PDA

Pokaži Full Verziju : Gem genesys xp....?


semploje
18.09.2008, 20:28
Narode, par pitanja....

Ima li ova sprava sinchro stop? Nikako to ne mogu da provalim (nemam spravu kod sebe ni mogucnost da je probam, nego po specifikacijama gledam)

Koliko user stylova ima?

Koristi li iko to kod nas, i kako se kotira? (nemojte, samo molim vas opet rasprave tipa Partizan Vs Zvezda :( )

HVALA!

BasariStudios
18.09.2008, 21:04
Neznam nista o toj masini, samo sam 2-3 puta svirao po nekoliko sata niti znam
dal je neko koristi kod nas samo znam da je vrlo skupa, ima ih ovde i po 35-4000$.

m@x
18.09.2008, 21:38
semploje,

Ova 'spravica' dakako ima Synchro Stop (kao i Synchro Start) mada to ne piše u uputama XP(andera), ali zato možeš skinuti upute od klavijature (S ili S Pro).

Na raspolaganju imaš 128 mjesta za User Style u memoriji.

Kod nas se vrlo malo koristi, u zadnjih par godina se svega dva-tri puta spominjao na forumima ili po oglasima. Shodno tome ne kotira nikako, ali naravno ne radi se o bezveznoj 'spravici'.

Ako je uzmeš, biti ćeš 'osuđen' na samostalnu izradu style-ova i eventulano konvertiranje, a koliko vidim na netu, postoje modeli Genesys.-a posebno namjenjei za 'istočno' tržište (sa orjentalnom skalom, stylovima i zvukovima).

Inače, sa Genesysom se nisam nikad sreo uživo, ali prema onome što sam na netu vidio (video isječci sa GEM-ovog site-a i You-tube) i pročitao, radi se o izuzetno moćnoj klavijaturi/modulu, koji je po današnjim kriterijima malkice zastario (uostalom kao i Ketron SD-1+ iako je još uvijek 'flag-ship' model), ali je još uvijek najjači GEM-ov model, i po mom skromnom mišljenju, ravnopravno u rangu sa gore spomenutim Ketrnom SD-1+.

Za kraj samo jedan mali detalj, Genesys je koliko se sjećam izašao prije Yamahe Tyros i već tada je imao set zvukova u klasi 'MegaVoice' (semplirani šumovi, slide i vibrato efekti, i sl.) ako ne i klasu iznad.

semploje
18.09.2008, 21:58
Hvala:)

razmisljam, posto bih tako resio par problema, vezanih za izbor aranzera. Na papiru mi sprava deluje super, bas ono sto meni treba, osim par nepoznanica.... oko njega. Demoima na sajtu za S model i nisam bas odusevljen, ali verujem da zvuci zadovoljavajuce dobro, a i cena mu obecava;).

Sto se tice samostalnog rada na ritmovima, na to sam vec navikao, i smatram da je to koliko mana toliko i prednost. Ne smem ni da zamislim da kupim PA800, ucitam gotov set i odoh na svirku:-O...... ne mogu bas tako

Da li neko ima iskustva sa operativnoscu i edatibilnoscu ritmova na Genesysu?

@NEDIM

rece da si je svirao..... kakav je bio zvucni dojam?

drmitavet
18.09.2008, 22:34
I ja merkam Genesys odavno,samo sto mi je misaona imenica zbog cene...Inace GEM-ove klavijature dizajnira elitni zabarski tim koji dizajnira klavijature i Rolandu,Korgu,Yamahi i ostalim Japancima,sto ti odma govori da nisu za zezanje nit za potcenjivanje...Mozda ga je sada malo pregazilo vreme,posle ovih naprednih seml-tehnologija,al ne verujem da je mnogo losiji.Ima sve sto jedan profi workstation,tj.aranzer treba da ima,te bi ga ja vrlo rado posedovao.Inace,prosle nedelje ga je neki lik prodavao u Halo-oglasima,cena i nije bila tako strasna-1100 evrica(sa sve hard diskom i vokal procesorom)...

semploje
18.09.2008, 22:49
Nasao sam ovo za sinchro stop, to je ok...... ali izgleda da ima samo 64 user styla, a to je malo ako nema opciju da linkuje sa HDa

BasariStudios
18.09.2008, 23:18
Da ne sirimo, svako imas svoje ukuse al ona je mnogo ispred SD1 i jos mnogo
ostalih kao PA1X i sta ja znam...nasi ljudi cene klavijaturu ako ima samplove i
ako ima gotove ritmove, nikako drugacije e bas ovaj ima samplove. Druga stvar
je mi cenimo klavijature kako oni zvuce na MP3 ovde sto postavljamo al niko
nije pokusao da proceni i da uporedi to na pojacalu u salu. Zvucna slika sto se
tice kompletnog ritma na POJACALU, posto sam ga tako koristio uz PA2X i E80.
U prodavincu je kod mog prijatelja bilo to, on ima svaki aranzer.
Ovi sa KORGovima se moze usrati ako budu culi kako to izlazi na pojacalo.
Jesi ikad cuo kad BASS i NOGA zajedno udaraju a moze slobodno prepoznati
BASS koja nota svira? Ne verujem kod Korga i Yamaha, dovoljno kod Rolanda
a najvise kod Ketrona i Gema, nije sve u samplovima i bojama, KORG ubija sve
postojece sintove sam, na solo, bilo bass bilo bubanj il bilo solo boja al kad ih
pustis sve zajedno kaslje ko moj rahmetli babo...e nema toga kod Gema.
I znam, NAPAD, unapred to vec znam al zaboravio sam, JV samplove su u pitanju
samo ovde je hebeno sto i GENESYS moze taj JV al da ga malo drugacije izvadi.
Uvek kad uporedjujem masine ne uporedjujem na bazi, cuo sam KETRONA pre
2 meseca i danas Korga, uvek uporedjujem jedan pored drugoga, jer imam uslove,
sam licno imam svojih oko 17 sintova a takodje u NYC sam, gde god se okrenes
mozes ispred sebe staviti bar jedno 5 razlicna sinta odjednom i uporedjivati.
Jos jednom ti kazem, pusti price ovde i kako ovde zvuci na MP3, to je sranje zesce,
poslusaj ti kako to zvuci kad ga roknes na pojacalo u salu, nismo svi ovde inzinjeri
da mixamo u studio sa aranzerima, 90% nas ih koristi u salu. I nemoj nikad glasove
na ritmova da otkacis ko 80% sto su ovde, 4 puta vise no fabricni, nemoj nikad vise
od fabricne da ides, sve to imas svoje.
Ja cu ti samo jedno reci:
Ako imas pare i ako si spreman praviti sam svoje ritmove i boje,
zaboravi na PA2XPRO il sta ja znam, uzmi masinu koja je pre 10
godina imala ono sto danas i PA2XPRO nema.

Pozdrav

semploje
18.09.2008, 23:35
Iskreno, meni je najlakse uzeti PA800 i ubaciti gomilu stvari koje vec imam za njega, i zvucati kao i svi ostali - bez uvrede tanko i za moj pojam nedovoljno dobro (da ne budem grublji)

Meni na aranzeru ne treba ni jedan JV kit, ni jedna zujava DX ili CZ boja, harmonika...... Interesuje me samo dobar bubanj, bass, pad i gitare, editabilnost i funkcionalnost.

Po ovome sto vidim, GEM Genesys je zamisljen fantasticno, nudi gomilu super stvari..... Problem je sto nisam u stanju da ga probam, verujem da bi prepoznao kvalitet ili nekvalitet da mogu da ga sviram bar sat vremena.

I brine me broj USER stylova.... ako je samo 64, onda nisam bas odusevljen.....


SAmo da zamolim sve....... nemojte ovo pretvarati u Korg vs ostatak sveta.... ja licno korga ne volim, necu ga kupiti uz duzno postovanje svih koji ga gotive i sviraju na njemu.

A sve cinjenice vezane za Genesys (i pohvale i kritike) su dobrodosle;)

BasariStudios
18.09.2008, 23:39
Evo jedan primer poslusaj ovde (nije vazno sa kog sinta je):
http://www.speedyshare.com/141619282.html
Sad ako to cujes naravno da ne zvuci kako treba i ispljuvace ga
samo hteo bi da cujem misljenja kad bi se to pustilo u salu na
pojacalo neko i onda uporedjivali.

semploje
18.09.2008, 23:48
sta znam....... ne mogu da ne gledam 'studijski' na snimak..... bass mi nije dobar.. uvucen je u nutra, ne izlazi, i premekan je. Programing mi se svidja, ima groove, ali boja bassa pa cak i gitare, bi valjalo da je bolja. Ovo neki ketron?

BasariStudios
18.09.2008, 23:52
Sve je u pocetnu stazu ritma, poceo sam ga pre jedno 2 sata,
sve te boje bice promenjene pa i sami Bass, Bass cu koristiti
neki High Picked, vise u stilu Juznog Vetra da udara.
Na Ketronu je a i te tarabuke isto. Mogu ja i GEMa doneti kuci
i napravit snimke al treba vremena za to.

m@x
18.09.2008, 23:57
Iskreno, meni je najlakse uzeti PA800 i ubaciti gomilu stvari koje vec imam za njega, i zvucati kao i svi ostali - bez uvrede tanko i za moj pojam nedovoljno dobro (da ne budem grublji)

Meni na aranzeru ne treba ni jedan JV kit, ni jedna zujava DX ili CZ boja, harmonika...... Interesuje me samo dobar bubanj, bass, pad i gitare, editabilnost i funkcionalnost.

Po ovome sto vidim, GEM Genesys je zamisljen fantasticno, nudi gomilu super stvari..... Problem je sto nisam u stanju da ga probam, verujem da bi prepoznao kvalitet ili nekvalitet da mogu da ga sviram bar sat vremena.

I brine me broj USER stylova.... ako je samo 64, onda nisam bas odusevljen.....


SAmo da zamolim sve....... nemojte ovo pretvarati u Korg vs ostatak sveta.... ja licno korga ne volim, necu ga kupiti uz duzno postovanje svih koji ga gotive i sviraju na njemu.

A sve cinjenice vezane za Genesys (i pohvale i kritike) su dobrodosle;)


Genesys S (klavijatura) ima 256 tvorničkih + 64 korisnička style-a

Genesys XP (modul) ima 128 tvorničkih + 128 korisničkih style-ova.

semploje
19.09.2008, 00:08
Genesys S (klavijatura) ima 256 tvorničkih + 64 korisnička style-a

Genesys XP (modul) ima 128 tvorničkih + 128 korisničkih style-ova.

Uh.... to je puuuno bolja kombinacija. ne mogu nigde da nadjm taj podatak officijalno za XP



Ako ima ko kakav link sa korisnim demom, bicu zahvalan;)

EDIT/- paste sa sajta GEM

Styles 256 factory styles + 64 user locations, 96 music library

BasariStudios
19.09.2008, 04:08
http://de.youtube.com/watch?v=rzZfT1VKHyg

http://de.youtube.com/watch?v=RC5UOW0_stU&feature=related

http://de.youtube.com/watch?v=eBuwabFfMWA&feature=related

http://de.youtube.com/watch?v=5wl8ZCkv0ao&feature=related

mikikg
19.09.2008, 08:14
Imao sam genesys xp pre oko 2 godine,izuzetna naprava u svakom pogledu,po filozofiji kojom je uradjena mnogo ispred Korga ,Yamahe,Rolanda,izlazi masno,odlichan vokal procesor,jedino zahteva rad na pravljenju stilova i obradi semplova...ako imash puno vremena za to neces se pokajati..pozdrav

m@x
19.09.2008, 08:47
semploje,

Podatak o broju korisničkih style-ova nalazi se u uputama za Genesys XP. Dobar dio odgovora koje tražiš možeš naći na slijedećoj adresi:

http://www.generalmusic.us/mbbs22/category-view.asp?action=showall

To je službeni forum GEM-ovog predstavništva za USA, ali kada odeš na njihove stranice i odabereš forum, dobiješ obavjest da je u tijeku servisiranje foruma, pa onda moraš koristiti gornji link koji te odvede direktno u 'root' foruma.

Također, na ovim stranicama imaš i priličan broj audio i video demo-a klavijature.

semploje
19.09.2008, 09:42
Hvala na odlicnim linkovima:)

EDIT/

posto nemam vremena sad da se registrujem na zvanicni forum.....

zna li neko, da li genesys S /xp ima opciju disk link (direkt from disk) za user stylove....posto je 64 nedovoljno

francuz
24.09.2008, 21:57
Genesys xp kao ni pro s nemaju tu opciju, direktno na disk mozes usnimavati svirati zive instrumente ili pevati. XP ima 128 usera sta ce ti vise?
Pozdrav
http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics/products/5/2/1/532521.jpg

semploje
28.09.2008, 02:09
Genesys xp kao ni pro s nemaju tu opciju, direktno na disk mozes usnimavati svirati zive instrumente ili pevati. XP ima 128 usera sta ce ti vise?
Pozdrav
http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics/products/5/2/1/532521.jpg


Ma.... vise od 128 ne treba, ali svugde na zvanicnim stranicama pise da je 64.... a ja bih voleo da ste vi u pravu:(

francuz
29.09.2008, 22:10
Ima 8 grupa po 16 mesta znaci 8x16=128 to sto pise mozda je od nekih starijih verzija OS kod mene GenesysXP ima 128, OS od 2005. Mozda ostali imaju 64 mislim na klavijature.
Evo:
http://milance.free.fr/genesys_xp/userstyles.jpg

Skini ovo pa procitaj page 111 : http://gem.generalmusic.com/html/download.asp?cod=995207

tranzit
30.09.2008, 03:21
A da vi ipak malo spustite loptu na zemlju sa tom euforijom oko Genesisa XP. Ispade da nema boljeg aranzera na daleko. Genesis ima jadnih 64Mb internih samplova i jos toliko kao user. Sve skupa 128Mb. Taman da je sam Mandrak pravio te sounde, iz toga se ne da izvuci nista posebno. Sasvim prosjecan aranzer za mnogo para. Italijani opet prodaju m..da za bubrege. Pa jedan PA2X ima toliko sounda samo u user samplingu a o ROMu i njegovoj sintezi necemo ni da pricamo, pogotovo u ovoj novoj 2.0 verziji. Jos samo da nas ubijedite da je i sinteza bolja kod Genesisa nego ta nova Korgova i onda da svi od reda pokupujemo Italijana. O cemu vi to ovdje ? Haman kao da ostali rastu na Marsu pa ne znaju nista o ostalim proizvodjacima.

m@x
30.09.2008, 12:49
semploje,

Što si zapeo za tih 64 user-styla i njihove stranice, downloadiraj upute od Genesys XP modula i tamo ćeš pronaći točan podatak (koji ti je već nekoliko puta napisan, al' ti zapeo k'o sivonja). :-)

tranzit,

Ovdje se govori o klavijaturi koja je na tržište izišla prije Tyros 1, i tada je imala karakteristike kojima je malo koja klavijatura mogla konkurirati, a čak i danas se može ravnopravno nositi sa konkurencijom. Veličina wave-memorije nije mjerilo kvalitete ili doživljaja zvuka. Uzmi naprimjer Yamahinu MegaVoice tehnologiju, kvaliteta zvuka tamo nije dobivena ogromnim samplovima, nego ubacivanjem dodatnih zvukova koji vjerno preslikavaju sviranje pravog instrumenta.

I još jedna napomena, Genesys je utoliko sličan Ketronovim klavijaturama jer je pravljen sa ciljem da što vjernije predoči zvuk nastupa uživo, a ne stvaranje ispeglanog isproduciranog zvuka.

tranzit
30.09.2008, 13:13
Ovdje se govori o klavijaturi koja je na tržište izišla prije Tyros 1, i tada je imala karakteristike kojima je malo koja klavijatura mogla konkurirati.
Zar je uopste vazno kad je Genesys izasao ? Pricamo o njegovoj uoptrebi danas.



a čak i danas se može ravnopravno nositi sa konkurencijom. Ni u snu, a za to ima podosta razloga. Pocevsi od pet puta veceg sampling Roma i pet do deset puta veceg sampling Rama kod te konkurencije pa do ubitacne sinteze kod Korga PA2X pored koje Genesys djeluje kao malo skuplja igracka. I ne samo Genesys vec i mnogi vrhunski workstationi kojima bi sinteza trebalo da bude najaca strana.



Veličina wave-memorije nije mjerilo kvalitete ili doživljaja zvuka. Netacno, najvecim dijelom kvalitet zvuka zavisi od velicine samplinga, sto veci kontigent samplova to veci izbor instrumentalnih artikulacija. Ne moze se zvuk "izmisliti", on mora kod instrumenata koji baziraju na samplovima doc iz tih samplova, nema carolija i madjionicara koji to mogu drugacije uraditi.




Uzmi naprimjer Yamahinu MegaVoice tehnologiju, kvaliteta zvuka tamo nije dobivena ogromnim samplovima, nego ubacivanjem dodatnih zvukova koji vjerno preslikavaju sviranje pravog instrumenta.Pises ocigledno o necemu sto cini se ne poznajes dovoljno. Upravo ta Yamahina Mega Voices pa sada i Super Articulation pa onda Korgova DNC tehnologija baziraju na velikom broju novih samplova koji su specijalnim midi kontrolama u stanju oponasati sto realnije sviranje instrumenata. I Korg i Yamaha imaju sampling Rom od oko 300MB bas zbog toga sto su ubaceni samplovi koji omogucuju takav kvalitet. Genesys samo 64MB.



I još jedna napomena, Genesys je utoliko sličan Ketronovim klavijaturama jer je pravljen sa ciljem da što vjernije predoči zvuk nastupa uživo, a ne stvaranje ispeglanog isproduciranog zvuka.Svi proizvodjaci aranzera imaju isti cilj, sto vjernije predociti zvuk nastupa uzivo. Nije tu Genesys pronasao toplu vodu.

m@x
30.09.2008, 15:09
Broj samplova i veličina samplova nisu nužno povezani.

Ukupna veličina samplova koji kod MegaVoice zvukova imitiraju popratne zvukove i šumove kod sviranja prave gitare (udarac rukom o tijelo gitare, stavljanje ruke na žice, slide i sl.) je vjerojatno znatno manja nego ukupna dužina samplova čistog zvuka gitare (jer se radi o zvukovima kraćeg trajanja i manje dinamike). Ako uzmeš neku klavijaturu sa duplo većom dužinom sampla akustične gitare, ali bez dodatno sampliranih zvukova (kao što je to slučaj sa MegaVoice-om), takva klavijatura će zvučati daleko neuvjerljivije od klavijature sa MegaVoice-om iako prethodna ima duplo veći sample.

Dakle nije bit u veličini sampla, nego u preciznom oponašanju zvuka realnog instrumenta, a to je gotovo nemoguće samo sviranjem na klavirskoj tipkovnici (bez dodatnog algoritma koji 'prati' izvedbu i odsvira upravo onaj sample koji treba, ovisno o redosljedu, tempu i jačini pritiska na tipke, kao što je to slučaj sa SuperArticulation zvukovima).

Yamaha PSR-3000 ima samo 64 Mb wave RAM, a svejedno ima 10 MegaVoice zvukova (kao i Tyros 1).

Usprkos izuzetno kvalitetnim zvukovima i 'naprednim' (čitaj razglašenim) tehnologijama, Yamahini aranžeri prije zvuče kao dobro isproducirani CD nego kao živi band.

tranzit
30.09.2008, 15:24
Mega Voices se ne sastoje samo od kratkih efekt samplova (udarac o tijelo gitare, strumming, string noise itd...) vec mnogo prije i mnogo vaznije, oni se prevashodno sastoje od multilayer tonskih samplova koji su i najodgovorniji za visoki kvalitet sounda. Svi akusticni instrumenti posjeduju ogromni dinamicki opseg koji je vrlo tesko imitirati elektronskim putem, znaci putem samplova. Upravo ovim multilayer soundima koji se kod Korga PA2X mogu sastojati u ekstremnom slucaju i od 16 multisamplova proizvodjac pokusava da sto vjernije odslika realni sound. Genesys XP ovdje pusi uveliko. Previse pridajes paznju tim efekt samplovima koji su tu samo da nesto pojacaju utisak realnog instrumenta i nemaju nikakav drugi znacaj. Osnovni sound je daleko bitniji a tu je pored broja samplova, veoma vazna i duzina sampla koja pored vrlo vazne attack faze mora i moze prikazati i prirodni razvoj sounda u toku sviranja tona. Sto je sampl kraci to je i loop kraci i njegova startna tacka bliza pocetku sampla a to je i sound dalji od onog realnog sto se pogotovu primjeti kod duzih tonova jer ne postoji adekvatni razvoj sounda kakav je on kod realnog instrumenta. Znaci ta tvoja teorija o nebitnoj duzini samplova, nema nikakve osnove. Postoji jedno zlatno pravilo u sound inzinjeringu, sto veci broj samplova, sto veci broj layera i sto duzi samplovi to je sound vjerniji i tu nema nikakvog odstupanja i pogadjanja, sve ostalo je samo kompromis.
Zasto potezes PSR3000, zasto ne pricas o PA2X ili o Tyros 2/3 jer sve vrijeme tvrdis da se Genesys moze ravnopravno nositi sa najboljim aranzerima. A to sto ti mislis ili cujes da Yamahe zvuce kao dobro isproducirani CD to je vec tvoj ukus a ukusi su razliciti i iluzorno je raspravljati o njima. Taman i da je to tako kako kazes, sav taj sound se moze "osusiti" i vrlo lako dobijas live sound. 64MB roma kod PSR3000 i tih 10 Mega Voices koje ima i Tyros 1 jos uvijek ne znaci da su oni istog kvaliteta kao kod Tyrosa i evidentno je da nisu a to iz samo jednog razloga, Tyros 1 ima 96MB Rom samplova. Znaci, bez obzira sto PSR3000 ima tih 10 Mega Voices i iste propratne sounde kao i Tyros 1 ovaj posljednji je za klasu kvalitetniji soundom. O Korgu PA2X necemo ni govoriti i svoj nadmocnosti sa ovim novim OS i DNC tehnologijom. Tu Genesys nema sta da trazi sa svojom sasvim prosjecnom sintezom i mogucnostima. Da se razumijemo, Genesys je dobar aranzer ali nikako, odnosno vrlo daleko od onih najboljih.

m@x
30.09.2008, 16:03
Sve to što govoriš, za kvalitetu zvuka, stoji, međutim opet zaboravljaš da kvaliteta zvuka ne ovisi samo o kvalitetnom, dugom, samplu, sa layerima poslaganim po velocity vrijednostima. Jer ovdje se ipak radi o simuliranju sviranja (u konkretnom slučaju akustične gitare) žičanog instrumenta na klavijaturi syntha, i koliko god kvalitetan i dug sample uzmeš, ako nema popratnih zvukova koji nastaju sviranjem gitare nema ni realističnosti.

MegaVoices zvukovi su napravljeni isključivo za style-ove kako bi se dobio što realističniji zvuk sviranja gitare, i nema toga multilayer sampla i klavijaturiste koji će dobiti zvuk gitare kakav se dobije sviranjem style-a sa isprogramiranim MegaVoice-om.

Ali, malo smo se odmakli od teme, veličina sample ROM-a i sample RAM-a predstavlja samo dio (iako vrlo značajan) doživljaja koji imaš kada slušaš svirku na nekoj klavijaturi, a Genesys je kvalitetno složena klavijatura koja zvuči poput pravog benda, bez obzira što 'na papiru' danas izgleda kao 'sasvim prosječna klavijatura'.

tranzit
30.09.2008, 16:20
Ama bas nista drugo i ne tvrdim sve vrijeme nego to sto si ti napisao u posljednjem postu. Genesys je slozen i dobar aranzer ali daleko od aktuelno najboljih na trzistu. Njegova sinteza i editing su vrlo siromasni u odnosu na Korg PA2X i samim tim a imajuci u vidu i mali sample kontigent Genesys je prilicno inferioran.
Mega Voices zvukovi su kod Yamahinih aranzera namijenjeni stajlovima i nebulozno ih je svirati live ali su kod Motifa na primjer tako napravljeni da ih je moguce i svirati i oni su kod njega daleko kvalitetniji.
Sa tim propratnim efekt soundima si u zabludi jer to je samo puka imaitacija koja i nije bas posebno uspjela. Treba da poslusas kako to rade softver VST instrumenti koji ne koriste nikakve efekt zvuke vec sasvim drugu tehnologiju oponasanja realnih instrumenata. To je vec sasvim drugi svijet u kojem bi i najkvalitetniji aranzeri bili samo igracke a Genesys jedna od najslabijih. Poslusaj na primjer Real Guitar 2 ili Real Strat i sve ce ti biti jasno. Tu nema efekt sounda vec je sve bazirano na vrlo velikom broju, pretezno veoma dugih samplova koji su poslagani u velikom broju layera. To, mal te ne, da vise nije imitacija vec skoro realni sound koji moze vrlo lako prevariti i najpazljivijeg slusaoca.

francuz
30.09.2008, 21:05
Nemam nista protiv korga ali kad budu napravili modul, aranzer, workstation i vocalist kao genesys onda cu ga kupiti jer meni odgovara za dugmetaru da nebih preradjivao klavijature koje cu silom odneti na svirku zbog njihove tezine. Tacno je da je Gem malo zastario ali ja ga posedujem od 1992 model S2 i potpuno sam sa njim bio zadovoljan a u to vreme je izasao i korg O1/W sa kojim nisi mogao nista.

Ovo je genesys :
http://www.trilulilu.ro/iulistil2/a35a438ed0372f

egoman
24.09.2013, 22:31
Svi aranzeri upotrebljavaju DIGITALNU tehnologiju,sto znaci da zvuk je sastavljen od nula I jedinica prema tome zvuk NIJE KONTINUIRAN kao kod mehanickih instrumenata.
Prema tome kvalitet samplova NIKAD nece biti ravan normalnim instrumentima.
Pozdrav

Va-7
25.09.2013, 11:56
Upravo tako...na gemu se napraviti svašta ali isključivo s efektima jer sempliranje je jaaaaaako limitirano memorijom, staviš normalan set tambura jedno 3-4 vrste i memorije više nema :(

tranzit
25.09.2013, 13:07
Svi aranzeri upotrebljavaju DIGITALNU tehnologiju,sto znaci da zvuk je sastavljen od nula I jedinica prema tome zvuk NIJE KONTINUIRAN kao kod mehanickih instrumenata.
Prema tome kvalitet samplova NIKAD nece biti ravan normalnim instrumentima.
PozdravSta ti napisa ? Kakvi su to "mehanicki" instrumenti ? Kakvi su to "normalni" instrumenti, a koji su "nenormalni" ?

egoman
25.09.2013, 17:14
Mislio sam na tradicionalne instrumente (harmonica,frula kao sto sve u prirodi cujemo).
Digitalna tehnologija je sastavljena od "delica...komadica)Takozvani BINARY DIGITS.Prosto receno to vam je kao film koji je sastavljen od pojedinih slicica a koji nas mozak intepretira kao pokret.
Zvukovi sa digitalnom tehnoloijom su izuzetno HLADNI I neprirodni bez dodavanja kojekakvih eho progama I tome slicno.
Ja imam original Skandali super sest kao poslednji model Rolanda 8x I u svako doba mogu prepoznati razliku izmejdu dva instrumenta.
U ostalom guglajte malo o ovoj temi da bih ste se uverili I sami.
Veliki pozdrav svima.
EGOMAN

casper
25.09.2013, 17:32
Pa da, stvarno mislim da bi se Tranzit mogao malo educirati po tom pitanju. Kakva to čudna pitanja postavljaš?

Uostalom imaš google (http://lmgtfy.com/?q=BINARY+DIGITS) pa traži.=))=))=))

mladenkom
25.09.2013, 18:00
Stvarno Tranzit,informisi se malo,dosta je bilo skupljanja postova. :)

Sent from my R800x using Tapatalk 2

tranzit
25.09.2013, 18:05
Cini se da ste u pravu obojica, treba se educirati i informisati... hahahaha...

@egoman
Naravno da postoji manja ili veca razlika izmedju sounda prirodnih instrumenata i njihovih elektronskih surogata. Medjutim, kako ne postoji mogucnost da u jedan Keyboard bilo koje vrste (workstation, synthesizer, aranzer itd...) spakujemo prirodnu harmoniku, frulu, gusle, tamburu ili citavog bubnjara, moramo se zadovoljiti digitalizovanjem istih, odnosno samplingom. Sampling je u posljednjoj deceniji ucinio veliki pomak unaprijed, pa je ta digitalizacija doprinijela i vrlo kvalitetnim imitacijama prirodnih instrumenata. Pomenuti Roland FR8X je odlican instrument i veoma vjerno oponasa prirodnu harmoniku. Medjutim, Roland je mogao to i bolje da uradi, sto se tice kvaliteta samog sounda, odnosno slozenosti sampling strukture. Harmonika je sama po sebi jednostavan instrument kada je sampling u pitanju jer su njeni osnovni tonovi sinusoidni, sto znaci, vrlo prosti za sampling. Pitanje je samo, koliko ce taj neko ko sampluje, biti detaljan. Sound harmonike se moze dosta detaljnije samplovati nego sto je to Roland uradio na FRX harmonikama. Ozbiljni studijski soundi harmonike se sastoje od bar dvadesetak Velocity Switch zona, a oni "najozbiljniji" i do pedeset Layera. Tu je vec, na snimku, vrlo tesko razlikovati da li je u pitanju sampling instrument ili prirodni instrument. Naravno, uz preduslov da je i Sound Program Editing na odgovarajucem nivou, kao i adekvatno kompleksni midi controlling. Roland harmonike i imaju svoju pravu i najvecu vrijednost bas kao midi kontroleri, zahvaljujuci veoma dobro odradjenoj expression kontroli mijehom. Sam sound je, kako sam i napisao, mogao biti daleko kvalitetniji.

Po analogiji je situacija i kod drugih imitacija prirodnih instrumenata digitalizovanjem (samplingom) potpuno ista, s tim sto je kod nekih, adekvatna tehnika sviranja koja bi bila blizu originalu, dodatno otezana radi specificnosti pojedinih instrumenata (violina, klarinet, saxophon itd...). Sam kvalitet, i "hladnoca" koju pominjes, su u najvecoj mjeri prevazidjeni u digitalnoj tehnici, bez obzira na pomenute "jedinice" i "nule". Savremeni AD/DA konverteri su ogromnog kvaliteta (i do 32Bit/192kHz) a i dodatni efekti u vidu kojekakvih Saturationa, Exitera, Enhancera, Ambienata i ostalih, enormno poboljsavaju kvalitet i doprinose najvecoj mogucoj prirodnosti imitiranih instrumenata. Za ovo imamo ogroman broj primjera u ultrakvalitetnim Sampling Libraryjima, prije svega, Drum i Percussion sounda, a i sire. Muzicke produkcije gdje bi se za snimanje upotrijebili iskljucivo prirodni instrumenti su veoma skupe, a ponekad i neizvodljive, pa se pribjegava Samplingu koji se u medjuvremenu etablirao u "salonske" krugove, tako da se i najbolje svjetske produkcije manje ili vise oslanjaju na digitalni sound. Sve u svemu, razlika koju pominjes je nepobitna ali ni izdaleka takva da bi predstavljala nekakav problem, sve zahvaljujuci velikom i brzom napretku tehnologije u posljednjoj deceniji. Hardverski instrumenti ovdje jos uvijek dosta zaostaju za njihovim softverskim pandanima, prije svega radi poslovne politike a i cijena koje ne bi bile kalkulativne ukoliko bi se ti hardverski instrumenti doveli na nivo kvaliteta softvera. Ovo ne znaci da je to stanje status quo ali ce potrajati jos izvjesno vrijeme, dok se pomenuti tabori ne izjednace ili bar ne priblize jedan drugom.

egoman
26.09.2013, 20:24
Gospodine Transit,

Ovo je jedna fantasticna lekcija koju bih svaki muzicar trebao da procita,i jos na nasem "Balkanskom" jeziku.
Na ovu temu ja vam skidam kapu.

Srdacan pozdrav svim posetiocima ovoga foruma.

Egoman

tranzit
27.09.2013, 01:59
Ti pazljivo citas... ama... malo ih to radi. U svakom slucaju, drago mi je da je "lekcija" bila od koristi.