PDA

Pokaži Full Verziju : Razglas..help


TomyCroSound
02.12.2008, 14:27
Evo ovako...
Do sada smo uvijek radili na full range sistem (mislim da se tako zove), dakle iz slavea u binove, iz binova u gornje kutije i to je to.,.
Sad bi malo nešto mjenjali... Imamo mixer Dynacord CMS 1600, neka 3 slavea, Dynacord binove (neke) i satelite Dynacord, neki su dugački, ne znam model..
...Probali smo spojit na sljedeći način;
Iz mixete standardnim master izlazom u pojačalo, pa na satelite, a preko aux izlaza iz mixera u pojačalo pa na binove,,, Dakle, tad signal na binove ne šaljem masterom, već aux izlazom na svakom kanalu.. Ajd, to sam stavio negdje na pola... Fedb filter aktivirao i ostavio na 70 (sve ostalo mi zvučilo ajme). Zatim pokušali kanale dotjerat na eq, al nije upalilo.. Kako god podesim , zvuk previše bude metalan. Doduše, osjeti se snaga npr na vokalu koje prije nije bilo, al nikako podesit da to zvuči...
Imamo neku pasivnu skretnicu koju nismo nikad koristili, dal bi što pomoglo..?
Eto, savjet?:(

romario
02.12.2008, 15:17
Mislim da se ne spaja tako.
Trebat će ti skretnica.Ako ne nađeš odgovor ovdje ,
javi se ...

Zlatek
02.12.2008, 16:43
Iz mixera u skretnicu,iz skretnice u pojačala-iz jednog pojačala u binove i iz drugog u satelite.Treči slave možeš iskoristiti za monitore.

TomyCroSound
17.01.2009, 04:11
Dakle, novi problem je na vidiku.
Kao što sam gore spomenuo, riječ je o Dynacord mixeru CMS 1600.
Standardni master output izlazi na pojačalo 2x 1200W koje "tjera" satelite.
Problem leži u signalu koji izlazi iz AUX 3/4 outputa koji nema vezu sa volume potenciometrom na pojedinom kanalu, već se njegov signal kanala regulira aux 3/4 potenciometrima za lijevu i desnu stranu. Trenutno master i aux output (potenciometri) su negdje na polovici, ali plaši me što će biti kada se na svirci pojačaju, jer već sada ponekad se pali clip na pojačalu koje ide na binove, dakle, onaj aux izlaz. Na kanalima ti "aux"-i su na polovici, osim na bubnju i basu, gdje je na cca 13h. Pojačalo za binove snage je 1200W. Oba pojačala su na max.
Molio bih savjet vezan za to, Master potenciometri na mixeti i pojačalima i njihov omjer; Fedb filter;
Svi imaju neku svoju politiku tako da više nemam pojma tko je u pravu.
http://img185.imageshack.us/img185/864/mixerzn0.jpg (http://imageshack.us)
http://img185.imageshack.us/img185/mixerzn0.jpg/1/w472.png (http://g.imageshack.us/img185/mixerzn0.jpg/1/)

shorty123
17.01.2009, 04:18
Ja aux izlaze koristim za monitore znaci ne za glavne kutije,a glavni stereo izlaz (nepojacan) saljem u predpojacalo sa 5 izlaza ,a iz njega povezujem u mom slucaju 2 pojacala...

shorty123
17.01.2009, 04:22
Moj ti je savet ako oces da u neko pojacalo saljes zvuk koji je regulisan glavnim reglerima efektima i ostalo,uzmi stereo izlaz tj
taj "Master" i njega spajaj na neki "distribucioni pojacavac" a iz njega u sva ostala pojacala koliko god ih imas.
a aux-e koristi za monitore.

e sad sto sam naveo distribucioni pojacavac,nisam siguran da je to strucan naziv,ali ja sam sebi jedan napravio,i to radi..
Pozdrav
Nadam se sam pomogao

Zlatek
17.01.2009, 09:47
@amadeusvk
Iz tvog posta vidim da master out koristiš samo za satelite, a preko aux-a ideš na binove.Bolje bi bilo kada bi koristio skretnicu kao što sam ti več napisao,ali u krajnjem slučaju možeš i tako.Ako ti pojačalo za binove ide u cliping znači da dobiva prejak signal pa ga malo smanji .Odnos master volumena i aux volumena ne treba biti isti bitno da ti vani dobiješ dobru zvučnu sliku i dobar odnos baseva i srednjih i visokih.Pojačala je najbolje ostaviti na maximumu ,a reguliraš sa main out i aux out-satelite i baseve.I da ,pogledaj da ti omaža bude OK, tj da imaš pravu iskoristivost pojačala.

TomyCroSound
17.01.2009, 13:21
Ima skretnica, nisam napisao; mixer- skretnica- pojačalo. Na skretnici nema nikakvih potenciometara. Shvaćam da je prejak signal u pojačalo pa baca clip, ali to se događa na probi u prostoriji 10x5 gdje su master i aux outputi na polovici. Što će tek biti u velikim salama kada se digne taj aux out...? Čini se da to pojačalo daje maximum od sebe na probi kad baca u clip. To onda nema ni približno 2x 1200W...
Molim te napiši nešto o omaži, s obzirom da svako pojačalo radi sa po dvije kutije, dakle ništa nije spajano paralelno za sad, pa da li je omaža u tom slučaju bitna?

romario
17.01.2009, 17:03
Evo ovako...
Do sada smo uvijek radili na full range sistem (mislim da se tako zove), dakle iz slavea u binove, iz binova u gornje kutije i to je to.,.
Sad bi malo nešto mjenjali... Imamo mixer Dynacord CMS 1600, neka 3 slavea, Dynacord binove (neke) i satelite Dynacord, neki su dugački, ne znam model..
...Probali smo spojit na sljedeći način;
Iz mixete standardnim master izlazom u pojačalo, pa na satelite, a preko aux izlaza iz mixera u pojačalo pa na binove,,, Dakle, tad signal na binove ne šaljem masterom, već aux izlazom na svakom kanalu.. Ajd, to sam stavio negdje na pola... Fedb filter aktivirao i ostavio na 70 (sve ostalo mi zvučilo ajme). Zatim pokušali kanale dotjerat na eq, al nije upalilo.. Kako god podesim , zvuk previše bude metalan. Doduše, osjeti se snaga npr na vokalu koje prije nije bilo, al nikako podesit da to zvuči...
Imamo neku pasivnu skretnicu koju nismo nikad koristili, dal bi što pomoglo..?
Eto, savjet?:(


A gdje ti je tu skretnica ?
Iz miksera pošalješ signal u skretnicu .Iz pojačala ideš na kutije .
I sve pojačavaš na master od miksera.

TomyCroSound
17.01.2009, 18:33
Mario,
skretnica je u predhodnom postu... Mixer - skretnica - pojačalo- binovi

Sve to radi sada, ali pali se clip na pojačalu koji "tjera" binove. Iako je volume pojačala na max, pali se clip, znači li to da on daje maximum svoje snage?
Koliko pojačalo treba za binove? Ovo o čemu govorim, stanje je na probi, soba 10x5 kao što piše gore, a kad dođemo u salu šta će tek bit, ti binovi neće moć "prdnit", odnosno to pojačalo koje bi trebalo bit 2 x 1200W...

toni-bt
17.01.2009, 19:29
nije ti bitna samo snaga koja je upisana,nego i kvalitetno pojacalo i skretnica

romario
17.01.2009, 21:29
Probaj pojačalo direktno na mixer,Samo satelite.
I jedno i drugo pojačalo probaj tako.
Stavi master na miksu na 0 .A snagu reguliraj na pojačalu,i vidi dali onda ideš u crveno.
Tako možeš selektivno doći do slabe ili neispravne točke u sistemu.
To ponovi i s basovima.
A mislim da ti ono spajanje nije najbolje rješenje...Za tvoj sistem.
mixer-skretnica-pojačalo-zvučnik.

TomyCroSound
18.01.2009, 00:47
A kako onda riješit to?
Full range?!

...još jedno pitanje;
u slučaju jednog slabijeg i jednog snažnijeg pojačala, savjet: koje pojačalo iskoristiti za bas binove, a koje za satelite?

romario
18.01.2009, 12:26
U principu jače pojačalo za bas kutije.
Ako su basovi veća snaga od satelita.
Ako su sateliti veća snaga onda na njih jače pojačalo.
Ne znam šta bi rješavao.
Ovo što sam ti napisao je jedan od načina da provjeriš da li su to komponente u razglasu ispravne.
Ovisno o tome ćeš postupati.
Možda ti skretnica nije odgovarajuća.Treba ti aktivna,s mogućnosti podešavanja boje, glasnoće na sebi.

TomyCroSound
18.01.2009, 14:20
Aktivna je, made in "Šimičić", ali bez ikakvih regulatora. Ma problem može biz u tom jednom pojačalu da je slabo pa pali peak.. Ima li omaža kutija (u ovom slučaju binova) veze s tim, mislim, može li radi njih palit clip ili je to samo isključivo zbog ulaznog signala?

neconix
18.01.2009, 14:24
Probaj da obrnes izlaze,da satelite stavis na AUX a binove na Main out,sta onda dobijes,cisto provere radi.

romario
18.01.2009, 15:24
Omaža je bitna,ali ne znam dali ćeš to znati odraditi...
Ne sjećam se jesmo to na praksi radili;)
Kutija mora biti 8ohma,tj zvučnik.To bi trebao izmjeriti.
Pojačalo radi i na 4 i na 8 ohma.
Ako bi spojio iz basa u basa ,dobio bi 4 ohma ,ali na jednom kanalu od pojačala.Tada bi na tom kanalu imao nešto veću snagu.

Zlatek
18.01.2009, 17:37
Ako ideš iz miksera u skretnicu, onda ne vidim razloga čemu koristiš aux izlaze za baseve.Pokušaj iz miksera-master output u skretnicu.Iz skretnice šalješ stereo signal u satelite i stereo signal na baseve.Sve pojačavaš na mixeru sa masterom.Naravno ovo važi u slučaju da je skretnica 2 way, tako da odvaja posebno basove i posebno srednje i visoke.Tada nije bitno da skretnica ima bilo kakve kontrole na sebi.Omaža kod kutija je bitna.Ako su kutije 8 ohma pojačalo će raditi sa manjom snagom nego na 4 omha.Kada spojiš dvije osam omske kutije jednu za drugom dobijaš četiri oma i veču iskoristivost pojačala.

TomyCroSound
18.01.2009, 18:55
ovo da skretnica ide i na satelite bi možda bilo dobro, skretnica je 2-way (bas, mid) al bojim se da bi tada bilo manjak basa; ne znam, nisam probao.
Ali, opet bi trebali ić van i preko auxa, jer na skretnici je BAS (inL, inR; outL, outR) ; MID (inL, inR; outL, outR)

...Može li pojačalo radi omaže paliti "clip"?

romario
18.01.2009, 20:38
Nazovi Šimičića,već kad je njegova skretnica,i pitaj
kako da se spojiš na nju.