PDA

Pokaži Full Verziju : Osnove izrade Performancea


kreso
27.09.2005, 12:22
Izrada prve performance


Za početak čemo početi izrađivati performance od programa/boja i stylova koje imamo u samom aranžeru. Odabir samplova je individualna stvar krajnjeg korisnika i zato o samplovima još neko vrijeme nečemo pisati.
Performance je set programa i podešenja za klavijaturu i stil trake. Kada je Style Change Led uključena performans može selektirati različit stil. Da bi smo izradili samo jedan performance moramo odabrati style, zvuk/boju, transpoziciju, odrediti volumen pojedine trake, odabrati efekte i još niz parametra da bi krajnji rezultat bio zadovoljavajuć.


Prvo čemo odabrati stylove koje čemo ubaciti u USER memoriju.
Pošto upload-amo exYU stylove u klavijaturu (ovdje na forumu ih ima mali milion .-) )
Osobno vam predlažem da imate od svakog ritma po dva ritma sa svim varijacijama, prelazima i ako je moguće introima.
Znači npr. U USER 1 staviti po 2 Rumbe, 2 X 7/8, 2 X Osmica, 2 X Valcer, 2 X 9/8, 2 X 9/8, 2 X Dvojku, 2 X Estam, 2 X Grk_3/4 itd. Po stvari ukusa
Upis stylova :
DISK : MENU
Load


Tvornički stylovi i sva 4 STS po ritmu se daju također prebrisati i na njihovo mjesto ubaciti neki novi naš style.


Preslušamo sve ritmove iz USER memorije koji spadaju u kategoriju pjesme za koju izrađujemo performance.
U večini slučajeva treba prepravljati postoječi style i izrađivati novi, no o tome čemo više pisati u naredim poglavljima.

Kad smo odabrali style koji zadovoljava uvjete ritma i prateče ritam sekcije odaberemo brzinu reprodukcije aranžera.
Selektiramo tempo na željenu brzinu produkcije pjesme.

Kod odabira boje imamo u opciji full klavijatutu (obično za klavire, tepih, hammond ili leed), ili splitiranu na bass/solo ili splitiranu na ljevi tepih/solo.

Prvo odaberemo split aranžera. Nekima je dosta oktava i pol (tj. prva i pol oktava), ja osobno koristim split ljeve ruke do C4 ili C#4 (2 oktave). Splitiranje obavimo na sljedeći način :

Pritisni tipku SPLIT POINT

*Držite Split point taster pritisnut i pritisnite tipku do koje želite Split point na klavijaturi ,koji dijeli Upper i Lower.


Potom meomorirajte selektirani Split point na sljedeči način :

Pritisnite GLOBAL taster, potom taster WRITE. Ovim ste sačuvali Split point.


Izrada performanc boje :

1.Pritisnite Perform taster.Ovo menja Program/Performance sekciju u performans selektoru.


2. Odaberite Program/Performance banku koja sadrži performansu koju tražite. Npr. neku tvorničku harmoniku


Prozor za selektiranje performansi se pojavljuje. Postoje osam performansi za svaku banku.


3. Odaberite performans koristeći Volume/Value tipke s lijeve i desne strane .

4.Ako je Display Hold Led uključena, pritisnite Exit da izađete iz prozora.


SELEKTIRANJE PROGRAMA U PERFORMANCE MODE :

Svaka pojedina performanca se može sastojati od 3 različite boje. Na lijevi split mu postavite neki tepih (odaberite iz programske banke stringova, najčešće i3 String, N string ili Arab-string).

Možete selektovati različite programe,da budu svirani od strane trake.Prije selektiranja programa, morate selektirati traku na koju ćete postaviti program.


1.Koristite Volume/Value tastere s desne strane ekrana za selektiranje real time traka kojima želite da dodjelite različite programe.


2.Pritisnite Program taster da promjenite Program/Performance sekciju u Program selektoru.


3.Koristite lijevi Program/Performance taster da biste selektirali red program banki (Upper,Lower,Card).


4. Odaberite Program/Performance banku, koja sadrži program, koji tražite (Program banke su ispisane kao nazivi instrumenata).


5.Pretražite željene programe u banci, koristeći Page tastere ili pritiskanjem više puta tastera od pojedine banke.

6.Kada pronađete program koji tražite, selektirajte ga uz pomoć Volume/Value (s desne strane ekrana) tasterima.

7.Ako je Display Hold Led uključena,protisnite Exit da izađete iz prozora.

8. Ovo ponovite za svaku aktivnu traku koja tvori krajnji performance.

Zatim pritisnite taster MENI i selektirajte opciju podešavanja glasnoće pojedine trake tj. VOLUME.
Selektirajte 1. traku s desne strane i pomoću TEMPO kotača odaberite željenu glasnoću pojedinog programa. Isti postupak je za preostala 2 instrumenta (ako su u tvorbi performancea) i za splitirani lijevi dio.
Zatim se vratite korak nazad pa u MENI opciji selektirajte opciju podešavanja efekata. Sa Page tasterom idete korak napred. Efekti A/B su sa lawer ili lijevi dio splitirane klavijature. Obično se odnose za ritam sekciju. Korak napred u efektima nas dovodi do odabira efekata za desni dio splitirane klavijature i odnosi se na efekte koji se pridodaju krajnjoj boji performancea.


Na kraju sve usnimite sa WRITE tipkom.

Selekcijom prve tipke s s lijeve strane ekrana odabiremo opciju imenovanja performancea. Pomoću TEMPO kotaca biramo slova iz alfabeta.
Selekcijom drugog tastera na ekranu u WRITE modu odabiremo lokaciju spremanja Performancea npr. 8-2. i Performanca će se usnimiti na 8. mjesto u 2. banci.
Svaki performance možemo upotpuniti s 4 STS-a ili kako to na Yamahinim aranžerima popularno zovu One tach seting. No moramo biti oprezni jer se upravo gor 4 spomenuta STS-a vežu za Style, pa njihovom izmjenom mjenjamo i STS osnovnog ritma.

Ovo su prvi i osnovni koraci kod izrade prve performance. Naravno, na svakoj performanci treba još pododta rada da bi ona konačno bila ono što trebamo. A tu je prvenstveno izmjena boja u ritam traci pojedinog styla, no to je već druga prića i zahtjeva za početak dobro poznavanje osnova i korištenja aranžera. Stoga sam upravo za početak opisao kako napšraviti prvi performance od onoga čime trenutno raspolažemo u aranžeru, znači od postoječih boja i postoječih stylova. Sve drugo zahtjeva više truda i rada.
Nemojte biti iznenađeni kad vam netko kaže da se za dobar performance da potrošiti i 4-5 dana dvosatnog rada za aranžerom. No danas imamo raznorazne programe kao Styleworks ili KAT2000 s kojima si možemo u mnogome pomoći kod izrade gotovih performanci, puno lakše i jednostavnije nego na samom aranžeru.

Toliko za prvi put

Pozdrav kolegama.

cevap
27.09.2005, 17:36
Kresho majstore, hvala! :D

kreso
28.09.2005, 10:02
O pozdrav prijatelju !

Ćevap, ako sam od tebe dobio prolaznu ocjenu onda će bit dobro i za ostale.
Nego care, mogao bi malo i pomoći s obzirom da večina zna kakav si maher s KORG-ovim klavijaturama.
Eto, godinama si sviro KORG I-30, mogo bi za njega napisati mali tutorijal ili za Mercedes KORG Pa1X Pro :lol:
Prvobitna ideja mi je bila da se opiše rad i izrada performanci na što više aranžera, no kako je ovdje 95 % KORG-ovaca, bilo bi dobro da za početak opišem rad sa Pa50/60/80, Pa1XPro (i tu bi care mogo upravo ti puno dat od svog znanja), i-30, is-35/40/50, i-3 ...

Sve u svemu nadam se da češ se priključit pisanju ovog romana. To te molim u ime čitavog foruma i članova.

Pozdrav

cevap
29.09.2005, 10:25
Jarane meni je jako veliki problem slobodnog vremena. Stignem samo da pregledam forume, toliko puno radim zadnjih mjeseci, da ako uhvatim sat vremena da vjezbam ja sam prezadovoljan. Za jedan takav tekst za napisati, potrebno je dosta, jer ko se toga sve moze sjetiti iz glave? Morash sjest za klavijaturu i polako radit i zapisivati.

Sto se tiche korga i-30, ja sam ti sve vjeruj mi zaboravio, ne mogu nishta da se sjetim, trebao bi mi instrument pa da sjednem za njega i onda mogu naci i uraditi sta treba, a prodao sam ga prije otprilike godinu dana.

U svakom sluchaju, ako bilo shta budem stigao da napishem, budi siguran da cu prebaciti i ostaloj raji.

kreso
29.09.2005, 15:26
To care !


Navijam da pronađeš malo vremena, pa barem napišeš kratki tutorijal za PA1X Pro.

Hvala !

kljucko
28.11.2007, 14:21
Zanima me sledece:...gore pise da se STS veze za ritam.
Kako onda kada radim performans za neku drugu pjesmu i hocu da napravim drugi STS,a ritam mi je isti kao kod nekog drugog performansa gdje mi je STS vec sredjen za odredjenu pjesmu?
Da li mi se STS onda mijenja na sve i jednom performansu koji koristi taj ritam?

Uh zakomplikovao sam malo:">

BasariStudios
28.11.2007, 14:46
Ne vjerujte Kresi, laze on, ono sto je napisao je za KETRON AUDI Q4...neg st'ima buraz?

Kljucko:
Ne, STS je vezan za ritam, al kad ritam lezi u neku performansu onda STS se gubi nego
boju koju dobijas kad menjas PERF je ona koje je zakacena kao PERF.
Ako podjes isti ritam da odaberes u STYLE a ne u PERF onda STS je zakacen tamo.
Na PA80 u PERF ako ides gube se STS, zasto ne znam.

kreso
28.11.2007, 16:28
Neđo tko laže, sunce li ti kalajsano :lol: !

Da ja imam Ketron Audiya ne bi s vama pričo :lol:.

Nego u vezi performanca, pa ne stavljaš STS kao bombone u PEZ figurice.

STS se veže za ritam i nema druge. Ti možeš raditi performance pod drugim nazivim, tempom, ali ako si selektirao isti ritam, onda sva 4 sounda iz STS-a su isključivo na svakoj performanci od tog ritma. Promjenjiva je samo prva boja drito iz performance. Ostale 4 su uvijek iste ako koristiš isti ritam.

BasariStudios
28.11.2007, 17:18
Ma nako samo...ahahahaha

DinO74
28.11.2007, 17:48
Pozdrav kolege!!! Ma moram postaviti jedno laičko pitanje ali ne mogu da skontam kako da memorišem da kod svakog ritma bilo fabrički bilo user Chord recognition bude postavljen na EXPERT a ne na FINGERED 1. Promijenim ja to ali kad ponovo upalim sint opet po starom :(

DinO74
28.11.2007, 17:49
Zaboravio sam napomenuti da je u pitanju PA1XPRO :) Vozdrica

kljucko
29.11.2007, 08:32
Neđo tko laže, sunce li ti kalajsano :lol: !

Da ja imam Ketron Audiya ne bi s vama pričo :lol:.

Nego u vezi performanca, pa ne stavljaš STS kao bombone u PEZ figurice.

STS se veže za ritam i nema druge. Ti možeš raditi performance pod drugim nazivim, tempom, ali ako si selektirao isti ritam, onda sva 4 sounda iz STS-a su isključivo na svakoj performanci od tog ritma. Promjenjiva je samo prva boja drito iz performance. Ostale 4 su uvijek iste ako koristiš isti ritam.

Pa koje je rijesenje ako hoces da imas razlicite STS-ove na dva potpuno ista ritma?
Da li bi davanje razlicitih imena istim ritmovima rijesilo problem?

kreso
29.11.2007, 09:54
Pa možeš i tako riješiti problem. Npr imaš Dvojka1 ritam i Dvojka2 ritam.
Prva dvojka ti ima npr. na STS1 neku Dallapu/Guerrini, STS2 klarinet STS3 gitaru STS4 synth pad, a druga dvojka iako identična po strukturi ima 4 druga različita instrumenta.
Ja primjerice imam identičan ritam pod 2 naziva ali s različitom postavkom boja u oba.

kreso
29.11.2007, 09:56
Din074, probaj postavku kad naštimaš usnimiti tako da otiđeš u GLOBAL pa onda write i dva put YES tj enter.
Tako bi ti morao sačuvati sve postavke koje želiš.

DinO74
29.11.2007, 13:46
Hvala Kreso a primjetio sam da kada postavim ne EXPERT i u tom istom ritmu promjenim npr. na STS4 on prebaci na FINGERED 1 ili 2. Nije valjda da moram u svakom ritmu za svaki STS da snimim na EXPERT. To me je bunilo...:(