PDA

Pokaži Full Verziju : nasa dugmetara?


gibanica
13.11.2008, 20:03
pre neko vece reko mi covek koji svira dugmetarski preradjen pa80 da su dugmetare (u pocetku harmonike) nastale bas ovde (da ne preciziram gde) - on kaze u srbiji te ih zato i zovu "cirilice".
kasnije su usle u redovnu fabricku proizvodnju..
da li je to istina i da li postoje redovne klavijature - dugmetarske,ne preradjene?
molim da mi se ne sprdate ako me je zaje*o,ja sam m u poverovao pa me interesuje dal je to istina?

CRNI GALEB
13.11.2008, 20:16
Gibanica, i ja sam cuo nesto slicno. Da je porjeklo iz Srbije, a mislim da ima nesta i tacnog u tome. A to sam najvise cuo od starih ljudi, e sad ????

jeftabgd
13.11.2008, 20:31
Za harmonike neznam tacno jer ih ima i u Rusiji,Francuskoj,Italiji i na nasim prostorima.A sto se tice fabricke,originalne,dugmetarske klavijature,naravno da postoji.Najpoznatija je italijanska firma Elka (googlaj elka concord-slike),Farfisa,Elkavox.Postoji i firma Master koja samo pravi master klavijature.U svakom slucaju ima toga dosta.Ja sam cak i postavio negde na forumu slike od jedne elka concord ali neznam gde.

CRNI GALEB
13.11.2008, 21:13
???

gibanica
13.11.2008, 21:56
mislim da sam nesto skapirao..
doticni (Cyrril Demian) Kiril Demjan
radio je i ziveo u becu 1829..te nije imao ama bas nikakve veze sa tadasnjom jugoslavijom XIX veka..
verovatno zbog imena gore navedenog coveka nas neuki narod je tu vrstu njegovog rada nazvao "Cirilica" pa mnogi misle da je takva harmonika poreklom iz jugoslavije.
ispravite me ako gresim

Marko_kraljevic
13.11.2008, 22:24
postoje koliko sam video i ketroni "Dugmetarski),fabricki uradjeni
http://www.ketron.it/prodotti/index.asp?idTipo=2

Bokic
14.11.2008, 13:44
pre neko vece reko mi covek koji svira dugmetarski preradjen pa80 da su dugmetare (u pocetku harmonike) nastale bas ovde (da ne preciziram gde) - on kaze u srbiji te ih zato i zovu "cirilice".
kasnije su usle u redovnu fabricku proizvodnju..
Na osnovu ovoga iznad napisanoga, sticem utisak da pitas za HARMONIKE-dugmetare. To da su u Srbiji nastale, verovatno vazi samo za sestoredne harmonike. Takve se inace ne sviraju skoro nigde osim kod nas. Dosta sam putovao i upoznao stranih harmonikasa i niko od njih cak nije ni znao da postoje sestoredne. Ako pogledate neke od danasnjih proizvodjaca, u katalozima sestoredne harmonike u svojim imenima imaju nesto 'nase' kao npr. 'Yugo', 'Balkan', itd. Po nekim pricama, Krnjevac je prvi predlozio Italijanima da prave sestoredne harmonike. Da li je tacno, ne znam. Ostale dugmetare-dvoredna,troredna i petoredna, sigurno nisu ovde izmisljene.

da li je to istina i da li postoje redovne klavijature - dugmetarske,ne preradjene?
Postoje, ja znam za "Elka".