PDA

Pokaži Full Verziju : Klasican pianino ili digitalni????????


jeftabgd
13.05.2008, 23:44
Sta je prava stvar i zbog cega?Sigurno nas ima dosta na forumu cija deca idu u muzicku skolu i ovo pitanje je vrlo aktuelno.Molim sto vise komentara i argumenata.

mr_eko
13.05.2008, 23:52
pa zavisi za šta je šta?????zaboravi narodnu muziku s klavirom....heheehh.....ja sam završio muzičku školu i lično imam iskustva .....pianino se pretežno koristi u kući i školi za vježbanje.....mala je razlika izmedju koncertnog i polukoncertnog, ali zvuk ubija....strava je svirat na njemu.. nažalost nisam imao još priliku da sviram na hrapsodiri i hrapsikordi(neznam za ove instrumente da imaju u nas)
pozdrav!!!

Vaxter
13.05.2008, 23:55
Moja deca ne idu u muzichku, poshto ih nemam, ali sam ja ishao.
Moj glas ide digitalnom klaviru.

1) Jeftiniji su
2) Manje ce te nervirati kad vezbaju, poshto uvek mozesh da im nabijesh slushalice na ushi.

Svirao sam Yamaha Clavinove i, shto se klavijature tiche, nisam osetio razliku u odnosu na klavir.
Dinamika kod novijih serija je identichna dinamici Yamaha koncertnih klavira, tako da su za uchenje odlichni.

mr_eko
14.05.2008, 09:53
izvini druze ali nemoze "nikad" niti će moći da bude jednako digitalni zvuk i akustika. to je moje mišljenje....što se tiče dinamike može se postići, ali zvuk ne ;)

Vaxter
14.05.2008, 12:16
Zar neko pricha o zvuku?
Takodje, prochitaj ponovo jeftin post, i prochitaj shta si mu odgovorio?
O chemu ti pishesh?
To nema veze sa onim shto je chovek pitao.
Prochitaj malo post, pre nego shto na njega dash odgovor!

jeftabgd
14.05.2008, 13:06
`Ja sam u medjuvremenu kupio neki digitalni klavir a usput sam gledao i pianina klasicna.Sto se dubine dirke tice i otpora,to je napravljeno 100% original.Digitalni je laksi i moze da se nosi na putovanja za razliku od klasicnog koji su od 200-260kg.Mogu da se koriste slusalice da ne polude ostali ukucani i ima recording funkciju sto nije lose,da ti neko odsvira(prof),pa ti vezbas i pokusavas da izvedes isto.Cena digitalnih je od 400-2500e,a cena klasicnih pianina polovnih je od400-????.Klasican nemoze da se nadje dobar bez 1000e,a i dobar se stimuje jednom godisnje*50e(digitalni se ne stimuje).Bez obzira sto sam dobro proucio matariju i kupio ovaj digitalni i dalje mi je nad glavom veliki ??????Svi pricaju razlicito cak i profesori(kiji su u semi sa stimerima i preprodavcima).Zato vise cenim vase komentare jer su bez ikakvog finansijskog interesa i zadnjih namera.

Vaxter
14.05.2008, 13:17
Jbg, nashi smo... :D
Dobru i oduku doneno... :)

caka012
27.03.2012, 00:20
Da ne otvaram novu temu, a dilema je ista.
Posto je moja cerka pocela da svira klavir, posle duzeg razmisljanja i isprobavanja resim i kupim digitalni pianino Yamaha Arius YDP141.

Kupio sam nov instrument sa 3 godine garancije, platio nesto manje od 700 evra i zadovoljan sam svojom odlukom.

Klavijatura i dinamika su mu uradjene do perfekcije. U poredjenju sa akusticnim pianinom (u prodavnici gde sam kupio bilo je i jednih i drugih primeraka, pa sam, zahvaljujuci ljubaznom i predusretljivom osoblju, mogao da priustim sebi to zadovoljstvo da ih uporedjujem), dirka je digitalnom pianinu mozda za nijansu laksa, ali jedva primetno. Najzad, i kada uporedis dva razlicita akusticna pianina, dirke im nemaju identicnu tezinu i individualni osecaj nije isti.

Dakle, sto se tice same klavijature, ocena je puna desetka, bez obzira sta na to kazu veciti protivnici digitalnih pianina, kojih dosta ima.

Dalje, pianino ima 3 pedale sa odlicnim odzivom i veoma vernom tezinom, bez kojih se skolsko sviranje ne moze zamisliti.

Sto se tice zvuka, iako ga ne bih ocenio cistom desetkom, nisam ni malo nezadovoljan. Vrlo je veran, cak su i oni najvislji i oni najnizi tonovi pomalo "nerazumljivi", kao i kod akusticnog pianina, ako razumete sta hocu da kazem. Ko je svirao na klaviru, zna o cemu pricam. Ne mislim da se na ovakvom instrumentu moze drzati koncert u Sava Centru, ali kazem da mu je zvuk sasvim zadovoljavajuci, obzirom na ogromne razlike u tehnologiji stvaranja zvuka i akustici izmedju ove dve vrste instrumenta.

Prednosti - gabariti, tezina, nema stimovanja, mogucnost koriscenja slusalica, mogucnost snimanja i preslusavanja odsvirane kompozicije...

Mana - nije akusticni pianino.

Dakle, moja preporuka svim buducim vlasnicima je da dobro razmisle i da ne iskljucuju mogucnost kupovine digitalnih pianina deci za skolu. Ne kazem sta da kupe, nego da isprobaju obe mogucnosti, pa onda odluce o kupovini.

nikadvisekorg
27.03.2012, 00:35
Ja sam završio srednju muzičku, svirao sam klavir 10 godina, i da sad trebam da biram između pianina i ovih digitalija..... odlučio bi se za digitalije. Prvi razlog je taj što nema potrebe za štimovanjem svaki čas. Drugi razlog je mobilnost samog digitalca jer kao što neko reče, pianino je preko 200kg. I sam sam imao petrof pianino pre 1 deceniju.... ne sećam se kako smo ga uneli, ali znam kad smo ga iznosili da to neću nikad da zaboravim..... tako da pianino, gde ga jednom stavite, to je to.

Jedina prednost pianina je što može da svira i kad su restrikcije struje..... ostalo mu sve dajem minus.....

@caka nek vas dugo služi, mislim da si napravio dobar izbor.

caka012
02.04.2012, 22:20
Dodao bih jos nesto.

Pisao sam o Yamaha digitalnom pianinu. Pored Yamahe, probao sam Hemingway, Casio i Korg. Ovo sto cu napisati nema veze sa tim sto sam zakleti clan Yamahinih poklonika, trudio sam se da budem sto realniji i objektivniji u uporedjivanju.

Da ne duzim mnogo, razlike su vrlo bitne i uopste nisu zanemarljive. Zvuk tu i tamo moze da se oceni kao zadovoljavajuci kod svih modela. Najveca je razlika u kvalitetu klavijature, kao i u tezini dirke, koja, osim kod Yamahe i Korga, nije zadovoljavajuca. Mislim da treba razmisliti o kupovini ovih modela, mada i tu ima velike razlike izmedju npr. najjeftinih i skupljih Casio modela, gde je razlika u kvalitetu ogromna. Sto se tice Yamahe i Korga, koje bi rame uz rame stavio na vrh, razlika u ceni nosi razliku u mogucnostima i opcijama, a ne toliko u kvalitetu izrade. Konkretno, kod Yamahinih digitalnih pianina od 700 i od 1600 evra, nisam primetio razliku u kvalitetu klavijature i finoci izrade. Kod Casio pianina je razlika bitna.

Ja reko' da ne duzim mnogo, ono ispade...

krigo
06.05.2012, 17:05
Uvek za digitalni! Razlozi:
1. Zvuk danasnjih digitalnih pijana je jako veran originalu.
2. Uvek je nastimovan. Dzaba vam i najbolji koncertni klavir ako je rastimovan. Po mom iskustvu retko ko stimuje klavir dovoljno cesto. A i onda, pola vremena svirate rastimovani klavir. Pri tome morate da pazite na vlagu, temperaturu... Kod digitalnih jednostavno nema tog problema. Retko ko je prestao da svira jer je zvuk nedovoljno veran. S druge strane, rastimovan klavir je vrlo deprimirajuci.
3. Mehanicki osecaj (pritisak na dirke) odgovara originalu. Cak, pijanina imaju "lenje" dirke zbog razlicite konstrukcije u odnosu na koncertne klavire. Naime, nije moguce pritisnuti ponovo dirku koja nije podignuta do vrha, dok koncertni klavir to dozvoljava. Dakle, ako vam je cilj da imate osecaj sviranja na koncertnom klaviru, radije izaberite digitalni pijano.
4. Cena je povoljnija kod digitalnih.
5. Ako nemate sajlent pijano (sto je kombinacija digitalnog i pijanina) nemate mogucnost "tihog" sviranja (slusalice). Digitalni to moze, najcesce sa dva para slusalica (ucenik i ucitelj) pa moze da se vezba bez uznemiravanja ukucana/komsija.
6. Snimanje. Preslusavanjem snimka lakse se uocavaju greske. Uz pomoc PC-a ili bez (zavisno od modela) mozete i lako snimiti CD u CD kvalitetu :)
7. Iako su manji po gabaritima i tezini od pijanina, digitalna pijana najcesce nisu prenosna. Ipak, postoje i modeli koje je lako prenositi ako postoji potreba.
8. Postoje i varijante gde midi fajl sa kompozicijom moze da bude prikazan u vidu partiture na digitalnom pijanu, da se prate note (svetla iznad dirki) i slicne pomoci pri ucenju.
9. Postoje modeli koji su vise od digitalnih pijana (recimo Yamahina CVP serija). Oni omogucavaju da svirate niz razlicitih instrumenata, da imate orkestarsku pratnju. Mozda to nije presudno za ucenje klavira, ali je divna muzicka zabava.

Mislim da je ovo dovoljno razloga.

milos511
06.05.2012, 18:20
@krigo bravo kolega... cini mi se da niko do sada nije pomenjao to da posle sviranja klasike moze tata malo da sedne za klavinovu i da se zabavi sa nizom boja koje jednostavno zvuce super... i moj glas ide za digitalne klavire!!! Imam tu cast da poznajem jednu muzicku porodicu na cijem je celu pobednik soko banjskog takmicenja, a uz njega ide cetvoro muzicki obrazovane dece. Najstarija cerka trenutno studira etnomuzikologiju na beogradskoj akademiji, sin se posle srednje muzicke odlucio za tezgarenje, drugi sin osvojio 2 mesto na cemanama (takmicenje violinista za narodnu muziku u ribnici kod valjeva) i trece mesto na nekom takmicenju u parizu ( za klasicnu muziku),i najmladja cerka jos uvek ide u nizu muzicku skolu... svi su oni imali klavir bar kao sporedni predmet i dogurali su poprilicno daleko, a svi su vezbali na digitalnom klaviru i niko nije imao nikakvih problema... Pozdrav kolege

Vaxter
07.05.2012, 04:58
A tema od pre 4 godine...
Dajte ljudi, obratite pažnju malo...

caka012
10.05.2012, 22:31
Jeste tema od pre 4 godine, ali ja sam pre 2 meseca kupio klavir, a ta dilema je uvek prisutna kod buducih vlasnika klavira. Takodje bih rekao da i kada je tema bila mlada, nije bilo neke konstruktivne rasprave, tako da mislim da, bez obzira na starost teme, nije bilo na odmet pomenuti neke cinjenice i iskustva iz prve ruke. Izvinite i ispravite me ako gresim.

tranzit
11.05.2012, 04:10
Kad je tako, onda... treba uzeti ozbiljno u obzir i opciju softver klavira uz jedan dobar hammer masterkeyboard. Sto se kvaliteta tice, oni najbolji softver klaviri su na takvom nivou, da bi kostalo bar desetak hiljada eura (veoma blago receno) nabaviti hardver e-klavir koji bi im bio ravan. Takodje i kada je u pitanju masterkeyboard sa hammer mehanikom je slicno stanje jer su u medjuvremenu ovi instrumenti dostigli vrhunski nivo. Sve u svemu, ova opcija je vrlo interesantna jer se za neuporedivo manje novca moze dobiti najvisi kvalitativni nivo.

Demijan
19.02.2013, 01:29
Ono što je po meni najbitnije kod digitalnog klavira je to da posjeduje klavijaturu sa Hammermechanik RH-3 (Real Weighted Hammer Action). To znači da su mu dirke skoro identične (99%) kao na pravom klaviru. Znači dirke su prilično teške, ali sa lijeva na desno su sve lakše i lakše.

Imaš ti i jeftine digitalne klavire sa Hammermechanik, ali nije RH-3, i neče biti osjećaj kao na pravom klaviru.

Dakle dirke su po meni najbitnije, i naravno i zvuk ide uz to. Teško je kontrolisati dinamiku ako dirke nevaljaju.

Mislim da je KORG SP-250 DIGITAL PIANO dobra stvar.

gorancho
30.05.2014, 10:48
Kad je tako, onda... treba uzeti ozbiljno u obzir i opciju softver klavira uz jedan dobar hammer masterkeyboard. Sto se kvaliteta tice, oni najbolji softver klaviri su na takvom nivou, da bi kostalo bar desetak hiljada eura (veoma blago receno) nabaviti hardver e-klavir koji bi im bio ravan. Takodje i kada je u pitanju masterkeyboard sa hammer mehanikom je slicno stanje jer su u medjuvremenu ovi instrumenti dostigli vrhunski nivo. Sve u svemu, ova opcija je vrlo interesantna jer se za neuporedivo manje novca moze dobiti najvisi kvalitativni nivo.

Mogao bih toplo preporučiti CME UF8. Trenutno ga imam u posedu. Relativno jeftin master sa 88 hammer dirki. Osećaj sviranja je takav da ne morate tražiti bolji. Uporedio bih ga sa Roland el. klavirima top klase koje sam ranije imao. Ovaj kontroler nudi i opciju ubacivanja modula u za to predviđen prazan slot tako da time dobijate i zvuk iz njega. Bitna stvar je što je to kontroler punokrvni kinez tako da se postavlja pitanje da li je vreme da Roland i ostali pojeftine svoje električne klavire zbog konkurencije.

http://www.tim-carter.com/music-production/pics/uf8.jpg

NikolayTheM
30.05.2014, 13:22
Zar ne vidis da je zadnja poruka napisana pre vise od godinu dana?

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2

Metalni
15.07.2018, 15:39
Moj glas takođe ide električnom klaviru iz već pobrojanih razloga s kojima se itekako slažem, dakle sve je na mjestu s argumentima tipa jeftiniji, lakše (nikakvo) održavanje, tj. ne gubi štim, lakše prenosiv, tiši, više boja, itd...

Elem, kao najveće prednosti u odnosu na pijanino bih pored ovih izdvojio to da, za razliku od prije 15-ak godina, sadašnji elčektrični imaju apsolutno identičan ton (boju tona, mekoću, a uzmite u obzir da se sve to može podešavati da dobijete zvuk od maltene pijanina preko Steinway-ja do honki tonki salonskih klavira za blues i rock'n'roll) kao i pravi klaviri. Uz to, postoji i spajanje sa računarom, odakle se može izvući boja po želji, ako je već nema na klaviru. Ako ste imali prilike da svirate i pijanino i koncertni, onda znate koliko se zvuk pijanina razlikuje od koncertnog. Neki pijanini imaju i ok ton, ali na većini na kojima sam svirao (Petrof, Yamaha, kinezi, Forster...) ton je maltene sličniji oboi nego klaviru kao klaviru.

Dalje, još jedna bitnija, ako ne i najbitnija stvar kada se bavi profesionalnim (pa i bilo kakvim pijanizmom) je da odziv tipke, mekoća, otpor, dubina bude odgovarajuća, naravno u skladu sa tim kakav ton daje. Neću puno da poredim ton pravog klavira i pijanina, reći ću samo jedan primjer. Pokušajte da svirate, vježbate na pravom klaviru nekih 15 dana (malo ozbiljniju klasiku, uz naravno pop, rock, malo bluesa, jazza i sl.), bez kontakta i sa kakvim drugim tipkama, e nakon toga sjednite za pijanino, može to da bude i neki vrhunski pijanino. Osjećaj će da opiše ona popularna metafora-s konja na magarca.

Šta hoću reći, i pijanino i električni su napravljeni kao blijede (i dosta nedostojne) kopije koncertnom klaviru, prvi u vrijeme kad nije bilo struje, drugi u savremeno doba, pa ima i eletroniku, i volume kontrolu, razne boje... Tako da ma šta neki pričali da klavir i pijanino idu u isti koš nasuprot električnog samo zato što električni nije na akustiku, mačku o rep. KOncertni, pravi, je jedini parametar koji kazuje šta je klavir, kako treba da mu se tipke ponašaju i kakav zvuk da daje, a pijanino je sasvim nešto drugo, dok je i električni nešto sasvim treće. Ne može se akustika koja se pravi u 3 metra dužine spakovati u mali pijanino, nema govora... A ni mehanika ne funkcioniše na isti princip, tako da najbolje poređenje što se tiče vježbanja na pijaninu bi bilo kao da vozite Peugeot 206 i na njemu se praksate, a trebate inače da vozite onaj najveći kombi za transport građe. Nije to to. Tipka na pijaninu ima sasvim drugačiji otpor, nekako je taj otpor na koji nailazite prilikom dodira "okrugao, obal" dok je na klaviru "pravilan, ravan"... Malo amaterski objašnjeno, ali tako sam to prvi put doživio kad sam se susreo s klavirima, a ti izrazi mi pašu za opisivanje toga i dan danas. Upravo zbog toga, tu se javlja problem sa repeticionim tonovima (brzo ponavljanje jednog te istog, što je već neko pomenuo).

Nasuprot toga, električni i njihova tehnologija napreduje, tako da se klavijature sve više približavaju onim na pravim klavirima, a postoje i digitalci sa hammer tehnologijom gdje "zaprave" ugrade batiće i prigušivače, tako da se dobije onaj "prag" na pola pritiska kada tipka prestane da gura batić ka žici... Nebitno sad, to je inače vrlo bitno pri sviranju, zato se i svaki klavir proba prije sviranja, vrlo je važno pri piano dinamici, pipkavim dionicama, jer i najmanjom nepažnjom ton ili propadne ili bude preglasan. Odoh preširoko:-j

Mana električnog, osim ne baš vjerodostojnog osjećaja tipke (ali ni pijanino nema tu vjerodostojnost više od električnog), je zvuk, koji je elektronski, i ide preko razglasa. Neki klaviri imaju zvučnike ukupno 10W, neki 20W (poput moje Clavinove CLP-230), možda neki imaju i više, mada... Ton se pravi strujom i nije stvar u jačini ozvučenja, ali jednostavno ton bude drugačiji, čuje se da je prošao kroz razglas, ne čuje se ta akustika i prirodno dobijen ton kao kod pravih kl. Na mom od 20 w ako ga pojačam do kraja, otprilike dobijem glasnoću koja odgovara grand koncertnom, dakle kad sviram forte, to je ta glasnoća, ali opet čuje se previše low frekvencija, prvenstveno u prvoj oktavi pa na više... Tu ton, pogotovo odsviran jako na pravim klavirima zvuči jasno, čisto, pomalo i drečavo, a ne da ima onog niskog šuma kao na elektronici... Ali dobro sad... Mnogo je zvuk ljepši i upotrebljiviji od pijanina ;)

Naravno, održavanje je posebna priča, dok za pijanine je preporučljivo štimanje svakih pola godine, određena temperatura u prostoru mora da bude ista, nebitno je li zima/ljeto, vlažnost konstantna, inače puca rezonantna ploča, jer drvo je živ materijal, za električne je samo potrebna krpa da se obriše od prašine kadkad i da klavijatura, osim kad se svira, bude zatvorena i zaštićena od prašine :) Dolazimo i do cijene, gdje za 1000 evra se može kupiti jako solidan digitalni, dok za tu cijenu ima naći neki raštimani, miševima izgrizeni, bez svih batića Petrof koji nije sviran od vremena kad je maršal umro, gdje je potrebno dati još hiljadu evrića da bi ga se osposobilo koliko toliko.
Izvinjavam se na dugom postu, hvala svakome ko je pročitao, nadam se da sam dao iole korisno mišljenje ;)

Musicville
28.07.2018, 12:41
Uglavnom sve to što su rekli Metalni i ostali. I još jednu stvar da dodam, koju mi reče klavirštimer, nije mi pala ranije na pamet... vibracije koje se prenose sa žica na rezonantnu površinu klavira i bukvalno vas udaraju u grudi, drugačiji je doživljaj. Vidim da su poslednjih godina na skupim digitalnim klavirima počeli da simuliraju i taj efekt.