PDA

Pokaži Full Verziju : Kako resiti problem kombinovanih ritmova?!


gorpet
24.01.2006, 16:07
Iz mnogih tekstova do sada, primetio sam da je veliki problem vecini kolega kako da efikasno rese kombinovanje ritmova. Do sada smo sve nekako i uspeli, pravimo i namenske ritmove, sve to sljaka ali, kada treba imati jedan ritam na jednoj varijaciji a drugi na drugoj varijaciji a jos da idu u razlicitom tepmu- E TO JE VEEEEELIKI PROBLEM!!!
I odmah da naglasim-ja ne nudim resenje za promenu tempa na dve razlicite varijacije jer je tako nesto nemoguce. Ali nudim nesto drugo sto je isto tako efikasno!!! Jedini je nedostatak to sto cete u User-u morati potrositi mesto i za prvi ritam ali i za drugi.
Dakle-kako brzo i efikasno promeniti ritam, a da se pri tom ne lomataju leva i desna ruka i da se elegantno nastavi svirka?! Vrlo lako. Kao i u vecini slucajeva-potrebno je DOBRO POZNAVANJE uredjaja na kome se radi. Necu da tvrdim, ali sam duboko ubedjen da vecina korisnika KORGA PA80 ne zna ni 40% njegovih mogucnosti.
Za ovo ce nam od velike koristi biti dugmici koje sviraci obicno retko koriste, a to su PAD-ovi!
Dok ste u Style play modu, idite na Menu, pa zatim na Input/Pad. Otvorice Vam se Page22. Zatim idite na Page+ i dodjite na Page23. Ovde ste u mogucnosti da dodelite zvuk svakom od 4 tastera PAD. Ali, dobar deo sviraca uopste ne zna da je ovim tasterima moguce dodeliti i neke funkcije. U nasem slucaju odabracemo funkciju Style Up za PAD1 a na PAD2 cemo staviti Style Down. Okrecite tockic sve dok Vam se ne pojavi spisak funkcija. Prva i druga na spisku su upravo ove dve o kojima govorim. Kada ste ih dodelili-snimite ih tako sto cete pritisnuti Write/Disk in use. Zatim odaberite STS1 i 2 puta pritisnite YES. Zatim isto uradite i za STS2, STS3 i STS4. Istu stvar morate uraditi i na performansima koje koristite kao boje u ovakvoj pesmi koja ima 2 ritma. Znaci, sve isto samo cete posle pritiska na Write odabrati Perf.N:--- i 2 puta pritisnuti YES!
Ako pretpostavimo da sviramo pesmu ciji prvi deo ide u Dvojki (sva ova podesavanja smo obavili za ovu dvojku) a drugi deo u Rumbi-onda ova dva ritma moraju biti postavljena u Useru jedan iza drugog-OBAVEZNO!!! Ista podesavanja se moraju obaviti i za Rumbu.
Kada smo obavili sve ovo-RESILI SMO PROBLEM!!!
Dok smo u Dvojki-nije vazno koji STS koristimo, potrebno je samo pritisnuti PAD1 i krece Rumba u tempu u kojem je i snimljena. Takodje, nebitno u kojem smo STS u Rumbi-dovoljno je da pritisnemo PAD2 i vracamo se u Dvojku i to opet u tempo u kojem je dvojka i snimljena. A ako koristimo Performanse kao instrumente-opet nije problem jer smo i kod njih podesili da nam PAD 1 i PAD 2 menjaju ritam na gore i na dole. I eto-SVETSKI PROBLEM JE RESEN KRAJNJE EFIKASNO (barem za mene)!!!
Moj savet je da svakom performansu isprogramirate PAD1 i 2. Bicete prijatno iznenadjeni kada vidite kakve sve mogucnosti imate da ispogramirate preostale padove. Za one koji ih nisu do sada koristili-ovi dugmici ce postati vise nego korisni. A posto Korg ima sasvim dovoljno User prostora za ritmove-uopste nece biti problem da zauzmete 2 mesta u Useru. Samo je bitno da ova 2 ritma uvek budu jedan iza drugog.
Nadam se da sam ovim barem nekolicini muzicara pomogao da uspesnije koriste svoju spravu!

yu-midi
24.01.2006, 17:53
Ja sam kod sebe postavio vecinom terce sto imam na upper 3 i tako sam postavio na PAD1 da ih iskljucujem i ukljucujem kad treba.
Kod ritmova sam bash tako uradio kod pjesme od Saulica "Ja star nisam" ali eto nikako da se covjek svega sjeti :idea:
Svaka cast gorpet mislim da ce mnogima ovo pomoci da rese koliko toliko ovaj malo veci problemcic :lol:

yu-midi
24.01.2006, 18:00
@Adrijan
Prijatelju ti imas i Yamahu 9000 pa hajde probaj molim te da uradis jedan ovakav ritam sa ovim programom "Style Time and Tempo Editor" da promjenis tempo.Kasnije mozemo da ga konvertujemo pa da vidimo kako ce to na korgu da ispadne.
Program imas na http://www.jososoft.dk/yamaha/resource.htm ja sam probao da ga instaliram ali kod mene nesto nece da otvori program.

marco
24.01.2006, 22:44
Pozdrav,
Adrijan,ja sam probao program koji je Miodrag pomenuo,i nista nisaam uspeo da uradim.Molim te ako provalish kako radi da javis ovde.
Gorpet,problem kombinovanbih ritmova i nije tako veliki,i da kazem da je ITEKAKO MOGUCE napraviti kombinovani ritam uz malo truda,ali treba malo razmisliti,i imati 2 programa i klavijaturu naravno.Evo jedan predlog kako mozete to da reshite.A da gomila njih ne poznaje spravu na kojoj svira je 100% tacno.Ali da objasnim za ritam...
Naprimer dvojka,4 varijacije,4 razlichita tempa.Da kazemo da radite to od istog ritma (ili od nekih midija)(naravno moze i od razlichitih).Uzmete ritam i snimite na klavijaturu.Zatim ga prepravite 4 puta na brzine koje su vam potrebne,i to snimite sve zasebno.Znachi dobicete jedan ritam (naravno sa razlichitim imenima) snimljen 4 puta-u razlicitim brzinama.Onda to sve prebacite na disketu i copyrate na racunar.Onda na scenu stupa MOCNI STYLE WORKS.Otvorite ga i ucitavate ritmove jedan po jedan i preko export-import opcije napravite midi fajlove od varijacija koje su vam potrebne.Kad sve to zavrsite onda je na redu cubase.Ucitate sve midije dobijene iz style worksa i pozlazete ih da idu 1 za drugim.Obavezno podesiti brzinu za svaki midi,zato sto cubase po deafoltu postavi jednu brzinu za ceo mix.Kada to zavrsite zapamtite sve kao jedan novi midi fajl.!!!(Pishuci ovo uvideo sam da nije potrebno 4 puta pamtiti ritam na klavijaturi,nego je dovoljno jednom jer se brzine mogu midija mogu menjati u Cubase-u.)!!!Zatim na red dolazi opet SW.Opcijom midi to sty izvucete ritam iz prethodno napravljenog midija,zapamtite,i to je to.A mozete da sacekate da se neko seti da napravi nesto kao onaj program sto ima za yamahu.Toliko od mene,pozdrav svima.

marco
24.01.2006, 22:47
Miodraze i ostali,zaboravio sam da kazem da su svi ili skoro svi programi sa onog sajta za yamahu pisani za javu i da ti treba JavaRuntime da bi ih pokrenuli.

gorpet
25.01.2006, 00:31
Marco, meni je odavno poznat taj sistem sa Cubaseom, ali se tu javlja jedan drugi problrm (barem se javljao na nekim spravama koje sam ranije koristio, a na PA80 nisam ni probao jer pretpostavljam da ce biti isto). Posto je to promena tempa "na prevaru", Korg ne zna da sam ja u drugoj varijaciji snimio ritam koji je npr u tempu 75, a da je u prvoj isao npr u tempu 85. Korg ce i dalje nastaviti da u svom internom metronomu broji kao da je tempo 85 i tu se javlja problem (barem se javljao)!!! Kada se prave prelazi-cesto je dolazilo do brljotine jer se mesto na kome sam pritisnuo Fill nije poklapalo sa internim brojacem, pa je prelaz pocinjao na mestu gde ne treba. Po nekad i bude kako treba, ali ne uvek. Ali je najveci problem bio sa promenom varijacije, jer je Korg menjao varijaciju u skladu sa internim brojacem pa se tako desavalo da ne promeni na kraju takta vec na sredini sledeceg takta (jer kao sto sam rekao, tempo je sada 75 a on i dalje broji kao da je 85). Ovakvi problemi su nekada postojali i ja sam posao od pretpostavke da i sada postoje pa nisam razradjivao taj nacin. Medjutim, ako je to ovde prevazidjeno-onda je to super. Ako je neko probao i video da sve radi kako treba, neka sto pre javi. Ja sam se ovim bavio na Korgu IS50 ali su tamo bili prisutni pomenuti problemi.

marco
25.01.2006, 13:08
E pa onda nishta,kupish lepo yamahu psr 9000 (kao korg pa 80,i josh bolje) i reshish sve probleme :D

cevap
26.01.2006, 01:29
Ljudi evo lakshi nachin: :lol:

Snimash SAMO JEDAN MIDI FAJL gdje vozi puni ritam na akordu koji ti treba. E prvo ga namjestish na prvoj brzini i pustish jedno 20 taktova, onda ga ne zaustavljash nego samo vrtish dugme za tempo dok ne dodjesh do druge brzine koja ti treba, onda ga ostavish tu da ga snima 20tak taktova, tako isto radish sa trecom i sa cetvrtom brzinom. Kad zavrshish sa snimanjem midi fajla, stopirash pa ga onda takvog uvedesh u Style Works, i tamo mu nadjesh sva ta cetiri mjesta i izrezesh i pohranish svaki u svoju varijaciju. Sachuvash i eto ti ritma sa 4 razlichite brzine. Isto se moze primijeniti tako sto cesh promijeniti drugi ritam, ili treci, pa onda u istom midi fajlu imash 2 potpuno razlichita ritma koje mozes rezati i sachuvati na isti nachin! :wink:

marco
27.01.2006, 22:16
Moze i tako,ali je bolji je snimiti ritam u midi preko SW jer moze da se desi da kad snimas na klavijaturi zbog ubrzavanja ne padne midi tacno na otkucani takd i da bude pomeren kad ga ucitas u SW.Pomeren tako da jedan takt padne lepo,a drugi ne mozes da izvuches.Ali i to moze da se sredi shift opcijom u SW ali uz malo zezancije.Naravno ovo sve moze da se desi ali i ne mora

cevap
28.01.2006, 23:44
Lako je i to srediti, ima kvantizacija u Style Worksu, pa se malo zezaj s tim, i ubost cesh tacno prvi udarac tamo gdje ti treba! :-)

BasariStudios
03.07.2006, 17:06
Iz mnogih tekstova do sada, primetio sam da je veliki problem vecini kolega kako da efikasno rese kombinovanje ritmova. Do sada smo sve nekako i uspeli, pravimo i namenske ritmove, sve to sljaka ali, kada treba imati jedan ritam na jednoj varijaciji a drugi na drugoj varijaciji a jos da idu u razlicitom tepmu- E TO JE VEEEEELIKI PROBLEM!

To nije nikaki problem na YAMAHI PSR9000, znam svi skaknuce sada po meni da nije istina al kako stari kazu JEDAN KOJI ZNA UZMEDJU ONE KOJE NE ZNAJU JE ISTO KO ZIV IZMEDJU MRTVE al da, na YAMAHA PSR9000 to je totalno moguce da svaka varijacija ima svoje razlicito tempo al za to da sredis treba VELIKA GLAVA i radi se jedino preko XG WORKSom.

Necu da tvrdim, ali sam duboko ubedjen da vecina korisnika KORGA PA80 ne zna ni 40% njegovih mogucnosti.

Ja mislim da 90% ljudi ne znaju ni 10% sta PA80 moze.

A tvoj je savet potpuno tacan i ispravan i to se moze tako, bar ce neko saznat sta novo.

To o YAMAHI sam naveo jedino sa ciljem da YAMAHisti saznaju da je to moguce na njihov PSR.

Pozdrav

BasariStudios
03.07.2006, 17:07
A taj GRUBI PRISTUP il PRISTUP sa nebesa sada mora bit tu, jer mislim da se uvek u postovima prvo moram odbranit a posle odgovorit.

Pozdrav