PDA

Pokaži Full Verziju : Intel Core DUO i OS...


Alix
12.11.2008, 19:48
Pozdrav drugovi!
Evo kupio sam ženi novi LapTop za poso da ima i imam velike probleme s njim...Nemam ga možda jedno sat vremena a već bi da ga razbijem...Naime ima instaliran neki LINUX i kad se bootuje stalno neke đavle ispisiva u DOS-u i na kraju reda napiše OK...I tako melje pola minuta i zablokira i moraš kao unjeti neki COMMAND da bi došo u sistem...POJMA nemam o čemu je rječ i kako dalje...E sad bi da vas pitam kakva je logika stavljati Windows XP 32-bit na Intel Coure Duo procesor platformu,i jeli bolje radi WonXP64-bit?...Dajte pomozite na kraju sam s živcima...pozdrav i hvala na odgovore!

Mico23
12.11.2008, 19:58
Najbolje ti je da ga formatiras i stavis win xp 32 bitni jer imas podrsku drivera,a 64 bitni koliko ja znam da nema bas najbolju podrsku za drivere i lose se je prodo,cito sam na forumima o tome recimo ako koristis 4 gb rama i koristis poseban software za rad onda imas kao neke prednosti sa 64 bitnim.neznam moj ti je savjet 32 bitnim da ustedis sa zivcima

EmirTotic
12.11.2008, 20:10
Pa to ti je LINUX... Shit opasan...
Stavi XP ili Vistu i ok je ;)

Zlatek
12.11.2008, 20:22
Kupio si Laptop sa Linux operativnim sistemom.Stvar je u tome da je linux besplatan i zato je instaliran.Sa kompom si trebao dobiti ako ništa drugo onda bar CD s driverima za windowse, tako da ti preporučam da instaliraš Win XP i to 32bit sistem.Instalacija je standardna prvo uđeš kod botanja u BIOS i tamo staviš da je prvo boot ciklus sa CD, ubaciš CD sa windowsima,preformatiraš hard i instaliraš windowse.Možeš več prema želji instalirati i Vistu.To što je Intel Core Duo procesor neka te ne brine-znači samo da ima dvije jezgre, a ako instaliraš win 64bit mogao bi imati prilično problema i sa driverima, a i sa programima koje ćeš instalirati na komp.

Vaxter
13.11.2008, 02:51
Emirt, ne bih da budem grub, ali opasno lupash! :))
Alixe, probaj sa startx ili X.
Ako to ne prolazi, onda znachi da je instaliran go sistem bez grafike.
Naravno, to je pod uslovom da si logovan na sistem... :D
Ali definitivno ti je i moja preporuka da instalirash XP.
Ne zato shto je dobar sistem, daleko od toga, nego shto se ni ti ni zena necete snaci na tom linuxu... :))
Shto se x32 - x64 sistema tiche, ako imash sve potrebne drivere i software za x64 verziju windoze odluka je laka... :)
Jednako je laka i ako nemash... :))

Marco7
13.11.2008, 04:48
I obavezno ostavi La Radar upaljen brate =))

beast_x
13.11.2008, 04:57
Moja preporuka je također XP! Linux nemoj stavljat iz gore navedenih razloga a Vistu ni pod razno jer je katastrofalan...ja ga probo i za 2 dana stavio XP...Drži se ti samo dobrog starog XP-a,32-bit.

Alix
13.11.2008, 11:08
Hvala na odgovorima...Ovaj LINUX dolazi uz ACER-ove Lap Topove i pokušo sam sve moguće đavle---ali NIŠTA...Inače za 800eur je konfiguracija mnooogo boloja od konkurencije,npr. Za te pare kod Asusa ili Dell-a boješ kante sa manje RAM-a i slabijim proc...Da o SHARED grafikama ne govorim...Inače koliko mi je trgovac uspio spalamuditi-vidi se da ne pratim razvoj,Core2DUO i COreDuo procesori ne mogu da se porede...Ovaj bez dvojke je jedno jedro razvaljen na 2 djela,dok je Core2Duo sa 2 jedra...E sad jedni tvrde da je to isti đavo,jednu da nije,jedni da uz 2duo bolje radi 64-ka,a opet jedni da je 32-ka zakon...Inače o LINUX-u neam pojma a i bolje je tako,ko će sad imati živce za njega a i program DataLab Pantheon ne radi u Linuxu...Tako da sad ću da mu ga utjeram WInXP SP2,i to je to,nema mi druge...

svirko
13.11.2008, 12:23
Nećaće moj, ako si zainteresiran,

donesi laptop u subotu, na sajam, i odma ga prodamo nekom tamo, da imamo za pivce:D=))=))
Šalim se, ali stvarno, ako očeš docukljaj ga sobom, pa ćemo u trku, za kojih 20-tak minuta upucat WIN XP SP3, e sad jedino što ćemo morat većinu drivera skidat sa NET-a, ali i to možemo riješit, ja ću uzet svoj laptop.
Ili mogu poskidat sad drajvere, samo mi reci koji točno model imaš, pa stavimo to na USB stick,upucamo to sve unutra, i imaš laptop spreman za upotrebu.
A cijena?
Tja, ha šta ja znam,,,dogovorit ćemo se....onako....nije sve u novcu.....:D


Pozdrav....

Alix
13.11.2008, 13:09
hehe...Ujko,ujko...
Meni treba DANAS da ga upucam pod hitno...
Imam podatkovne baze firmi koju koristi Pantheon,i do ujutru moram da pripremim obračune plati za preko 40 radnika i da izdam neke fakture poslovnim pratnerima mojih stranki...Ljudi WINP neće da mi instralira...Evo već sam probo 3-4 winXP ali kad napiše loading Windows,upali se BLUESCREEN...Žalosno...I sad instaliram ovaj đavo VISTU i nadam se da će me bar on da posluži...Imam 4GB RAM,pa mislim da sad nebi trebalo biti problema hebem li ga...Ujko hvala za ponudu...Ponjeću ga za svaki slučaj u Subotu da ti pokupim setove;)..hhehe:D

dalabu
13.11.2008, 13:13
ja koliko vidim ostace ljudi bez plate heheeheheh

Alix
13.11.2008, 13:17
Zazaj,zezaj...Od ovog ovisi i biznis...khm,khm znaš koji...Uskoro se čujemo ako Bog da...

svirko
13.11.2008, 20:28
Aaaaa jeeeeellllll??????

Setove bi ti moje??????
Auuuuu, što će to da te košta.....:D
Auuu, kolko nula mi se vrti po glavi......

elmagio
14.11.2008, 22:59
Inače Alix koliko sam skužio iz prijašnjeg posta, kad ti se pojavljivao plavi ekran i nisi mogao instalirati. To ti je zato što svi novi kompjuteri dolaze sa SATA diskovima, a instalacije XP-a nemaju drajvere za te diskove. Tako da moraš u BIOS-u promjeniti postavku da ti je SATA disabled.


Lp,
elmagio

Alix
15.11.2008, 05:36
ELMAGIO---TAČNO!!!U pravu si drug,to sam i skonto evo juče...Malo kasno odgovor ali nema veze-da znaju ubuduće kolege...baš ovaj đavo SATA kad Windows učitava onaj temp folder za instalaciju,NEMA drivera za SATA disk,i onda ga hebe,jel ne zna kako da pročita to što je u njega upiso...Al ne znam koji će nam đavo SATA disk,kad ga moram svaki put imati na DISABLED i staviti ga pod IDE...I sad kad imam instaliran XP i drivere za SATA,moram imati u NIOS-u SATA-Disabled jel neće da mi se zastartuje WinXp...On dođe do onog screena kad loada XP,ali tako može i sat vremana da stoji a da se nigdje ne pomjeri...Ne znam kakva je caka SATA diska ako ne radi kako treba...? :S

svirko
15.11.2008, 13:20
Sve se to da riješiti,

samo je problem što se moraju najprje skinuti drajveri za XP, mislim za SATA diskove, e, i onda te drajvere usnimit u CD za instalaciju XP-a.
Malo mukotrpno ispočetka, al poslije si miran,

Vaxter
15.11.2008, 14:33
Mozesh i na silu da ubacish driver na vec podignutom sistemu, tako da ce, kada u biosu promenish na sata, sistem pronalaziti taj driver.
Malo je zeznuto to izvesti kako treba, ali radi.
Slichnu sam ja jumbu pravio sa nekim Raid driverom na mom starom Abit-u KT7a.

Alix
15.11.2008, 15:07
Ljudi ovo nije normalno..MOLIM VAS pomagajte na kraju sam živaca...Naime imam ugrađenu grafičnu NVIDIA GeForce 9300M GS i NIGDJE da nađem drivere za nju...NA ovom ACER CD-ju instaliram driver ali ga XP ne prepoznaje i napiše "defalut monitor"...Pa ovo ne mogu da vjerujem...I još nešto,IMAM 4GB RAM-a a Widows mi pokaziva da ima 3GB RAM-a...Koji mu je sad đavo,na kraju sam živaca...Ovako se nisam nerviro ni za jednu stvar a do Ponedeljka moram da obavim poso kako god znam...:S:S:S

Vaxter
15.11.2008, 16:11
Default monitor ti je za monitor, ne za grafichku...
Na http://www.nvidia.com/page/drivers.html imash sistem koji ti sam prepoznaje koji ti je driver potreban.
Za ta 3 giga sam vec pisao nekoliko puta.
XP rezervishe giga samo za sebe, a ostala 3 ostavlja na saspolaganju korisnichkim programima.

Alix
15.11.2008, 17:15
Pokušao kume,jesam Bogami ali ne prepoznaje mi grafiku...
Ma nema veze,u Ponedeljak će on meni nazad u trgovinu,a sad sam se već vatio svoga VAIA...Daću ga ženi a ja ću sebi da priuštim malo skuplju igračku...
Dosta sam se zezo s ovima đavlima i sikiro se...Kume izvini za taj 3GB,nisam bio pažljiv,bez zamjere drug...

Zlatek
15.11.2008, 20:40
Šta se tiče drivera za grafiku vjerojatno si dobio neki CD sa driverima.Ako ne prolazi automatska instalacija i komp ne prepoznaje driver pokušaj ga ručno instalirati.Prvo ga otpakiraj i spremi negdje na hard,otvori device manager i pod grafikom ti je vjerojatno upitnik-desni klik na properites pa update driver.Kada te pita za destination pokaži mu putanju gdje si spremio driver i odabereš file nv4_disp.
Za ram od 4Gb je malo drugačija priča.Win XP 32bit jednostavno ne adresira više od 3 giga.Da imaš 64bit onda bi vidio sva 4Gb.

Vaxter
16.11.2008, 22:32
Njiiiik, wrong! :))
Adresira, adresira...
Jedino shto giga odvoji sebi i za potrebe ostalog hardvera, a 3 ostavlja vidljivo korisniku.
Pisao sam o tome vec nekoliko puta, a i tranzit je, chini mi se, kao i josh par ljudi.
Mozesh probati /PAE rezim rada, ako bash zelish da vidish sva 4 giga, ali to na 32bitnoj verziji ne radi uvek.
E to je jedino... :)

Alix
16.11.2008, 22:44
ZLATEK...Kolega NISAM MUTAV...Prvo što sam napravio jeste ubacio CD sa driverima...I NE RADI,probano 3 puta...Al nema veze,ni na NVidinoj stranici nema support z atu grafiku...Za Acer sajt da ne spominjem...Zato sam tražio malo ovamo i tamo i naletio na neki torrent sa driverom...Čudno ali istinito..Skino,i RADI!!!...To mi je jedino važno a ostalo je već sređeno...LapTop radi kak treba,a inaj Sata-Enabled mi i netreba...A jedna mi stvar čudna...Zašto npr. kod 4GB pokaziva 3GB zato što 1GB uzme win za sebe,e sad kolega ima čudovište Inter Quad i 8GB RAM-a (4x2gb) i ISTO mu pokaziva 3GB...Dakle prvo je mislio da mu ne rade pločice,pa je pogledo u bios i sve radi kako treba,samo WinXP i VISTA SP1 pokazivaju 3GB???Ne uzme valjda sistem cjelih 5GB RAM-a samo za sebe a 3 da pokaže...:S...čudno...

Darko
16.11.2008, 23:03
Sta se Rama tice ako imas 32Bit system kod 4GB Ram treba da ti pokaze 3,25GB bolje receno na svakom 32Bit systemu ce da dobijes samo 3,25Gb pokazano.
Da imas 64Bit System tu bi vec izgledalo drugacije jel 64Bit System podrzava vece Ram opcije.

Toliko meni barem poznato,ako gresim sorry ;)

Vaxter
16.11.2008, 23:17
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778.aspx

Da ne smarate vishe sa tom memorijom... :))

Razlog je jedan jedini...
Finansijski...
MS ima da ponudi vishe "razlichitih" sistema...
Sve jedno isto govno, samo u obogaljenim varijantama, a treba blatiti i ljude koji ce obogaljiti ono shto vec radi...
Msm, sve je to varijanta a se uzme shto vishe kesha...
Naplati ti sistem koji podrzava mnogo vishe memorije, a jedina razlika je u jednom jedinom fajlu, chesto...

Alix
16.11.2008, 23:57
Kume sve si objasnio s ovim linkom...
Zašto i kod XP i kod Viste umjesto 8GB pokaziva 3,itd...
Dakle stvarno da zaključimo ove polemike oko RAM-a...
Inače kad smo već kod CoreDuo,koliko mi daju ljudi onformacije,AMD-jev duo nije ništa slabiji od Intela a jeftiniji su za 20-30% os spomenutog...Iako sam od P1 vjerni Intelovac (amd 485 bio zadnji AMD),ipak ne znam koliko je Intel bolji...Gledo sam razne benchamrkove i tabele ali ovdje pokaziva bolji Intel,tamo pokaziva bolji AMD i na kraju ti ništa nisu rekli-slično kao i ovdje na forumu oko klaviatura...A inače i Intelov ponos XEON nije ništa bolji od AMD Opterona premda je Xeon bio 2x skuplji od Opterona...I haj sad tu budi pametan...I još jedno pitanje---Ako je Core2DUO FSB 800Mhz,1066MHz ili čak 1333Mhz,zašto su mu DDR ramovi od 667Mhz,đe mu je tu logika?

Zlatek
17.11.2008, 00:25
@Alix
Nisam ni mislio da si mutav, samo sam ti pokušavao pomoči.Jesi li raspakirao driver sa CD na hard i onda pokušao pokrenuti samo jedan fajl a ne kompletan driver?Time bi zaobišao da ti ne instalira control panel nego samo goli driver.Ali nema veze bitno da je problem riješen.
Kod rama je situacija takva da 32bitni operativni sistemi mogu raditi sa najviše 4Gb rama s time da se od toga nešto adresira za video memoriju,a postoji i drugi hardvare koji treba adresni prostor.Isto tako iskoristivost po aplikaciji je 2Gb najviše.Ni ako koristiš XP mislim da te ne treba zabrinjavati sve to.Bitno da komp radi kako treba.

Vaxter
17.11.2008, 01:09
Ae trk na link koji sam postavio, pa chitanje... :))

Zlatek
17.11.2008, 01:24
Tu stranicu sam posjetio več prije i prochitao.Samo nisam se upuštao u pojedinosti jer bi u protivnom još uvijek pisao...