PDA

Pokaži Full Verziju : Sredjivanje Performance Memory Roland G 800


Sejox
18.01.2008, 20:47
Pozdrav za vlasnike G 800,

Ovo je samo za one koji ne znaju.

Oni koji znaju,jednim klikom misa,prelaze na drugu temu.;)

Na ovom postu cu se fokusirati samo na djelimicno sredjivanje klavijature,jer ova tema je vezana upravo za to.

Znam da mnoga mladja raja koja su nabavila ovu klavijaturu imaju problem da kad pokrenu neku boju,na displeju im pise USER STYLE IS NOT LOADED i ne vide nista drugo-ni naziv boje ni naziv ritma.E da bi se to izbjeglo treba srediti PERFORMANCE MEMORY-da to sve korektno izgleda.

Dakle,pretpostavka je da imate uradjenu AUTOLOAD disketu ili disketu na kojoj ste napravili STYLE SET,a o tome vec postoji napisano.

Druga pretpostavka je da imate puna tri banka ubacenih boja(nije neophodno da budu puni-ako nemate sve) na A,B i C.

Znaci loadovali su vam se ritmovi i imate po jedan na mjestima od 1 do 8.
Imate boje u sva tri banka na A,B i C.

Vi mozete uz svaku boju vezati i odredjeni ritam,koji vi odaberete,tako da ce vam na displeju stajati tacno naziv boje i ritam koji ste odabrali uz nju.

Na primjer odabrali ste boju sa banka A recimo A16 a to su kod vas Strings-i i zelite da uz nju vezete odredjeni ritam,na primjer-Rumba onda uradite sljedece:
-odaberete boju na A16 i kad vam napise USER STYLE NOT LOADED sa dugmetom ispod displeja idite na EXIT
-dugmetom USER(lijevo) odaberete ritam Rumba(znate gdje se nalazi,na kojem broju)
-pritisnete dugme WRITE ispod displeja(desno) i pojavice se poruka: Internal Memory is PROTECTED
-pritisnete na dugme ispod displeja-YES
-ponovo pritisnete dugme WRITE i drzite ga pritisnutog(pojavice se poruka WRITE....)
a drugom rukom pritisnete na A(bank) i onda na broj 6.
-pojavice se poruka WRITE IS COMPLETE A 16
-posto ste to uradili,znaci da kada god pritsinete bank A broj 6-na displeju ce vam pisati:A16 Strings,pa onda broj Tempo,pa Rumba(ritam koji ste zeljeli vezati uz tu boju)
-ovako mozete uraditi sa svim bojama i ritmovima,na identican nacin
-uz odredjene boje mozete vezati i Fabricke ritmove-i to na isti nacin(odaberete fabricki ritam i ponovite postupak sa WRITE)
-kada ste sve zavrsili zakljucajte Performance Memory( pritisnete F2 i vidjecete na displeju otkljucani katanac.Prvim tockicem s lijeva okrenete i zakljucate)

NAPOMENA:Ovo vam daje bolju preglednost,sredjenost,brze se radi ali vas nicim ne obavezuje da ta boja mora imati taj ritam.Vi i pored ovoga mozete uz tu boju birati ritam po zelji-naravno.Neko voli da ima odmah u datom momentu i boju i ritam odjednom.Brze mu je.

MOZE BITI POUCNO:

-Cim startujete prvi ritam,pritisnite dugme STYLE u donjem desnom krajnjem dijelu klavijature.To vam omogucava da kada mijenjate boje a na istom ritmu-ostaje isti ritam i ostaje isti Tempo
-ako zelite da vam u toku svirke ostane ista boja,a da mijenjate ritam-onda pritisnite dugme TONES-nalazi se pored dugmeta STYLES
-ako zelite da najbrze pregledate boje koje imate na banku onda: Pritisnite,na primjer dugme A,onda pritisnite dugme BANK.Pokazace vam se prvih osam boja.Da vidite sljedece,onda pritisnite broj 2-pokazace vam boje od A21 do A 28.I tako dalje....(znaci na jednom banku mogu biti 64 boje)
-sa dugmetom Cancel pomjerate se za jednu boju naprijed(pritisak desno) ili jednu nazad(pritisak lijevo)
-Da bi ste se vratili na fabricki pocetak,znaci da na displeju stoji FREE PIANO onda sa dva prsta pritisnite obadva dugmeta CANCEL istovremeno.

Dragi drugovi,toliko.Opet da napisem,ako i jednom vlasniku G 800 ovo bilo sta pomogne,ja sam zadovoljan.

ZA ADMINISTRATORE:Nadam se da nisam zauzeo puno mjesta na serveru.Ako smatrate da ovo nije potrebno a vi slobodno DELETE.Bilo je u dobroj namjeri.Nesto je ranije,malo bilo pisano na forumu,ali nisam vidio kao posebnu temu.Ako grijesim-ne zamjerite.

Posebno se zahvaljujem clanu foruma-nick-IGOR065 koji mi je svojevremeno savjetom po sjecanju pomogao da nesto uradim na ovom planu.

Vlasnici novih masina,ne zamjerite,jer i vi ste se NEKI sa ovim susretali,pa neka neki novi i mladi ustede na vremenu.

I na kraju da naglasim,da ovo nije nikakvo pametovanje,nego cisto da nesto sto znam napisem pa neka znaju i drugi.

Zivi i zdravi bili,

Sejo

kuki
18.01.2008, 20:59
Odlicno Sejo,ma nema ko sta da ti ovde zameri samo moze da te pohvali.

Pozdrav!

Vule
19.01.2008, 03:00
Svaka čast Sejo!!!

hadzidinic
21.02.2010, 19:41
Da li je moguce da uz FABRICKE boje vezem style koji ja ubacim??... ili je to moguce samo uz boje iz banke A,B,C, posto su mi trenutno prazne te banke, pa bih uzeo fabricke boje dok ne napunim banke..... Sejox, pisao sam na mojoj temi, pa ako ne vidis onda ovde....

Firanga
19.03.2010, 23:17
za sta na Roland G-800,koju ja koristim, sluzi midi set???

jazo1981
20.03.2010, 19:49
pohvale sve sejo,na lekciji...
sve jej jasno ko dan,ali imao bi jedno pitanjce u svezi tvog eseja iz performance memory.
naime posjedujem em 2000,sto je u bazi isto,ili "slicno" kao g 800,ili pak g 1000.
primjer,na mjestu A 12,(dakle primjer govorim),nalazi mi se strings pomijesan sa acordionom,a sad na A25,(primjer),nalazi mi se jedan postelani sax..
dali je moguce,nekako,direkt,jednom tipkom(Cancle down-up)ili neznam kojom,u toku svirke,skocit sa A 12,na A 25..da to bude dosta brzo..
ili je jedina mogucnost,da parkiram,taj sax blize A 12..
primjer PAD 2 tipka sluzi za brzo prebacivanje upper1,upper 2,a posto,vecina ima boje spojene sa oba uppera,nadam se da postoji mopgucnost,da se to podesi,da funkcionira,i sa performance bojom.

hvala,i zivjeli..

Firanga
21.03.2010, 00:08
za sta na Roland G-800,koju ja koristim, sluzi midi set???I kako se pravi???

Sejox
21.03.2010, 01:29
@jazo1981

Ne postoji mogucnost na G800 da pritiskom na jedan taster promijenis
boju,na primjer sa A12 na A25.
Kao sto znas da bi to uradio,moras pritisnuti taster BANK,pa onda broj 2 pa
tek onda broj 5 da bi dobio A25.
Jedino da dok sviras tu boju na A12 pritisnes taster BANK i broj 2 i nece se nista promijeniti.A kada ti zatreba ta druga boja onda jos samo pritisnes broj 5 i dobijes promjenu.
Ovo vrijedi i obrnuto,kada se vracas na staru boju.
Po meni,mnogo prakticnije ti je da taj Strings ostane na A12 a taj Sax prebacis na neku od ostalih opcija na A (A11,13,14,15,16,17 ili 18)

@Firanga

Ja nikada nisam pravio Midi set i ne bih znao objasniti kako se to radi.
Mislim da je to nesto vezano za terce i te midi setove loadujes na mjesta gdje su ti ritmovi.Jedan ili vise njih....
Mislim da se oko te opcije na G800 ne trebas zamarati,jer od toga neces imati neku korist.
G800 ima malo memorije i malo User mjesta,tako da....
Evo u downloadu postoji jedan Midi set za G800,pa ako te interesuje skini:

http://www.yu-midi.org/forum/downloads.php?do=file&id=742

Pozdrav,

jazo1981
21.03.2010, 10:37
hvala na odgovoru,nadam se da moje pitanje i nije bilo toliko glupo,da zasmeta moderatorima.
prosao sam sve teme,al u svezi toga,nije bilo rijeci..
dakle,ostaje,da se preformanci posloze kako najbolje pase svakoj pjesmi,da budu blizu,jer ovako dosta cesto se zbunim,i odem na sasvim desetu boju,pa dok se vratim na koju trebam,ode i ljeva ruka,a i desna u 3 pm.hehehe..

lijepi pozdrav
zivjeli..

Firanga
23.03.2010, 01:53
SejoX hvala na savetu.....

milan8707
09.12.2010, 03:25
E Sejx, brate moj spasao si me....Toliko sam se mucio da provalim ovo,ali mi nije islo.Hvala puno za pomoc!!!!!

poledica032
03.02.2011, 00:40
Midi setovi se koriste uglavnom kad klavijatura radi kao modul, odnosno to uglavnom koriste dugmetarci. tako sto akompacije stave na 1 kanal, uper 1 na drugi i uper 2 na treci midi kanal i na g seriji moze se praviti 8 midi setova, a menjaju se na taster SELCT(style/midi set). Ako treba napravicu tutorijal. Moze jos da se koristi kod fajlova, da bi vokalist mogao da peva glasove na harmoniju

zeljko_mo
04.02.2011, 14:20
a svasta... odkad imam g600... pola stvari nisam koristio... tj smatram nepotrebnim... kao Midi set, GM/GS mode, Recorder, Bass Inversion, Melody intelligence, One touch..? hahaha... nepotrebne stvari na G seriji... :)

nesaband
04.02.2011, 14:50
E brate,ko zna taj zna,i lepo je sto je kolegama poklonio ovo objasnjenje da kad kupe G800 ne moraju da lupaju glavu sta za sta sluzi.

Struja014
06.02.2011, 22:15
bravo sejoX, odlicno odradjeno... pozdrav

milos1
06.02.2011, 22:28
Sejox objasnio :)

zeljko_mo
14.02.2011, 18:08
sejo prijatelju, gledaj ovo... skino sam neki set od kikija... i svidja mi se gajda sa tog seta... kako da samo tu gajdu prebacim na svoj set, da nemoram stalno diskete mijenjat radi samo gajde... hvala unaprijed

matrix_mo
14.02.2011, 20:56
bravo majstore, svaka čast:)

Sejox
14.02.2011, 21:18
@avangard_band

Boje na G seriji se mogu ubacivati komplet i pojedinacno (jedna po jedna).

Tebe interesuje ubacivanje jedne boje.

Onda to ide ovako:

-kao prvo ubacis disketu na kojoj se nalazi ta "gajda"i loadujes te boje
-zapises bank i broj na kojem se ona nalazi (recimo da se nalazi na B45)
-onda ubacis disketu na kojoj se nalazi tvoj set boja koji koristis i loadujes ga
-na tom tvom setu zapises neku boju koja ti ne treba i na cije mjesto ce ici
ta "gajda" (recimo da je to boja na A24)
-kada znas ove podatke (banke i brojeve) onda radis dalje
-ubacis ponovo disketu na kojoj je ta "gajda" ali ne loadujes sve boje,nego ces ubaciti samo "gajdu" i to ovako:
-pritisnuti F5 (disk)
-sa tasterom PAGE (lijevo od displeja) ides prema dole i dodjes na stranicu
"PERF MEM"
-na displeju ce ti pisati taj "kiki set" u opciji "Performance set"
-ako imas vise setova onda trebas sa drugim tockicem s lijeva da okreces i da oznacis taj "kiki set" (treba da je plavo oznacen)
-desno od toga na displeju imas opcije "DISK" i "to INT"
-ispod opcija "DISK" i "to INT" ce ti pisati "ALL"
-sa tockicem drugim s desne strane okreces dok se umjesto "ALL" (opcija DISK)ne pojavi B45 (rekli smo da je tu "gajda")
-onda sa tockicem prvim s desna okreces dok se umjesto "ALL" (opcija "to INT) ne pojavi A24 (rekli smo da nam ta boja ne treba,i da tu hocemo ubaciti "gajdu")
-kad je to uradjeno pritisnuti "EXECUTE" (taster ispod displeja svjetluca)
-i tako si prebacio boju "gajda" na mjesto A24 u tvom setu
-pritisnuti F5 Exit
-pritisni A24 i provjeri je li na svom mjestu (a mora biti)
-onda ubacis disketu sa svojim setom i snimis novo stanje

A novi set boja snimis ovako:

-F5 (Disk)
-sa tasterom PAGE listas prema dole i dodjes na stranicu "PERF MEM"
-F2 (Save)
-pritisnuti "Execute" (ispod displeja svjetluca jedan taster)
-sacekati dok se na displeju ne pojavi poruka da je snimljeno
i to je to....

Sada znaci na toj disketi imas svoj set koji je malo promijenjen.

Ovako se moze mijenjati sve jedna po jedna boja po zelji,samo se mora
prethodno zapisati sta od boja ne treba a koje bi se trebale ubaciti.

Toliko od mene....

zeljko_mo
15.02.2011, 04:21
jao sejo... ti si tata ove struke... hvala ti puno brate, neznam sta bi bez tebe...
sutra stavljam svoj set... mislim da ce se raji svidit.... hvala jos jednom

RedStan
17.03.2011, 13:12
Pozzz. za sve kolege i jedno pitanje za poznavaoce Ronda G 800 !
Može li se u nekom setapu generalno podesiti efekat reverba na AMD ( autom.bububanj)-koji će po difoltu biti isti za sve usere i fabričke ritmove. Jasno mi je da se to na user ritmovima može podesiti i na perf. ali mi je važan podatak za fabričke stilove!
Drugo pitanje: da li se na mesta fabr. stilova može ubaciti drugi sa user stilova ( pretpostavljam da ne može !!!).

Još jednom veliki pozzz.- Rade !

Milan$
17.03.2011, 13:25
ne moze kolega ni prvo ni drugo...moras efekte posebno za svaki user,jbg..a fabricke ritmove ne mozes da brizes..pozdrav