PDA

Pokaži Full Verziju : grcka muzika


ramko
01.09.2008, 20:39
Po meni jedna od najboljih muzika na svetu mnogo volim da je slusam samo jedno buni dosta je slicna turskoj muzici mislim konkretno na melos instrumente nije mi jasno ko koga tu kopira po melosu interesuje me vase misljenje

ilcezan
02.09.2008, 02:25
druze ja sam radio u grcku 4 sezone po 6 meseca i sam razmishljao o mnogo stvari u grckoj pa sam shvatio da su oni GOLA VODA i da su opasni fanatici evo razlog: prvo i prvo oni jedu GIRO i to im je nacionalno jelo , a giro je iz turske , drugo - sviraju buzuku a buzuki je iz indije i mnogo mnogo drugi primeri moje mishlenje je da sve sto je lepo oni prisvoje i proglase ko nacionalno bogatstvo
nemoj nikad da poracas TURSKO KAFE u GRCKU nego GRCKO KAFE nemoj nikad da spomnes tursku ili da si tircin ili bilo sta o TR imaces problema ,
evo sad razmisli sta imaju GRCI i koja GRCKA MUZIKA je lepa, da lepa je ama nema nisto grcko u muziku
pozz

Vule
02.09.2008, 02:50
malo si ga preterao Brate...da nisu i Buzuki možda uzeli od turaka?

Vaxter
02.09.2008, 03:22
Mislim da je to shto si radio u Grchkoj pomalo i irelevantna stvar za ovu prichu, a i zasigurno te ne chni 10% kompetentnim da prichash o kulturi jednog naroda i njihovoj muzici kao da sve znash o tome.
Da bi se analizirala muzika jednog naroda, i da bi smo znali ko je od koga krao, potrebno je mnogo vishe znanja od pukog slushanja i poznavanja muzichke teorije.
Postoji cela nauka za ovo, etnomuzikologija, koja se bavi izuchavanjem razvoja muzike.
Grchka i Turska muzika mogu da liche puno, ali ne mozesh tako sigurno da tvrdish da su grci pokrali sve od Turaka.
To su narodi koji zive na bliskim prostorima, i normalno je da se meshaju kako narodi, tako i njihove kulture, a samim tim i muzika.
Msm, bitno je uzeti u razmatranje i chinjenicu da je grchka kultura mnogo starija nego turska, i da je mnogo raije pochela da se razvija.
Dok su se krci bavili naukom, muzikom, vajarstvom, turci su bili shaka divljaka...
Tako da, bitno je uzeti i neke istorijske momente...
Mnogo je parametara koje je potrebno ukljuchiti u ovakvo razmatranje, a ne samo prosto izjaviti kako su turci sve pokrali od grka.

P.S. Shto se te kafe tiche...
Mi je zovemo turkska kafa, zato shto je kod nas stigla sa Turcima, ali oni su jako brzo napustili kult pijenja kafe, i preshli na chajeve.
Grci je piju i pre turaka, i posle turaka... ;)
Sad, ta prepucavanja oko kafe i svega kod Grka...
Korene toga treba traziti iskljuchivo u politichkoj osnovi.
Ni u chemu drugom... :)

Vule
02.09.2008, 03:27
meni se čini da post našeg kolege i nije inspirisan muzikom već njegovim ličnim revoltom prema grcima i grčkoj...B-)

milanche007
02.09.2008, 04:51
pazi grcka i turska muzika su slicne ali se razlikuju.isto kao i mi i bugari,sviramo dvojku ali se razlikuje nacin sviranja.naravno bugari imaju jos brdo ritmova....mislim da je u toime fora
ustvari mozda su bugari i makedonci slicniji nego mo i bugari.sve isto samo malo drugacije.:-)meni je bolja turska muzika,mislim da grci nikada nece imati LACO TAYFA,neko ce da kaze oni su kurdi,ali to je to:-)pozzzzz

daliborkorg
02.09.2008, 04:52
Starija grcka muzika je meni uredu npr. grcki instrumentali na buzukiju(to je bio melem za usi), ali ovo novije je meni totalno sranje, s vremena na vreme se pojavi koja dobra pesma. Jedino mi se dopada muzika koju radi Ithikon Akmeotaton, opasan muzicar.

ilcezan
02.09.2008, 12:35
drugovi moi ako oni talibanci u avganistan i oni muslimani u palestini su fanatici racunaj da su grci duplo veci fanatici od njih znaci govorim o grcko razmishljenje oni kazu SVE PORICE IZ GRCKE GRCI SU NAJ STARIJI NAROD GRCKA KULTURA JE NAJSTARIJA i da ceo svet porice iz grcke i da su najveci i najsnazniji narod na svetu .ja ih licno ne mrzim i nemam nisto prtiv GR ali sam bio tamo ziveo i sam se uverio kako oni zive i razmishljaju ako mi ne verujete idite i vidite sta drugo da kazem neznam.MUZIKA je slicna ali ipak razlicna od tursku muziku imaju oni razlicni ritmovi i razlican aranzman .ako govorimo o KAFE tu nesto mi nije jasno kako ceo svet kaze da pije tursko kafe a u grcku se pie GRCKO KAFE a to je ono isto kafe nemogu da svatim stvarno

jeftabgd
02.09.2008, 13:20
Odosmo malo od teme ali za tu kafu samo mi sa prostora ex-SFRJ kazemo Turska i niko vise(ne ceo svet).A,da je Grcka kultura i tradicija medju najstarijima na svetu to je neoboriva cinjenica.Stvar koja se uci u petom razredu osnovne skole.Kada je Grcka kultura bila u zenitu,Turci nisu bili ni u najavi,nisu postojali.

Vule
02.09.2008, 13:37
Vidi,to nije tačno...ako u Turskoj tražiš "Turkish" kafu bobićeš je...znaju i oni kako se to zove,nije samo kod nas Turska kafa...

Vaxter
02.09.2008, 15:07
Sam kod nas i kod njih.
Ostatak sveta nije ni chuo za to...
Neka kazu ovi shto su rashtrkani svuda po svetu...
Tamo svi piju expresso i slichne derivate, filter i instant kafe, kao shto je nes...
Ako im trazish tursku kafu, gledaju te bledo kao da im trazish nuklearni reaktor... :))
Daleko od toga da je grchka najstarija kultura, ali je najstarija zapadnjachka kultura.
Kinezi, Japanci, Indija...
Tamo su se nauke i umetnosti uveliko razvijale dok u Evropi josh nisu pocheli da sami sebi prave stanistam nego su ziveli u pecinama...
Mozda malo krikiram, ali tako je...
U svakom sluchaju, ovo je tema kojoj nema kraja...
Sve se vezuje za istoriju, a zna se...
ISTORIJU PISHU POBEDNICI!
Ko je kad bio jak, njegovo se rachuna kao tachno, ma koliko to pogreshno bilo...
Da ne dajem neke primere stvari koje se trenutno deshavaju...
Rekli smo da nema politichkih rasprava ovde... ;)
Tako da, vratimo se na muziku...
Tema je koliko ko voli grchku muziku, tako da bi trebala da ostane takva... ;)

elvis
02.09.2008, 15:33
.nekada davno u njemackoj sam sjedio sa jednim mnogo pismenim i razumnim muzicarom,turcin bjese,,i kaze on meni sine mi turci pokradosmo sve od perzijskog i arapskog muzickog svijeta,a grci kradu nas,a preko grcke se sve prenosi na balkanske zemlje,,i evo bas sad tako i jeste u ovo vrijeme kad se pogleda na estradu..al mene licno te zurle ti kemani te zavijalice ne zanimaju,zbog toga umire nam narodnjacki melos..

Burli
02.09.2008, 16:36
O kafi neću puno da polemišem čija je i ko je prvi pristavio, ali ne dirajte mi giros, souvlaki, uzo, cipo i ostale grčke "brendove"!!! ~:>

ramko
03.09.2008, 16:48
Samo sam hteo da cujem vase misljenje nema potrebe za prepirkama ukusi su razliciti,meni je bolja grcka muzika neko rece nemaju oni LACO TAYFA ali zato imaju MNOGO dobrog klarinetistu VASILISA SALEASA covek je uveo svoj stil sviranja pogledajte na you tubu

milanche007
03.09.2008, 18:54
ramko upravu si,zaboravio sam Saleasa da pomenem,svi mi na klavijatirama imamo bar po jednu boju koja podseca na njega samo to treba tako manisrski odsvirati:-)sto se tice klavijatura mislim da je Amza Tairov uspeo bas dosta da mu se priblizi svojim nacinom sviranja,ali ziv instrument je ziv instrument...pozzzzz

bejhan
07.11.2008, 02:50
slzem se sa ilcezan

gibanica
07.11.2008, 11:55
sto se tice muzike..
buzuki je grcki i rumba je grcka..a turci su to uzeli od njih..
zato turci imaju begin!!

grci imaju dobre grkinje.

Sejox
07.11.2008, 16:30
Neka zeznuta tema ovo bila,izgleda.Ali,dobro je ,usmjerena je pravilno.
Meni je svejedno,da li cu piti kafu,kavu ili kahvu-da li ce biti espresso,
turska,nes itd...Bitno je uz kafu i popricati i opustiti se.

Koliko se ja razumijem i mislim da znam:
Buzuki jeste grcki(tako kazu) ali Rumba da je grcka,to prvi put cujem.
Grcki je BUZUKI,turski je SAZ a bosanska je SHARGIJA....:) Inace,oblikom vrlo slicni zicani instrumenti.

U grckoj sam bio i oci mi ispale gledajuci da vidim dobru grkinju.Eh sada,ili sam
ja lose gledao,ili setao u pogresno vrijeme,ali ja niti u Solunu,ni Atini,ni na Peloponezu ne vidjeh zensko da je po mom ukusu.:(
Ali da sam bio u Brazilu....e to je vec nesto.;)
Inace,jako volim slusati buzuki i veoma mi je simpatican obichaj u grckim
restoranima,kafanama....gdje su se uz muziku u zivo razbijali tanjiri.Zato ce te cesto u takvim objektima jesti iz plasticnih,papirnatih i sl.tanjira.

PS:Ako ima kakvih nejasnoca,rijesicemo ih uz:KAFU,KAVU;KAHVU....

Mico23
07.11.2008, 16:45
"nemoj nikad da spomnes tursku ili da si tircin ili bilo sta o TR imaces problema"

Smijeli se svirat sa korgom TR u Grckoj =))=))=))

gibanica
08.11.2008, 02:18
Neka zeznuta tema ovo bila,izgleda.Ali,dobro je ,usmjerena je pravilno.
Meni je svejedno,da li cu piti kafu,kavu ili kahvu-da li ce biti espresso,
turska,nes itd...Bitno je uz kafu i popricati i opustiti se.

Koliko se ja razumijem i mislim da znam:
Buzuki jeste grcki(tako kazu) ali Rumba da je grcka,to prvi put cujem.
Grcki je BUZUKI,turski je SAZ a bosanska je SHARGIJA....:) Inace,oblikom vrlo slicni zicani instrumenti.

U grckoj sam bio i oci mi ispale gledajuci da vidim dobru grkinju.Eh sada,ili sam
ja lose gledao,ili setao u pogresno vrijeme,ali ja niti u Solunu,ni Atini,ni na Peloponezu ne vidjeh zensko da je po mom ukusu.:(
Ali da sam bio u Brazilu....e to je vec nesto.;)
Inace,jako volim slusati buzuki i veoma mi je simpatican obichaj u grckim
restoranima,kafanama....gdje su se uz muziku u zivo razbijali tanjiri.Zato ce te cesto u takvim objektima jesti iz plasticnih,papirnatih i sl.tanjira.

PS:Ako ima kakvih nejasnoca,rijesicemo ih uz:KAFU,KAVU;KAHVU....
salim se brate mili..ako ces iskreno mislim da je rumba iz brazila ali ne u obliku kakvom je mi poznajemo..
ovo sto ti imas u svojoj klav kao rumbu mislim da je iz grcke ili turske..
sto ti kazes saz..jeste turski te se i zove Turski sa-sa..velika mudros..
inace orijental je isto islamski..jos jedna mudrost..:lol:

Vaxter
08.11.2008, 02:25
Tako je gibanice.
Rumba i begin su latinoamericki ritmovi kojima smo mi prisvojili imena, i dali ih ritmovima koji nemaju NIKAKVE veze sa originalima! :))

Sejox
08.11.2008, 12:26
@gibanica

Ne kontam te drugar,vezano za ove "velike mudrosti".Sta je pisac htio reci?:(

Inace RUMBA je sa Kube,gdje se uz nju igralo do zore-znaci i kao ples.Naravno u
drugom obliku od ove koja se koristi na nasim prostorima.