PDA

Pokaži Full Verziju : SAVETI ZA BOLJU SVIRKU!!!


gorpet
27.07.2005, 01:25
Zeleo bih da pokrenem temu koja je vrlo "siroka". Mislim da ce mnogi koji koriste PA80 ovde pronaci korisne informacije (naravno, ako tema o kojoj cu govoriti zazivi).
Evo o cemu se radi: koliko puta ste dosli u situaciju da zelite da odsvirate neku pesmu, ali niste bas sigurni da li da upotrebiti ovaj ili onaj ritam? Ili, koji instriment upotrebiti a da najvise lici onom u originalnoj pesmi?! ili, imao sam nekada Rolanda i tamo sam bas lako ovo mogao da izvedem, ali kako da izvedem to na Korgu? Ili, ili...
Kao sto vecina zna, na oficijelnom sajtu za PA seriju moze se naci i link koji vodi do spiska pesama i predloga stilova sa kojima bi trebalo te pesme da se sviraju. Ovo je vrlo korisna stranica jer jednom muzicaru koji je prezauzet (jer se pored sviranja bavi i gomilom drugih stvari, kako bi mogao da prezivi), ne ostaje mnogo vremena da istrazuje i pronalazi najbolje kombinacije ritmnova i boja. Mora da se radi i na repertoaru, ucenju tekstova itd, itd...
Zamislite da svako od nas na ovom forumu postavi resenja za samo po jednu pesmu!!! Za kratko vreme bi smo imali vise stotina performansa pomocu kojih bi pesme koje sviramo zvucale bolje i kvalitetnije!
Da bi bilo svima jasnije, ja cu postaviti prvo pitanje. Onaj koji zna odgovor neka posalje detaljno objasnjenje i neka posalje i performans, ili boje ili style, ili...
Nekada sam imao Roland E70. Ukoliko nije bila ukljucena ritam masina, a klavijatura je bila splitovana-u levoj ruci se uvek cuo lep i mekan strings koji je bio direktno povezan sa BASOM. To znaci da ako sam svirao C-dur, cuo se trozvuk C-D-E sviran stringsom, a ispod toga je bas gitara okidala ton C. Ovo je bilo veoma dobro, jer su sve deonice koje se sviraju bez ritam masine zvucale bogato i "debelo". E tu nastaje problem-sada imam PA80, ali NEMAM BAS U LEVOJ RUCI!!! Ako je klavijatura splitovana-ili imam strings ili bilo koju boju koju zelim, ali ispod toga nema onog zvuka bas gitare! I sada-zeleo bih da odsviram pesmu "Uvenuce narcis beli". Dobro, uzmem neki "orijental" i sve to lepo ide, ali... sta kada dodje pocetak refrena? To je onaj deo koji ide bez bubnja (rubato)-tu je potrebno da se cuje harmonija. Neko ce reci: pa sviraj levom strings a desnom bas semu! Moze tako, ali sta ako ja hocu da desnom sviram melodiju koju peva pevac, a da se u levoj cuje i strings i bas? Za ovo nemam resenje.
Molio bih sve koji sviraju, da se jave i da sto preciznije opisu kako su resili ovaj problem. Naravno, neka se jave samo oni koji su stvarno resili problem. Neka posalju svoje savete i predloge sa sto detaljnijim objasnjenjem. Ako je potrebno neka posalju i MP3 i sve ono sto bi pomoglo u ovom slucaju. Administratore molim da onda te savete iskopiraju i da ih smeste u rubriku koja bi sluzila samo za to. Siguran sam da ce svako od nas naci bar nekoliko ovakvih problema. Kada ih sve resimo (koliko je to moguce), imacemo prakticno prirucnik u kome ce se moci pronaci recept za skoro svaku situaciju u sviranju.
Naravno da ne morate cekati da neko postavi pitanje. Mozete slobodno poslati savet tipa: ritam taj i taj je idealan za pesmu tu i tu. Kada se iskombinuje sa bojom pod brojem tim i tim, pesma izuzetno lici na original...(ovo je samo primer-a Vi pustite masti na volju)!
Cesto me pitaju: koji je ritam iz fabrickog seta najbolji za pesmu "Lane moje"? Neko ce reci: nemoj fabricki, bolje uzmi pravljeni ritam iz tog i tog seta. Ali, imajte u vidu da nisu svi u mogucnosti da dodju do seta koji Vi mozda imate. Ima onih koji nemaju kompjuter ili pristup internetu. Mnogi vrlo malo znaju o aranzerima i jedva da znaju da rade i sa fabrickim setovima. Ova tema bi trebalo da im pomogne. I njima i svima nama.
Imate dva pitanja, pa izvolite.Budite brzi i maksimalno precizni u odgovorima, kako bi administratori imali sto manje posla oko prenosenja saveta i podataka u tu, za sada nepostojecu rubriku za savete i resenja!
I nemojte nista na privatne mailove. Neka sve ide na forum, pa da nam svima bude bolje i lakse.
Pozdrav od Gorana!

Enva26
27.07.2005, 03:07
Evo ovako. Ja sam imao slicnih problema uvezi sviranja originala pjesama. Ovako prvo mi svi nismo rodjeni nauceni kao dijete kad se rodi nemoze da trci prije nego sto pocne da puze po podu tako i mi muzicari. Prvo treba da naucimo da radimo sa klavijaturom onako kako treba. Ja naprimer kupio sam Video Kasetu za Korg pa80 plus imam knjigu pa sam uzeo jedno mesec dana svaki dan mucio se da naucim kad sam naucio uzeo sam olovku i parce papira i planirao sve ritmove koje bih ja zeleo da imam na mojoj klavijaturi. Posle bih pronasao original pjesmu i slusao dio po dio recimo radim bubanj prvo se koncetrisem na Bass Kick pa posle dobos i tako dalje kad dobijem slicno da zvuci kao na kaseti onda uzmem da radim bass, gitare i tako dalje. Sad naprimer pjesma ima Intro ili ima neke dosta zafrknute prelaze to sve planiras na Variace koje ima na Korg ili druge klavijature. Evo na primer
"Uvenuce narcis beli" ja sam najprvo napravio Intro jedno 8 taktova ili 8 bar's kako kazu na Engleski ovih 8 taktova se sadrze sa Bass gitara, Strings i mozda neki effekat ispod koji mi omogucava da odsviram nesto za intro. Posle sam programirao da odmah posle 8 taktova prelazi na Variaciju 1 koje ima isto zvuk kao na kasetu prva strofa. Varijacija 2 je slicna samo sto sam dodao neke stvari na primer promenio sam Bass Gitaru ili dodao sam Cow bell. 3 i 4 Varijacija na pravim za Refrent. sad normalno treba da pazis kad dolazi prelaz da koristis ovaj intro. Uzima dosta vremena da se programira da se uradi klavijatura kako bas treba da zvuci. Ja razumem u potpunosti sta hoces da kazes da si navikao da imas bass i strings zajedno jos kad sviras Dvojke pomaze opasno to sve mozes da uradis u Performance.... Ali zapamti jos jednu stvar ako sviras uzivo tezgu ponekad je bolje da ne zvucis original jer ako hoce stvarno da je sve original onda taj narod ce da sedi kuci i da slusa kasetu. Ima lepse boje za uvenuce narcis beli nego sto je na kasetu samo treba imati dobro uho i stvarno opazit sta narod zeli da cuje.....
Jos sta mozes da uradis.. Ja sam dobio od jednog mog kolege Adrijana textove pjesama koji imaju sve napisane ritmove za svaku pjesmu ako ti treba javi mi ja cu ti poslat pomoci cu ti ......
Nadam se da sam pomogao nesto...

gorpet
27.07.2005, 12:47
Kolega,
puno hvala na odgovoru. Koliko sam shvatio, ti se trudis da za svaku pesmu (ili bar za vecinu) uradis poseban ritam i automatsku pratnju koja ce da lici na original. To mi je dragio, jer to pokusavam i ja. Ja inace volinm da pitam i neke stvari koje znam ali me interesuje kako to drugi rade. Klavijaturu poznajem prilicno dobro, ali sigurno nemam iskustva u pravljenju ritmova kao sto imas ti. Znam da je Style convert program koji svi koriste, ali me interesuje da li bih mogao da radim sa onim "midi to style"? Nema veze da li se sa njim radi sporije-samo me zanima da li na njemu mogu lepo da zavrsim prebacivanje neke midi sekvence u style?(koristim i Cubase)
Sto se tice spiska koji tvoj prijatelj ima-ne bi bilo lose da ga posaljes, ali ovde na forum (nekom od administratora). Pretpostavljam da je to spisak pesama+ritmovi koje treba ukljuciti na PA80?!
E sada, nisam shvatio da li si resio onaj problem sa strings+bas? Ako jesi-kako?
Bilo bi korisno znati i da li je moguce ozbiljno raditi tezge a da se nema HD i Flash kartica?!
Pozdrav!

Vaxter
27.07.2005, 14:29
Evo da ti ja odgovorim za neshto od toga... ;)

Elem.
Midi to Sty je program koji je pravljen u Java-i tako da ti treba runtime environment.
Mada to i nije toliki problem.
Veci je problem shto program sluzi samo za pravljenje ritmova za Yamaha-u... :D

Mi vecinom koristimo Style Works.

Pogledaj u tutorialima...
Tamo imash uputstvo kako da sa njim od midija napravish ritam.

Da skinesh program idi na:

http://mail.yahoo.com
username:malimidi
password:mojbox

laky
27.07.2005, 16:27
Mislim da je kolega gorpet mislio na program Pa80 StM.
Sa njim se moze dosta uraditi. Exsportujes deo styla kao midi fajl. Obradis ga u Cubase-u i ponovo importujes u StM.

Nedzad
27.07.2005, 16:27
Pozdrav
Jednom sam vec bio ubacio razliku u mogucnostima izmedju KORG i3 i KORG PA80 jer sam KORG i3 imao skoro 10godina a sada sviram na PA80.Korg i3 je imao mogucnost da se na levoj ruci zajedno sa LOWER-om koristi i bass dok ritam stoji a kada se ritam startuje onda se cuje samp LOWER (STRAJH).Tu mogucnost PA80 nazalost nema(nadajmo se trenutno i da ce izaci novi OS koji ce imati tu mogucnost)Ta se funkcije definise na MEMORY MODE - Korg i3= CHORD; CHORD+LOWER; LOWER; CHORD+LOWER+BASS Dok na PA80 ima samo: CHORD; CHORD+LOWER;LOWER.Sto se tice uskladjivanja boja-performanci i stajlova kod mene je na klavijaturi ovako:Stajlove vucem sa HD-a a na svakom stajlu u STS-u su memorisane Harmonike jer su za mene one kao vodeci instrument. STS1.Basson; STS2.Clarinet; STS3.President. STS4.Organ- a druge su boje na Performansama.Ja sam licno tako navikao i tako mi je najlakse kada menjam boje.Pokusao sam da u User programu ubacim zajedno sa i3strings+ bass -lepo zvuci dok stajl stoji primer ima pjesama kao (Zajdi zajdi jasno sonce )daleko je lepse i punije zvuci kada je sa strajhom i bass gitara medjutim njega mozes da memorises u performansi dok sviras neku pjesmu gde neide ritam medjutim kada se ritam ukljuci nezvuci bas najbolje jer u ritmu vec ima jedan bass koji se cuje.

Vaxter
27.07.2005, 18:03
@laky

Moguce...
Moja greshka...

Ja ipak sviram Ymaha-u i radim za nju... ;)

gorpet
28.07.2005, 00:36
Nedzade,
hvala na zelji da pomognes! Shvatam sta si mislio za strings+bas, ali, zar se nece tada cuti trozvuk? Mislim, kada uhvatis u levoj ruci neki akord-ne samo da ce se cuti tri ili cetiri tona svirana stringsom, vec bi se u tom slucaju culo isto toliko tonova sviranih basom?! Da li sam u pravu? Bilo bi dobro ako bih mogao da imam trozvuk od stringsa a samo osnovni ton u basu. Da li je tako nesto moguce? Ja do sada nisam uspeo tako da podesim klavijaturu. Priznajem da se nisam preterano ni trudio,ali ako znas kako-pomoci ces mnogo. Hvala!
Vaxter-hvala i tebi iako se izgleda nismo razumeli. Ali, bitna je zelja da se pomogne!
Kolega Laky je resio zabunu-hvala i njemu. Drago mi je da se poneko javlja na ovu temu. Ko zna-mozda od ovoga i bude nesto.
Pozdrav svima!

laky
06.09.2005, 00:51
Evo i ja da kazem nesto na ovu temu.
Kolega Nedzad je u principu opisao kako se moze koristiti Pa80.To je nacin na kojem se u performansima ubacuju boje ili terce ili ritmovi.Naprimer to su imena
DALAPE
GITARA
JUZNJAK ...
A-dur
G-mol ....
DVOJKA
RUMBA
KOLO 156 .....
Znaci na ovaj nacin korisnik definise STANJA tj svoje potrebe, sta mu treba i sta ce mu koristiti za svirku.

Drugi nacin je kada u performansima definisemo PESME.Znaci za odredjenu pesmu je pripremljen ritam i boje.Na primer
DVA_GALEBA
STOJ_JARANE
9000METAR
MILE_DISKO ....
Ja licno vise volim prvi nacin tj naci STANJA, kada ja biram sta i kako cu u toj pesmi da sviram.Sta ce mi znaciti recimo za 2 godine pesma 9000METARA.
Sa druge strane ovaj nacin sa PESMAMA je dobar za programske svirke, kafici i sl gde se unapred zna koja ce pesma da se svira.
Dok za kafanu ili svadbu, vise mi odgovara prvi nacin.
Bilo kako bilo za oba nacina je poterbno vreme da se isprobaju i da svako vidi koji mu je nacin bolji, kao i da se navikne,
Naravno podela nije stroga pa se mogu mesati oba nacina tako da u nekim performansima definisete recimo stilove i boje a u drugima da definisete pesme.
O nekim drugim stvarima, drugom prilikom.

momo
06.09.2005, 02:04
:D :D PRIJATELJI kupite yamahu psr 9000 i iskoristite music data base mislim da stane oko 500 pesama tj podešavanja za pesmu plus 8puta 15 user ritmova i disc direkt povlačenje ritmova sa HD.Ako ovo nije dosta ima još! :D Ha vaxteru jesam dobro rekao!Puno pozdrava svima od Mome

laky
06.09.2005, 11:00
:lol:
Shvaticu ovo Momo kao salu :lol:
Ali ipak da te obavestim.Da se tema odnosi na korisnike KORG Pa80 klavijatura,Tu iznosimo svoja iskustva i savete kako da poboljsamo koriscenje klavijature koju imamo tj Pa80. :wink:
Kada budes imao Pa80 onda nam se lepo pridruzi. :D
A dotle, recimo da otvoris topik o Yamaha PSR9000 klavijaturi, pa da tu razmenjujes iskustva sa drugima.
Evo Vaxter ce ti se prvi javiti. :lol:

PS Malo sale nije na odmet :D Takvi smo mi Korgovci. :wink:

kreso
06.09.2005, 12:05
Jaro, ne bih PSR 9000 Pro tek tako otpilio. Radi se o više nego jako dobrom aranžeru, i u nekim stvarima je ispred Pa80.
Ne mora značit za sve aranžere ako nisu od "tate" KORG-a da ne valjadu. :lol:
Ja primjerice nisam mogo solo Roland anorganski smislit, bio mi je užasan za programirat, dok sam KORG-ove workstatione prokužio u roku ODMAH kako se na njima radi.
Poslije mi je iz benda otišo bubnjar i bio sam prisiljen uzet pod hitno OMB tj aranžer. Imo sam PSR-1000 za sitnije pijanke s jaranima i za po kući, ali za živu svirku nije prolazio ni što je crno pod noktima. Tako sam bio prisiljen uzet prvi ozbiljniji aranžer. I naravno prvo pa Roland G-600. Bog ga mazno što je taj meni krv pio. Dobar i masan ritam, ali saundovi za qrac. Dugo sam se s njim zajebavo, jer mi je 16 user ritmova bilo premalo.
I tako sam nabaso na kolegu koji je tada uzo Pa80, a kasnije ga je zamjenio za Pa1X.
Kad sam čuo Pa80 mila majko, bila je to ljubav na prvi pogled. Uopće nisam pito koliko košta nego ga pod hitno ubo. A napominjem, 20 godina aktivno sviram po svatovima, gažama, i sl. manifestacijama i nikad na aranžer. Jednostavno sam bio protivnik takove svirke. Ježi ga, stara sam škola koja podrazumijeva da bend mora imat minimum 4 člana, tj, harmoniku/klavijaturu, bas, gitaru i bubanj. Neka mi samo nešto od tog fali to nije to. :lol:
I uvijek sam imo jedan ili 2 solo syntha i harmoniku sa sobom na svirci. E sad imam Pa80 (dobar ritam, dobar saund) + N364 + Dallapu. E, sad sam car :lol:
I tek sada sam se počeo malo ozbiljnije zanimat za aranžere, no studiranjem velike trojke vidio sam koje su im mane i prednosti. Iako sam čvrsti KORG-ovac, ne mogu reč da je PSR 9000 ili Rolandov VA loš. Sve je stvar potrebe i ukusa kod pojedinog muzičara. Ja kako sad imam 2 KORG-a ozbiljno razmišljam zamjeniti N364 za neki Yamahin solo synth. Za Motifa baš nemam para, ali minimum ću da ubodem EX7 ili S-80. Puno kolega mi kažu da uzmem Triton sa strane, ali neću pošto već imam Triton boje i samplove u Pa80, tako da mi nema vajde od dve iste klavijature, jer Triton LE nije ništa jaći po saundovima od Pa80.

Sorry na romanu 8)

laky
06.09.2005, 17:32
Nista, nista, Kreso mozda jednom i napises roman :lol:
Ali da se razumemoJaro, ne bih PSR 9000 Pro tek tako otpilio. Radi se o više nego jako dobrom aranžeru, i u nekim stvarima je ispred Pa80.

Ja niti sam uporedjivao niti sam komentarisao o PSR9000 pro klavijaturi(btw Moma je predlagao PSR9000 :D )
Ja sam mu samo u sali i drugarski skrenuo paznju da je Tema posvecena Korgu Pa80.Ako ima kakvo iskustvo sa ovom klavijaturom neka kaze a ako ne shvaticu njegov komentar kao salu :lol: , bar za sada :wink:
Jer ja sutra necu sigurno u nekom topiku koji govori o PSR9000, govoriti o Korgu.
A da ja sad ne bih iskakao iz teme reci cu kratko i jasno.
Yamaha PSR9000 pro je bolja klavijatura od Korga Pa80.ALI!!!
Ove klavijature ne pripadaju istoj klasi, tj ceni i zbog toga se ne mogu objektivno porediti.
Jos jednom pozdrav svima.

momo
07.09.2005, 00:05
Oprostite ako sam odvukao priču.Nisam stručan jer mi je ovo Prvi sint koji koristim ne računajući I 30 jer sam na njega puštao midi.molim samo bez svađa.Ja sam hteo da kažem da to je yamaha rešila na psr-u.Inače imam teoriju da se na klavijaturama o kojima se ovde govori može puno toga namestiti i da je više pitanje rada i znanja u podešavanju.Nipošto nisam za onu priču,e ovo je bolje,a ovo nije jer svaka od tih sintova ima preednosti i mane.Kad je većreč o korgu čuo sam izjavu da je PA 1 x pro loše zvučao .Iako nisam čuo klavijaturu u radu ne mogu da verujem da tako skup sint loše radi i sklon sam tvrdnji da nešto nije u redu sa "majstorom" :D Još jednom oprostite :D

kreso
07.09.2005, 11:57
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ma nitko se ne svađa. Nedaj Bože da se svađamo radi muzike.
Treba čuti mišljenja svih koji se nešto razumiju, bili oni tek početnici ili bili oni doktori nauka.
Stvar je u tome da jedan drugom prenesemo savjetima što više iskustva, znanja i da u biti druženjem (barem preko net-a) poboljšamo svoj "alat" za rad, odnosno klavijature.

Laky, sve OK. Svatio sam ja da je pala zajebancija. Nego tek toliko sam skrenuo pažnju na Yamahu. U pravu si kad kažeš da se ovdje govori o Pa80 u globalu, ali svrati pozornost na naslov topica : Savjeti, kako poboljšati svirku :lol:

Tako da smo jaro svi debelo promašili temu.

Gazda, najbolje da ti zaključaš ovo :lol:

yu-midi
07.09.2005, 13:40
koje prvi poceo :?: :lol:
Nego da se vratimo malo na pocetak.

gorpet
Evo o cemu se radi: koliko puta ste dosli u situaciju da zelite da odsvirate neku pesmu, ali niste bas sigurni da li da upotrebiti ovaj ili onaj ritam?
Kao sto vidite svaki dan sve vise clanova ima na ovom sajtu,samo nazalost premalo aktivnih koji pomazu dali putem foruma svojim savjetima ili uploadu.
Zamislite da samo 50 od 720 clanova rade na pravljenu ritmova po pjesmama.Licno ja i pored svih drugih obaveze mogu da napravim od midi fajlova pomocu Kat2000 ili Style Works dva ritma na dan ako je "potrebno".Neka bude da svako od nas uradi 1 ritam sedmicno opet bi to bio jedan veliki uspjeh za sve nas.
Vidimo da nas ima razlicitih svako ima neku jacu stranu,neko poznaju softwere dobro,kao i rad sa racunarom dok neki od nas sve to vise vole da odrade direktno na klavijaturi.
Znaci mnoge stvari mogu da se ostvare ali nesto fali u svemu tome.
:?:

laky
07.09.2005, 13:46
Momo nema potrebe za izvinjavanjem, mislim da su ovde sve dobronamerni ljudi.Znaci sve je OK.
A ovo sto si rekaoInače imam teoriju da se na klavijaturama o kojima se ovde govori može puno toga namestiti i da je više pitanje rada i znanja u podešavanju.Nipošto nisam za onu priču,e ovo je bolje,a ovo nije jer svaka od tih sintova ima preednosti i mane.
U potpunosti si upravu.

Kreso, nije tema promasena jer kao sto kazesTreba čuti mišljenja svih koji se nešto razumiju, bili oni tek početnici ili bili oni doktori nauka.
Stvar je u tome da jedan drugom prenesemo savjetima što više iskustva, znanja i da u biti druženjem (barem preko net-a) poboljšamo svoj "alat" za rad, odnosno klavijature.
Sto je naravno tacno.
Inace slazem se sa tobom da je topik "Savjeti, kako poboljšati svirku " ali je u rubrici Korg :lol:

I naravno, mislim da nema potrebe za zakljucavanjem. :wink:
Malo smo procaskali i nista vise :lol:
Pozdrav i sve najbolje

kreso
07.09.2005, 15:37
Naravno Laky, sve najbolje i tebi.

Nedim76
07.09.2005, 21:49
Moje licno iskustvo je da pravim ritam za svaku pesmu, sad zavisi od vremena svakoga kao sto ste na pocetku rekli neki ljudi imaju i gomila druge stvari radit.
U samom sintu imam preko 400 ritmova posto sam makao fabricke i svaki ritam je moj posao od nula, nikad se ne baziram na neke postojece ritmove jel meni licno otezava posao.
KORGove instrumente poznajem vrlo dobro, poznajem ih ko sto i sam sebe poznajem, radim iskljucivo sa korgovim stvarima vec 12-13 godina i mozda zato mi je i lakse to sve radit od nula a i brzo mi ide.
Ovo mi je prvi REPLY na post ovde a mnogo njih znaju me sa YU MIDI foruma isto.
Koristim PA80, imao sam i PA1XPRO ranije al prodao sam ga, koristim EXTREME 6, MOTIF ES7, KORG MS2000 i jos neke druge stvari sto se tice narodne muzike.
Ako nekome treba pomoc tu sam i izvolite, ne reklamisem se niti se bavim muzickom trgovijom nego samo pomazem ljudima a isto tako i pitam za pomoc.

Pozdrav

kreso
08.09.2005, 10:03
To majstore !

Dobro došao !

Igrače poput tebe uvijek trebamo.

Nedzad
10.10.2005, 13:16
E ovako majstori!
Korg Pa80 kao mocna masina sa velikim mogucnostima ima jednu manu sto znaci treba stolicu DOOOBRO zagrejati da bi zvucila kako treba.Ogromna je razlika kada se rade stajlovi i kada se preslusavaju na slusalicame a sasvim drugacije to zvuci kada se slusa sa njegovih zvucnika a jos razlicitije ispadne kada je PA prikljucen na razglasu (mixeti-pojacalu).Interesuju me iskusva muzicara koji iskljucivo rade live nastupe koje efekte koriste za ritam stranu:DRUM,PERC,BASS,ACC1-ACC5?
Pozdrav.

Versy
10.10.2005, 14:31
Idemo redom:

@YU-MIDI, potpuno se slažem sa tobom i podržavam te u ideji i predlozima, jer je dokazano da kada ima fer saradnje - sigurno biće i većih uspeha /a i manjih nervoza/.
Ja se još jednom prijavljujem da radim i uploadiram ritmove i sl., medjutim, opet kažem, pošto sam ipak još uvek novi član foruma, ja ne želim pre svega da forsiram da dodjem do "super-člana" samo iz razloga da se ne bi protumačilo pogrešno da sam se ovde učlanio samo da bih downlodirao "tudju muku", trud i neprospavane noći.
To prepuštam administratorima i kada oni ocene šta treba - uradiće ti ljudi sami to....
Zato i ne "proučavam" puno pravila za super članove,ostavio sam meil i toliko, nego ako mogu i bez te privilegije nekako da šaljem svima vama materijale, ja bih vas zamolio da mi neko kompetentan malo objasni kako to da radim i gde da uplodujem stvari, ili da mi da link gde je to konkretno objašnjeno.

@NEDIME, pozdrav, dobro došao u ovo lepo društvo a meni prvo - veoma je drago što si medju nama.
Inače ja ću da kažem, pošto je čoveku sigurno neprijatno da priča o sebi:
NEDIM mi je dragi zemljak
:wink: , to je prvo.....
Medjutim NEDIM je, bez šale, veoma veliki muzičar i umetnik, a pre svega - veoma veliki drug i prijatelj - dokazan....
Raspolaže ogromnim znanjem o muzici, muzičkim "aparaturama" i poseduje ogromnu kolekciju klavijatura i ostale opreme, pogotovo studiske.....
Ostalo će - on sam reći, pokazati i dokazati :wink:

@NEDzADE, evo ja da ti kažem po nešto.
Kada pravim ritam /style/, radim ga na samoj klavijaturi.
Tu može i na slušalicama, a i na njegovim zvučnicima.
Medjutim, kada radim finalni miks, to obavezno radim na PA ozvučenju.
Što se tiče efekta, i to malo zavisi - da li ideš preko L i R stereo outputs, ili preko sva četiri izlaza na PA80.
Ja na primer, kada radim set za ozvučenje sa subvuferima, a idem samo na L i R izlaze, što se tiče bubnjeva, obično na KICK stavljam kompresor, na SNARE - reverb, pa i na ostalim udaraljkama gde zatreba.
Isto kompresor koristim za bas gitaru, reverb u nikom slučaju.
Možda se za bas negde javi potreba od CHORUSa, ako je neki fretles na primer....
A ostalo - sve zavisi od tipa muzike, odnosno, ako je neki rock, trebaće distorzije, na nekim gitarama - chorus, reverb itd...Kažem ti - sve zavisi od žanra koji izvodiš.
Ovo sam najprostije i najjednostavnije rekao, a ima dosta toga da se piše oko ove teme......
Problem je kada ideš na 4 izlaza, pošto ta dva dodatna ne koriste interne procesore.
Ali i tu je stvar u dobrom podešavanju, pa ako čovek ima volje, može "čuda" da napravi.
Pozdrav svima.

Nedzad
10.10.2005, 19:57
Versi hvala na brzom odgovoru takodje se zahvaljujem i Skocku :D Dali bi mogao malo detaljnije da opises -Zanr je Narodnjacki

Versy
11.10.2005, 00:45
NEDzADE pozdrav i nema problema, zato smo i tu - da se pomažemo medjusobno koliko je moguće više.
Za narodno što kažeš, ja bih voleo da i druge kolege iznesu svoja podešavanja, mislim da bi svi članovi od tih informacija imali korist.
Inače, ja sam ti u globali već rekao.
Malo kompresora na bas bubanj i na bas gitaru, reverb na doboš, gitare, samo da se ne pretera i da se ispomeša sve, a ako stavljaš kompresore na sve, gubi se i stereo slika, kao i prirodni tembr tog "instrumenta", a o dinamici i da ne pričam!
Ako su duvači u pitanju, na bas isto ne stavljam reverb.
Možeš i eho da staviš negde, ali ja lično, pošto za desnu ruku, na primer - za harmonike, koristim delay+reverb+equilizer, u ritam sekciji ne upotrebljavam plus delay....
Pošto sada radim na četiri izlaza, tamo su sasvim druge kombinacije....
Ali u biti - sve su to individualne stvari i sve zavisi - kako se kome svidja konačan rezultat, a može se puno toga kombinirati.....

gorpet
11.10.2005, 01:49
Pozdrav svima!
Eto, ja sam pokrenuo ovu temu, ali se nisam bas istakao u postovanju!!! Nije to zbog lenjosti, nego, radi se svasta pa ostane malo vremena. Ali nikada nije kasno-tako kazu?!
Dotakli ste se zanimljive teme-efekti na levoj ruci kod PA80.
Obicno ljudi rade sa reverb+chorus, ali to je ona skolska postavka i sigurno da ne daje prave rezultate. Kolega je spomenuo da na neke elemente bubnjeva stavlja compresor, a na druge opet-reverb. Bilo bi korisno da kaze na koji nacin uspeva da jedan efekat stavi samo na bas drum a sasvim drugi na snare? Kako se to radi i pre svega, gde se to radi?Ovo su stvari koje nisu tako jednostavne za nekoga ko nije vican baratanju aranzerom, pa bih zamolio za malo detaljnije objasnjenje. Takodje, compresor na basu?! Interesuje me, a verujem i mnoge druge, zasto ga stavlja i sta konkretno dobija time. Veoma bitna stvar je i sama postavka parametara za kompresor-kako ga programirati?Dalje, kada se radi sa 4 izlaza,sta kolega obicno stavja na treci a sta na cetvrti izlaz(koji instrument) i koje efekte (spoljasnje) koristi? Znam da mnogo pitam, ali sustina ove teme i jeste da sto detaljnije razmenimo iskustva kako bi i profesionalcima ali i pocetnicima bilo lakse da iz PA80 izvuku maksimum!
Zahvaljujem svim ljudima dobre volje sto dele sa nama svoja znanja!!!

Versy
11.10.2005, 03:58
Pozdrav GORPET i slažem se sa tobom - što više pitanja i diskusija - to ćemo svi naučiti po nešto plus.
Efekte za drum setove moraš editirati preko Programa i tamo da im podesiš efekte - svakom delu posebno.
Za kompresore, da vas ne zbunim, pošto verovatno svi znamo čemu oni služe, a i s obzirom da se ovde radi o aranžerima - nisu ni toliko bitni, pa čak što više mogu biti i štetni!
Da ne upadam sam sebi u kontradiktornim izjavama, ali ako se zna aranžer profesionalno isprogramirati, apsolutno nema potrebe od "veštečkog" regulisanja dinamike i pretvaranja aranžmana u katastrofu!
Medjutim u tome, osim dobrog poznavanja klavijature, poželjna je ipak i neka muzička naobrazba, da bi sve ispalo najprofesionalnije.
A pošto je ovo o čemu govorimo - jedan od mnogih trikova, neka probaju vlasnici PA80 da "srede" kompresor sa EQ negde oko 50Hz, neka stave to na Kick i neka isprobaju i ovako i onako, a zatim neka sami napišu šta su primetili.....Samo ne da se to pusti bukvalno do kraja, a i u svakom slučaju i ako se ovo ne svidja nekome, moj savet je što dalje od kompresora pogotovu u radu sa aranžer-klavijaturama!
To sa 4 izlaza, je veoma dobra stvar i postoje i tu raznorazne kombinacije, opet sve zavisi od muzičara - kako mu koja stvar najbolje odgovara.....
Kada se samo bas gitara izdvoji posebno - već je to druga stvar.
Medjutim ako baš ta bas gitara prilikom programiranja nije "uradjena" dobro - računajte da sve to, do detalja ide kod publike!
Opet kažem, Muzika je umetnost, a ona nema granica....
PS. A kompresore, ipak najbolje - zaboravite...
Jednostavno - kao i da ih nisam spomenuo.
Pozdrav.

Nedzad
11.10.2005, 08:44
Raduje me da je ova tema malo zazivila :D
Ovako: Najvaznije je da da sam ritam bude cist.Kod mene su svi ritmovi uradjeni da podjednako zvuce u istoj nijaansi ali kada sam prikopcao klavijaturu na razglas pojavilo se gusenje kod nekih stajlova nekako su mi mutno zvucali.Zbog toga sam pokrenuo ovu temu jer me je zanimalo kako je kod drugih kolega to reseno.Juce sam isprobao ritmove sa TURKISH ARABIC WORLD kartice -razlike je bilo ogromne u odnosu na druge user stajlove.Ritmovi su zaprepascujuce jasni i cisti.Proverio sam efekte kod tih stajlova. na svim tim stajlovima FX-A je 52 Drum izmedju +28 i 32 kao i Percusion dok je bass na svakom od tih stajlova na 00-nuli.ostali prateci instrumenti gitare -zurne -bras itd-su izmedju +80 i 120. FX -B je 16.Drum, Percusioni i bass su na 00-nuli dok kod drugih pratecih boja je izmedju 20 i 45.
Pozdrav -Nedzad

Versy
11.10.2005, 14:35
Pozdrav NEDzADE.
To što te je zbunilo sa karticom, da nije u pitanju ipak programiranje, a ne efekti?
Da li si probao da sa tim istim bojama uradiš ti sam neki style, pa da onda vidiš kako će to zvučiti?
A za efekte, kažeš da su bubnjevi oko 30, na procesoru "A".
Ali ako se stavi neki reverb, čisto za primer, i ako se pre toga u tom zadanom setu - u samom njegovom programu, ne postave Kickovi da je "A"-0, onda će u meniju, kada se podešava i miksuje, taj 30 da ide i na bas bubanj, a zamisli da mu je u programu parametar do kraja!
To će pre svega upropastiti sve - komplet!
A probaj i ovo:
"Otvori" da edituješ neki konkretni style, koji se tebi svidja.
Zatim ništa ne menjaj, samo uzmi i zapiši na papiru sve parametre i postavke.
Ubaci zatim neki tvoj style, za koji misliš da je slab i sl.
Otvori opet style-editor, i sada sporedi sve vrednosti....
Da li ima velikih razlika?
Pozdrav.

Vaxter
11.10.2005, 20:10
Jbt...
Nastavljamo temu od pre 100 godina...
Otvarajte nove teme ppl... :(

Mene sad mrzi da delim ovu, ali da se zna za ubuduce...

Versy
11.10.2005, 22:06
VAXTER ja se stvarno izvinjavam ako je nešto sa moje strane, medjutim - ništa zlonamerno u svakom slučaju!
Ne razumem tvoju reakciju na ovaj način, a znaš i ti koliko sam tek član na Vašem Forumu!
Zato, nije mi jasno to - teme od pre 100 godina, a za ostalo...
u redu je.....samo mislim da ipak ne treba nepotrebno da unosimo nervozu jedni medju druge!
Ali OK, evo još jednom, sa moje strane - ja se duboko izvinjavam svima!

Vaxter
12.10.2005, 00:44
Ma neeee.... :)
Nemoj pogreshno da shvatish...
Hocu samo da kazem da sam ja isuvishe lenj da bih se trudio da sve redovno administriram, pa ovum pokushavam da ubedim chlanove da malo sami obrate paznju...

Skrenuo sam prichu na stare teme zato shto nastavak moze da se izdvoji kao nova tema bez problema...
Samo zato...

Nema bre nikakve ljutnje! :D

Versy
12.10.2005, 01:38
:oops: :oops: :oops: E sad JBG ti VAXTER, ali zajedno sa mnom :lol:
Ala smo se razumeli, ko....../dalje se svira :lol: /
A iskreno, ne samo da si me začudio, nego sam se malo /više/ i iznervirao, jer ne znam šta bi?
Znam te kao cool momka u svemu, s druge strane - ja imam toliko obaveza, ali trudim se što više da smo tu zajedno, evo sada da izvinite "doručkujem" i pišem ti :lol: , a odjednom - ja rek`o -
Ljudi, ubi me Vaxter, a i nemam pojma zbog čega :lol:
Znaš kako je, sad šalu na stranu - kada nešto i neke ljude voliš, ceniš i poštuješ, jednostavno - nije ti svejedno kada se bilo šta desi, makar i neki neželjeni nesporazum, kao što je to često na netu.
Medjutim, hvala Bogu, svi smo pametni ljudi i daleko bilo, zašto bi se uopšte i svadjali oko bilo čega?
Nismo kao prvo - zbog toga ovde.
A ponoviću samo ovo, što uvek govorim:
Vrlo je teško da se stvori, ali i očuva pravo prijateljstvo i drugarstvo...
Ali da bi se rasturilo nešto - i par sekundi je mnogo....
A one stvari - ko je bolji - da li PA, ili G-1000 ili neki Casio, pa druže - oni mlate debele pare sa tim njihovim inovacijama, a mi treba da se nerviramo i svadjamo medjusobno zbog tih istih likova, pa još i da plaćamo internet!
To mu dodje, malo paradoksalno :lol:
Nego da smo svi živi i zdravi, pa posle sve drugo...
VAXTER budi mi pozdravljen i ko što napisah malopre ĆEVAPU:
Svaka ti dala - ali - vode iz bokala :lol:
Ćaos

cevap
12.10.2005, 21:27
eeeeee, i josh da je shta popit i zamezit' :D

Versy
12.10.2005, 23:26
eeeeee, i josh da je shta popit i zamezit' :D
Ajajajajajajaj....auuuh :lol:
Al ga trefi sad, s neba pa direktno... :lol:
Nego vidi se što kaže raja - stara Bečka škola odmah se poznaje....
Mora da damo predlog po nekad negde da se i okupimo, pa da sprovedemo sve u delo :wink:
Nego, mičem ja onaj "dodatak" - vode iz bokala :lol:

Vaxter
13.10.2005, 21:45
Hehehehehe... :D

Moglo bi da padne kakvo meze i ladno pivo... :D
Nije ti losha ta da se organizujemo jednom za kakav razanj... :D

Btw.
Kaze se:"Svaka ti dala, i na vreme dobila..." ;) :D

Versy
14.10.2005, 16:19
:lol: Pa rekoh li ja, i evo, samo se potvrdilo:
Stara Bečka škola iz daleka se vidi i prepoznaje :lol:
VAXTER, ne smemo nikako da odustanemo od ovog predloga za neku "zajedničku žurku" :wink:
Jes da smo sada - neki ovamo, neki onamo, al ako se hoće - sve se može - jednog lepog dana :D
Pa da bude i klope i pića i....sve kako ide redom :lol:
Ali tada, ti pošto si Admin, ima da zabraniš svima da bilo šta i spomenu o instrumentima i sl...
Pričaćemo i radićemo ....sve po "domaćinskom protokolu" :lol:
I da popravimo i ovu grešku, evo:
Svaka ti dala i ODMAH DOBILA :wink: :lol:
Pozdrav :D

Vaxter
14.10.2005, 23:10
Heheheheh
Pa gde cesh bilokome odavde da zabranish da se pricha o instrumentima?
Pa ja ima prvi da pochnem! :D

Definitivno treba tu ideju sprovesti u delo! :)

Versy
15.10.2005, 00:14
:lol: .....A pošto smo svi mi ljudi od reči, definitivno ideju i predlog - sprovodimo u delo :lol:
Samo treba da izaberemo ORGANIZACIONI ODBOR :roll: i naravno - da podelimo zaduženja: ko je glavni oko klope, ko oko pića, ko oko organiziranja..... ostalih stvari :lol:
Takodje, moramo zacrtati i neku "centralnu lokaciju" okupljanja i sprovodjenja naše ŽURKE u delo....
Ti si VAXTER najkompetentniji za glavnog organizatora, zato još sada razmišljaj i pripremaj planove :roll:
Naravno, tu smo i svi mi ostali da pripomognemo za bilo šta :wink:
PS.A kažeš - pričaćemo opet i o ovim stvarima :roll:
Misliš da ćemo stići i postići, s obzirom na ostale obaveze? :lol:

Vaxter
15.10.2005, 00:46
hehehe...
Pa to ima da bude glavna tema uz meze!!! :lol:

E, aj sad...

Organizacioni odbor... :D

Moramo da smislimo kakvo mesto gde ce nam svima biti lako da se dovuchemo...

Ipak nas ima sa svih strana... :lol:

Versy
15.10.2005, 02:02
:lol: Mora da odredimo neko "centralno" mesto gde će svima biti otprilike, manje-više najpogodnije :roll:
Ajd ja da dam prvi predlog, pa idemo dalje sa ostalim, i na kraju "preciziramo situaciju" :lol:
Evo, ja mislim - Beograd, za početak, pa da vidimo ostale predloge.....
Nego šefe, ti moraš da odrediš članove za Upravno-organizacioni odbor - glavnog za MEZE i ordevere, glavnog za PEČENjA, glavnog za PIĆENCE /njemu će biti najteže :lol: /, onda glavnog za "zabavu i raspoloženje" :oops: 8) :lol: itd.itd.itd.
Pa idemo polako redom.....
Nego i ovo mi pade na pamet :idea:
Da se ljudi ne čude što mi organizujemo u temu "SAVETI ZA BOLjU SVIRKU", ovako ćemo:
Sve je lepo pod kontrolom, pošto svuda se organizuju SEMINARI, pa evo i mi, kao medicinari, na primer, lepo ćemo ovu našu feštu 8) da imenujemo kao "SEMINAR - SAVETI ZA BOLJU SVIRKU", a ono ostalo "propratno".... :roll:
Pa TO ima na svim seminarima :lol:
Zato, idemo dalje sa organizacijom seminara 8) :lol:

yu-midi
15.10.2005, 13:01
Ovi momci kao da mi misli citaju :lol:
Vec duze vremena razmisljam kako bi mogao da organizujem tako nesto,a da se sto vise Yu-Midi clanova odazove pa da napravimo jednu nezaboravnu ŽURKU.
Za takvo nesto potrebno je malo duze vremena da se oragamizuje,ali kao prvo treba da se zna koliko bi clanova pristalo na takvo nesto.
Da otvorimo jednu novu temu pa da vidimo misljenje ostalih clanova :?:

Vaxter
15.10.2005, 18:37
Prochita mi misli Miodraze!!! :D

Aj...
Otvaram temu... ;)

Versy
15.10.2005, 19:48
To drugari, bravo i svaka čast što se ideja podržava :D
Idemo odmah "kod nove teme" :wink:

emix
06.07.2006, 12:49
u nacelu se slazaem sa tobom o nedostacima koje pominjes ,kao i ti i ja sam koristio roland pa mi nedostaju iste stvari i nadam se da ce ova 5tvoja inicijativa zaziveti jer ima puno tema i caka koje treba razraditi,a u svrhu sto boljeg muziciranja na pa seriji koja me odusevljava nekim resenjima dok nekim ni ja nisam zadovoljan!Ako si u medjuvremenu otkrio manual bass na pa ,napisi to a ja cu takodje svoja otkrica izneti ovde,kolegijalan pozdrav :D :D

seadi
22.11.2006, 07:22
Bas mi je zao sto je tema "Saveti za bolju svirku" ovako zavrsila a bilo je jako poucno na pocetku.Kroz pitanja i savjete se moglo nesto i nauciti ....... Pocese uporedijvati instrumente pa pocese o mezi i pichu, i na kraju sve se stishade.............zasto neko misli ako otvori novi post da ga niko nece vidjeti nego uvijek se ubacuju u postove samo da bi ga banirali to bi trebalo biti strogo zabranjeno.Mislim ako nije vezano za tu temu zasto ne zapoceti svoju vlastitu......neko ko se nikad nije bavio muzikom i dodje slucajno na ovu stranicu zaljubio bi se u muziku istog trena jer sam primjetio da na ovu stranicu svracaju vrlo jaki muzicari koji mogu pomoci i koji sto je naj vaznije to i hoce.Pocevsi od administratora pa i svih clanova svi su prijateljski raspolozeni da pomognu covjeku u nevolji..............ali ponekad se nadje i neko ko to zloupotrijbi mozda oni koji imaju stranice gdje sve prodaju koji za jednu kap znoja zele da budu tri put placeni itd....itd..........ovo je moja "home page" znaci svaki put kad sam na compjuteru prvo je yu-midi pa tek onda mail box tamo moram jer mi sav buissnis zivi od toga.
"Just my two cent's"

yu-midi
22.11.2006, 18:36
@ seadi
Potpuno si u pravu!
Mnoge teme su unistene stim sto se neko posvadja ili eto kao u ovom slucaju poceli smo da mezimo i pijemo.
Pokusacemo da sve to malo bolje organizujemo i sa ovim apelujem na sve clanove da neskrecu sa zapocete teme,dovoljno mjesta ima da se otvori nova tema!