PDA

Pokaži Full Verziju : Luckasta si ti tonalitet


gogspa80
18.07.2008, 17:37
Pozdrav svima.. evo malo sam svirao ovu pjesmu i pita me kolega odakle to sviram ja kazem iz a dur, on kaze da to nije a dur da je to e dur.. zanimljivo.. objasnio mi je i sad ne znam ni sam sta je, raspravljali smo se i ne znamo vise nijedan sta je, mozda je e dur mozda je i a... ako slucajno netko ima notni zapis pa da vidimo povisilice i znati cemo jeli a ili je e.. evo moja harmonija kada sviram iz a dur, ili je e:D


A---------------Hm------- E--Fism
Hej godine mlade hej godine lude
A----------------Hm--------E-Fism
sva proljeca nasa sa vama se bude
H----------E------------Fism
djevojcice moja vesela i mila
H--------------E-----------Fism
mladost nam je sada rasirila krila

A
Luckasta si ti takav sam i ja
Hm----------E
zato sam te duso zavolio ja

Sta vi mislite koji je ovo tonalitet??

Vule
18.07.2008, 17:39
Uglavnom se peva iz B,znači višlje za polustepen od toga što si napisao...

skoricnik
18.07.2008, 17:41
A dur je paralelan sa Fis molom, a E dur sa Cis molom...Prebroj povisilice koje sviras...Nigde nemas DIS tako da je to dokaz da nije E dur ;)

Original nije ni iz A dura ni E dura nego je iz Fis mola ;)

Pozdrav

medino
18.07.2008, 20:01
Fis mol je osnovni tonalitet, A dur je prvi akord koji se svira ,ali to ne znaci da je pesma iz A.
znaci Fism...

neconix
18.07.2008, 22:28
Ja je radim iz G!:D=))

zeko
18.07.2008, 22:32
fism tocno..ali po ostalim akordima koji su zastupljeni u pjesmi ( koje si ti napisao ) se vidi da definitivno ne moze biti e dur kako tvrdi tvoj kolega..

medino
18.07.2008, 23:16
Ja je radim iz G!:D=))

ne,nego iz Em :mad:

:lol:=))

neconix
18.07.2008, 23:43
Odakle ti E-mol ili Fis-mol,ili bilo sta drugo od molova leba ti!!!

jeftabgd
19.07.2008, 00:04
Apsolutno je Fis mol.Adur je prvi akord ali to nema veze,ima pesama kod kojih prolazis kroz pet tonaliteta pa ne moze da se lupi neki levi koji odsviras samo dva takta.

Vule
19.07.2008, 02:23
fism tocno..ali po ostalim akordima koji su zastupljeni u pjesmi ( koje si ti napisao ) se vidi da definitivno ne moze biti e dur kako tvrdi tvoj kolega..
Može...ako je peva pevačica...:lol:=)):lol:


P.S. ne znam šta je problem,osnovni akord pesme je Gm ili F#m...prvi ton pevanja je B ili A?:confused:

ognjen-ogy
19.07.2008, 03:43
Neverovatno, ali izgleda istinito .... :rolleyes:

krcmar
19.07.2008, 11:02
E ljudi jeste smijesni, pa ja naprimjer ja sviram iz G mol-a. Sto ne znaci da prvi akord mora biti G, prvi je B. A pjesma uopste nije durska, a neko je rekao da ide ih A dura.

Alix
19.07.2008, 11:03
Ja koliko znam to je DURSKA pjesma...Jedino početak je molski a refren durski...Al da je iz E?Ipak mislim da je ovo jedan C-Dur ;)

neconix
19.07.2008, 12:39
Ma moze biti i iz BIS,svejedno je,ali molska nije da ga jbm!!!:)

skoricnik
19.07.2008, 12:52
Molska molska ;)

Millan
19.07.2008, 12:58
Uhh, al' ste ga zamrsili...:D Ja ovu pesmu sviram iz Fdur ili F7, kako mi dune, odnosno, zavisi kako u'vatim onaj udarac kad pocinje forspil, Rap tabarabaraba rap tabarabaraba, rap tabarabaraba rap tabarabaraba, e pa to je onaj prvi Rap sa velikim R. E, taj Rap ako u'vatim Fdur onda sviram iz Fdur-a, ako slucajno stisnem 7, onda sviram iz F7. Prosto, jednostavno...B-) :lol: A, kafanska pevacica, jel mol ili dur, ajd' sad....:D

neconix
19.07.2008, 13:07
Rap tabarabaraba rap tabarabaraba, rap tabarabaraba rap tabarabaraba, e pa to je onaj prvi Rap sa velikim R. E, taj Rap ako u'vatim

A jesi lud brate!!!!=))=))=))=))

francuz
19.07.2008, 13:13
B……………………….Cm………….Gm
Hej godine mlade hej godine lude
B………………………Cm…………..Gm
sva proleća naša sa nama se bude
C7…………F…….D#…F….Gm
devojčice moja vesela i mila
C7…………………..F……D#…..F..Gm
mladost nam je sada raširila krila.

B
Luckasta si ti takav sam i ja
Cm……………………F………..B
zato sam te dušo zavoleo ja.

Postao sam momak nisam više dete
sve cešce za tobom moje misli lete
od pogleda tvoga gorim u sred zime
od poljupca tvoga zaboravim ime.

Hej godine mlade hej godine lude
svi za vama žale svi za vama žude
devojcice moja vesela i mila
mladost nam je sada raširila krila.

Evo ovo je tacna harmonija bez prosirenja i osnova je Gm srodan B duru kad se pisu note. A Fdur nije sigurno to jest Edur kad se svira iz F#mol-a.
Harmonija je licna stvar coveka i treba je svirati kako osecas mislim na prosirene harmonije ali zato treba dobro poznavati osnovu .
p.s: Moze se pisati odakle hoces samo sto je posle brdo povisilica i snizilica.

NeX007
19.07.2008, 13:53
Francuz2 je skroz u pravu... ako ne verujete mogu vam postaviti originalni midi file ove pesme,sto ce pokazati da je francuz2 u pravu...i to da je pesma molska...tacnije Gmol. Pozzz :) :P

mariok
19.07.2008, 16:44
Upravo je kolega skoricnik,ti sviras iz fis-mola,a ja iz g-mola ;)

No.1
19.07.2008, 16:51
Obicno su nas ucili u muzicku skolu da osnovan tonalitet je onaj u koji zavrsuje pesma.
Tako da sad ispada da je B-dur....al vidi se da je osnovan nosacki akord Gm.

neconix
21.07.2008, 08:13
Pa i jeste Hdur ili bilo koji drugi!

zsimonovic
21.07.2008, 11:18
I ljudi,pa to vam je osnovna stvar koja treba da se zna.Osnova pesme kod gospe80 je fis mol.Ako je pesma iz fis mol moze da pocne iz A,moze iz H mola,moze iz fis mola,moze iz e,moze iz d,moze i iz cis mola da pocne,moze prvi da bide i cis dur.Sve zavisi od melodije pesme,pesme,pesme,pesme,pesme.Eho je cudo!:p

NeX007
21.07.2008, 11:55
Opasan ovaj zsimke... :P

Igorčina
21.07.2008, 13:22
Adur(fis mol) ili B dur(g mol), kako kom pevaču odgovara.

krcmar
21.07.2008, 14:00
E jebiga sad, ja napisem da je molska (naravno ako je pjesma molska, niko nije reko da nemora tu biti par akorda koji su dur), a vi se meni i ostalima smijete. Ako je durska onda svirajte ju kao neku dvojku npr. Fismol, C7, fdur. Tako bi to islo iz Bdura a da je durska.

x3meSRB
21.07.2008, 15:11
intonacija iz koje svirate ti i tvoj kolega je fis mol, a dur je samo durska paralela te lestvice zato i imaju isti broj povisilica, pogledajte kvartne i kvintne krugove http://sr.wikipedia.org/sr-el/Квинтни_и_квартни_круг (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%B8_ %D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%BA% D1%80%D1%83%D0%B3) a u ovo j pesmi fis je osnovni akord.

Obicno su nas ucili u muzicku skolu da osnovan tonalitet je onaj u koji zavrsuje pesma.
Tako da sad ispada da je B-dur....al vidi se da je osnovan nosacki akord Gm.

jeste tako ali koliko znam u muzickoj skoli se ne izucava ova muzika nego klasika... kako bi onda rekli odakle je pesma (neka sumadinska dvojka) gde je akordacija F B G7 C :D jel to C dur? p.s. pogledaj u teoriji muzike moze li pesma da se zavrshi dominantom ili nekim drugim akordom hehehehehe

Millan
21.07.2008, 16:14
Svirao sam prekuce, bas iz F7, ko' sto sam objasnio...;):D

amavrenski
22.07.2008, 02:05
evo ja da se ubacim. miroslav ilic je jednom prilikom, mislim, u emsiji "jedna pesma, jedna zelja" misi mijatovicu rekao Adur, i poceo da peva luckasta si ti. pa odakle je (|| dur - mol), ko ce znati, bitno je kad ti pevac kaze jedno ili drugo da znas odakle treba da sviras, a ti to shvati kako hoces.

x3meSRB
22.07.2008, 03:23
evo ja da se ubacim. miroslav ilic je jednom prilikom, mislim, u emsiji "jedna pesma, jedna zelja" misi mijatovicu rekao Adur, i poceo da peva luckasta si ti. pa odakle je (|| dur - mol), ko ce znati, bitno je kad ti pevac kaze jedno ili drugo da znas odakle treba da sviras, a ti to shvati kako hoces.

pa sad zato shto je Miroslav Ilic to rekao mi treba da promenimo teoriju muzike??? pa shta su meni sve pevaci trazili kad bi ih slusao daleko bi dogurao..... a drugo i ja kazem kolegama A dur zato shto pocinje da bi znali odakle, ali intonacija pesme je fis mol, a nemoj meshati tezgu i teoriju muzike..... tamo je btino da pocnesh iz tacne intonacije i shto pre da bi uzeli novce... li to nije merilo niti sam procitao ime Miroslava Ilica u nekoj knjizi vezanoj za teoriju muzike, daleko od toga da covek nije odlican pevac ali nemojmo meshati babe i zabe!!!!!

francuz
23.07.2008, 18:54
Pa covek lepo reko odakle ce da pocne pesmu he he to ne znaci da je cela pesma A dur, Jos je trebalo da se okrene i kaze Mijatovicu pomeri malo dole gore levo desno i op stani tu je dobro ha ha.

amavrenski
27.07.2008, 04:56
ja sam hteo da kazem da za zivu svirku to je manje bitno odakle je (paralelni dur, mol, svejedno), bitno je da ti dobro odsviras, da ustvari znas kad ti pevac kaze jedno ili drugo da ti znas sta treba da sviras. ja sam jedino to hteo da kazem. ako stvarno hoces da znas odakle je, nabavis notni zapis, popgledas povisilice, snizilice, i zakljucis.

DinO74
27.07.2008, 05:24
Ahaha ..smjesno mi je ovo sve majke mi mile... Pa covjece pjevaj odakle ti mila volja. Pjevaj je iz C ako ti vec pase ta visina. Momcima jedan komentar koji tvrde na tonalitet fis-mol u A-Dur! Fospil pocinje u A-duru a zavrsava u fis- mol . Kada uvodite pjevaca uvodite ga u pjevanje u A-Dur i ja iako radim ovaj posao vec 15 godina nikada nebi rekao da je tonalitet pjesme f-mol nego A-dur jer prvi stihovi pjesme pocinju bas iz tog akorda. Zamislite samo na stra bi licilo da pjevacu svirate f-mol na text ..."Jej godine mlade , hej godine lude".. Cisto kvarenje sluha ...da povratis..Pozdrav!

harisfaz
28.07.2008, 00:29
ne gleda se tonalitet pjesme po prvom akordu nego po ZADNJEM, znaci A-dur!!!

medino
28.07.2008, 13:36
ej ljudi ne tripujte se bez veze vise...skoro 40 posta i dalje prepucavanje oko toga dal je dur ili mol...

osnovni akord ove pesme je FIS mol a pocinje se iz Adura ali to je totalno nebitno,OSNOVNI je FISmol

skoricnik
28.07.2008, 13:57
Upravo tako! Harisfaz vidim da nisi bio na tom casu solfedja :lol: Ne mora da znaci da je zadnji akord pesme i osnovni tonalitet iste...To moze samo u decijim pesmama ;)

Mislim nema ljutnje, ali to sto si ti rekao je 1000000000% netacno...Jeste da se neke pesme zavrsavaju sa npr... D dur akordom i da im je to osnovni tonalitet...jeste...Ali u ovom slucaju to nije NIKAKO ;)

milanceshow
29.07.2008, 17:37
Ja ovu pesmu sviram iz G-mola jer je to osnova,a to sto forspil pocinje iz B-dura to nema veze.;)
A odakle svirate pesmu :
"Moj zivot je moje blago,ma bilo ti krivo il ti ......" verzija - Luis :D

gogspa80
29.07.2008, 18:45
A odakle svirate pesmu :
"Moj zivot je moje blago,ma bilo ti krivo il ti ......" verzija - Luis :D[/quote]

dobra pjesma, louis mi je najdrazi pjevac... legenda.. pozdrav i hvala vam na odgovorima..

Igorčina
30.07.2008, 09:07
"Moj zivot je moje blago,ma bilo ti krivo il ti ... E-mol

krcmar
30.07.2008, 10:34
[QUOTE=milanceshow;45221]Ja ovu pesmu sviram iz G-mola jer je to osnova,a to sto forspil pocinje iz B-dura to nema veze.;)

O hvala bogu, evo jednog covjeka koji kaze da je pjesma orginal iz g mola, a prvi akord da je b dur. Neko rece rece da je orginal iz fis mola, ne znam od kog pjevaca?

medino
30.07.2008, 18:17
krcmaru,uopste nije ovde bilo reci o tome odakle ide pesma u originalu,nego koji je osnovni akord te pesme ako je PRVI akord A dur,pa sam ja rekao da je fis mol...sasvim normalno je to (a to proizilazi i iz moje price),da ako je prvi akord B dur,osnovni je Gmol. Pa ne sviras valjda svaku pesmu iz originala. moj pevac,recimo,peva iz GISmola,i meni je prvi akord H dur,ali ja nisam hteo da se pravim punn pametan,nego sam odgovorio coveku na njegovo pitanje.

nemanja 1982
31.10.2010, 21:17
Pozdrav svima!pre svega izvinjavam se moderatorima,hteo bih nesto da pitam u vezi ove pesme ali da ne otvaram bez veze novu temu,interesuje me odakle svirate ovu pesmu,posto sam cuo da jedni sviraju Dm,jedni Gm tako da sam skroz zbunjen,skinuo sam je iz Gm a i nemam pevaca.Slicnu temu sam otvorio nedavno ali je brzo otisla u lock.

zabac86
01.11.2010, 00:24
pa gm ti je jako nisko. zavisi odakle pevac peva.
sviraj mu C# ili D

Skypi
07.12.2010, 16:31
Pozdrav
Osnovna nedoumica u ovoj pesmi da li je dur ili mol.
Mislim da je osnova mol ali se smenjuje sa paralelnim durom
Bb-Gm
Gitarski uvod i refren su durski dok su forspil i strofa molski.
Sto kaze pola pola.Lepo se uklapa u bloku rumbi i s molskim i
durskim pesmama.
Mi smo je svirali G-Em a zavrsni refren moderaciju u A.
Davalo je dobar efekat na prisutne.Kao benzin na vatru.
Izuzetna pesma kao i mnoge od Miroslava.

milan8707
07.12.2010, 17:19
Ja sviram to iz b dura,i super zvuci.... :)

Skypi
07.12.2010, 20:23
Pozdrav
Ako imas pravog pevaca sa dobrim glasovnim mogucnostima i
ako mozes pevati visu tercu iz Bb-Gm ok.
Ali kad se svira na normu i moras pevati celu noc moras naci
optimalne intonacije posebno kad vise ljudi peva.
Po meni je optimalno G-Em.Bez problema se peva i gornja terca
i solidno zvuci.Naravno da je lepse u originalu jer nije slucajno izabrana
bas ta intonacija za pesmu.

zeljko
07.12.2010, 23:16
Ja ovo sviram iz g mola i pjevam takodje iz te visine....Poooz

svrakan
08.12.2010, 10:20
@Skypi,jel sa tobom Bajaga mozda peva?
Pesmu sviram otkad sam poceo da se bavim muzikom posto pesma spada u abecedu narodne muzike,nikada,ama bas nikada je nisam svirao ispod g mola,tj.B dura,i nikad nikom nije bilo niti visoko niti nisko,

Skypi
08.12.2010, 10:38
Pozdrav
Mislim da bi za Bajagu to bilo visoko,al' salu na stranu.
Vecinom se svira u bloku rumbi,a on je kod nas iz G
Jedna svirka se moze bez problema otpevati bez obzira koliko
je teska,ali kad se zaredja svaki dan e onda se shvati da se
intonacije moraju optimizirati jer ljudski glas je ,,potrosni materijal''.
Vecina pukne posle drugog dana da jedva prica,a o pevanju da ne pricamo.
Secam se one emisije ,,A sto ne bi moglo'' i fenomenalnog ucesce Sabana Saulica.
Medjutim retko koju pesmu je otpevao u intonaciju u kojoj je snimio.
Razlozi su razni.Bio je mladji i pripremljen za snimanje maksimalno.
Ali ziva svirka je nesto drugo.Moras rasporediti snage da bi odradio
sve najbolje sto mozes u tom trenutku.O tome pricam.
Vecinom su uslovi u kojima sviramo pogubni za glasne zice.
Svako dobro

calevh
09.12.2010, 12:26
Aman ljudi, pesma je molska, e sad sve zavisi od pevaca, ja je pevam am, ili gm, mada to nista ne mora da znaci, neko ce je pevati iz c mola, itd, itd. A to sto pesma pocinje durskim akordom ne znaci da je durska, pesme iz g mola mogu poceti, b durom, f durom ... Pesma iz a mola, recimo pocinje c durom ( Ako ikad dodjes da me vidis - Enes, iz a mola, prvi akord u forspilu je c dur), pesme pocinju uglavnom sa jednim od tri stupnjeva (glavni ili prvi, cetvrti, i peti (dominanta, subdominanta)), imate u tome pisano u lakijevoj skoli sviranja. Poz svima.

Vule
09.12.2010, 12:30
Pet ispisanih strana i dalje se vrti ista priča...nema više potrebe za ovom temom...hvala svima koji su učestvovali...LOCK