PDA

Pokaži Full Verziju : Terce


mr_eko
21.03.2008, 23:09
Odavno vec trazim neki tekst o tercama......imali iko da objasni na cemu se grade ove terce na klavijaturama...jel treba neki extra program ili se to pravi direkt na sintu???????skido sam sa sajta neke terce ali me nisu zadovoljile pa sam voljan da napravim sebi te terce i durske i moleske,zavisno o potrebi....

E-L-D-A-R
21.03.2008, 23:18
I ja bi volio na svom pa80 napravit par terci od internih boja al neznam jer nisam naso nista gdje je objanjeno.. Vjerujem da neko zna..

zeko
21.03.2008, 23:24
I ja bi volio na svom pa80 napravit par terci od internih boja al neznam jer nisam naso nista gdje je objanjeno.. Vjerujem da neko zna..

u download centru imas tercirani set od nasega kolege Gale za pa50, koji naravno odgovara i na pa80..terce su jako lijepo napravljene (pomocu user skale i funkcije ensamble) pa si mozes skinut da vidis na koji nacin se rade..tj.da vidis kako se koristi koja user skala itd..

postoji jos neki nacin sa midi kablom( in - out) ali o tome sam samo cuo i neznam nista, al eto da imas za informaciju..
pozzz

E-L-D-A-R
21.03.2008, 23:29
Znas li mozda kako se zove taj set tacno jer evo pregledo sam al nemogu da nadjem...??

yu-midi
21.03.2008, 23:30
imate taj set isto u Download Centru MIDI OUT-IN.SET ili tako nesto skoro sam postavio!

baxuz
21.03.2008, 23:32
takodje trazim da neko objasni malo o tome. gledajuci u raznim setovima za Triton LE mislim da sam shvatio kako se rade durske i molske terce.


na primjer za DUR tercu je potreban ovaki razmak nota

V3, M3, M3, V3, V3, M3, M3 (V3=VELIKA TERCA / M3= MALA TERCA)

za harmonijski MOL

M3, M3, V3, M3, V3, V3, M3 (V3=VELIKA TERCA / M3= MALA TERCA)


znaci sto trebamo da uradimo na sintu je MICROTUNING raznih nota tako da imamo tacan razmak nota za razne terce.


na mom setu za TRITON LE user scale su namjestene ovako :

ZA DUR (USER SCALE 00)

C (00) C# (00) D (00) D# (00) E (-99) F (-99) F# (-99) G (-99) G# (00) A (-99) A# (-99) B (00)


ZA MOL (USER SCALE 02)

C (-99) C# (00) D (-99) D# (00) E (00) F (-99) F# (00) G (-99) G# (00) A (-99) A# (00) B (-99)


kada imas namjestene te dvije skale onda je potrebno da u combi stavis dvije boje (ili vise) i jednu namjestis da koristi PROGRAM scale a drugu da koristi USER SCALE za TERCU


Posle toga transpoziras boju koja svira tercu na +4 i to je to.


Zadnje sto trebas da uradis je da kad izaberes MOLSKU ili DURSKU tercu u COMBI sto sam spomenuo ranije i promjenis tonalitet koji ti treba (C,D,E... itd)

znaci za A-mol tercu bi izabrao (USER SCALE 02) i promjenio tonalitet na A.

Ako iko vidi ikakve mane sa ovim sto sam napisao molim vas nek ispravi. Kao sto sam spomenuo nisam ni ja 100% suguran kako se ovo radi ali sam probao da shvatim prlegledavanjem USER SKALA u raznim setovima za LE. Pozdrav

baxuz
21.03.2008, 23:33
evo jos neki tekst o sviranju terci sto sam nasao na internetu;



"Kako svirati terce na Klavijaturi"

Vecinom za sviranje koristimo durske, prirodno molske i harmoniski mol terce. Svakako skala ima jos ali ovo je najzastupljenije.

Osnovna karakteristika svakoga dura u pogledu rasporeda tercije pocevsi od prvog osnovnog tona je:

V3, M3, M3, V3, V3, M3, M3 (V3=VELIKA TERCA / M3= MALA TERCA)

raspored cijelih i polu stepena je 1, 1, 1/2, 1, 1, 1, 1/2, tonovi C,D,E,F,G,A,H,C (primjer c dura)

Mol prirodni je isti kao paralelni dur a svaki dur ima svoj paralelni mol koji je za tercu na nize od dura.

(primjer Paralelni mol od C dura je A mol / Ddur-Hmol / Edur-Cis mol / F dur-d mol / G dur-e mol / Adur-fis mol /

B dur-g mol itd)

Raspored terci u harmonijskom molu je: M3, M3, V3, M3, V3, V3, M3

Harmonijski mol u odnosu na prirodni ima povisen sedmi stupanj (ton) u skli sto dovodi to promjene rasporeda stepena a taj raspored utice na oblik terce V3 ili M3. Kada se svira terca uvjek se mora misliti koji tonovi omaju u pjesmi i to odredjuje tonalitet pjesme a ne iz kojeg tona ili akorda pjesma polazi. Naprimjer pjesma "Zvjezda tjera mjeseca" ako uzmemo a mol harmonijski kao osnovni tonalitet pjesme, forspil se moze poceti svirati od tona E i akorda E dura. Nesmije nas zbunjivati pocetni ton forspila ili akord koji u vecini slucajeva nisu osnovni tonaliteti pjesme.

Primjer pjesme "Ne klepeci nanulama" koristimo G dur tercu ako je sviramo u g duru st je najcesci slucaj. Ako sviramo naizgled Dursko Kolo iz A dura pa vrsimo modulaciju u H dur u stvari uzimamo vrlo cesto d mol harmonijsku tercu dok smo u A duru a zatim Emol tercu kad smo u H duru. To je sve zbog rasporeda stvarnih tonova koje imamo u kolu koji ustvari daju pravu sliku tonaliteta. Neke pjesme kao Tomina pjesma "Ispod palme na obali mora" zahtjevaju uzimanje dvije vrste terci u istom forspilu naprimjer (prvi dio Am harmonijski koji kasnije prelazi u Amol prirodni pa opet ide nazad). Ako vam je teorija terce nepoznata onda probajte sto vam zvuci dobro sa kojim akordom i pamtite sto kada uzeti. Ako se ozbiljnije zelite baviti muzikum ponesto osnovno iz teorije mora se nauciti. Vidim bezbroj sviraca cak i dobrih koji ni do dan danas neke stvari nisu rastistili. Na prvom mjestu je talent ali znanje mora postojati makar osnovno steceno u iskusttvu skoli ili razgovoru sa drugim. "

zeko
21.03.2008, 23:34
http://www.yu-midi.com/forum/downloads.php?do=file&id=701

to ti je link za taj set od Gale, zove se Moj zadnji set pa50..moras ga nac..;)
a evo sad sam vidio da je i nas gazda(yu-midi) stavio neke tercirane setove i bas sa forom midi in-out, pa si malo pogledaj..

mr_eko
22.03.2008, 18:25
vec sam jednom pisao o ovome ali nisam dobio odgovor...šta se prenosi "globalom",,,jeli se tu nalaze neke terce ili efekti???????

Cristiano777
23.03.2008, 19:50
Cao svima

jer zna neko kako se napravi a-dur tercu od cortana za yamaha dx21 ?

kljucko
27.03.2008, 14:23
http://www.yu-midi.com/forum/downloads.php?do=file&id=701

to ti je link za taj set od Gale, zove se Moj zadnji set pa50..moras ga nac..;)
a evo sad sam vidio da je i nas gazda(yu-midi) stavio neke tercirane setove i bas sa forom midi in-out, pa si malo pogledaj..

Ja ovaj set terci koristim na Pa1xElite od Pa50 i rade odlicno.

zeko
27.03.2008, 15:37
tako je Ključko...svaka cast kolegi Gali, dao si je truda..meni se isto jako svidjaju...

al bundy
07.04.2008, 18:11
[quote=mr_eko;30261]vec sam jednom pisao o ovome ali nisam dobio odgovor...šta se prenosi "globalom",,,jeli se tu nalaze neke terce ili efekti???????[/q

evo koliko se ja u turizam razumijem:D pokusacu ti ti objasnit

GLOBAL: za terce,boje pravljene,midifajlove, znaci globalni(opceniti)
stav synta kako ga ti namjestis,takav ti global ostaje.
ako uzmes set sa tercama a pogresan global,nece da rade nikako ili nece pravilno..

OS ili OPERATIVNI SISTEM:je u biti brzina synta,malo je teze objasnit,ali probamo ovako....stavis motor od porsea u stojadina...:lol:
sluzi svim operacijama...npr mjenjaje boja ili ritmova za vrijeme sviranja itd...
ovo za OS pisem,jer svi mjenjaju stari za novi os a u mene je jos onaj prvi operativni sistem iz 2006 1.01 i nikad nikakvih problema nisam imo...

ako grijesim nek me neko ispravi,ali tuj sam negdje....
i:confused:

Otpisani-EA7
07.07.2008, 10:18
ztat :
na mom setu za TRITON LE user scale su namjestene ovako :

ZA DUR (USER SCALE 00)

C (00) C# (00) D (00) D# (00) E (-99) F (-99) F# (-99) G (-99) G# (00) A (-99) A# (-99) B (00)


ZA MOL (USER SCALE 02)

C (-99) C# (00) D (-99) D# (00) E (00) F (-99) F# (00) G (-99) G# (00) A (-99) A# (00) B (-99)


kada imas namjestene te dvije skale onda je potrebno da u combi stavis dvije boje (ili vise) i jednu namjestis da koristi PROGRAM scale a drugu da koristi USER SCALE za TERCU


Posle toga transpoziras boju koja svira tercu na +4 i to je to.


e ovako interesuje me samo ovo jos malo da mi pojasnis, gde se prave te dve scale, mislim gde se nalazi ta opcija na triton le, stigao sam do tamo gde ima 8 raznih boja da se stave ali nisam provalio jos gde napravim te skale za program i combi i da ih transpozujem, malo pocetnicki ali jbg
hvala unapred

Mico23
07.07.2008, 11:59
Udjes u GLOBAL i tamo imas opciju userscale i tu ides redom USER 00 pa dalje

Otpisani-EA7
07.07.2008, 20:13
" zitat : Zadnje sto trebas da uradis je da kad izaberes MOLSKU ili DURSKU tercu u COMBI sto sam spomenuo ranije i promjenis tonalitet koji ti treba (C,D,E... itd)

znaci za A-mol tercu bi izabrao (USER SCALE 02) i promjenio tonalitet na A. "

evo dovde sam se super snasao, znaci skale gde su sta su itd, jos mi samo pojasni gde je opcija za menjanje tonaliteta u combi, znaci gde se nalazi opcija da menjam C, D ,itd
hvala

mikelijus
07.07.2008, 21:12
Ljudi pomagajte! Mogu li ja da ucitam ove terce u moj Pa800 a da mi one sviraju tacno?Ako mogu recite mi kako.

GALA
07.07.2008, 21:44
Cao svima

jer zna neko kako se napravi a-dur tercu od cortana za yamaha dx21 ?
buraz na DX21 neces moci napravit tercu ama bas niti jednu jer nema scale a ni Chord kao na DX11 ,,gotovo je nemoguce.....a nemozes ju ni slozit od boja jer imas samo dvije boje i to u dual,znaci neide nikako ,,,zao mi je

medino
08.07.2008, 18:27
cekaj,nisam ukapireo jos ovo...koristicu i dalje moj set na sintu ali hocu da ubacim iz drugog seta 3,4 performansa sa tercama...sta zapravo treba da ucitam,samo taj performans ili i global i program?
{ u stvari global sigurno,jel da?}

vladan.pro
09.07.2008, 00:03
Kako da se napravi terca za "mile voli disko".Pozzz:D

zeko
09.07.2008, 00:08
Kako da se napravi terca za "mile voli disko".Pozzz:D

PRVO I OSNOVNO bi trebalo reci za koju klavijaturu mislis raditi tercu, tj. na kojoj mislis raditi tercu..a onda sve ostalo...

GALA
09.07.2008, 00:52
cekaj,nisam ukapireo jos ovo...koristicu i dalje moj set na sintu ali hocu da ubacim iz drugog seta 3,4 performansa sa tercama...sta zapravo treba da ucitam,samo taj performans ili i global i program?
{ u stvari global sigurno,jel da?}
Medino terce koje su rađene na esamble-scale za njih moras ucitat tu performansu,ne treba ti global...

medino
09.07.2008, 16:38
Medino terce koje su rađene na esamble-scale za njih moras ucitat tu performansu,ne treba ti global...

da,da esamble... pa iz tvog seta GALA mi se svidjaju terce,zvuce ti bas lepo,pa bi da ti maznem koju...;)

zeko
09.07.2008, 16:52
[quote=medino;43573]pa iz tvog seta GALA mi se svidjaju terce,zvuce ti bas lepo

U potpunosti se slazem!!!;)

GALA
09.07.2008, 18:08
Medino loadiraj performance koji hoce i samo poslazi svoje boje i bit ce ok,jer ako hoces da bude ko i kod mene onda moras i moje boje loadirat..snađi se

medino
09.07.2008, 18:43
da,da znam...sve ok..radi super. ja imao samo za Am i to samo jedan perf ,nikad se nesto nisam zanimao, iskreno, nisam ni verovao da moze ovako da se napravi..
u svakom slucaju,hvala ti puno,sint ti zvuci lepo..pozzz

Vihor
17.08.2008, 21:44
baxuz

Napredovao si svaka cast, jel psr1500 jos ziva? Imal noviteta, lijep poz

Svaba
14.10.2010, 19:30
Pozz. . .Da li neko zna gde se nalazi Galetov set sa tercama,ja sam trazio ceo dan i nista nisam nasao. . .Hvala unapred:D

Ace
14.10.2010, 22:50
Koliko vidim kod uploade od clan @GALA nema takav set tako da je verovatno izbrisan iz downloada.
Sto se tice terce, ako hoces takve koje rade preko MIDI kabal, imas u download gotove setove sa sredjene terce, pretrazi lako ces ih naci.

Svaba
15.10.2010, 00:04
Hvala na odgovoru. . .Da li postoji neki set dobar(sredjen) sa tercama bez midi kabla(valjda ensemble)???

Ace
15.10.2010, 01:38
Na ensemble nisu skroz tacne terce .... za setove u download neznam, nisam bas isprobavo setove za pa50/80 da bih znao.
Ali mozes i uraditi, laki su a uputstva ima mnooooogo na sajtu. Bar ja znam da sam pisao nekoliko puta.