PDA

Pokaži Full Verziju : 4 outputs na PA-80


Versy
29.09.2005, 15:39
Pozdrav svima.
Zanima me čisto, vaše iskustvo sa "živih nastupa":
Da li se je pokazalo i dokazalo kao "bolje" kada se u razglasu koriste L+R outputs na PA80, ili kada se koriste sva četiri izlaza, normalno, trojka na primer za bas i u bas pojačalo itd....
Pozdrav.

cevap
30.09.2005, 00:21
Nemam PA80, ali imam PA1xPro i naravno da je bolje kad se koriste sva 4 izlaza. Ja obichno koristim bubanj na jednom bas na drugom, a 3+4 mi je pratnja i solo, tako mi nekako najbolje dodje da ga fino kontrolishem :wink:

Versy
30.09.2005, 02:37
Pozdrav Cevap.
I ja sam istomišljenik sa tobom. Ipak je puno bolja kontrola na 4 izlaza, nego samo na 2.
Nisam te samo dobro razumeo ovo:
Da li koristiš L i R za bubanj i bas zbog razloga što na primer kompresor i ostalo ne idu na 3 i 4,
I da li sve miksaš na 4 kanala u jednoj mikseti, ili ipak za neke izlaze ubacuješ i po neko solo pojačalo plus?
Govorimo o "živoj" svirci, koliko se to može tako nazvati, pošto ja ne radim nikada sa fajlovima, a verujem i ti.
I neka nam ne zamere kolege koje rade sa fajlovima, nije ništa zlonamerno i uvredljivo, daleko bilo, nego ja baš mislim da i te ljude treba ubedjivati što više da se postepeno klone fajlova i da vežbaju "pravo" sviranje.
Pozdrav.

cevap
30.09.2005, 10:33
Ma ne koristim ti ja nikakve kompresore!

Imam malu Behringer miksetu, suhu, i 2 aktivne kutije på 550 w. Na miksetu kachim Behringerov Virtualizer Pro 2024 i to je to.

Bubanj i bas idu svaki na svoj kanal i tako na mixeti jer mi je lakshe kontrolisati.

Znachi:

Mikser mi je od 8/12 ulaza. Znachi prva 4 su kombinovani mikrofon/jack ostalih 6 su po 2 jack ulaza svaki. Na prvi i drugi kombinovani ide po mikrofon, na 3 kombinovani bubanj iz sinta, na 4 kombinovani bas, na sljedeci jack idu 3+4 iz sinta, i opet sljedeci ide Yamaha v50. Kad sredim Akai S5000 koji sam nedavno kupio on ce preko v50 ici na svoje kanale i to je to. Nikakva nauka. E jedino je sad belaj sto ce mi trebati veca mikseta ako budem htio voziti sa semplera na vishe kanala, al o tome cemo kasnije, ako bude potrebe razmishljati! :wink:

Versy
01.10.2005, 01:56
Cevap, kao da smo se "dogovarali" oko ovoga, pošto i ja radim skoro sve isto kao tebe :D
Isto koristim Behringer miksetu samo sa procesorom i aktivnim kutijama.
E sada, zavisi i od svirke - nekada ponesem i bas pojačalo, ali u svakom slučaju ne stavljam i ja kompresore. Tu mi je malo drugačija kombinacija i raspored, baš zbog basa, pa sam ja stavio bas gitaru i kick zajedno na trojci.
A i "desna ruka" mi je na L i R, koristim obavezno expression pedalu, a koristim ovde i efekte od samog PA, obično stavljam kao "C" efekat neki reverb, a kao "D" - kombinaciju od deleya i equilizera da bih malo "podigao i obogatio" ton. Na STS-zima, obično kada idu 3 boje, delim ih i panoramski L,R i centar.
A efekte od miksete koristim za mikrofone.
Inače, ne nosim dve klavijature. Puno vremena posvećujem detaljnom sredjivanju aranžmana, tako da mi je PA80 dobro podešen za sve muzičke žanrove, ali ipak najviše za narodnjake.
Ali u svakom slučaju, još jedan dobar solo sinti ne bi bio na odmetu :wink:
I tvoja kombinacija je više nego odlična, a još kada ubaciš i AKAI, e to će biti ono pravo :wink:
Pozdrav i reci još neki predlog ili komentar ako imaš oko svega ovoga, pa ću te posle pitati za savet za PA1X....

cevap
01.10.2005, 11:38
Ljudi treba da znate da moj PA1x josh uvijek nije sredjen, nemam vremena hebes ga. Mislim, skupio sam i napravio neke setove, nesto je radjeno od midija, mnogo je konvertovano, neshto sam radio sam, i imam set sa kojim se moze fino odraditi, al nije to da padnesh na glavu kad chujesh. Nije to loshe ali ima i moze se uraditi mnogo boljih stylova. Kako vodim gitaristu i pjevacha, onda mi gitarista pokriva prilichno jer svira bas kontru, te mi je faktichki najbitnije da mi je drum set dobar, ostalo ja soliram, drzim tepih sa lijevom u aranzmanu i desnom shutam v50. Pjevach nekad uzme harmoniku i odsvira 5-6 kola koje je jako dobro nauchio. Sve u svemu moze fino proci!

Versy
01.10.2005, 14:44
Pozdrav CEVAP.
Svako si podesuje kombinacije, kao što kažeš, kako mu najbolje odgovara, bitno je da stvari funkcioniraju.
Hteo sam da te pitam za jedan savet, pošto si imao PA80 a sada PA1X i upoznat si sa obadva modela.
I ja razmišljam o kupovini PA1X.
PA80, rekao sam - vrši posao za sada.
I kada bih uzeo jedinicu, stavio bih i njemu većinu ovih stylova i aranžmana sa kojim radim sada.
E to me zanima - hoću li dalje dobiti neka drastična poboljšanja sredjivajući dodatno - već postojeće stvari?
Ili može se i dalje sa PA80, pa da se sačeka nečto drugo u budućnosti, jer razlika u ceni vidim da je oko 1.000 eura!
Zahvaljujem i pozdrav.

romario1
01.10.2005, 15:06
Ovo mi je zanimljiv članak,pa vas pitam ne fali li vam stereo slika bubnja,ili ste i to nekako rješili?
Pozdrav!

Versy
01.10.2005, 15:26
Pozdrav Romario, ja sam nešto objasnio, ali nisam sve, a siguran sam da će i Cevap reći nešto plus.
Verovatno misliš na stereo sliku kompletnih bubnjeva, a ne samo na bas bubanj.
U tom slučaju možes uvek bilo koji elemenat bubnjeva da prebaciš na L i R, memorišeš u Global i dalje da obradjuješ po želji.
Samo treba da se pazi da se sve to izbalansira dobro, lepo da zvuči a i da ne zbune sve ove stvari izvodjača na samoj svirci, jer ipak treba malo privikavanja.
Ja lično, sve udaraljke guram na posebnom kanalu na mikseti, a stereo sliku dočaravaju svi ostali prateći, pa i solo instrumenti.

romario1
01.10.2005, 16:00
Čuo sam se već prije u vezi ovoga sa Ćevapom,i imam napravljen takav set za i30.To za stereo sliku sam se malo našalio na svoj račun,Ćevap će vjerovatno znati o čemu se radi.Uglavnom,tu mi najviše fali to što su treći i četvrti kanal bez efekata.Ako znaš da netko povoljno prodaje pa80,piši! :wink:

Versy
01.10.2005, 18:25
:D Super je kada se ljudi i druže i šale i pomagaju jedni drugima.
Da ti kažem pravo, i meni puno fali, a ponekada i smeta, to što su uradili da nema efekta na 3 i 4.
Ovo se računa kao profesionalni aranžer, pa mogli su da mu stave i tu opciju, i kome trebaju posle externi efekti - samo neka isključi, a ne ovako - ako nama trebaju - mi da kupujemo dodatne procesore....
Pozdrav i nema problema za PA80 što kažeš, ako nešto naleti, odmah javljam.