PDA

Pokaži Full Verziju : Pitanje u vezi arapske skale!


yamahapassion
30.09.2008, 01:57
Pozz ljudi, nadam se da postavljam pitanje na pravo mesto, ako ne slobodno prebacite gde spada. Pre neki dan imao sam priliku svirati na PA 800, i odusevile su me one boje nastimane na arapsku ili orijental skalu, ne znam tacno kako se kaze. Hteo sam tako nesto napraviti na mojoj klavijaturi, ali ne znam tacno koji se tonovi rastimavaju. Ako bi neko ko zna hteo samo da mi postavi kako ide npr. iz A mola. Znaci samo koje tonove i koliko da rastimam za jednu solo boju. Ja sam polusao da nadjem tu na forumu da li se negde vec to spominje ali ne mogu nigde naci, ili nisam video. Ako se vec negde raspravljalo, molim samo postavite lnk da vidim. Hvala puno unapred. Pozz!

jeftabgd
30.09.2008, 02:24
Nisi napisao koju klavijaturu imas ali nema veze.Najprostije ti je da opet pogledas tu klav.koju si slusao i ustanovis koji su tonovi rastimovani u recimo Am skali.Obicno po 2-3 tona' nisu na svom mestu'Nisam to radio 7-8 godina ali recimo da ih spustis za cetvrt tona.Sigurno ce ti bolje objasniti neko od kolega koji sviraju orijentalnu muziku.

milanceshow
30.09.2008, 02:28
Trebao si malo bolje da potrazis..........
http://www.yu-midi.com/forum/showthread.php?t=3766&highlight=skala
http://www.yu-midi.com/forum/showthread.php?t=1745&highlight=skala

yamahapassion
30.09.2008, 04:02
E hvala vam puno ljudi, stvarno nisam naisao na to objasnjenje. Koristim softverski sint vezan za midi kontroler pa mi nece biti tesko rastimovati, samo nisam znao kako ide. Hvala puno na odgovoru.

BasariStudios
30.09.2008, 04:07
Jedna i jedina skala koja mi koristimo je BHAYATI dok njih ima preko 600 skala.
Pitas za Amol...imas B-50 i F#-50 i sviras Amol, primer Viski Koka Kola.
Sad taj isti Setup mozes svirati u Gdur i onda vec postaje Hijaz skala.
Taj isti setup mozes svirati i u Dur i onda je skroz druga skala.
Arapske i Turske skale je tesko razumeti i svirati, treba da si rodjen u tom
kulturom da se lakse snadjes, nekad i meni je tesko da nesto skontam a citav
zivot sam to slusao i svirao.

svrakan
30.09.2008, 14:29
Eto gosn Nedim ti je objasnio kako se prave.A i u pravu je sto se svirke tice,moras biti naslusan te muzike da bi svirao kako treba.Pravi muzicari koji to sviraju mogu cak efekat arapske skale da dobiju koriscenjem Pitch Bandera,ali to je druga prica.

yamahapassion
02.10.2008, 00:05
Au ljudi nisam znao da toliko skala ima u orjentalnoj muzici. Hvala vam svima za odgovore. Pozdrav svima

bejhan
07.11.2008, 02:45
Jedna i jedina skala koja mi koristimo je BHAYATI dok njih ima preko 600 skala.
Pitas za Amol...imas B-50 i F#-50 i sviras Amol, primer Viski Koka Kola.
Sad taj isti Setup mozes svirati u Gdur i onda vec postaje Hijaz skala.
Taj isti setup mozes svirati i u Dur i onda je skroz druga skala.
Arapske i Turske skale je tesko razumeti i svirati, treba da si rodjen u tom
kulturom da se lakse snadjes, nekad i meni je tesko da nesto skontam a citav
zivot sam to slusao i svirao.

Nedime dajes gresne informacije clanova foruma kao prvo ako mislis da je BHAYATI ono sta koriste vecina pr.u a-mol B-50 i F#-50 to je ushak i ako sviras taj setup u G dur ondak se dobije "rast"a ne hijaz

Vule
07.11.2008, 03:02
Nedim pusta fajlove pa zato i ne zna...:lol:=))

BasariStudios
07.11.2008, 03:27
Moji Fajlovi su sve na Bhayatti,,,moracu ih menjati...samo to sto ti zoves USER SCALE
koju Amza ponekad koristi mi zovemo BHAYATTI...sad mozda ime je drugacije, neznam.
Al kad setam nekad po Tudjim Setovima i proverim kako su sredjivali User Scale nije
nista vise nego obicna Bhayatti skala, neznam zasto su uopste to radili u User kad su
mogli koristiti onaj obicni Arabic Scale...kod MOTIFa ima vec 3 razlicne.

opusdei
07.11.2008, 09:38
Ej dobiv ideja od Nedim da si go smenam avatarot. Ja pa mislev deka ovaa e samo muzicki sajt. Samo da najdam soodveten kako toj na Nedim. ;)

BasariStudios
07.11.2008, 22:44
Opus, sto sakas da kazes, kakva vrska ima sajtov so avatarov i muzika i sto znam uste...

opusdei
10.11.2008, 09:35
Nisto nedim, barav i ne mozev nisto soodvetno da najdam ke si ostane stariot, pa zatoa nisto. Zaboraviv deka sum na ********* i deka ne e samo za muzika. Se prepoznav na druga web strana.

Enes-am21
16.11.2008, 22:43
vidi vidi sto neko reklamira druge sajtove....

Dell
17.11.2008, 00:56
ey, ljudi da bezze ne otvaram novu temu, sta to znaci arapska skala, jeli to ono recimo od a-mola harmonijskog kome je povecan 7 stupanj i sad uzmemo 5 stupanj od toga harmonijskog a-mola i dobijemo e-f-gis-a-h-c-d-e ili orijentalna skala, pa vi to na klavijaturama rastimavate ili??

Enes-am21
23.11.2008, 23:33
nije ti to ta skala... arapska skala se rastimava u klavijaturi... ako treba poblize objasnjenje javi se na private ili msn...

bejhan
24.11.2008, 02:43
ey, ljudi da bezze ne otvaram novu temu, sta to znaci arapska skala, jeli to ono recimo od a-mola harmonijskog kome je povecan 7 stupanj i sad uzmemo 5 stupanj od toga harmonijskog a-mola i dobijemo e-f-gis-a-h-c-d-e ili orijentalna skala, pa vi to na klavijaturama rastimavate ili??

nije to tako radi se o tome da arapska skala rastimava tonove od skale za deo(cent)od polustepena znaci primer pomecu e i f imamo polastepena ovo je pola od polastepena dali si me razumeo isto kao da rastavjlas pola burek na jos 2 ili 4 delova:)zvuci smjesno ali tako je

Enes-am21
24.11.2008, 11:12
tacnije receno, rastimava ih za cetvrtinu stepena...