PDA

Pokaži Full Verziju : Basevi na harmoniki


korg_player
07.09.2008, 14:40
Mozete mi objasniti sto vise o basevima na harmoniki i kako se oni sviraju. Sviram klavijaturu i naviko sam se na harmoniku ali ne kuzim baseve. pomoć

nidzabg87
07.09.2008, 21:58
basevi na harmoniki, oba si ubo

shtimerserviser
07.09.2008, 22:12
Kod harmoniku sa 120 basa prva 2 reda su osnovni basovi a ostala 4 reda su akordi.Poredjani su po KVARTNOM odnosno KVINTNOM krugu.
Prvi red/do registre/ je VELIKA TERCA /durska/
Drugi red je osnovni, 3red DURSKI akord,4 red MOLSKI akord, 5 red SEPTINA, 6 red UMANJENI /dim/

glogin
08.09.2008, 13:55
ili slikovito ...
http://img156.imageshack.us/img156/1180/basarag8.th.jpg (http://img156.imageshack.us/my.php?image=basarag8.jpg)

nele1
08.09.2008, 15:28
Kod harmoniku sa 120 basa prva 2 reda su osnovni basovi a ostala 4 reda su akordi.Poredjani su po KVARTNOM odnosno KVINTNOM krugu.
Prvi red/do registre/ je VELIKA TERCA /durska/
Drugi red je osnovni, 3red DURSKI akord,4 red MOLSKI akord, 5 red SEPTINA, 6 red UMANJENI /dim/

nema sta lepo objasnjeno
ko zna zna

MileGuerrini
11.09.2008, 00:31
A kako se svira? -jednostavno!!!
ako sviras dvojku E-dur, stavis 4.prst na drugi red-ton E, i 3. prst na dugme koso do njega na akord E-dur! I 4.,3.,4.,3....prst I dobijes dvojka E-dur

korg_player
11.09.2008, 22:06
jel tako i mol samo sto stiscem mol tipku

dalabu
11.09.2008, 22:54
Ma jok,moras okrenuti HARMUNIKU naopako i to je to

MileGuerrini
12.09.2008, 01:55
jel tako i mol samo sto stiscem mol tipku
za mol 4. i 2. prst

korg_player
13.09.2008, 14:02
Ma jok,moras okrenuti HARMUNIKU naopako i to je to

ma jel i svirat prstima na nogama. vrijedi pokusat.

Dell
13.09.2008, 23:28
Bas da se oglasim na ovu temu. Odavno sviram harmoniku, ali bas sviram sa 2 i 3, tako sam se jednostavno naucio, jel to ok ili da ispravljam. A za ovog momka korg playera, uzmi c - dur to ti je na sredini udubljena tipka. I pocni svirati neku pjesmu iz c-dura i pokusaj svirati nekako po osjecaju. Jer ako sviras pjesmu u C-duru najcesci akordi su ti I. IV. i V. znaci C-dur F-dur i G-dur , a recimo G-dur ti dodje odmah ispod c-dura, a f-dur iznad c-dura. A ako sviras neku stariju narodnu pjesmu imas onu vodjicu D-dur-G-dur. Tako pokusaj po osjecaju nauciti i ja sam tako. Pozzz i ugodno vjezbanje!!! ;) ;) ;)

MARNEL

harisfaz
14.09.2008, 11:25
bas znaci C-dur F-dur i G-dur , a recimo G-dur ti dodje odmah ispod c-dura, a f-dur iznad c-dura.

MARNEL

Tacnije receno, G-dur ti dodje IZNAD C-dura, a F-dur ISPOD C-dura...

zlajaUSA
15.09.2008, 02:12
Sta da ti kazem prijatelju , moraces uzeti neki cas od profesionalca jer to ti je tesko sam da skuzis, ima toga malo vise a ako nisi prije svirao onda ujedno i da shvatis kako su danas ovi muzicari ponizeni i kako se osjecaju nakon dugogodisnjeg ucenja a danas neki novi sa fajlovima dodje pa rasturaju , a sam da sviras i ucis naucices sa mnogo gresaka koje je tesko posle zbog navike u sviranju popraviti ,klavijaturu mozda ali dugmetare i basove na harmonikama e cisto sumnjam.. pozdrav svim muzicarima od Zlaje

Stinky
15.11.2008, 13:58
A jel meni može neko objasnit kakav je raspored basova na harmonici s bariton basovima? I koje se harmonike rade s bariton basovima?

ERKOOO
15.11.2008, 17:54
Mozete mi objasniti sto vise o basevima na harmoniki...

Evo ja cu za pocetak. Prvo nije basevi nego basovi i drugo nije harmoniki nego harmonici. :D
Znaci Basovi na harmonici...jel tako da bolje zvuci? :D

Alix
15.11.2008, 18:45
Kolega...IMAŠ knjiga i raznih publikacija u kojima je SVE objašnjeno u nulu...
Čak da si se više posvetio forumu pronašo bi teme u kojima su kolege stavljale slike BASOVA (a ne baseva),i opisali kako koji radi,gdje se šta pritiska i slično...Probaj potražiti na forumu,100% ćeš naći ono što te interesuje,zagarantovano...Pozdrav!

vladimir68
15.11.2008, 19:12
Care jel ti to hoćeš preko noći postati vrhunski muzčar:lol:.Ove kolege su ti lepo sve dosad objasnili (kao što su-smo ti objasnili-objašnjavali brisanje semplova na TR i Le itd itd što si pitao) a na tebi je samo da vežbaš.;)E sad :za većinom kolega je dugi niz godina vežbanja,sviranja,sticanja iskustva,........\:D/Ne postaje se muzičar tako što se kljukaš informacijama (kao kad puniš RAM memoriju).Uzmi ti za početak nekog profana pa kreni s učenjem.......8-}SRETNO

shtimerserviser
17.11.2008, 06:24
Stinky !
Meni nije ponizenje da dajem odgovore ako sam siguran u ono shto ja znam sa sigurnoshcu iako imam 56 godina i sam novi clan na forumu.Znam da takve kolege harmonikashi zaboravili su kada su i oni bili pocetnici a poshto neki dobro barataju i kompjuter pa su postali i moderatori- oratori.
Dok ti nalaze gramaticke greshke i sl. , a nedaju direktan odgovor, bolje je da se ne javljaju i gube njihovo dragoceno vreme kako veliki profesionalci.
Nadam se da mi nece mnogo zameriti.

Harmonike koje se rade sa BARITON BAS su namenjene za muzicare koje sviraju klasicnu muziku,sto znaci kompozicije cija melodija nije samo u jednu oktavu. Znaci moze da se svira i solo isto kao i na klavijaturi.
Kod registre na bas postoji registar konvertor koji prebacuje menanizam od jedan polozaj koji je isti kako kod svake standardne harmonike a po drugi put kada se pritisne moze se svirati solo u vishe oktave./ 1, 2, 3,4/
Princip sviranja u konverter /raspored / je kako kod dugmetaru harmoniku B sistem.Nemogu ti to shemacki prikazati poshto ne baratam dobro sa kompjutere.

Alix
17.11.2008, 11:37
###a poshto neki dobro barataju i kompjuter pa su postali i moderatori- oratori###

Ne započinji,ne vredi...A da pratiš forum,a vidim da ga ne kao i dotični-vidio bi da je SVE bilo objašnjeno i razloženo više puta...Al pošto je lakše postaviti novu temu i odgovarati i biti pametan a ništa ne reći...neću da zalazim tamo...U svakom primjeru ako ti se da,pošalji mu sliku rasporeda tastarute i bassova i razloži mu SVE u detalje...Mislim da ćeš mu najviše tako pomoći i naučiti...Pozdrav!

Stinky
24.11.2008, 16:49
shtimerserviser hvala na odgovoru. tako sam i ja mislio da je samo nisam znao koji je raspored tonova, a to me je zanimalo

mariokozaric
05.08.2009, 15:44
tražio sam po forumu već sat vremena i nisam mogao nać...E ovako,ako vas ima još koji tu koji želi pomoć,jel mi može pojasnit raspored na harmonici sa 48 bassova...neku sliku postavit ili nešto slično..sviram klavijature pa pokušavam barem neke pjesme svirat na harmonici za sebe i za malo raje...hvala unaprjed :)

shtimerserviser
05.08.2009, 16:19
mariokozaric ! Bez ogleda koliko basova ima Vasha harmonika, bitno je da znate da su prva dva reda, OSNOVNI BASOVI. Oznacena dugmad kako u sredini C ton je osnovni BAS TON. Ispred njega / osnovni ton/ je ton E./ durska terca/DAKLE : Na 1 red OSNOVNI BASOVI / durske terce / 2 red OSNOVNI BASOVI, 3 red DURSKI AKORD, 4 red MOLSKI AKORD, 5 red SEPTA KORD, 6 red UMANJENI / dim / INACE GLEDANO prema dole OSNOVNI BASOVI KAKO I AKORDI SU PO KVARTNOM REDOSLEDU ili od dole prema gore PO KVINTNOM. Primer : C, F, Be, Es, As, Des, Ges, Ces. ili C, G, D, A, E, H, Fis, Cis Mislim da sam ti bar nekako ovako pomogo, drugacije sa slikama nisam u mogucnosti. Pozdrav

mariokozaric
05.08.2009, 16:21
prijatelju hvala,puno si mi pomogaoo..svaka čast

Dell
05.08.2009, 16:31
trazis nesto ovako :)

mariokozaric
05.08.2009, 16:35
eee odlično....mislim to sam nekad znao sve...al ispalo kako sam na klavijature prešao...sad se vraćam na harmoniku...dovoljno mi je bilo reć kako drugi osnovni red ide .... i to je to,....hvala velikaa pozdrav

skoricnik
05.08.2009, 16:38
Eto, kolege su ti sve objasnile, ja sam upravo hteo da iskucam ali preduhitrili su me...


@DellBoy

Albin Fakin, a? :)

Dell
05.08.2009, 16:39
nesto ti gledam po prezimenu mariokozaric, da ne zivis negdje blizu Mostara? :D


EDIT:

Ih, moj Skoricu, nema veceg fakina od Albina :D

jeftabgd
05.08.2009, 17:32
Kako se pise prezime od tog Albina-Fucking ili tako nesto......?;)

Dell
05.08.2009, 17:34
:lol::lol::lol:

skoricnik
05.08.2009, 17:34
Ja mislim da je Fuckin'...=)):lol:

zeljko
05.08.2009, 18:14
Ja sam bas jednom postavio u download iz jedne knjige kako se svira i uci harmonika i bilo je tamo i o basovima ali koliko vidim neko je izbrisao to sa downloada neznam zasto.

lopezi
10.08.2009, 19:50
Albin Fakin,;D,
šola za klavirsko harmoniko ,
škola za klavrsku harmoniku.

Dell
10.08.2009, 22:58
Mostar a :D Da ti Kiki mozda tu knjigu nije dao?

lopezi
11.08.2009, 11:36
jest, slobodan krnjevic kiki, moj prof.

Dell
11.08.2009, 15:05
Reci mu da ga pozdravlja Mado ;) on je i moj ucitelj, legenda, sad cu opet na jesen kod njega na sate ;) od kada ti ides i kako ti ide?

lopezi
20.08.2009, 15:06
ma kiki car,;))))

Dell
20.08.2009, 15:26
dodaj me na msn, ima u profilu ;)

lopezi
20.08.2009, 15:38
dodao.

zeljko
16.02.2010, 21:44
@deli ne rece da li si ispravio onu veliku gresku..sviranje dur basova sa 2 i 3 prstom.Poooz

Dell
17.02.2010, 01:15
ispravio prije godinu i po dana, mada mi ucitelj kaze da dosta harmonikasa iz Srbije svira tako osnovni bas sviraju s trecim a dur i ostale akorde s drugim prstom, jer im to omogucava razna kombiniranja s basom

zeljko
17.02.2010, 01:24
Pitam jer i ja sam na pocetku tako svirao dok me nije ispravio ucitelj ovdje u njemackoj u muzickoj skoli koju sam isao samo 2 mjeseca i napustio jer sam sve pobrkao i ono sto sam znao da sviram po svome radi njegovog prstoreda i nota.
Nije mi se svidjelo isto sto me je sve iz pocetka polako ucio a ja placam:-Oa on sam nije neki harmonikas vec maistor na klaviru.