klavijature možeš svirati na jednoj a da je sound(zvuk, boja) sa druge.Ti zapravo posuđuješ samo tipke a zvuk uvijek ide na audio out one klavijature sa koje je u originalu.Isto tako možeš podesiti midi kanale na svakoj klavijaturi pa je moguče da na jednoj klavijaturi sviraš jedan sound, a drugi šalješ na drugu klavijaturu i sviraš na drugoj.Mogučnosti su velike, a uvjet je da je klavijatura multitimbralna, ali to je več spomenuto u prijašnjem postu.Isto tako možeš sa jedne klavijature birati boje one druge...Stvar i nije toliko komplicirana samo treba dobro podesiti i sve radi.

grandia
22.06.2009, 22:20
drug zlatek: ma zna kolega siemens to sigurno, nego malo pobrkao midi out sa midi thru :)

@siemensserbia

izvini buraz ako sam te malko napao, nije bilo namerno ... a nije ni bilo sve pogresno sta si pisao ;)

pozdrav

siemensserbia87
22.06.2009, 22:32
Pa upravu si Zlatek i Grandia ali uostalom forum tome i sluzi,
da pomognemo jedni drugima,ispravimo greske i slicno...
Nije problem verujem da nije bilo namerno..

PS:Ko priznaje pola mi se dodaje :P :P :P :P :P