PDA

Pokaži Full Verziju : pomoć oko opreme


defs
02.01.2006, 20:45
evo ja sam klavijaturista sa 18 godina i tek sad trazim ljude za svoj prvi bend. pa moze neko da mi objasni kakva je razlika između aktivnih i pasivnih kutija? da li treba predpojacalo za mikrofon ili se moze direktno ustekati u miksetu? da li su potrebni oni svi skupi digitalni procesori zvuka ili je dovoljna mikseta i pojačalo? Ja sam sakupio bubnjara basistu i gitaristu i nemamo nista od tehnologije(pojacala zvucnici mikseta itd.) sta je najbolje i najjeftinije da uzmemo za pocetak?

Hvaala unaprijed!!!!!!!!

defs
03.01.2006, 21:39
ajde ljudi da cujem barem jedan komentar

zokin
04.01.2006, 03:13
Zdravo defs!

Razlika izmedju aktivnih i pasivnih kutija je u tome sto
aktivne u sebi imaju pojacalo. Znaci ako kupis aktivne potrebna ti je jos suva mikseta i neki procesor.
Mikseta takodje imas vise vrsta. Po meni najbolje je za pocetak uzeti neki power mikser koji ima sve u sebi i neke pasivne kutije.
Moj predlog dakle Yamaha emx5000 i 2xJBLeon15 = 1600eura
i resio si problem za jedno 10 godina

kreso
04.01.2006, 11:28
Pozdrav kolega !

Eto, mogu da se uključim u raspravu kao muzičar s dugogodišnjim iskustvom (preko 20 g.).
Ako si početnik izbjegavaj digitalne razglasne sisteme tipa Yamaha 01W i sl. jer su dosta komplicirani za rad.
Za početak ti predlažem da uzmeš Dynacord Powermate 1600 (može i Powermate 1000, ali ima samo 10+2 kanala) kao razglasnu jedinicu jer u sebi pored mixera sadrži pojačalo od 500 W (što je sasvim dovoljno), Helicon efekt i 16 (12+4 stereo)kanala što je za vaš četveročlani bend više nego dovoljno. Klavijatura treba jedan stereo izlaz, kao i gitara preko procesora. Basista jedan kanal, svaki član benda po jedan mikrofon što je još 4 kanala. Od 16 na startu preostalo ti je još 7 kanala preko kojih možeš još da ozvučiš harmoniku na jedan kanal i na preostalih 6 kanala bubanj, tako da svaka komponenta bubnja ima svoj kanal na mikseru. Ima slučajeva da neki ozvučavaju elektronski bubanj preko stero kanala, ali meni to nije to. Ovako konfigurirana postava zvuči stvarno MRAK. Od kutija uzmi par bas binova od Dynacorda ili Yamahe od 500-600 W i par dvosistemskih Elektrovoice satelita od 300 W. I to ti je Tito za idučih 10 godina. Navedena konfigiracija će vas stajati oko 3.500 - 4.000 Eura (ovisi o starosti opreme). Na to je poželjno da imate još jedno rezervno pojačalo od 750 W (može Zeck ili QST) koje možeš naći novije već za 300 Eur-a (navedena su jeftina pojačala koja su se dokazala kvalitetom i trajnošću). Da bi navedena oprema došla do izražaja poželjno je da koristite kvalitetnije instrumente i mikrofone (Shure, AKG, Zenheiser).
I da, uzmite još (sada su dosta jeftini) pjevačke procesore (stari, ali jako dobri) iako već Powermate ima u sebi dobar procesor uzmite dodatno Alesis Quadroverb i Beringer Dualflex. Oba ne koštaju u paru više od 200 Eur-a, a dobit čete na čistoći i kvaliteti vokala strašno puno. Pogotovo je bitan Dualflex koji čisti na vokalima šumove s naših karakterističnih slavenskih riječi (š,č,ž,ć). To možeš provjeriti kad na kvalitetniji Shureov ili AKG-ov mikrofon preko pjevačkog procesora ponavljaš npr. riječ "šest" ili "čisto ili Čićak" gdje dolazi karakterističan šum na zvučne kutije zbog Š ili Č. To će Dualflex procesor ispeglati kao preko studijskog pulta.
Eto toliko od mene. Za početak mislim da je ovo više nego dovoljno i dobro. Za dobru kvalitetu sounda i vokala ipak vam treba malo kvalitetnija oprema, što će podići cijenu i preko 5.000 Eur-a za osnovnu opremu.

defs
04.01.2006, 15:02
hvala ljudi na komentarima, ma da ne znam odkud mi 3000 eura, kreso jel se moze gdje u hrvatskoj iznajmit ta oprema za 1 dan i kolka je cijena toga

kreso
04.01.2006, 16:42
Ima za iznajmit na dosta mjesta. Od raznoraznih studija, pa preko raznih oglasnika. Music shopovi primjerice iznajmljuju komponentu po 200 kn dnevno (oko 30 Eur-a). Znači da za mixer, pojačalo i par zvučnika valja izdvojiti cca. 100 Eur-a na dan. Naravno, radi se o kvalitetnoj opremi. Ima ljudi koji samo od toga žive. Nakupovali opremu pa iznajmljuju, i kažu da im se bolje isplati najam nego da sviraju negdje svadbu ili gažu. Nit oro, nit kopo.
Odakle ti 3.000 Eur-a. Pa prijatelju ima vas 4. Kad to podjeliš na 4 djela to je 700-800 Eur-a. U Music shopu preko Master kartica, Diners-a i sl. kreditno debitnih kartica možeš opremu kupiti (barem u Hrvatskoj) na 24 rate + kamata od 12 % godišnje. To vam iznosi mjesečna rata od 35-40 Eur-a po glavi. A to mjesečno zaradiš od jedne tezge.
Prijetelju, i ja sam tako počeo kao mlad svirač. Svirao sam skoro 2 godine džabe dok nismo otplatili opremu. Kasnije samo mjenjaš staro za novo.

Nije to neki problem, treba bit čvrsta klapa (bend), dobro međusobno povjerenje i prijateljstvo i sve se da nabaviti.

Pozdrav

cincilator
01.11.2006, 20:38
aktivne kutije imaju u sebi ugradjeno pojacalo, sto znaci da ti je potreban "suv" mikser, koji je lagan jer nema pojacalo u sebi i kablovi od miksera do kutije. mikser bez pojacala je znatno jeftiniji.
mikser moze da ima u sebi ugradjen efekt-procesor (eho reverb) sto ti pravi ustedu u setapovanju u kablovima.
pasivne kutije nemaju u sebi nista drugo osim zvucnika i skretnice (crossover eng.)
ako vec imas pojacalo, odnosno mikser sa ugradjenim pojacalom (powered mixer) onda su ti potrebne pasivne kutije.
da ti ne komplikujem, ako imas namjeru da uzimas novo ozvucenje, za relativno manji iznos mozes da kupis aktivne mackie kutije (srm450) i manji mikser meckie cfx serije (nemoj dfx, jeftin i nekvalitetan) sa ugradjenim efektima, dva kabla za kutije i dva stalka za kutije. zvuk dobar u svim parametrima (pogotovo za novu 'digitalnu' generaciju), lagano za transport i jednostavno za spajanje i upotrebu.

dakle dvije aktivne kutije, mikser i dva kabla i to je sve!

ukoliko kupujes nesto polovno (ekomicnija solucija), kupi dvije pasivne kutije i mikser sa ugradjenim pojacalom i efektima.