PDA

Pokaži Full Verziju : Namestanje Ritmova

skoricnik
31.01.2008, 13:43
Kako namestate vase ritmove? (boje, efekti...)

Ja prvo sto uradim je:

Zamenim bubanj: ucitam iz UserDK bubanj koji je pravljen od Nedimovih T2 semplova i fabrickih bubnjeva od Pa800.

Bas: Bas_Ranke najvise koristim, zato sto je ostar i ima dubinu...

Kontra: jedno vreme sam koristio staru dobru Nylon gitaru semplovanu sa Rolanda, ali sad koristim Fender Kontru koja je elektricna, i nekako lepse zvuci na stilovima...

Dodam Graphic equilaizer (nadam se da se tako pishe :)) ovako: 10,8,5,5,5,8,10 (valjda ih ima toliko, nisam sad siguran)

U FX send posaljem ih na boje,...bla bla bla, i svaki ritam je tako namesten kod mene, i sve su snage izjednacene. :)

pozz

No.1
31.01.2008, 14:01
Da to je tako za tezgarske stvari...ali taj bass ranke nikud drugde ne bi ga stavio...ima prelepe fabricne stylove za zabavnu muziku koje imaju namesteno RX zvuke tako lepe.Pozzzz

skoricnik
31.01.2008, 14:28
Da to je tako za tezgarske stvari...ali taj bass ranke nikud drugde ne bi ga stavio...ima prelepe fabricne stylove za zabavnu muziku koje imaju namesteno RX zvuke tako lepe.Pozzzz

Da, Finger bass stavim na fabricke ritmove i zabavnjake, a za narodnjake mi stoji Ranke ;)

kljucko
31.01.2008, 14:51
Otprilike tako ide,ali ima tu jos opcija sa kojim mozes poboljsati ritam.
Radis li panoramu?
Stavljas li efekte na instrumente?

skoricnik
01.02.2008, 19:50
Otprilike tako ide,ali ima tu jos opcija sa kojim mozes poboljsati ritam.
Radis li panoramu?
Stavljas li efekte na instrumente?

Na panorami mi je sve namesteno na C+00. Stavljam efekte na bubanj, percussion, bass, acc-ove, uglavnom na sve instrumente koji su zastupljeni u stilu.

mr_eko
01.02.2008, 20:49
ovo je bas zanimljiva tema.........o ovome bi trebali pricat i djelit savjete a ne neka sranja uvije kse nađu========;););)

kljucko
02.02.2008, 12:41
Na panorami mi je sve namesteno na C+00. Stavljam efekte na bubanj, percussion, bass, acc-ove, uglavnom na sve instrumente koji su zastupljeni u stilu.

Malo ih razbacaj lijevo-desno sa panoramom...Napravi mjesta u zvucnoj slici i za pjevaca...Na bas gitaru nikad ne stavljaj reverb...Na kick sasvim malo reverba,gitarama daj malo korusa i reverba...Ne stavljaj istu kolicinu reverba na sve instrumente.

skoricnik
03.02.2008, 11:33
Hvala na savetu :)

Marco7
03.02.2008, 12:26
A moj ti je savet da odvojis klavijaturu na 4 izlaza pa ces se tek onda naslusati dobrog i zrelog zvuka ;)

skoricnik
03.02.2008, 12:29
A moj ti je savet da odvojis klavijaturu na 4 izlaza pa ces se tek onda naslusati dobrog i zrelog zvuka ;)

Auu bratee...Probao sam, i mnogo bolje mi radi na 1 izlaz :D A i pride nemam toliko kablova :D

Izbalansirani su mi ritmovi tako da se svi lepo cuju :)

Marco7
03.02.2008, 18:45
Auuu tu izjavu nikako nisi smeo da das ;)

kljucko
03.02.2008, 22:01
Mnogo je bolje na 4 izlaza,tu nema sumnje..mada se dobar sound moze dobiti i na 2 izlaza.
Meni recimo mnogo znaci onaj Graphic 7EQ...njega uvijek stavljam na cijeli style i sa njim sebi dotjeravam kompletnu sliku.
Na FX A stavljam Reverb,a na FX B stavljam taj Graphic 7EQ i sendujem ga na max.
Onda slusam ritam i lagano stelujem dok ne zazvuci.
Nije lose prije toga malo se poigrati sa instrumentima u Easy Edit-u,malo ih pritegnuti...Experimentisi malo sa opcijama Attack i Decay,narocito na bubnju i bas gitari....Cuda se mogu napraviti.;)

Marco7
04.02.2008, 01:30
Kljucko ok je taj 7eq,ja ga korsitim dosta za neke stvari ali kod mene nema efekta na bubnju i bas gitari ali je efekat mrak!Moze se dosta uraditi sa njim!E sad jedno objasnjenje zasto 4 izlaza i dacu jedan vanalan primer ali moze se u potpunosti uprediti sa ovim primerom o kojem pricamo!
Ako imam jedan put sa jednom trakom i pustimo tu 4 vozila odjednom,sta ce da se desava?Naravno bice guzva!Ali zato ako pustimo 4 vozila na put sa 4 trake... :)) Svaki dalji komentar je suvisan :D

vingula
04.02.2008, 01:47
Neznam dal i vama tako al ja kad stavim na 4 izlaza 2 su mi suha,znači il moram vuč efekte sa mix-a,mada duže vrijeme tako i radim da na 2 izlaza stavim ritam i efekte vučem sa mix-a,a za desnu ruku koristim normalno efekte sa klavijature pošto na ta dva preostala kanala izlaze efekti iz klavijature.

Marco7
04.02.2008, 01:53
Ja na bubanj stavljam efekat sa miksete a bas gitaru ostavljam suvu ali je namazem sa eq na kanalu od miksete!A na L i R koristim efekte sa klavijature jer mi tu izlazi desna ruka i Acc pratnje!Uvek su ti izlazi 1 i 2 suvi,bez efekata iz klavijature!

BasariStudios
04.02.2008, 05:28
Ako je PA800 u pitanju onda nemas potrebu da delis izlaze, sve ti je tu,
imas 6 efekata i gotovo.

skoricnik
04.02.2008, 10:11
Ako je PA800 u pitanju onda nemas potrebu da delis izlaze, sve ti je tu,
imas 6 efekata i gotovo.

:D

Marco7
04.02.2008, 10:28
Izvadi onda ta dva izlaza sto su ti viska pa ih prodaj nekom ;) ja da mogu jos cetri bi ubacio pa da je razdvojim na 8 kanala :D

BasariStudios
04.02.2008, 11:53
Vi ste svi profesionalci i sound inzinjeri, ne mogu ja sa vama.
A ti Marco uzmi neku Audio karticu pa mu dodaj, koja ce ti
dati bar jos jedno 48 izlaza, onda pratices Ismeta Hora.

Marco7
04.02.2008, 12:05
Heheh sound inzenjeru dje su te pesme sto ti radis i produciras!Ti ces da mi drzis govor sta je bolje a sta nije!Ti produciraj u tvom studiju ako hoces i na pola kanala a mene nemoj da prozivas koga cu ja da pratim i kako cu da radim!Koga sam ja pratio i sam kim sam saradjivao ti mozes samo da sanjas buraz i zato pusti ti Hora i kompaniju!Za Ismeta sam cuo davno a tebe ne bih ni znao da nije ovog foruma!Aj sad malo odspavaj pa kad se probudis vidi jesi li se naspavao ;)

tranzit
04.02.2008, 12:05
Ovo jutro bas veselo. Markane opet si agresivan, pa covjek nije ni pomenuo da li je i koga pratio i sta je i gdje snimao. Polako, da ne bude opet svadje bez ikakve potrebe.

kljucko
04.02.2008, 12:08
Ne ne,treba javiti KORG-u da izvadi taj visak iz Pa800,mozda jos pojeftini.;)
Logicno je brate da ce se dobiti bolji sound ako razdvojis kanale,to i ptice na grani znaju...Naravno ako imas dobar mixer na koji saljes bubanj i bas.
Ukusi su razliciti...nije svacije uho isto,neko se zadovolji i sa dva,a neko ni sa 10 izlaza.
Ja bi ih licno volio imati za svaki instrument po jedan.;)

tranzit
04.02.2008, 12:11
A da javimo Korgu da napravi komplet od 8 aranzera od kojih ce svaki da svira po jednu traku ritma i svaki da ima po jedno 16 izlaza pa da svaki oscilator svakog programa saljemo na poseban izlaz, To bi bilo ha ... do jaja. De Kljucko boga ti napisi na kom mikseru radis uzivo.

Marco7
04.02.2008, 12:15
Kljucko brate da ti ja kazem nesto!Kad radim profesinalan aranzman ja sve odvajam posebno!Svaki fuss mi je poseban,posebno bas pedala,posebno timpan po timpan,posebno dobos i tako sve redom!Imam zvucnu kartu sa 16 kanala i to mi je malo planiram da kupim sad od 32 kanala!Jedino tako mogu da dobijem vrrhunsku produkciju!Svaki noramalan producent to zna i radi tako ali evo ima i onih sto to mogu da odrade na 2 kanala al dobro ajde samo kad se ne pomnje Bob Gezt :) Tranzit nisam ja agresivan buraz nego sam alergican na teranje kontre bez potrebe i prozivanje!Danas cu da kontaktiram administratore da vidim mogu li da stavim neki moj aranzman studijski na download,neku moju pesmu sa festivala da ne bude da ja ovo sve pricam u prazno i tako to!

tranzit
04.02.2008, 12:22
Marko na kom mikseru radis u studiju i koju audio kartu imas ukompjuteru, koje efekte imas u studiju i koje kompresore ?

Marco7
04.02.2008, 12:31
Prvo uopste nije bitno na cemu radim ovde o cemu se prica ali nema veze recicu ti!Daj mi mrtvi berhinger pa cu ti na njega izmiksati sve kako trebaa ali naravno ako svaku komponentu odvojim posevbno jer logika kaze ovako!Normalno je da ces uvek bolje izmiksati Bas pedalu ako ti je sama u kanalu,jer ako budes miksao bas pedalu zajedno sa dobosem i svim ostaalim komponentama pokvarices zvuk na ostalim komponentama da bi nastelovao nogu ili sta vec!Koristim Rme zvucnu kartu,trenutno soundcraft mikser,od efekata koristim Uad,externi lexicon,tc powercore i jos masu toga!Radio sam i bezz ssvega toga naa kanta mikseru ali su mi izlazili dobri snimci i tto naravno kad bi miksao u mikseru po 30-tak kanala!Ali eto vidiss nisam znao da moze i naa dva kanala!Za Kljucka-Uopste nije bitno koju miksetu koristis uvek ce ti biti bolji zvuk na 4 nego na dva izlaza ;)

BasariStudios
04.02.2008, 12:51
Marco, ti nisi vredan moje reci, bolje da cutim, pratim ja tebe davno ko si ti.
Nauci se neke osnovne kulture pa onda pricaj samnom i sviraj, slab si jos.
Nije sve u svirci, shupljo je to brate.

tranzit
04.02.2008, 12:52
Marko, neko te je debelo slagao. Pitao sam te na kojoj opremi radis ne da bih saznao sta koristis nego zato da bih ti dao ispravan komentar. Taj mikser slobodno baci ili ga ostavi da se pjevaci zapanjuju kad vide tolike dugmice. Uad i PoCo su vrlo pozeljni a i taj Lexicon efekat. Tvoja RME karta ima odlicnu sabirnicu koju ti samo upropastis slanjem na taj bijedni mikser. Sta ti radis ? Ti destilovanu, cistu ko sunce, vodu proturis kroz WC solju i onda je pijes. To nema smisla. To sto ti pises o vise kanala koje vodis na mikser, to je opravdano samo u jednom slucaju, a to je da imas mikser koji ima bolju sabirnicu nego sto je ima RME a i da su mu tehnicke karakteristike najviseg ranga. E vidis da bi taj mikser bio takav on mora i da kosta. Sve sto je ispod bar 50.000 Eura nije interesantno jer tvoja RME karta je po svojim ADA konverterima u tom rangu. Zato kvaris sa tim miksercicem i njegovim bljutavim zvukom ono sto RME uradi perfektno ? Zbog kontrola pojedinih kanala ? Bez veze i glupo. Za tu kontrolu postoje mnogo bolja rjesenja a da signal opet stalno ostaje u PCu. Zar stvarno mislis da se ti ekvilajzeri na tvom mikseru mogu mjeriti sa dobrim VST plugovima ? Nikad, a mozda ni tad. Uad i PoCo su ti svakako vezani u sistem a i taj Lexicon vezi i to digitalno u RME napravi setup u sekvenceru, nabavi neki kontroler ako bas ne mozes bez dugmica i radi to kako se inace svugdje u svijetu radi jer ti u sustini onu destilovanu vodu dva puta propustas kroz WC solju, jednom pri miksanju a drugi put pri vracanju kada snimas stereo master. Mnogo, brate... a ne moras.

BasariStudios
04.02.2008, 12:53
Kljucko brate da ti ja kazem nesto!Kad radim profesinalan aranzman ja sve odvajam posebno!Svaki fuss mi je poseban,posebno bas pedala,posebno timpan po timpan,posebno dobos i tako sve redom!Imam zvucnu kartu sa 16 kanala i to mi je malo planiram da kupim sad od 32 kanala!Jedino tako mogu da dobijem vrrhunsku produkciju!Svaki noramalan producent to zna i radi tako ali evo ima i onih sto to mogu da odrade na 2 kanala al dobro ajde samo kad se ne pomnje Bob Gezt :) Tranzit nisam ja agresivan buraz nego sam alergican na teranje kontre bez potrebe i prozivanje!Danas cu da kontaktiram administratore da vidim mogu li da stavim neki moj aranzman studijski na download,neku moju pesmu sa festivala da ne bude da ja ovo sve pricam u prazno i tako to!
Ti nisi normalan, niko nije spomenuo produkciju. Pricao sam za uzivo.
A jadan ja ako sam ostao da mi ti o produkciji pricas, ahahahahaha.
Na tvoja 16 izlaza i ulaza na karticu stavi jos 8 puta to sticices me onda.

BasariStudios
04.02.2008, 12:54
Danas cu da kontaktiram administratore da vidim mogu li da stavim neki moj aranzman studijski na download,neku moju pesmu sa festivala da ne bude da ja ovo sve pricam u prazno i tako to!

Postajes smesniji, zasto potreba da pitas administratore? Zasto to samo ne
postavis ko i svi mi sto postavljamo? Il grebes se. Ne verujem da si toliko
kulturan brate.

BasariStudios
04.02.2008, 12:56
Daj mi mrtvi berhinger pa cu ti na njega izmiksati sve kako trebaa ali naravno ako svaku komponentu odvojim posevbno ;)
Postajes smesniji, ne brukaj se.

BasariStudios
04.02.2008, 12:58
Ako ti uporedjujes BEHRINGER sa ovom mixetom mora da ti nesto fali:
http://img155.imageshack.us/img155/7217/studio1sz0.jpg (http://imageshack.us)

tranzit
04.02.2008, 13:02
E vidis Marko, na ovoj mikseti sto stoji ispred Nedima je pozeljno voditi te signale pojedinacno a jos kad se doda i perferija koja je vezana pa onda onaj Lexicon koji se nazire tamo u mraku, cini mi se da je 300 ili mozda i 480, onda sve to sto bi ti da radis ima smisla jer je sva ta oprema vrhunskog kvaliteta.

BasariStudios
04.02.2008, 13:03
L480. Joj buraz, poslacu ti sliku od novog 16 trakasha sto sam uzeo analognog, joooojjjj majko
da bacis sav onaj pro tools u smece...zzzzzzzzzzzzzzz

tranzit
04.02.2008, 13:15
Koji je trakas, ama hebes protools.

kljucko
04.02.2008, 13:16
Nedime jel ovo tvoje 1/1?
Izgleda strasno.;)
Imas li spisak "pacijenata koji su prosli kroz ovaj studio?

BasariStudios
04.02.2008, 13:17
Sa predjemo na temu:
Zamenim bubanj: ucitam iz UserDK bubanj koji je pravljen od
Nedimovih T2 semplova i fabrickih bubnjeva od Pa800.
Zadnje vreme sam zaprimetio da neke fabricne bubnjeve mogu biti i mnogo
bolje od one sto sam ja samplirao. Zavisi u kakvom se aranzmanu u ritmu
bubnjeve nalaze. Morate znati da jedan glas ne zvuci isto u svakom aranzmanu.
Ima puno faktora tu, sami MIX, Efekti, Glasovi koji su sa njime zajedno i sve.
Bas: Bas_Ranke najvise koristim, zato sto je ostar i ima dubinu...
Ne verujem da je najbolji, PA800 ima BASSove sto pojedu njega na brzinu
al ako je to tvoj ukus u redu je a ako je to navika zasto svaki ostali koriste
taj bas onda je smesno i zalosno. Neke BASSove fabricne na PA800 se daju
odraditi da padnes na guzicu.
Kontra: jedno vreme sam koristio staru dobru Nylon gitaru
semplovanu sa Rolanda, ali sad koristim Fender Kontru koja je elektricna,
i nekako lepse zvuci na stilovima...
To sve zavisi do ukusa i aranzmana, u vecinu stilova na skoro svaku Gitaru
znam staviti po koji WAHWAH ili neki drugi AMP efekat i bude bolje.
Dodam Graphic equilaizer (nadam se da se tako pishe :)) ovako:
10,8,5,5,5,8,10 (valjda ih ima toliko, nisam sad siguran)
Sa njima moras vrlo pazljivo raditi, niko ti nikakve brojke na svetu o tome
ne moze dati. Po mome sam otkrio da mi se 4 BANDNI vise svidja od 7.
U FX send posaljem ih na boje,...bla bla bla, i svaki ritam je tako
namesten kod mene, i sve su snage izjednacene.
Tu lezi najveca majstorija i iskustvo. Pokusaj da skoro uvek saljes jedan
blok u drugi blok a to ti je ono desno izmedju oba efekata gde ti je
SEND FX D TO C. Ako u STILY ne koristis neki MODULACIONI ili DINAMICNI
Efekat najlepse je u block A i B staviti 2 razlicna Reverba i onda oba dodavati
po trakama, jedan kratak i jedan duzi.
Na panorami mi je sve namesteno na C+00. Stavljam efekte na
bubanj, percussion, bass, acc-ove, uglavnom na sve instrumente koji su
zastupljeni u stilu.
To treba biti zabranjeno da bude tako al nije, pokusaj da nikad to vise ne
radis i stavi jos jedno pravilo, nikad ne paniraj skroz levo il desno, sjebe
svu sliku. Kick, Snare i Bass nikad da se ne maknu od sredinu.

Ima jos puno toga tu.

BasariStudios
04.02.2008, 13:22
Otari MTR-90III 2
http://img174.imageshack.us/img174/6580/mtr90ff7.gif (http://imageshack.us)

BasariStudios
04.02.2008, 13:26
Nedime jel ovo tvoje 1/1?
Izgleda strasno.;)
Imas li spisak "pacijenata koji su prosli kroz ovaj studio?
Da, to je odnedavno, posto sam prodao ProTools, spisak nije bas puno veliki
posebno nasi:
Muharem, Esma, Jurij Junakov, Ivo Papazov, Synaj Saraqi, uskoro ce Sejko
valjda, nekoliko Turskih pevaca, Said iz Makedonije i jos neko tako.
Stranih ima vise:
1 Pesmu za cover Rammstein iz Njemacke, Claus Larsen (Leaether Strip)
iz Danske, KMFDM, LNTG, nekoliko lokalne Rock grupe i licno JA, gde jos
nijednu pesmu za sebe nisam zavrsio osim neke 3/4 zajebancije.
Kod nas Turaka kazu:
Majstoru uvek mu krov od kucu curi.

Pozdrav

tranzit
04.02.2008, 13:31
Uuuuuu.... Otari, dooooobar. Ja radim na 16/24-track 2" Telefunken M15a sa Autolocatorom MTC 104. Mikser je ADT 5 MT 52 - Kanala Inlineconsole sa VCA-automatizacijom na 48 kanala.

BasariStudios
04.02.2008, 13:35
Jebote, TELEFUNKEN, ima jedan moj prijatelj Hrvat ovde na nju radi.
A moj Mixer je Sound WorkShops al samo fizicka struktura.
Ima 4 S90 i 6 NEVE kanala a ono gore iznad skroz levo 2 iste stvari
su 1176, jedan stari originalni i jedan od ovih novijih.
Ovako sada, pozadi ima Velike Studiske Monitore nekoliko parova al
imam jedan KRK. Jel ti znas da kad sam to kupio davno ja kontao da
je to iz Hrvatske, odvalili se od smijanja na mene.

tranzit
04.02.2008, 13:46
Ama nema veze odakle je, glavno je da je to, to.

BasariStudios
04.02.2008, 13:55
Evo nesto radjeno skroz Analogno, koriscen je Arp 2600, JOMOX XBASE 09 i jos neke stvari. http://www.speedyshare.com/967462155.html (http://www.speedyshare.com/967462155.html)

tranzit
04.02.2008, 14:00
Imas ti dusu... a i muda. Dobro je to, dobro.

Marco7
04.02.2008, 15:46
Pa stanite ljudi nisam bio tu!Polako bre ispljuvaste me ovde a mene nema da vam zacepim usta cinjenicama!!!E moram vam reci da vi pojma nemate!Prvo ti Nedime tvrdis da su bolja na klavijturi dva izlaza nego cetri!Ista stvar,sto onda u studiju radis na vise kanala,pa da su bolja dva ti bi i u studiju radio na dva ne na vise ali hajde vidi se da pojma nemate ni ti ovaj tranzit!!!Tranzit Miksta moja je placena 3500 e i zove se sound craft Ghost,nemam ja love da kupujem te od 50000e niti mi trebaju,sve mogu da odradim i sa ovom,da ti sad ja objasnjavam nema svrhe,suvise se tup da bi shvatio te stvari!Posto me pljujete ovde po forumu "strucnjaci" ajde da vam vidim te produkcije na toj vasoj opremi isto kao sto jee bilo i za Pa800!Ti si Nedime naucio dve tri orjentalne improvizacije i poseravas se ovuda kao si Amza Tahirov a neznaas odakle si supalj???Zavrsi nesto od sskole sto je vezzano za svirku pa dodji da pricamo ali samo notama ako si cuo za taj jezik buraz i nemoj da cujem da vise pljujete po meni!Jasno?

BasariStudios
04.02.2008, 15:49
Ahahahaha, najzadnja stvar u muzici je sto zelim da budem i sviram ko Amza Tairof.
Al ipak hvala sto me izmasmija.

Alix
04.02.2008, 15:51
Ej ljudi sa poštovanjem ali ko ima živaca čitati ove vaše postove...Bez zamjere ali ako se mislite posvađati i vrjeđati idite na MSN ili na telefon pa psujte jedan drugom i vrjeđajte se...Skoro svaki drugi treći dan se neko zakači gore...Tranzit i Nedim drže skupa,Marko im kontrira...Svi ste vi brate ljudi sa bogatim znanjem i iskustvima...Pola stvari koje ste nabrojali ja nisam nikad ni čuo nit mi treba da znam,jel sam Live Tezgaroš...Al brate ružno je gledati prepucavanje...i kad dođe kakav administrator zaključa temu...I zašto?Ajde na ljep način iztaknite mišljenja a ne sa vređanjem nekih WC šolja,itd...Nisam se trebo mješati u ovu temu al brate muka je i meni i ostalom narodu čitati prepirke i prepucavanja...

Marco7
04.02.2008, 15:59
E jbg ne mogu da pretrpim da me kinje ljudi koji mi nisu ni do kolena kao ljudi!!!Druga stvar u svemu tome najbitnije je biti covek,mi smo iz teme da li je bolje praviti zvuk na 2 ili 4 kanala otisli na studio zato sto oni namecu tu temu da bi se hvalisali ovuda i misle da im niko ne moze osporiti ono sto kazu i uz to vredjaju kako mene tako i ostale!!!boli mene uvo za studio,to mi je posao sa strane,ja sam prvo covek koji ima svake nedelje 5 do 6 radnih dana u najacim lokalima u Srbiji i Crnoj Gori!To sam zasluzio svirkom i pevanjem a sto se tice studiskih kometara ima drugih foruma gde idem i o tome pricam!Ovde sam samo zbog zive svirke klavijatura,razmena misljenja sa kolegama jer ja uvazam i tudje misljenje za razliku od ovih "strucnjaka" sa druge strane!!!!

kreso
04.02.2008, 16:00
Alo kolege !

@ Marco, Tranzit, Nedim

Ajte, nemojte dizat prašinu ovdje oko studijske opreme. Mi obični smrtnici (tezgaroši) na ovo blejimo ko telci u šarena vrata a vi se rakokodakali ko da vam je zadnje u životu. ;)
Gledam ove Nedimove "radijatore" Otari (bez uvrede samo) :D. Buraz sramota me pitat, al čemu to služi ?=))

Ovo je stvarno jako lijepa tema i bilo bi stvarno super da svi malo opišemo metode kako slažemo izlazni sound iz svojih instrumenata.
Naravno ovdje bih izvojio mudrolije i filozofije studijskih majstora (Nedim, Tranzit, Marco) koji su "bolesni" na sound i vrište na svaki parametar ili efekt na equilizeru koji nije naštelan kako oni znaju.
Stoga smatram da bi bilo dobro da nas obične smrtnike koji "valjamo" te efekte ko čorava koka zrnje , pa na uho slažemo sound (jelte, jer to sad dobro zvuči) malo poučite i date KONSTRUKTIVNU kritiku na to što radimo.
Vjerujem da bi to itekako pomoglo da nam instrumenti još bolje zvuče.

I sam se znam dosta patiti kod niveliranja soundova, tj pojedini soundovi mi na izlazu znaju i duplo jače zvučati od drugih iako su im volumen vrijednosti i efekti u dlaku isti. A ako smanjim samo za 10 volumen onda se pak ovi prvo spomenuti opet toliko jako ne čuju tj nemaju dinamiku, onaj početni udar (npr Bouzuki ili Nylon gitara).

Ima ovdje stvarno puuunooo materijal i trikova za objasnit. zato vas molim da se ne svađate i ne krvite.
Zadnje što bih želio je da moram sad ovako dobru temu zaključati a aktere "pizdarija" banirati radi nedoličnog ponašanja.

Zato "PEACE" molim i bez vrijeđanja.

Ovo je zadnja opomena !

Marco7
04.02.2008, 16:04
Ok peace i izvinjavam se svim ostalim clanovima foruma sto sam pao na pravokaciju!!!

kreso
04.02.2008, 16:27
E pa tako i valja.

Eto, da napišem malo i ja sad svoje filozofije.

Ovisno o repertoaru kojeg sviram ali jedno 75 % ritmova koje koristim uglavnom sviram na sljedeče parametre A: = 53 B:=16.
Ovisno o potrebi ritma dodajem "masnoču" na chorus.
Koristim 2 samplirana bubnja koji su mi volumenski uvjek između 107-117, ovisi što trebam. Kako je Nedim naveo u vezi Bass-a ne koristim uvijek samplirani fender bass. Ima ih i tvorničkih koji su u nekim pjesmama i na nekim ritmovima puno bolji od sampla. Bass je jedini volumenski na 120-127 tj najglasniji, ali volim svirat na "galamu" basa, barem je onda prostorija bogata soundom. Vjerujem da u tom pogledu griješim. Kontra je obično sample G Rolanda ili sample Takamine gitare. Ostalo nadodajem prema potrebi, ali presnimavanjem traka ili šminjkanjem konvertiranog ritma s pomoču Style Worksa, pa ono što "userem" prepravim brisanjem, niveliranjem ili mutiranjem :D.
Kod soundova na harmonici i JuVe soundovima najviše koristim kod C: efekta efekte od 51-53 (64) a na D efekt uzimam (ovisno o ritmu ) efekt 8, 16, 47, 82 (nazive napamet ne znam) i na njih nikad ne stavljam više vrijednosti od 64.
Obično za style panoramiram sve u centar, sve od bubnja do zadnje pratnje, dok na soundu eksperementiram osobito ako koristim 3 podsounda od čega je jedan oktavu viši/niži. Tada dodajem niže oktaviranom soundu obično -20 L a višeoktaviranu +20 R panoramu.
Jako volim around panoramu, no ne zvuči baš najlijepše na svim soundovima. No zato mi je dobar u techno stylu.

Kod bouzukija (sampliranog) imam problem što mu je prejaki echo već u samom samplu, pa ga kasnije kod pridruživanjem s tremolo mandolinom ili tremolo oud-om ne mogu nikako smanjiti iako su mu oba efekta na C i D = 0.

Što bih mogo popraviti, poboljšati ?

Marco7
04.02.2008, 16:34
Ja sam vec napisao da mi na out 1 i 2 ide efekat sa miksete!Sto se tice bubnja njemu stavljam hall 17 sa powermate-a i on mi da neu sirinu na bubnju da stvarno dobro zvuci s tim sto mi noga ide na drugi kanal od ostalih komponenti!a sto se tice desne ruke i acc pratnji koristim razne efekte u zavisnosti odd ritma i pravca muzike!Koristim 46delay,koristim ona gitarska pojacala za gitare a pogotovo za distorzije,koristim 7 eq,negde koristim na nekih bojama wah wah i tako to nigde nije uopsteno isti efekat,panorame obavezno razdvajam da bih ostavio mesta da mi glas bude uvek u sredini i da ne moram sad nesto mnogo da pojacavam vocal da odskace od muzike ali da se sve jasno cuje!Naravno sve to na 4 izlaza a dobro dosla bi mi bar jos dva outa :D

tranzit
04.02.2008, 16:39
Markane nigdje te nisam pljuvao, niti mi je to nacin korespodencije na javnim mjestima, ama procitaj malo tvoje postove pa ce ti odmah biti jasno ko vrijedja. Zar je pljuvanje sto pokusavam argumentovano da ti pokazem da to sto ti u studiju radis sa razdvajanjem kanala nema smisla i da treba da razmislis o promjeni nacina rada, jer to sto radis nema smisla a ni potpore u audio tehnici posto ono sto imas od opreme visokog kvaliteta (RME, Uad, PoCo i Lexicon) upropastis miksajuci na mikseru koji nije ni blizu nivoa tih komponenata. Ti se cesto "isprovociras" pa onda vrijedjas, dokle ces tako. A kako bi bilo da ipak poslusas iskusnije kolege pa bar probas ono sto cujes od njih.
Sto bolan odmah potezes nekakve produkcije i materijale, pa nismo na konjskim trkama pa da vidimo ciji je brzi. Mislim ipak da bi se strasno razocarao i deprimirao ta neko od nas ipak postavi ponesto sto je radio. Amam necemo o tome jer to nije ni bio cilj ovoga.

Kreso, ko to dize prasinu bolan ? Pa daj jednom, molim te ko boga, procitaj moje postove i vidi sta tamo stoji. Ne trpajte me vise tamo gdje nisam pristao. Stalno se ponavlja ista slika. Tranzit nadugacko objasni i isprica svoje iskustvo a onda dodje momcic kome cura nocas nije dala pocne da psuje i vrijedja i... onda tranzit dize prasinu. Sta drugi rade ovdje, nije me briga, sve dok mene niko ne dira ali nisam zasluzio da se pausalno trpam u vrecu gdje mi nije mjesto.

Tema jeste vrlo interesantna ali oako se nastavi ovakvim nacinom, nista od nje. Nije dobro ako pojednici pokusavaju na ovakvim mjestima da lijece komplekse nize ili vise vrijednosti.

Marko ti imas kako vidim, veliku volju da nesto uradis u ovom poslu ali moras se bolje kontrolisati i... skupljaj iskustvo, ne soli pamet daleko iskusnijima od seba a najmanje vrijedjaj ljude koji imaju volje da bez nadoknade nesto napisu i pokusaju da pomognu. Premlad si i premalo iskustva imas i u ovome ali izgleda i u diskusiji sa ljudima jer ti se inace ne bi desavali ovakvi ispadi.

kreso
04.02.2008, 16:52
@ Tranzit

Slušaj, ja i te kako dobro čitam sve vaše postove, i tvoje i Nedimove i Marcove i Alixove i Vaxterove ... ma svih vas ovdje.
I cilj mi je da se kvalitetno družimo i razmjenjujemo iskustva. Ali svađu ne odobravam.
I sad mi reci da nisam u pravu, a počelo je kipjeti oko vašim prepucavanja oko broja izlaza, studijske opreme i rada na njoj u vražju mater.
Shvati već jednom da je svađa oblik komunikacije i da se nitko još nije uspio posvađati sam sa sobom. A ovdje ste prepucavanja započeli vas troica. I nemoj me prozivati radi toga što vas mirim i pokušavam držati forum pod kontrolom i u redu. Nitko ne spominje tvoje argumente i da li si u pravu ili nisi. Ja sam na polju ove teme laik i neću se nešto pretjerano mješat, ali neću niti dozvolit da "pametni mnogo" omalovažavaju ostale članove zbog neznanja. Smijte se svojoj babi i govorite svom psu da nema pojma. No svaku temu razorite svojim pametnim argumentima. Dapače pametna riječ je dobrodošla, ali gledanje s visoka i "hvaljenje svojih konja" nije dobrodošlo. Pa imo ti argumenata za 5 kamionskih prikolica.
Ako želiš surađivati dobro došao. I na kraju svi ste uvrjeđeni kad vas se prozove. Svi imate argumente :mad:.

DjoleBn
04.02.2008, 16:57
Nemojte da vam ja pokazem kako se svira snima i radi u studiju :D MIR :D

Marco7
04.02.2008, 16:59
Tranzit daj da prekinemo vise tu pricu!Ja sam inace miran covek nikada se ne svadjam ni sa kim!Uvek volim cool pricu,zajebanciju,muziku i dobre zenske!!!Ako ti nesto nije ok uzmi brate pa otvori temu novu za tu vrstu rasprave,otvori temu o tome ko je pravokator,ko je svadjalica i tako dalje i ucestvovacemo u tvojoj temi a u ovoj temi se pise o miksanju ritmova rada sa klavijaturom itd!Kao sto rece Kreso PEACE!!!!!!!

tranzit
04.02.2008, 17:03
E Kreso druze necemo tako. Opet pausalno, zastoooooo ? Pa vidis bolan da je forum spao na Mile Kitic & JV bratiju. Visok nivo, uh. Kad kod se pokusa pametna reci naidje na konjske kopite, pravo u muda. Sve je to fino i zlatno, da se druzimo i da pomazemo jedni drugima ali kako bolan, kako kad niko niti slusa niti cita. Vazno je da se to sto je on do sad mislio nije u skladu sa onim sto drugi kaze i objasni i odmah udri. Prozivam te jer nije u redu to sto pises. Gledam iskljucivo u odnosu na sebe. Ja se ne prepucavam niti sam se prepucavao. Procitaj,
molim te procitaj. Kazes citas. Ja kazem ne citas jer da citas, mene ne bi ni pomenuo. Sta ima tu "sa visine" u mojim postovima. Pronadji, citiraj me i ja se odmah izvinjavam, nadugacko mi nasiroko, ljubim ruke, stopala, ako treba i supak tome kome sam govorio sa visine. Ko hvali svoje konje ? Ja ne. Pronadji gdje sam to hvalio te konje i opet citiraj. Odmah cu da poubijam sve te svoje konje. Kreso, dragi pa na argumentima se i gradi znanje, kako bolan "imamo argumenata za 5 kamiona". Nemamo, malo ih je, premalo.

Još me pored zdravih očiju radiš blesavim ! Ne sviđa ti se ovdje ? Nizak ti je nivo komunikacije? Nije u redu moje upozorenje i dobronamjerna kritika ??? Bye, bye Tranzit !!!

tranzit
04.02.2008, 17:06
Tranzit daj da prekinemo vise tu pricu!Ja sam inace miran covek nikada se ne svadjam ni sa kim!Uvek volim cool pricu,zajebanciju,muziku i dobre zenske!!!Ako ti nesto nije ok uzmi brate pa otvori temu novu za tu vrstu rasprave,otvori temu o tome ko je pravokator,ko je svadjalica i tako dalje i ucestvovacemo u tvojoj temi a u ovoj temi se pise o miksanju ritmova rada sa klavijaturom itd!Kao sto rece Kreso PEACE!!!!!!!Ama u redu je marko bolan, u redu je. Nego nisam ja ni krenu pricu o studijskom miksanju jer nije ni bila tema. Nego ko je pokrenuo ? Pa ti burazeru. Ama daj citaj te postove pa onda komentarisi. Sve je u redu ali izbjegavaj molim te ono vrijedjanje. Ja tebi ni jedne ruzne ne rece.

Marco7
04.02.2008, 17:18
ECo sad cu lepo da ti kopiram sve uvrede:
@Tranzit
Ovo jutro bas veselo. Markane opet si agresivan, pa covjek nije ni pomenuo da li je i koga pratio i sta je i gdje snimao. Polako, da ne bude opet svadje bez ikakve potrebe.

ovde si bio Nedimov advokat na izjavu da treba da ssviram sa Ismetom Horom

@ Tranzit
Marko na kom mikseru radis u studiju i koju audio kartu imas ukompjuteru, koje efekte imas u studiju i koje kompresore ?

to je pitanje sta imam

@Nedim (to je onaj koga zastupas)
Marco, ti nisi vredan moje reci, bolje da cutim, pratim ja tebe davno ko si ti.
Nauci se neke osnovne kulture pa onda pricaj samnom i sviraj, slab si jos.
Nije sve u svirci, shupljo je to brate.

@Tranzit
Marko, neko te je debelo slagao. Pitao sam te na kojoj opremi radis ne da bih saznao sta koristis nego zato da bih ti dao ispravan komentar. Taj mikser slobodno baci ili ga ostavi da se pjevaci zapanjuju kad vide tolike dugmice. Uad i PoCo su vrlo pozeljni a i taj Lexicon efekat. Tvoja RME karta ima odlicnu sabirnicu koju ti samo upropastis slanjem na taj bijedni mikser. Sta ti radis ? Ti destilovanu, cistu ko sunce, vodu proturis kroz WC solju i onda je pijes. To nema smisla. To sto ti pises o vise kanala koje vodis na mikser, to je opravdano samo u jednom slucaju, a to je da imas mikser koji ima bolju sabirnicu nego sto je ima RME a i da su mu tehnicke karakteristike najviseg ranga. E vidis da bi taj mikser bio takav on mora i da kosta. Sve sto je ispod bar 50.000 Eura nije interesantno jer tvoja RME karta je po svojim ADA konverterima u tom rangu. Zato kvaris sa tim miksercicem i njegovim bljutavim zvukom ono sto RME uradi perfektno ? Zbog kontrola pojedinih kanala ? Bez veze i glupo. Za tu kontrolu postoje mnogo bolja rjesenja a da signal opet stalno ostaje u PCu. Zar stvarno mislis da se ti ekvilajzeri na tvom mikseru mogu mjeriti sa dobrim VST plugovima ? Nikad, a mozda ni tad. Uad i PoCo su ti svakako vezani u sistem a i taj Lexicon vezi i to digitalno u RME napravi setup u sekvenceru, nabavi neki kontroler ako bas ne mozes bez dugmica i radi to kako se inace svugdje u svijetu radi jer ti u sustini onu destilovanu vodu dva puta propustas kroz WC solju, jednom pri miksanju a drugi put pri vracanju kada snimas stereo master. Mnogo, brate... a ne moras.

Ispalo je da je lazem ovde staa radim kako radim i staa imaam!

@ Tranzit
Marko ti imas kako vidim, veliku volju da nesto uradis u ovom poslu ali moras se bolje kontrolisati i... skupljaj iskustvo, ne soli pamet daleko iskusnijima od seba a najmanje vrijedjaj ljude koji imaju volje da bez nadoknade nesto napisu i pokusaju da pomognu. Premlad si i premalo iskustva imas i u ovome ali izgleda i u diskusiji sa ljudima jer ti se inace ne bi desavali ovakvi ispadi.

ovde navoddis da ti "saveti" koje meni dajess vrede mnogo!Niti sam te pitao sta a i ako se desi da te pitam iskularj me care!nemoj vise da mi se obracas i kraj price da ne bi ovde smarali ove ljude!Isto vazi i za Nedima!Niti mi trebate niti vam trebam,svako svoja posla i svi ce biti zadovoljni!!! I kao sto rekoh Peace ako jee moguce???

tranzit
04.02.2008, 17:32
Ama gdje tu uvreda bolan ? Nijedna rijec uvrede nema u svemu sto si naveo a niciji advokat nisam a ponajmanje Nedimov. On ce sam znati da ti odgoviri. A evo sta su uvrede:
E moram vam reci da vi pojma nemate..... vidi se da pojma nemate ni ti ovaj tranzit..... suvise se tup..... i poseravas se ovuda.... a neznaas odakle si supalj...
To su bile uvrede. Navedi i jednu koju sam ja tebi uputio. Ono sto si gore naveo je totalno bez ikakvog smisla jer nigdje tu nema nikakvog vrijedjanja.

A onda na kraju i ovo:
i nemoj da cujem da vise pljujete po meni!Jasno?
E ovo nije uvreda ovo je prijetnja. Pa ti bas mislis da nekoga plasis ovim ili sta vec ? Je li to nivo kojim treba da se razgovara na jedno muzickom forumu ?

BasariStudios
04.02.2008, 17:49
Dosta vise, prekinite svadju, Ja i Marco nismo ovde poceli, nasa zakacivanja
idu ranije u druge postove, ganja on mene odavno al nema ta muda da se
samnom izganja, ja sam rekao da za uzivo ne trebaju ti vise od ta 2 izlaza
na PA800 al on se odma USRO sa njegovom studiskom opremom da radi na
16 kanala, davno je to bilo brate kad sam radio na 16 kanala, 95/96 godine.
Nisam pricao o studio nego za uzivo, ti si studio pobrko, izgleda neznas pojmove.
Nego vracamo se na temu:
O Kreso, onaj radiator, joj da si blize al vako po zimu kad zakasljes,
pa ono znas malo zutu ugrijas na njega...zna se ono bolan ugrijati i
da Rakiju kuhas na njega...drmalo...to ti je 16 traka analogna kaseta,
multitrack recorder al sad moram iz engleske narucivati tape, mamu im.

BasariStudios
04.02.2008, 17:51
Sto se tice bubnja njemu stavljam hall 17 sa powermate-a:D

Ovo nema veze sa nasom raspravom ovde nego cisto profesionalno.
Bilo studiski ili uzivo kad spomenes REVERB i brojku ja ga vec u usi
slusam kako zvuci, znam reverbe posebno. Dal tebi i KICK ide preko
tog istog kanala? Jel hoces reci da i KICK ima toliko REVERBA?
Stvarno me interesuje.

Hvala

Alix
04.02.2008, 18:25
Molim administratore da ne zaključavaju ovu temu...Nek se ljudi prepiru i nek istaknu svoje mišljenje a koji pređe granicu il prekrši pravila nek mu ide ban bar za jedno mjesec dana dok se ne oladi...Inače za gospodina Tranzita...Jel se "kolegi" govore sledeće stvari:

---Taj mikser slobodno baci ili ga ostavi da se pjevaci zapanjuju kad vide tolike dugmice

Kad ti skonstruiraš neki mikser i proizvedeš ga u seriji npr.1000 primeraka onda se javi,ako
momak radi na "slabijoj" opremi od tvoje (ti svoje nisi nikad ni pokazo),pa nema svako ogromne sume para za vrhunski studio,momak se trudi koliko mu dozvoljava budžet...

---vodu proturis kroz WC solju i onda je pijes
...No comment...Ja to "kolegi" nikad nebi napiso...

---Imas ti dusu... a i muda. Dobro je to, dobro.
E jest ti post...Svaka čast

Bez veze da nastavljam...
I još ti Krešo napiše i opozori a ti njemu kontru...E pa meni i ostalim članovima možeš da krešeš znanje ali moderatoru ne može...Ipak znaš,ti si običan lik iza slova a Krešo je mnoogo više od tebe,inače ne bi dobio titulu administratora...Da mi je znati što ne odeš na onaj drugi forum i praviš buku ko ovda...Taman nek dobijem i ja ban,al glava me već boli od svega prepucavanja...Ovo je pretjeralo sve mjere...Pozdrav!

tranzit
04.02.2008, 18:38
Alix brate, ko je tebe uopste sta pitao. Sta se petljas tamo gdje ti mjesto nije i u ono sto ne razumijes najboplje. Zasto izvlacis moje rijeci iz konteksta. Ovako se moze prokomentarisati bilo koja rijec napisana bilo gdje. I otkud da se ti bas javljas, bas ti koji si daleko vece uvrede od Marka svojevremeno pisao.
Nisam ja Marku rekao da pije vodu iz WX solje nego je to metafora koja se uopste ne odnosi na njega ?
Sta ima uvredljivo u tome sto sam mu savjetovao da ne koristi taj mikser a to bacanja, opet metafora ?
A sta smeta dusi i ... mudima ?
Ne ulazi u rasprave koje te se ne ticu i u temama koje manje razumijes a pogotovu ne izvlaci ljudima rijeci iz konteksta i na kraju ipak se malo potrudi kada citas tekstove da shvatis poruku.
Sto se tice Krese, nema tu nikakve kontre vec jednostavno ljudski nagon za odbranom onoga koji ni u kom slucaju nije u svemu ovome kriv. Da se ne zavaravas ja mogu svakome na ovom svijetu da "kresem znanje" samo ako sigurno znam da sam u pravu. Kada ne poznajem dovoljno materiju onda pitam i saslusam sto bih i tebi najtoplije preporucio.

Uporno tvrdiš kako nisi kriv, a uporno vrijeđaš sve oko sebe ! I naposljetku na forumu su svi dobrodošli. Tko si ti da određuješ tko će se petljati u raspravu i da li se dotična osoba razumije u temu ???

mykeli
04.02.2008, 18:38
Evo citam ove redove i ne mogu da verujem...:-O
Ajde da se smire strasti i prepucavanja da stvarno ne bude kasno,pa sto meni ban,pa ovo,pa ono...
Stavite ovde tacku sa tim stvarima i vratite se temi...

Alix
04.02.2008, 18:46
Tačka...obećajem neću se više javiti na ovu temu u znak poštovanje moderatora...Ali Tranzit samo jedna preporuka...Idi brate na onaj drugi forum pa ljudima soli pamet i smaraj raspoloženje...Tamo imaš filozofa svoga ranga pa im piši šta te volja...Eto zadnje od mene...Pozdrav!

daisa
04.02.2008, 18:48
ja na 1 i 2 nestavljam nista .Bubanj odvajam na 3 i 4 i stavim distorziju i eho :-) :-) :-)

tesla
04.02.2008, 20:21
opet ista prica i sto je jos gore isti ljudi........ NO COMENT
sto kaze daisa on ide na dva, ja idem samo preko jednog izlaza ma zvuci do jaja.......... hehehe
ajd ljudi nazad na temu svaka iole ozbiljnija tema se zapetlja ovako i zavrsi uvek isto a to je LOCK svaki dan maltene se lock-uje po jedna tema nemogu da verujem................

Marco7
04.02.2008, 20:36
Ja sam vec napisao da mi na out 1 i 2 ide efekat sa miksete!Sto se tice bubnja njemu stavljam hall 17 sa powermate-a i on mi da neku sirinu na bubnju da stvarno dobro zvuci s tim sto mi noga ide na drugi kanal od ostalih komponenti!a sto se tice desne ruke i acc pratnji koristim razne efekte u zavisnosti odd ritma i pravca muzike!Koristim 46delay,koristim ona gitarska pojacala za gitare a pogotovo za distorzije,koristim 7 eq,negde koristim na nekih bojama wah wah i tako to nigde nije uopsteno isti efekat,panorame obavezno razdvajam da bih ostavio mesta da mi glas bude uvek u sredini i da ne moram sad nesto mnogo da pojacavam vocal da odskace od muzike ali da se sve jasno cuje!Naravno sve to na 4 izlaza a dobro dosla bi mi bar jos dva outa :D

E pa jebi ga kad je doslo da citiram sam sebe!Nedime procitaj pazljivo sta sam napisao oko bas pedale!!!

Darko88
04.02.2008, 21:54
e ovaj skoricinik je kralj. pustio vam je extra forum da vas potkaci, a vi se popalili bas zestoko. bravo druze. momci bas se vidi da ste pravi ..........muzicari svadljalice

Vaxter
05.02.2008, 00:45
Dosta!