PDA

Pokaži Full Verziju : Higijena harmonike


jeftabgd
26.07.2008, 22:37
Posto vec godinama radim sa aranzerom,retko koristim harmoniku ali odradim po neku tezgu pa uzeh malo da je ocistim i !!!????!!!@#$% kad nisam pao u nesvest.1.Cime cistite harmoniku?2.Jel' konacno nesto izmisljeno za pranje(ciscenje)kaisa za basove(leva ruka),jer strasniji smrad od tog visegodisnje sakupljanog znoja nisam osetio.3.Jastuce sa zadnje strane harmonike,ako se opere u ves masini se raspadne!?Pisite o svojim iskustvima i idejama u vezi ovih harmonikaskih problema.

Alix
26.07.2008, 22:49
Za samo harmoniku je najbolja ŠPRICA ZA STAKLO...Evo baš sad čistim svoj PA1X (svegami evo malopre završio) pošto ujutru ide drugom vlasniku i očistio sam ga sa špricom koja je od MERCATORA (dakle njihova marka) a na njemu piše SAFIR ČISTILO ZA STEKLO IN VSE PRALNE POVRŠINE...S njim redovno održavam SVE instrumente i do sad se pokazalo najefikasnije sredstvo...nije agresivno,ne pušta mrlje,ne ostavlja ogrebotina...Uzeo sam pamučnu pelenu od sina i špric po njoj i po sinthu...Ne postoji bolja stvar,izgleda ko nov iz trgovine,i djeluje antistatično neko vrjeme (ne privlači prašinu)...Pozdrav!

jeftabgd
26.07.2008, 23:20
I ja sam cistio harmoniku sa nekim sredstvom za ciscenje namestaja,'Reflex",ali toga nema da se kupi vec 10.godina.

Gorance
27.07.2008, 02:33
Sto se tice harmonike korstim Pronto a sto se tice bas kaisa NEMA POMOCI ako se vec usmrdeo.Kupi nov pa kad sviras navlaci znojnicu na levu ruku.Inace bas kais i onaj sunjdjer pozadi nisu skupi pa to nije strasno.nemoj pokusavati da peres bas kais prao sam u svemu i svacemu danima ,bude dobro do prve svirke i onda isto pozzzzzz

jeftabgd
27.07.2008, 02:47
Sta to bese Pronto.Nesto za pranje posudja?

sveto
27.07.2008, 10:08
ja sam cistio sa vlaznim alkoholnim higijenskim maramicama.

shtimerserviser
27.07.2008, 21:12
Od alkohola / rakije /postepeno ce da izgori celuloid, i pocece da beli.
Nemojte uopshte da pokushavate.
Isto tako nemojte ni sa sredstvom za staklo.Prvo ce poceti plastike na dirke da pucaju.

paragovo
27.07.2008, 22:48
Ja vam preporucujem cistite redovno ne zapustajte instrumente i samo sa vlaznom krpom jer bilo kakvim srestvima da cistite oznake i slova pogotovo na sintoviva ce nestati.
Pozdrav

Alix
28.07.2008, 00:01
#Isto tako nemojte ni sa sredstvom za staklo.Prvo ce poceti plastike na dirke da pucaju.#

Drug sa svim poštovanjem vidim da imaš veće znanje za harmonike od mene ali ja čistim svoje instrumente (i harmoniku naravno) bar jedno 7-8 godina i nikad mi se nije desilo da tipke pucaju ili da se boja na harmonici izbljedi,itd...E sad možda se to odnosi na tipke iz slonovine ali ja još nisam doživio tog "raspucavanja" a poznajem mnoge kolege kojima su se raspucale tipke i rastrgali mjehovi,razštelovali piskovi zbog toga što su harmoniku imali na vlažnom prostoru i naravno vlaga-kurva radi svoje...Pozdrav!

shtimerserviser
28.07.2008, 08:30
Alikx
Sa obzirom da sredstvo je za staklo, to znaci da nije strogo namemski za plastiku odnosno celuloid, i mora da ima izvesnu shtetu polako ama sigurno.

MileGuerrini
28.07.2008, 23:43
Pozdrav ljudi!
Ja harmoniku brisem pamucnom krpom, cistom, suhom i bez nikakih sredstava, a ako je bas jako flekavo, samo malo nakvasim! Malo treba vise vramena ali ispadne ko novo a i siguran sam da nece biti stete!
A sto se tice bas kajisa.... mislim da svi imamo isti smrdljivi problem....
Ja sam probao svasta, i prati, i zraciti i jedino rjesenje mi je bilo da kupim nove kajiseve, ali koji nisu presvuceni plisom nego kozom!!!
FULL KOZA (vjerojatno ste vidjeli na netu, oni sto imaju natpise na sebi)
Imam ih vec 3 god. nit smrde nit su ispucali.

Alix
29.07.2008, 00:18
Što se tiče smrdljive kože (ne mislim kože od svirača)---Ja sam jedino mogo da napravim sljedeće...Kad god sam znao da će da bude jebena svirka (puno znojanja i muke) preko kajša za ljevu ruku sam povezo crnom krpom predvostručito i ona je upijala većinu znoja...A kajš na ramenima---Vala nema tog svetca da spasi,mene bilo sramota o tome pisati ali kad vidim da vas ima sve više "smrdljivaca" ajd da se i ja javi...

jeftabgd
29.07.2008, 00:34
Ja sam probao te fore sa znojnicom ali mi je to jos gore.Ureze mi se znojnica u ruku kao da je srasla,ne mogu da je skinem.Kais za basove ne moze da ne smrdi definitivno,a neznam kakvi su ti skroz kozni kaisevi.Vidjao sam to na nekim RoyalStandard i tim jeftinijim harmonikama i to neke tanke kaiseve koji bi se urezali u ramena do koske za pola sata.Jel' postoje ti kaisevi ali da su siroki(sto siri to bolji)?

dominik
29.07.2008, 01:01
Da se ubacim i ja u raspravu,pošto je ova tema baš vezana za ovo što mi se jučer desilo!

Posudim harmoniku za subotu,da odradim pratnju.
Nekako sam to odradio,jer inače ne sviram harmoniku.E sad,da se prijatelju odužim rekoh idem je malo očistiti prije nego je vratim!Uzmem neko sredstvo,našpricam,"manem" krpom i dobro da mi srce nije stalo!!
Na tom dijelu gdje sam povukao krpom povukla se i boja! Iskreno,harmonika je ostala "mat"!Nema sjaja ništa!Poludio sam,i što je najgore vidi se sprijeda jer je veliki dio matiran.
Šta da učinim,kako i s čim se može to ispolirati da dobije opet onaj lijepi crni sjaj?!
Harmoniku sam vratio,pokazao al i obećao da ću je urediti pa i platiti popravak!
Pozdrav.....

jeftabgd
29.07.2008, 13:50
Pa,poprilicno si sranje napravio.To bi mogao da ti sredi neki stari majstor.Ovi mladji nemaju pojma.

MileGuerrini
29.07.2008, 19:48
Da se ubacim i ja u raspravu,pošto je ova tema baš vezana za ovo što mi se jučer desilo!

Posudim harmoniku za subotu,da odradim pratnju.
Nekako sam to odradio,jer inače ne sviram harmoniku.E sad,da se prijatelju odužim rekoh idem je malo očistiti prije nego je vratim!Uzmem neko sredstvo,našpricam,"manem" krpom i dobro da mi srce nije stalo!!
Na tom dijelu gdje sam povukao krpom povukla se i boja! Iskreno,harmonika je ostala "mat"!Nema sjaja ništa!Poludio sam,i što je najgore vidi se sprijeda jer je veliki dio matiran.
Šta da učinim,kako i s čim se može to ispolirati da dobije opet onaj lijepi crni sjaj?!
Harmoniku sam vratio,pokazao al i obećao da ću je urediti pa i platiti popravak!
Pozdrav.....
Probaj kupiti pamucnu krpu za pranje stakla i nasuve bez icega dugo trljati i mozda postignes sjaj, ali uz puno napora, a ako ne -kod majstora i na polir-sajbi i to je to!

A javi se ti shtimerserviser -u on ce ti najbolje reci!

Alix
29.07.2008, 19:56
Za poliranje ima dobar sistem kojeg ja koristim...Uzmem 12V elektromotor (malo poveći je ) sa dugačkom osovinom (izvadio sam ga iz starog epsonovog printera),na osovinu namotam vate (dok se motor vrti ) i s tom "grudvom" vate poliram harmoniku...jaaj da vidiš kako se sjaji i cakla-ko nova...na žalost s tim glancanjem se i bolje vide ogrebotine koje nastaju na svirkama ali bar harmonika mnogo ljepše izgleda...Pokušaj s tim,ima da upali 100%...

MileGuerrini
29.07.2008, 20:37
Za poliranje ima dobar sistem kojeg ja koristim...Uzmem 12V elektromotor (malo poveći je ) sa dugačkom osovinom (izvadio sam ga iz starog epsonovog printera),na osovinu namotam vate (dok se motor vrti ) i s tom "grudvom" vate poliram harmoniku...jaaj da vidiš kako se sjaji i cakla-ko nova...na žalost s tim glancanjem se i bolje vide ogrebotine koje nastaju na svirkama ali bar harmonika mnogo ljepše izgleda...Pokušaj s tim,ima da upali 100%...
Strasna ideja;);););), moram to probati,
Svaka cast

jeftabgd
29.07.2008, 23:31
Alix,brate,napravi mi svadju u kuci.Hoce zena da me ubije.Uzeo sam joj onaj mali mixer za nes kafu pa sad to razvaljujem.Mora da sljaka ko singerica.Svaka cast za ideju.

shtimerserviser
30.07.2008, 09:05
Nemojte se igrati sa el.motore i miksere.Potrebna je tacna brzina da ne bi doshlo do pregrevanje celuloida,a u ekstremnim slucaevima i da se upali.

Alix
30.07.2008, 12:02
Drug ja imam od EPSONOVOG printera el. motor 12V...Dakle snaga takvog motorića je par W i prstom možeš da ga zaustaviš...Tu metodu koristim već par godina i savršeno radi...E sad kad bi neko uzo trofazni motor veš mašine,cikulara,fleksarice,itd sa snagom par stotinjak ili hiljada W to je druga priča...Dakle govorim o manjim mororićima na koje se navrti obična vara i izpolira NEVJEROJATNO...Dakle 100% najefikasnija metoda za poliranje harmonike,a nikog ja ne silim da sad ide to raditi-samo sam reko kako je to kod mene i možda sam kome dao ideju za takvo nešto...Pozdrav!

shtimerserviser
30.07.2008, 19:15
Alix
U mom komentaru nigde nisam pomenuo volti,wati, vec o obrtaima.Znaci koliko obrtaja u minuti.To bi bilo isto na cesti koliko je dozvoljena maksimalna brzina,a ne dali voish kola od 500 ili 2000 kubika.