PDA

Pokaži Full Verziju : Kako nastaje pesma?


gibanica
20.11.2008, 21:41
oduvek me zanimalo kako nastaje pesma?
da li nastane prvo muzika pa tekst ili obrnuto ili istovremeno..ili sve zasebno pa se sklapa,tj stancuje?
kakve vrste tekstova postoje s obzirom na ritam,odnosno takt..
znaci koliko slogova ima stih u pesmi za 7/8 koliko za 4-4 itd..da li to ima veze..
i kako kad pevac dodje da snimi pesmu..kako on zna kako to treba da zvuci,da li mu je kompozitor odsvira ili otpeva?

romario
20.11.2008, 21:48
Nemoj da kvariš svoju sreću druže ;)

TomyCroSound
20.11.2008, 21:56
koliko sam upućen, sve je moguće od nabrojanog...
može bit prvo tekst pa glazba i obratno. možeš kupit pjesmu pa poslušaš demo snimku koju je netko odpjevao pa odpjevaš... milion načina.

jeftabgd
20.11.2008, 22:01
Gibanica,jel' ti malo nas zekis?

Vaxter
20.11.2008, 22:20
Pitaj ramba amadeusa.
On ce ti reci kako se zapravo pravi hit! :))

Vule
20.11.2008, 23:11
Gibanice...tebe u stvari najvise zanima sta je starije...Kokoska ili Jaje...:lol:

Alix
20.11.2008, 23:27
Ja glasam za kokoš...Da je nije bilo nebi imo ko ta spuca jaje...

EmirTotic
20.11.2008, 23:31
Sto, hoces da pises pesmu... ;)
Pa valjda nastane tekst, pa se radi melodija...

CRNI GALEB
20.11.2008, 23:34
Gibanica, to ti nas uzeo malo zezati :D, pa jarane sve je onako kako si rekao, kompozitor prvo odpjeva pjevacu, a pjevac samo ponovi za njim, bitno je da upamti rijeci :D:D

Alix
20.11.2008, 23:41
Ako te interesuje kako nastaje pjesma,javi se modertoru VINGULA...On pravi "hiteve" za 25eur...

Vaxter
20.11.2008, 23:44
@Emirt
Nekad je mnogo lakshe raditi tekst na muziku.
Pitaj tekstopisce.
Oni chak uzmu i poznatu melodiju pa na nju rade tekst, a kasnije daju kompozitorima da urade novu muziku.
Nekako mi se chini da je uvek bolja praksa raditi tekst na muziku, ili ih raditi istovremeno...
Zatim ide aranzman... :)
I na kraju se sve to snima i miksa, i to je to... :)

Vule
20.11.2008, 23:45
Ko sto neko rece pre mene...kuj ne je gibanicu ne treba da zivi...:lol:

gjoko
20.11.2008, 23:53
epa sigurno je prvo kokos ;)

vlaxxy
21.11.2008, 00:09
Vidim ja da je ovo postao forum za zezanje.

Retko sta ces cuti ovde bar nesto pametno i edukativno u zadnje vreme.

Steta!!!

PS: A stvarno sam hteo da cujem kako se pravi pesma.Ovako ili onako sve jedno,ali
jedan pametan odgovor barem!

gjoko
21.11.2008, 00:11
###

TomyCroSound
21.11.2008, 01:03
Sto, hoces da pises pesmu... ;)
Pa valjda nastane tekst, pa se radi melodija...

ne nužno!

tesla
21.11.2008, 01:21
evo da ti ja kazem kako:
znaci uzmes jednu njivu (a moze i dve zavisi od ukusa) ilijednog dobrog bika i prodas.. posle uzmes te pare odneses marini tucakovic pola i kazes hocu jedan tekst za toliko i toliko novca, posle ona to da svojim "segrtima" koji ti nesto sklepaju a ona potpise. Zatim sa tim sto ti je ona dala odes kod Zeljka Joksimovica i das mu resto para i kazes da hoces muziku i aranzman na tu pesmu i onda on iskopa neku klavijaturu uzme fabricki style koji je neko uradio malo ga preoblikuje i sve ti to lepo upakovano vrati nazad i kaze gotovo je udjes u studio to otpevas onako kako ti kazu i to je to. E sada sta dalje sa tom pesmom zavisi koliko jos imas da prodas njiva i bikova..........
pozzzzzzzzzz

Sejox
21.11.2008, 02:42
Vrlo nezahvalna tema za odgovor,koji bi trebao biti precizan.
Pretpostavljam da se radi o tome kako se napravi jedna kompletna
pjesma a ne iskljucivo hit.
Ako nekog autora bilo teksta,muzike ili aranzmana upitate-kako je on to uradio-
dobicete njegov odgovor-"u trenutku inspiracije".Dakle nema nekog recepta
posebnog,vec je potrebna ideja i umijece.

Bitno je napomenuti,da postoje ljudi-"kantautori"-koji urade i tekst i muziku,
a obicno aranzman rade zajedno s nekim drugim.Medju poznatijim-Balasevic,Bajaga,Merlin,Gibboni....
Ali postoje i veoma uigrani timovi-neko pise tekst,neko muziku a neko radi aranzman i uglavnom svi to preslusavaju,dok se ne uskladi konacna verzija.
Ova opcija trenutno donosi najveci prihod(lovu) ekipi: Marina Tucakovic,
njen muz Futa Radulovic,Zeljko Joksimovic.U Hrvatskoj Tonci Huljic,njegova supruga,i Niksa Bratos.U BiH Fahrudin Pecikoza i Hari Varesanovic,Armin Sakovic,Dino Muharemovic sa Beslicem itd.

Jednom sam vec napisao da je prilicno davno jedan clan Indexa izjavio-"Sve je vec odsvirano...."Znaci,danas je vrlo tesko biti originalan i ko cesto slusa
muziku uvijek ga skoro neki dio pjesme na nesto podsjeca.
Koliko sam pratio ovih godina npr. Marina Tucakovic je specijalista za pisanje
tekstova na gotove melodije a vrlo cesto na vec odsvirane u Grckoj ili nekoj drugoj zemlji.Ima melodiju gotovu i prema nekom osjecaju pise i tekst.

Ali to nije pravilo.Neki opet u tenutku inspiracije,napisu tekst, recimo,
na salveti u nekom restoranu.I onda on moze stajati duze ili krace dok
ne dodje ideja za muziku.A opet tekstovi se mogu pisati i po narudzbi-znaci na zadatu temu.

Vrlo bitna stvar za pjesmu je naravno aranzman.To je kao izrada fasade ili
lakiranje auta.On moze pjesmu zaista oplemeniti i uciniti prepoznatljivom,
ali je moze i zaista pokvariti.Npr-radna verzija pjesme "Dijamanti" (Beslic),
je bila u sporijem ritmu.Beslic je trazio od kompozitora(Gljiva) da se uradi
u ritmu 9/8.I onda na njihov poziv,Dragan Stojkovic Bosanac radi taj
aranzman za pjesmu,kojom Beslic pravi prekretnicu u karijeri i postaje
izuzetno popularan i tirazan.
Znaci recept ne postoji.

Pjesmu moze napisati(bilo tekst,muziku,arr.) samo talentovan covjek,ili
neko ko je spreman da "posudjuje" tudje melodije,rijeci u tekstovima-
jednom rjecju,plagijator.

I na kraju-ogroman broj vrhunskih muzicara,mozda nikada u zivotu nisu napravili niti jednu pjesmu.Zakljucak je dakle da su ideja i umijece ppresudni.
Dakle ili zaista imas talenat za to,ili hoces da uzimas tudje....Trece nema.

vlaxxy
21.11.2008, 03:05
Sejo, samo mala dopuna,Marina i prevede na tudjoj pesmi citav tekst,Futa ostane na istim
notama sa malim dopunama u aranzmanu.

Gledam dosta grckih i bugarskih Sat-kanala pa zato pisem ovo.

Sejox
21.11.2008, 03:14
Ja samo ne znam kako to ide sa autorskim pravima,Vlaxxy.Nisam imao
priliku da imam originalni CD sa nekom pjesmom,koju sam vec cuo,a
koja je uradjena na takav nacin.Znaci ne znam ko je potpisnik u dijelu
gdje stoji:tekst,muzika, aranzman.Cisto sumnjam da je potpisan pravi
autor.Izgleda da niko nikoga ne ganja,zato sto svi uzimaju od drugih.
Ali da ne skrecem sa teme.

vlaxxy
21.11.2008, 03:36
Da...ja sam imao prilike da vidim par omota CD-a.

Ovako: TEKST: Bulgarian Song (feat.M.Tucakovic)
MUZIKA i ARANZMAN: (feat.A.Radulovic)


Ima slucajeva koje dodju na sud,tuze se...ali slaba vajda.

Sejox
21.11.2008, 03:43
i kako kad pevac dodje da snimi pesmu..kako on zna kako to treba da zvuci,da li mu je kompozitor odsvira ili otpeva?

Po nekom nepisanom pravilu,kako se nekada radilo,pjesmu bi neko prethodno trebao,zargonski receno da "raspjeva".Dakle otpjeva je neko drugi,i napravi se neki demo snimak.Pjevac poslije preslusavanja to otpjeva na svoj nacin kako on to osjeca,jer osjetiti pjesmu je individualno.Naravno da ostaje u zadatoj
harmoniji,a da li ce pjevati vise ili nize zavisi od kapaciteta.Dodaje i svoj prepoznatljivi stil pjevaja svakako.Da ne duljim...

O samom snimanju vec gotove melodije,najbolje znaju ljudi koji rade u studiju.
Oni znaju koliko strpljenja i zivaca treba za to.I koliko se puta sve ponovi.itd

BasariStudios
21.11.2008, 03:51
Smesno je napisati kako se pravi pesma. Nema pravilo i nema NIKAKVO pravilo uopste.
Pesma je inspiracija, nije vodovodzijski posao, platu te i odradis na cevi, sve je do sta
te u glavu udari. Nekad pocnes sa tekstom, nekad sa muzikom, nekad pocnes samo
bubnjeve, nekad samo akorde i td. Nekad i tekst i muzika idu zajedno. Ne verujem da
postoji neko ko radi to po nekoj semi, ne verujem da takva osoba jos posoji koja uvek
svaku pesmu uradi na skroz isti nacin, bilo bi vrlo smesno. Mnogo se puta desi da radim
u nekom studiu ili da hodam ulicama i uzmem mobiljni, RECORD zazvizdim u njemu
i kad idem kuci upalim neki od sintova i prelusam ono zvizdanje.
Il kao sto je Opus rekao, u restoranu sve napises na salvetu.

Sejox
21.11.2008, 04:07
@Vlaxxy

Znaci druze,najbitnije je napisati u potpisu "feat" i lova je tu.;)
A dosjete se ljudi svega.

@Nedim

Naravno da je tako.
Zato je pisanje tekstova umjetnost,muzika je umjetnost....itd
A u umjetnosti su ljudi individualci.Svi oni jednu istu stvar osjecaju drugacije.
Rekao sam vec: ideja,talenat i inspiracija.
Ko nema nesto od ovoga,ne moze biti autor.

gibanica
21.11.2008, 14:00
vidim da sam dobio kritike jer mi "je pitanje glupo".. izgleda da je glupo sto neki to smatraju za glupo pitanje. ne znam zasto mi se podsmevate.
pitanje (ili bar deo pitanja) je vrlo jasno i nema tamo-vamo,ukoliko znate odgovor.
DAKLE .. npr ako je Beslic radio "dijamante u 9/8 ..svi znamo takt 9/8 kakav je 1-1-1-1. ako je ta pesma bila u beatu (1,2-2,1,2) npr znaci li da je tekst menjan primer? uradio sam "moja mala nema mane" u 9/8 i moze ladno..al neke druge ne mogu..pa me to buni..znaci da li postoje sabloni u tekstovima..cetverac za 4/4tinski takt itd
A za RIMU i AB kombinacije i da ne pitam, jer ko se ne razume samo ce se sprdati.
iINACE radio sam tekstove neke. upravo na nacin koji je neko pomenuo..uzmem pesmu i izmenim tekst..al kad ocu da promenim muziku tu je probl. uvek dobijem neku jako slicnu originalnoj.
i onda takav tekst mogu da vrtim samo u tom ritmu!?

romario
21.11.2008, 21:11
Vidiš kako si sve manje sretan,što više znaš...

Na kvari si sreću,kažem ti...;)

EmirTotic
21.11.2008, 21:34
@Emirt
Nekad je mnogo lakshe raditi tekst na muziku.
Pitaj tekstopisce.
Oni chak uzmu i poznatu melodiju pa na nju rade tekst, a kasnije daju kompozitorima da urade novu muziku.
Nekako mi se chini da je uvek bolja praksa raditi tekst na muziku, ili ih raditi istovremeno...
Zatim ide aranzman... :)
I na kraju se sve to snima i miksa, i to je to... :)


Ja sad kad bih hteo da pravim pesmu, prvo bih napisao tekst a posle ce mi melodija sinuti (to bi valjda samo doslo kao inspiracija). Ali posto nemam nikakvog iskustva u tome-bolje da cutim. ;) Uzivajte...

vlaxxy
21.11.2008, 23:42
Samo udri feat...

Sejox
21.11.2008, 23:51
Emirt
----prvo bih napisao tekst,a posle ce mi melodija sinuti----

A hoce,hoce....vjerovatno-"Sini munjo,udri grome....";) i naravno feat.

Vule
22.11.2008, 00:36
Ma Gibanice ti nas izgleda stvarno zekis malo a?:-O


A jesi li cuo nekad da neko pominje rec "metrika stiha"...znas li na sta se ona odnosi a?:confused:

Ono "dvanaesteras","osmerac","cetverac sa i bez kormilara" i te fore...do you know what I mean?

Sejox
22.11.2008, 00:46
E to je vec lektira i citanje poezije.To je nacitanost i skola.

gibanica
22.11.2008, 01:36
@Ronaldinjos

e to care "..metrika stiha"..o tome ne znam nista.

Marco7
26.11.2008, 02:06
To nema pravila!Sto se tice mene i mojih pesama neke su radjene prvo text pa muzika a neke zajedno i text i muzika!Nekada mi se desi takva ideja i onda sklopim muziku onako kako me vodi osecaj pa text pisem isto kad mi dodje cepam uz muziku!Desavalo mi sa da ljudi donesu text pa onda ja prema textu moram sklopiti muziku ali u fazonu u kojem doticni gospodin ili gospodjica trazi!Naravno sve to do konacne verzije pretrpi jos mnogo mnogo promena...Nema pravila,najvaznije je uneti jaku emociju i doziveti izneti pesmu bas onako kao je textopisac ili kompozitor zamislio!Pesma je jedna prica koju treba docarati i izneti slusaocima da shvate svaki detalj koji se u pesmi nalazi ;)

milanceshow
26.11.2008, 05:12
Jel hocete da napisemo neku pesmu zajedno?Evo otvaram temu!!!!!!!
Vi dopisujete dalje.......;)

Evo : http://www.yu-midi.com/forum/showthread.php?t=6841

Vule
26.11.2008, 05:46
@Ronaldinjos

e to care "..metrika stiha"..o tome ne znam nista.

Brate voleo bih da ti to objasnim nekako na Skolskom primeru ali ne umem...jbg...i to je nekako stvar osecaja kao i svirka...nesto negde ide nesto negde ne ide...probaj da odsviras uzicko kolo u 7/8 i videces na sta mislim...:)