PDA

Pokaži Full Verziju : VST LIVE NASTUP


njora
24.11.2005, 22:59
Da li neko moze malo vise da mi objasni o rekovima za VST instrumente,znam da mogu da se vuku iz lap topa.Cuo sam da postoje rekovi/moduli,da li neko to koristi i kako to radi.Konkretno PA1X.

_____________________________
Premeshteno iz komentara i pitanja u ostale programe.

Vaxter

Vaxter
28.06.2006, 16:15
Sluchajno sam naleteo, pa reko ako nekome zatreba... ;)

http://www.museresearch.com/receptor_overview.php

BasariStudios
28.06.2006, 18:32
Muse Receptor nije bas nesto posebno i bas korisno koliko ja vidim okolo i zadnje vreme ljudi ga izbegavaju il prodaju.
Oni sto koriste puno NATIVE INSTRUMENTS SOFTWARE svi letu na KORE.
Njora, tvoje pitanje jest komplikovano a i nije ako ba znas sta radis samo kako kazes izgleda ne znas i bice malo komplikovanije.
Synth vec imas, potreban ti je comp koji pretpostavljam da ga imas, dobra audio kartica i midi interface,
PA1X ce ti dobro odradit to imajuci u obzir da PA SERIJA momentalno ima NAJBOLJI MIDI ROUTING od sve postojece sintove, mislim ARANZERE, nijedan ne moze da ih nadmasi, ni roland ni yamaha ni t2 nijedan.
Kad sav taj HARDWARE konektujes sa PC onda ti treba STEINBERG V-STACK il ima i jos neki ostali stvari al taj najvise ljudi koriste i naravno potrebno ti je SINTOVE u SOFT i EFEKTE u SOFT.
Da ti pisem detalje ne postoje, jer prvo sve to trebas imat pa dalje ide sve ostalo ako razumes.
Za nasu muziku od SOFT ja bi ti preporucio sledece.
V-STACK, to je taj RACK gde se sve stavlja.
FM-7, ili po nasem DX sintovi.
KONTAKT 2, jedan od najboljih samplera ili EMULATOR-X.
CUBASov A-1 sint, vrlo dobra analogna masina.
PLASTICZ, imitacija cuvenog CZ101.
BATERY 2, jedan od najboljih DRUM SAMPLERa.
I jos nekoliko dobrih efekata kao CUBASov ROOMWORKS za reverb, KARLETTE za eho, neki compressor i eq, ima njih puno koji se ne prodaju nego su FREE i eto, sredjen si.

Pozdrav

Vaxter
28.06.2006, 19:00
Ma, ovo je stara tema...
Prastara...
Samo sam ubacio, chisto ako nekog zanima... :)

Naravno, i ja uvek preporuchujem soft... ;)

gorpet
29.06.2006, 11:38
Ljudi, ja sam vec jednom postavljao ovo pitanje. ali nisam dobio odgovor. Sve je meni jasno-treba imati kompjuter+audio karticu+softver!
Ja imam M-Audio2496 Audiophile imam originalni Cubase SL3, Halion 3, Virtual Guitarist i uskoro bi trebalo da dobijem jos legalnog softvera. Sada me zanima kako to upotrebityi u zivoj svirci sa mojim PA50 (neko je bas i prokomentarisao kako je buducnost upravo ova sklalamerija+neki Korgic PA50) :D
Znaci, sta radite sa svim ovim? Menjate sekcije iz automatike softverskim zvucima ili...?! Malo objasnite, jer ima strasno mnogo ljudi koji se za ovo interesuju. Ovo je jako ozbiljna tema i molim sve koji nesto znaju (posebno one koji imaju iskustva sa ovim) da napisu sve sto mogu.
Hvala u napred.
p.s.
posebno se osvrnite na to koliko je moguce brzo sa ovim raditi i koliko je pouzdano!!!

kreso
29.06.2006, 12:10
Živio Gorpet !

Stvarno te ovdje nije dugo bilo.

Prijatelju, eto kako nam je kolega Nedim obečao, a vjerujem da će mu se pridružiti i Vaxter uskoro će se naći detaljna uputstva o spajanju PC-a s Synthom, te koji se softvar preporućuje, i koje su krajnje mogučnosti ove kombinacije.

Upravo sam prije neki dan postavio isto pitanje Nedimu i Vaxteru, i Vaxter mi je poslao stvarno jedan vrlo opširan i jasan tekst.
Ako se ne protivi i ne ljuti voljan sam taj tekst ovdje zakaćiti da i drugi vide što Vaxter preporućuje.

Prijatelju ja ću zakačiti ovdje tvoj odgovor na moja pitanja, pa ti ako ne odobravaš isto briši :wink:

kreso
29.06.2006, 12:21
Evo kolege odgovor od doktora Vaxtera na neka moja pitanja :
Vaxter :

Samo povezivanje nije problem.
Bilo kakva midi konekcija radi posao.


Ja za live koristim sledece kombinacije.
Kao ritam mashine koristim Creative Rhytmania i Live Styler, koji pushta Yamaha Style format.
Samplove koristim kroz Fruity Loops, a sve to kontrolishem kroz Cubase.
sve to povezujem sa maple Virtual midi kablom.
Stvar je sledeca.
Koju god ritam mashinu da koristim, kao izaz stavim maple, a kao ulaz klavijaturu.
Posle u Cubase na par kanala poredjam kao ulaz taj maple koji sam tamo stavio kao izlaz, i svakom kanalu dodelim po jedan kanal sa maple mdi uredjaja.
Time dobijam da na svakom kanalu mogu da stavim neki VST instrument kao instrument kanala.
Za sampleove sa Fruity stavim kao ulaz ili kavijaturu ili maple.
Napravim 10-ak trackova, i svakom dodam neki sample.
Posle svakom kanalu dodelim jedan MIDI Track chije ce podatke da prima.
Tako mogu da koristim sa njim i ritam mashinu i solo.
Ima mnogo razlichitih kombinacija.
Za neke instrumente sam napravio sound font koji uchitavam kao soft synth same zvuchne kartice, tako da time dobijam kompletnu automatizaciju promene instrumena.
Mnogo toga zavisi od ukusa.
Uglavnom, pozeljni programi su:
Cubase
Fruity Loops
Mapple Virtual Midi Cable
Creative Rhytmania
Live Styler
Shto vishe VST instrumenata i SoftSynthova
http://www.synthzone.com/softsyn.htm
Ovde imash dosta synthova.
Chudi me da nisu pomenuli i FM7.

Tu, takodje, imash i dosta samplera koji ti mogu koristiti.

Ako koristish Creative zvuchnu, pozeljno je ubaciti kX driver umesto originalnog.
sa njim moze da se izvuche mnogo manja latencija pri svim operacijama, tako da ce sve mnogo bolje da zvuchi...


Onaj paket VST instrumenata koji je neko uploadovao na rapidshare je odlichan.
Na forumu postoji link.

E, sad...
Pitanja...

1. kako da spojim prvenstveno kod sebe ovu kombinaciju Pa80 + Lap Top (dali samo MIDI kablom i gameportom) ?

Dovoljno je to...

2. Dali moram imati neki posebni softvare za komunikaciju ?

Nije potreban nikakav poseban software za komunikaciju, ali je potrebno ono gore navedeno za radi.
Jedino je malo problem ostavenje automatizacije u radu.
Ja sad spremam poseban software za tako neshto, i posebne pach liste za Cubase + VST u Live kombinaciji.


3. Dali bih mogao iz PC-a vući u Pa80 neke samplove, ili boje drugih workstationa, te dali bi ih mogao reproducirati van iz svog Pa80, ali da mi to ne utjeće na rad aranžera ?
Mislim koristiti Lap Top kao sound procesor.
Pogledaj na onom sajtu listu samplera.
Mozesh da ih koristish lagano.
Shto se klavijature tiche, vazno je samo da njojpodesish koji midi kanal da shalje napolje.
Sve ostalo treba da radi kompjuter.
Izlaz sa zvuchne izbacish direkt u mixetu, ili kao ja stavish na ulaz u klavijaturi, tako da se kompjuter ponasha bukvalno kao modul klavijature.



4. Ako mogu vuć druge boje, tj. da me Lap Top hrani bojama, da li te boje mogu kombinirati s drugim bojama iz svog program moda kod tvorenja performanci ?
Ove boje ne mozesh da chuvash u performance.
Za tako neshto morash da pravish posebne patch liste za Cubase.
To sad spremam.
stvar je u tome da kad god ti na klavijaturi promenish neki instrument, klavijatura shalje sysex za promenu boje na midi.
Fora je da Cubase uvek prima te sysexe, i menja boje po standardnim GM ili XG listama.
To je ok, ako koristish semplove preko soft syntha same zvuchne, ali ako koristish VST-ove, sampleove, onda morash da pravish patch liste.
Ja sad spremam za 9000, a uskoro cu i za PA80.


5. Koje još mogučnosti spajanjem PC-a s Pa80 imam (puštanje MIDI-a, učitavanje vanjskih aranžmana i stylova, sequencer ... ) ?

Sve od navedenog, i mnogo vishe...


6. Da li će Pa50 od susjeda i njegova kompjuterska konfiguracija biti dovoljno da sve radi kao moja kombinacija Lap Top-a i Pa80 ? Mislim da da pošto ima u kompu studijski Teratec.
E, ovo je vec problem...
Kod komshije bi trebaloda radi sve kako treba, ali kod tebe vec malo teze...
99% programa zahteva MMX arhitekturu procesora, a 70% i vishe...
Za tako neshto treba i dosta memorije, poshto to soft synthovi bash zahtevaju...

Vade vas Teratec zvuchne malo, ali ostatak je vec problem...
Ovo moze da radi, ali je veliko ogranichenje shto se tiche broja synthova koji mogu da se puste u isto vreme.
time se mnogo gubi na automatizaciji...

Minimum za ovako neshto je ipak 512 ram-a i 2GHz procesor...

Eto, pošto sam ja u području spajanja kompjutera s aranžerom novak postavio sam brdo stvarno početničkih pitanja.
Vaxter si je stvarno dao truda i odgovorio najjednostavnije ali i najjasnije na moja pitanja.
Stoga mu još jednom velika hvala.

A ja sam procjenio da bi bilo uredu ovo pismo podjeliti s većinom kolega odavde koji to također isto ne znaju.

Vaxter
29.06.2006, 16:26
Ma nema nikakvih problema...
V-STACK, koji je Nedim pomenuo, namerno nisam hteo da pomenem.
On je dobra stvar, ali mnogo vecu operativnost je moguce postici sa Cubase-om ili Fruity Loopsom...


Mogli bi da polako pochnemo da sklapamo neku ubitachnu kombinaciju software-a za live... ;)

BasariStudios
30.06.2006, 01:06
Kolega VAXTER je sve lepo rekao, isto kao sto sam obecao i ja POST koji cu za koji dan tu postavit.
Samo jedna stvar posto ovaj post otvoren, nemojte zanemarit MOCNOST V-STACKa koji u vecim slucajevima za UZIVO je bolji nego CUBASE.
Kao prvo CUBASE je vrlo KOMPEXAN DAW za studiski rad, dok kod V-STACKa ta studiska kompleksija ne postoji, on je jednostavno samo jedan virtualni rack, isto kao i pravi gde nabijes sintove, dobar MIDI controler i sami picis sintom.
Toliko za sad, objasnicu u postu detaljnije,

Pozdrav

Korgminator
30.06.2006, 02:29
Nedime, mene jedna stvar oko PCa interesuje, a to je "Na koji nacin mogu da koristim Samplove od Tritona na Audio PCu? Preko kojeg software-a?".....nije mi bitno kojim metodom i sa kojom kombinacijom, ali da dobijem zeljeni rezultat

BasariStudios
30.06.2006, 04:25
Jedini nacin koji ja znam ako sam te dobro razumeo, da uzmes AWAVE STUDIO i onda samplove od TRITON da konvertujes u AKAI sa tim programom, pa tek onda da ih otvoris u HALION, KONTAKT2 ili EMULATOR-X ako si me razumeo.
Ili pak ako TRITON sam konvertira u AKAI.

Pozdrav

cevap
30.06.2006, 09:20
Ako ga vec konvertira iz Triton formata, moze ga konvertirati odmah kao wav ili aif, ne treba u Akai, jer i akai format ti soft sempleri chitaju sporije nego li wav koliko mi je poznato!

Vaxter
30.06.2006, 23:51
U pravu je cevap.
Ja triton semplove isto u wavu drzim.
U sushtini, ako imate prostora dovoljno, a vecina ima, wav je najbolji moguci format za drzanje svega, poshto ima minimalnu kompresiju.
Najbolji nachin je raw, poshto nije kompresovan, ali malo programa moze da ga chita.

@nedim od ranije
Vstack jeste jednostavniji za one koji se slabo snalaze sa Cubase-om, ali ko nauchi da sa cubase-om radi kako treba, mnogo manje moze da bude ogranichen.
A da ne prichamo shto je za Cubase moguce napraviti posebnu patch listu za svaku klavijaturu, tako da mnogo vishe stvari mogu da se rade preko klavijature, a ne na kompjuteru...

BasariStudios
01.07.2006, 00:54
:D ...
Cevape, buraz to je tako zbog internog konvertiranja tih samplova iz AKAI u nativni format tog softwera, uvek tako bude.

Pozdrav

Vaxter
02.07.2006, 01:20
Ali je svejedno i dalje bolje reshenje wav... ;)

BasariStudios
02.07.2006, 02:23
Ali je svejedno i dalje bolje reshenje wav... ;)

Ti si 100% u pravu i 90% u nepravu. Bolje je meni, tebi i Cevapu il jos nekome sto zna to uradit od 0.
A sta o onima koji ne znaju da Loop? Range? Normalize i ostalo?
Njima je ipak jedan AKAI LOOPiran SAMPLE nolji nego obicni WAVE, jer svakako sa obicnim WAVE on nece imat blage veze gde da pocne, a ovako sa lupiranom moze bar da sredjuje FILTER, AMP, LFO, EFFECTS i ostalo, ako i to zna uopste.

:D

Pozdrav

Vaxter
04.07.2006, 21:16
Shto jes, jes...
Tu si 100% u pravu! :)

nikdejan
20.08.2006, 02:00
Kada je rec o "live performance" mislim da nikako ne treba zaboraviti Brainspawn Forte. Fantastican VST Host namenjen za svirku uzivo. Iako moram priznati da sam relativno nov u ovim stvarima, prosto mi se cini da ne postoji nista sto bi u nekome moglo zatrebati u zivoj svirci, a da se autori Forte-a toga vec nisu setili. Program mi deluje kao da savrseno sluzi nameni za koju je napravljen.
No posto od price nema nista, evo vama dragi prijatelji nesto konkretno pa vi vidite sami:

http://rapidshare.de/files/23400565/Brainspawn.forte.Ensemble.v1.5.85.1095-H2O.rar.html

Nadam se da ovaj moj gest nije nista nepristojno i da nije suprotan pravilima foruma, posto sam slicne linkove video i u nekim drugim postovima.

Pozdrav!

yu-midi
20.08.2006, 11:14
nema problema Dejane sve je ok !
samo se ti opusti dok je Vaxter zauzet :lol:
Nego dali bi mogao da nam pojasnis ako ti nije tesko sta se sve moze sa ovim programom!
kakave funkcije i mogucnosti ima ovaj program!
mislim da bi bilo korisno za mnoge chlanove!
Unaprijed se zahvaljujem

nikdejan
20.08.2006, 14:54
Da ti pravo kazem, jos sam pod utiskom posto jos uvek ispitujem ovaj program - prosto ne znam odakle da pocnem.

Mada mislim da je za sada vaznije da iskoristimo to sto je Vaxter zauzet i da sto vise ljudi skine ovaj program, a posle cemo lako s pricom :lol:

Ja sam za ove stvari polu-laik, tako da ce sve ovo mozda zvucati malo konfuzno i necu koristiti strucne termine ali cu pokusati da opisem stavri najbolje sto mogu.

Brainspawn Forte vizuelno podseca na rack sa hardverskim modulima. To je zbog toga sto je namenjen ljudima koji sa hardware prelaze na software.

Glavni modul je kontrolni modul, na kome se nalaze neke osnovne i najopstije komande, koje se odnose na sve ostale module. Svaki dodatni modul je ustvari po jedan VST instrument. Svakom pojedinacnom instrumentu se mogu pridruzivati VST efekti. Svaki modul se pridruzuje nekom audio outputu (Bus 1, 2, 3 itd.). Svakom audio outputu moze, dakle biti pridruzeno vise modula. Svaki audio output se pridruzuje nekom hardwarskom audio izlazu. Svakom hardwarskom izlazu moze se pridruziti po vise audio outputa, bus-eva. Nadam se da je dosad jasno.
E sad, vst efekti, pored toga sto se svakom modulu moze pridruziti po vise efekata, efekti se mogu pridruzivati i audio outputu. U tom slucaju se jedan isti efekat moze odnositi na vise modula koji su grupisani u zajednicki audio output. Btw, ja sve vreme govorim o "VST", a ustvari se sve ovo odnosi i na DX i ReWire i mozda jos nesto, nisam siguran, posto za sada jedino imam kontakta sa VST. Modul isto tako moze da ima Audio input, i za tu svrhu specijalno postoji Brainspawn Forte Audio Input modul (ili nesto slicno.) tako da se audio sa mikrofona, npr. moze propustiti kroz efekte prakticno.

E sad, MIDI routing je tek posebna poslastica. Svaku midi informaciju koju Brainspawn Forte dobije preko bilo kog od virtuelnih portova (Ja koristim MidiYoke, koji ima 8 virtuelnih portova)sa bilo kod kanala (od 16) Forte prosledjuje bilo kom modulu (vst instrumentu), jednom ili vise njih, na bilo kom kanalu. Znaci, sto se toga tice, moguce je sve sto zamislite.

Pored preseta koje imaju sami virtuelni instrumenti (moduli) mogu se stvarati i takozvani "user" preseti (slicno factory-user kombinaciji kod hardverskih sintova).

Vrlo je interesantna mogucnost "ReMapinga". Npr. program "one man band" (koji ja imam i koristim) salje Forte-u preko porta MidiYoke 2 pcg komandu za promenu na preset 023 na 7 MIDI canalu. Brainspawn forte prima komandu i prosledjuje je modulu "Hypersonic 2" (koji ja, nazalost, nemam i ne koristim, a voleo bih da imam i da koristim :lol: ) zato sto je ovaj modul konfigurisan da prima poruke sa MYoke 2 na 7. 8. i 9. kanalu, npr. (moguce je sve, ovo je samo primer). Onda se u Hypersonicy (2!) ukljuci preset 023, npr truba. E sad, ukoliko bi opcija Remapinga bila ukljucena moguce je npr. U okviru modula definisati druge presete ("user i factory") za pcg komande, pa tako npr. Forte ne bi prosledjivao pcg 023 do Hypersonica 2, nego bi na komandu pcg023 ukljucivao npr. neki user preset, bass gitaru recimo, jer ste VI TO TRAZILI! E sad to moze biti veoma korissno... Ustvari, ne mogu sad da pisem i o tome... Vi sami razmislite, al da moze biti korisno moze...
Isto vazi i za sve Controll komande kao i za midi tonove. Moze se definisati npr. deo klavijature sa koga ce neki modul primati tonove. Tako ustvari imate mogucnost za split itd.

I sad, ostaje pitanje kako se sve to moze memorisati, kako da kad jednom konfigurisete nesto posle to stanje na brzinu pozovete, jer je to ono sto je u "Live" najvaznije. I tu je upravo, najveca snaga Forte-a, po tvrdjenju njegovih autora a i po mom skromnom misljenju.

Pored pomenutih "user" preseta, "alatke" za memorisanje podesavanja su "rack" i "scene". RACK ili "Rack configuration file", *.rcf, jeste user file za Brainspawn Forte. U njemu memorisete broj modula i koji su moduli u pitanju, njihovu povezanost u Audio Outpute, Volume Level pojedinih modula itd. (ne znam ni ja sta bas tacno, a i tu su moguce opcije). Po nekom mom osecaju jedan takav rcf file bi trebalo da bude namenjen za jednu svirku. Dakle, mozete ga staviti i u start up.
Drugi nacin za memorisanje stanja jeste tzv. "Scene". U Scene se moze memorisati sve bukvalno. Scene se mogu menjati preko pcg komandi na recimo 8 kanalu. Dakle ukupno je moguce imati 128 scena, ali je moguce i iamti vise banaka, tako da je broj scena prakticno neogranicen. Da bi ste snimili scenu samo pritisnete dugme u obliku foto aparata i trenutno stanje se memorise kao scena. Inicijalno ime scene je ustvari dan i trenutak kada je scena snimljena, a kasnije se to ime moze menjati u naziv pemse na primer ili nesto slicno, vec po ukusu.
Vrlo je prijatna i mogucnost Scene View, gde se vidi Full Screen scena. To otprilike izgleda ovako: na sredini ekrana imate krupnim slovima naziv trenutno aktuelne scene, ispod, kao podnaslov, imate naziv sledece scene u nizu, levo imate spisak scena sa pcg komandama na koje se ukljucuju, u pozadini mozete imati bilo koju fotografiju (moze i tekst pesme npr). Lepota! Sve deluje profesionalno, ljudi misle da je to neka posebna sorta kompjutera a ne seljacki PC. Ako se u start up-u ucita rack configuration i odmah otvori neka scena ne treba vam ni mis ni tastatura, samo menjate scene preko pcg komandi i cepate. Moze se zamisliti i rad bez monitora.

I uz sve to ima jos milion dodatnih opcija, kao recimo nekakv stres test, kojim proveravate da li odredjena konfiguracija moze opstati u "live" uslovima bez kikseva tima opterecenje procesora, predugo vreme ucitavanja. Postoje i neke cake oko ucitavanja velikih Sample Library kao NI kontakt 2, recimo, ali to nisam provalio jer me i nije toliko zanimalo, posto jos uvek nemam ni Hypersonic 2 a o Kontaktu 2 i ne sanjam ( :lol: ).

E sad, verovatno je glupo sto sam ovoliko stvari ispisao, zato sto su neke verovatno opsta karakteristika svih slicnih programa. To je zbog toga sto je ovo jedini ozbiljan program ovog tipa koji sam imao prilike da probam. Radio sam jos malo i na Chainer-u i mogu reci da je razlika ko nebo i zemlja. Ne znam kakav je V-Stack, mozda je i on isto dobar, a mozda je i bolji, ali ja to tesko mogu zamisliti jer stvarno ne znam (bukvalno "ne znam", ne figurativno) sta bi jos neki VST host namenjen za "live" mogao i trebao posedovati.

Verovatno Forte ima nekih nedostataka ali ja stvarno ne znam (opet bukvalno) koji bi to nedostaci mogli biti. Meni za sada savrseno odgovara.

...Uh..

Pozdrav!

yu-midi
20.08.2006, 18:54
hvala Dejane !
Da ti iskreno kazem ja sam ti davno odustao od proucavanja i zezanja sa tim softverima,jednostavno vrijeme nedozvoljava kao i prece obaveze ali vjerujem za sve one koji imaju interesa za te stvari vjerovatno ce isprobati softver posto su sada nesto vise saznali.
A posto vide da si dobar vjerovatno ce imati i jos pitanja,tu je i Nedim covjek koji stvaro u detalje poznaje mnoge softvere.

Zahvaljujem se svim aktivnim clanovima Yu-Midi Foruma!

Vaxter
20.08.2006, 20:24
Ne brini, ovakve linkove nikad ne skidam.
Shtavishe, podrzavam ih! :)
Samo napred.
Proshnjicacu malo i ja po tom programu, pa cu javim kako mi se svidja. :)

tranzit
20.08.2006, 20:39
Ne znam kakav je V-Stack, mozda je i on isto dobar, a mozda je i bolji Nije bolji niti se moze uopste mjerti sa Forte, kao sto se ne mogu mjeriti ni Chainer, ni Mixing Console a ni ostali manje vazni programi. Jedini koji se moze mjeriti sa Forte je NI Kore koji je za malo ispred po svojim mogucnostima i ne samo zato sto uz njega dolazi i kontroler. Najveci nedostatak Fortea je sto si i sam pomenuo, nacin na koji on tretira multitimbralne samplere a pogotovu kada se radi o pozivanju scena putem PCG. Na primjer kod Kontakta 2 koji radi u Bank modusu ce on uvijek pozvati sve vec loadirane instrumente iznova iako tebi treba samo jedan novi na odredjenom midi kanalu. Ovo se moze blokirati u njegovim preferencama tako da se Kontakt 2 izuzme od PCG po scenama. Inace je Kontakt 2 prilicno spor pri promjeni PCG pa ce to sve da hramlje malo a pogotovo kada se radi o programima sa velikim sample library. Sa Hypersonicom 2 ovakvih problema nema i promjena programa po slanju PCG je momentalna, bez zakasnjenja. Sve ostalo sto si napisao o Forte je skroz na skroz tacno. Koristim taj program od njegove pojave, za zivu svirku i nikad me nije izdao niti ikakvih problema ima da se ovim putem odsvira i vrlo slozeni ritam na OneManBandu i Hypersonicu 2 sa sasvim prosjecnog Laptopa (Centrino 1.73GHz).

nikdejan
20.08.2006, 23:34
Posto imas mnogo vise iskustva od mene (ja sve sto znam, znam iz user manual-a) molim te da razjasnimo upravo taj problem oko multitimbral samplera.

Jasno je kako se neki modul moze staviti na listu kojom biva izuzet od promene konfiguraicje prilikom promene scene. Da li se onda moze naknadno slanjem pcg komande na odredjeni kanal tog modula menjati samo instrument koji se zeli menjati?

Drugo, kada se otvori konzola za neki vst instrument, pod Tabom Scene Commands postoje sledece opcije:
1. (check box) Do not use per scene configuration data (znaci promena scene ne utice na konfiguraciju modula)
2. (option box ili-ili) a) Load configuration data only if different from previous scene b) always load configuration data
4. (check box) Disconnect this instrument when loading configuration data (verovatno sluzi da se ne bi culo neko krkljanje iz napola ucitanog instrumenta)

E sad ispod toga postoji tabela MIDI Program Changes gde se za svaki od 16 kanala moze zadati po jedna banka i po jedan program u okviru te banke. Sad meni nije bas jasno cemu sluzi ovo poslednje? Cini mi se kao da bi to moglo resiti problem o kome si govorio. Za NI Kontakt2 checkiras "Do not use per scene configuration, a onda podesis promenu samo na kanalu 14 npr." Jos jednom kazem, nemam iskustva sa ovim programom pa ne znam kako se konkretno sve ovo ponasa u konkretnim situacijama, ali mi se cini da bi ovo mozda moglo biti resenje za ono o cemu si pricao. Ako nisam u pravu, molim te objasni mi o cemu se ustvari radi. Inace, verzija Forte-a koju ja imam je 1.5 build85 (model: Ensemble) i u Manualu se hvala kako ova verzija donosi znacajna pobljsanja u odnosu na prethodne upravo po pitanju samplera sa velikim sound libraries. E sto bi sad lepo bilo kad bi se ispostavilo da ti ustvari imas neku stariju verziju Forte-a i da je sve bio samo ruzan san...

tranzit
21.08.2006, 00:49
Moram da te razocaram iako nerado. Imam najnoviju verziju Fortea i to 1.6.94 no i dalje je to o cemu pises problem.

Pod prvo, nece ici, znaci ne moze se kod multitimbralnih semplera kao sto je Kontakt slanjem PCG mijenjati instrument na jednom Midi kanalu a da se pri tom (nepotrebno) ne loadiraju i instrumenti na ostalim Midi kanalima. Vrlo neugodno ali tako je bar na ovom stadijumu razvoja Fortea.
Kao drugo, ta tabela sa Midi programima za svaki od 16 Midi kanala nece moci posluziti za rjesavanje problema. Ona je smisljena za multitimbralne instrumente koje hocemo da upotrijebimo u preformace modusu to jest da na primjer jedan Hypersonic ne slusa PCG sa naseg masterkeyboarda ili sa OneManBanda vec iskljucivo ove sa scene na svojim Midi kanalima. O svemu ovome smo dosta dugo raspravljali na Brainspawn forumu sa proizvodjacem ali rjesenje jos nije nadjeno. U stvari jedino rjesenje je da taj multitimbralni sampler ogradis od promjene scene ali ne preko Disconnect this instrument when loading configuration data (sto ne sluzi da se ne bi culo neko krkljanje iz napola ucitanog instrumenta vec za to da taj instrument ne dobija nezeljene podatke raznih kontrolera koji se pozivaju novom scenom) vec preko Preferences i Scene Options. Tu onda dodas problematicni instrument. Ovim si zabranio instrumentu da loadira presete pri promjeni scene. Sada mozes loadirati 16 instrumenata u Kontakt pa svakom od njih zadati razliciti Midi kanal a onda napraviti scene tako sto ces u svakoj aktivirati po jedan od njih (naravno da moze i vise u isto vrijeme). Ovo je za sada provjereno jedini nacin za polovicno rjesenje problema sa konstantnim ponovnim punjenjem svih programa Kontakta pri promjeni scene.

nikdejan
21.08.2006, 01:07
Da, da, mislim da sam te sad razumeo... Steta!

Dakle Kontakt2 se ucita jedamput i vise nema nikakvih ucitavanja. Samo se preko scena menjaju midi kanali na kojima se salju tonovi kontaktu... Zaista polovicno...
Da li mozda postoji neki nacin da se u kombinaciji sa OMB-om zaobidje Forte i da se OMB poveze direktno na K2? U verziji 9 OMB postoji mogucnost da se razliciti kanali salju na razlicite portove, pa bi se recimo dva kanala mogla poslati na K2, koji bi u tom slucaju bio standalone, a ostali u Forte u kome bi bili Hypersonic, Battery itd. Da li ovo pije vodu? Mozda postavljam glupo pitanje, zato sto ne znam kako funkcionise Kontakt, ali mi to cito onako pada na pamet.

tranzit
21.08.2006, 01:28
Ama nije da pije vodu, nego loce. Moze, sve sto si napisao moze. Kontakt fukcionise kao i bilo koji hardvare sampler s tim sto mozes izabrati da li ces raditi u Performance ili Bank modusu u kome imas po jednom Midi kanalu 128 mogucih programa i u njemu Kontakt razumije PCG. Jedino sto je to jebeno loadiranje vecih programa malo sporije bez obzira na brze diskove, dobar RAM i dobro podeseni DFD . Native Instruments to izgleda ne zna da rijesi kako valja, isti problem imaju i u Bandstandu.

nikdejan
21.08.2006, 01:42
Ajde da izvucemo neke zakljucke iz ove teme da bi od svega bilo nekakve fajde.

Preporuke za "LIVE":
1. VST HOST
Resenje najpribliznije idealnom - Brainspawn Forte (Izuzimamo NI KORE)

2. ROMPLER
Steinberg Hypersonic 2

3. VIRTUALNI ARRANGER
One Man Band

4. SEMPLER(I)????
Reklismo da NI K2 ima probleme u vezi sa vremenom potrebnim za ucitavanje. Sta je sa EmulatoromX, Halionom, Sample Tankom? Nudi li neki od njih bolje resenje od Kontakta? Sta je sa udaraljkama? Kako se u "Liver Performance" ponasa Battery?

Pozdrav!

tranzit
21.08.2006, 01:53
Sample Tank je isto tako malo pogodan kao i Kontakt, sto vazi i za Battery (Native Instruments opet), Halion je nesto bolji ali nedovoljno a Emulator X... bez greske.

nikdejan
21.08.2006, 12:24
NI Battery 2 dakle ima isti problem kao i Kontakt 2. Da li bi neko resenje (i ovoga puta polovicno) u slucaju Battery moglo da bude ucitavanje samo jednog Drum Kita koji bi svi stylovi OMB-a koristili? To bi bio neki teski "custom" drum kit, ali 88 udaraljki i nije tako malo.

Ako ne Battery sta se onda drugo moze koristiti za udaraljke, posto mi se cini da one ipak zahtevaju poseban program? Koji sampler/rompler za udaraljke ti koristis?

Vidim da koristis OneManBand. Da li si imao prilike da isprobas i Live Styler i jos neki virtuall arranger? Poredjenje?

Pozdrav!

yu-midi
21.08.2006, 13:27
@nikdejan
@tranzit
Ako vam treba program Hypersonic 2
posaljte adrese na Email naravno ako jos nekome od chlanova treba koji su aktvini na forumu mogu da se jave.
Posto vidim da Tranzit vec radi sa tim stvarima a i Dejan je dobro zagrijan dosli smo do dobrih informacija sta nam je u opste potrebno za "VST LIVE NASTUP"
evo ja program skidam punom parom sa Premium accuont tako da nemoram da cekam i bice jos danas spreman.
Ako hocete da da napravimo jedan paket sa svim potrebnim softwerima sto izdvojimo na ovoj temi i ja cu to lijepo da spremim na dvd za sve dobre prijatelje koji nisu u mogucnosti da nadju ili radi slabe konekcije da dodju do tih stvari.

Pozz..
Miodrag

tranzit
21.08.2006, 13:32
@nikdejan
Mislim da si me pogresno razumio. Mozes ti i Battery 2 upotrijebiti u Forte i sa OneManBandom, mozes i Kontakt 2 isto tako upotrijebiti sa nekim mega-giga drum setom koji neces mijenjati. U Forte imas opciju da jedan instrument potpuno iskljucis iz Scena i on se onda ponasa kao da je u standalone modusu, znaci kao da si ga otvorio nezavisno od Fortea to jest sve se mijenja pri promjeni scene samo taj instrument tjera svoje pa svoje. Inace radim samo sa jednim drum setom u toku svirke a mislim da bi drugacije bilo i nelogicno jer ako nastojimo u sustini da imitiramo zivi orkestar na bini onda je naopako da taj nas bubnjar ima u isto vrijeme desetak kompletnih bubnjeva. Namucio bi se jadnik silno sa transportom.
Za bubnjara koristim prevashodno Tontrackovog EZ-Drummera kome su dodate ostale latino i orient udaraljke koje idu sa Kontakta 2 ili sa Emulatora X2. Radim na masini sa dosta RAMa (16GB) tako da mi ne smeta sto ovaj EZ-Drummer uvijek ucitava svoje samplove u RAM.Ovako sam siguran da nece biti smetnji zbog povelikog DFD streaminga, jer se moraju uzeti i ostali instrumenti u obzir, posto radim iskljucivo sa softvare instrumentima.
Kada radim sa softvare aranzerom onda je to Live Styler jer je dosta stabilniji od OneManBanda koji i u najnovijoj verziji ima dosta problema sa grafikom. U Live Syleru mi vise odgovara i samo pozivanje ritmova koje je daleko bolje rijeseno nego u OnemanBandu. Najradije ipak radim na nekom od aranzera kao kontrolerom koji upravlja svim softvare instrumentima koji se nalaze u NI Kore ili u Forte a takav aranzer moze biti i iz najnizeg cjenovnog segmenta jer njegov sound uopste nije vazan.

nikdejan
21.08.2006, 19:25
Ja mislim da sam te razumeo u pogledu toga sta mozes, sta ne mozes u Forteu sa Kontaktom i Battery. Mozes sa njima raditi, ali oni moraju biti nezavisni od promene scena.
U pravu si da je za svirku dovoljan samo jedan drum kit, ali to samo u slucaju da zelimo imitirati zivi orkestar. I ja se s tim slazem i taj mi je pristup kao i tebi mnogo blizi. Medjutim, s druge strane, ima muzicara koji pokusavaju imitirati studijski snimak pesme. U tom slucaju je idealno za svaku pesmu imati posebne udaraljke, bas i sve ostalo. A i Forte to u nacelu omogucava. Mozes imati jednu ili vise scena za svaku pesmu, i da se pri promeni scene apsolutno sve menja. U tom slucaju, kako sam ja tebe razumeo, Battery ne dolazi u obzir zbog sporog ucitavanja.
Dakle, prednost dajes Live Stylery y odnosu na OneManBand? Moracu da probam i Live Styler.