PDA

Pokaži Full Verziju : Terce za Yamaha workstation klavijature


NeX007
25.10.2018, 15:07
Evo kratkog ,i nadam se korisnog, uputstva za sve koji nisu znali kako se prave terce na Yamahinim modelima iz Motif serije. Isto vazi i za Montage i za MoDX.

Kao sto svi znate ,Yamaha nudi 8 user skala,sa mikro tjuning opcijom.
Navescu po jedan primer i objasniti kako od jedne skale izvesti terce za svih 12 intonacija.

1.primer: Molska skala (u ovom primeru mikro tuning za C-MOL)
0,-99,0,-99,-99,0,-99,0,-99,-99,-99,-99

Dakle ,ovo je micro tuning za C-Mol skalu ,od koje cemo posle praviti svaku (dm,em, fism,gism,bm...dakle sve skale)

U Pitch meniju, potrebno je namestiti note shift na +4 (ili -8 zavisi od oktave koju zelite da terca svira) ,i zatim dodeliti user skalu. Sada ce taj Voice svirati,podrazumeva se, c mol.

I sada ono glavno sto nas zanima ,kako da od ove iste skale dobijemo npr. D-MOL?!? Napominjem ORIJENTACIJA JE TON "C" jer smo napravili Cmol skalu.

Princip je sledeci: Na oscilatoru, podici COARSE na elementu koji svira tercu za +2 ,a u pitch meniju note shift za skalu spustiti za istu vrednost koliko smo podigli coarse (u ovom slucaju bi note shift bio na +2 ,jer smo ga spustili za -2,bio je na +4.) PS. ovo je objasnjenje konkretno kako dobiti DMOL.

Da bi napravili recimo AMOL , princip je isti... coarse spustamo na -3 ,a note shift za skalu dizemo za +3 i on sada iznosi +7 ili -5.

Evo jos podesavanja za Durske skale:

A DUR: +99,+99,0,+99,0,+99,+99,+99,+99,0,+99,+99 (note shift -4)

D Harmonski: -99,-99,0,-99,-99,0,0,0,-99,0,-99,-99 (note shift +4)

princip je isti kao i za mol ,od osnove skale transponujete elemente i note shift kako bi dobili druge tonalitete)

ffb
25.10.2018, 15:51
Nesviram Yamahu ali svejedno hvala👍

josipv
25.10.2018, 16:38
Super,mislim da ce ovo pomoci mnogima koji sviraju Yamahu.
Samo jos pitanje:
U kojem modu se prave ove terce?

NeX007
25.10.2018, 19:41
Terce se prave u Performance mode-u. Moguce je dodeliti skalu i u voice modu,i onda vec spreman Voice sa odredjenom tercom dodati u performance.

klavijaturista
25.10.2018, 23:22
Dragi i poštovani kolega "NeX007"
Imam Yamahu MOTIF XF6 , Kako napraviti E dur donju i H dur donju tercu. Hvala !

MikiB
26.10.2018, 15:51
Svaka cast kolega NeX007 na ovom postu...kao vlasnik Motifa sve mi je poznato ali pohvala za trud i post...sam bi dodao da je moguce praviti terce i preko USER DRUM KIT-a..doduse nema mnogo mesta da se sacuvaju, i treba malo vise vremena da se napravi terca ali su korisne ove terce preko USDR da mogu da se prave "namenske"terce..napr ako vam treba na nekoj pesmi da primera radi:ton C4 svira A ili E a u sledecoj oktavi,C5 svira As ili Es...cisto primer...ako me neko ne preduhitri,napisacu posle vikenda napisacu kako se rade USDR terce..posto ima dosta Yamaha korisnika koji neznaju kako..pa eto da se prikljucim i ja.Jos jednom NeX007 svaka cast.:D

josipv
07.11.2018, 13:04
Uzeo sam Motif Xs i to mi je prva Yamaha u životu..
E sad imam par pitanja posto sam totalno nov po pitanju Motifa:
Gdje se nalaze user scale,u koji mod moram uci i koliko mjesta ima motif za multisemplove?

GALA
07.11.2018, 16:51
Da li motif Es ima te skale za terce

josipv
14.11.2018, 19:55
Može li netko napisati ili poslikati user scale sa MOTIFA XS za svaku tercu?
Bio bih jako zahvalan..

MikiB
16.11.2018, 15:59
Evo ti kolega josipv...imas za Mol i za Dur..a sve ostalo kako se namestaju imas u prvom postu napisano..da ne ponavljamo...ako zaskripi,kazi

josipv
18.11.2018, 21:13
Hvala Miki,ali gdje je u performance modu CORASE,ne mogu ga nikako pronaci?
Nikako da se priviknem na taj Yamahin MENU.
Uspio sam složiti c mol tercu kako je gore opisano ali kako god da podesim pitch ne mogu dobiti niti jednu drugu tercu?

MikiB
19.11.2018, 13:28
Kad si u Performance,ides na EDIT pa na COMMON EDIT,i tu ulazis u Performans,tacnije u podesavanje boja od kojih je napravljen Performance...sad zavisi na kom mestu ti se nalazi terca,ima 4 mesta,to znas..ti ustvari kad udje u COMMON EDIT,tebi se odmah upale ledke na tasterima koji su aktivni u tom Performansu..e tu nadji gde ti j e terca i tu imas NOTE SHIFT(CORASE)..tu ides plus ilio minus,zavisi sta ti treba... e sad imas C mol...kazi mi dali si onda upoznat kako da napravis drugu tercu?napr D mol?Jer nije dovoljno podesiti NOTE SHIFT u Performans modu..moras i u VOICE modu da napravis...ako ne znas kako,a sve pise u prvom postu u ovoj temi,probaj ovako..u VOICE modu ides na taj Cmol koji imas odradjen,onda u EDIT,pa idi na broj koji ti je aktiviran u VOICE,obicno je za tercu samo broj 1..kad dodjes do toga,na dnu ekrana imaces sl opcije:OSCILLATOR,PITCH,FILTER,AMP....ti idi tasterom F2 koji se nalazi ispod displeja na PITCH..tu imas CORASE..stavi ga na -6..i memorisi boju,na neko drugo mesto..posle u PERFORMANCE modu ponovi postupak kako sam ti napisao u pocetku posta,nadji taj Dmol,stavi mu NOTE SHIFT na -2 i trebalo ni da dobijes Dmol tercu...javi dali je uspesno?Ako jeste onda tako pravis sve potrebne molske terce..naravno sa korekcijom CORASE u VOICE MOD-U i NOTE SHIFT u PERF MOD-U..aj javi pa posle da napravimo DURSKE...a kasnije da odrzim obecanje i napisem kako se prave preko USER DRUM-a terce...

josipv
19.11.2018, 14:49
E to mi nije bilo jasno,terca se mora raditi i i Voice i Performance,ali ju koristis u Performance..
Budem probao cim dodem kuci pa javim.
Hvala puno,placam kilo janjetine!😉😉
Jedino ako bi mogao jos da napises na koliko moraju biti pitch i corase za svaku tercu da ne moram traziti?

MikiB
19.11.2018, 17:54
Pa ako hoces da napisem sve,onda ti kilo jagnjetine bas i nije dovoljno=))
Salim se,nije mi problem,a plus moyda nekome i koristi...Pisacu tako da je prvo broj(plus ili minus) CORASE u VOICE MOD-u,a drugi NOTE SHIFT u PERFORMANCE..
Cm..-8=+0
Dm..-6=-2
Em..-4=-4
Fm..-3=-5
Gm..-1=-7
Am..+1=-9
Hm..+3=+1

Tako je kod mene..ali..jedino ako imas drugacuje samplove,a verovatno imas,onda u Voice modu smanjuj ili podizi za oktavu..+12,-12...ako me kapiras...evo ti primer..napr ako ti je za oktavu vise na Cm i neodgovara ti -8,jednostavno ga podigni na +4..ili smanji na -22..razlika mora da bude 12..

josipv
19.11.2018, 20:45
Svaka čast druže,terce NAPOKON RADE!
To je to!
Hvala do neba!🍻🍻🍻

MikiB
20.11.2018, 09:20
Eto..drago mi je da radi..Motif je ozbiljna masina,steta sto kod nas asocira samo na bas i kontru...Imao sam Xs i sad imam Xf..izmedju ta dva sam imao Fantom G6..svaka od te klavijature ima svoje prednosti..ja sam vise na strano Motifa ali to je vec stvar ukusa..E sada vidi te durske terce...u sustini ti je slicno kao i sa molskim tercama...kad sredis to,idemo na donje durske,i User Drum..jedno po jedno..ako te bude zanimalo:D

josipv
20.11.2018, 14:56
Ja sam druze probao sve od Tritona,M3,Kronosa,Fantoma Xa,X,G6,Motifa nisam nikad probao i sad slobodno mogu da kazem da tonski niti jedan od tih strojeva ne zvuce kao motif.
Ima on svojih mana ali to je sad druga prica..
Sto se tice durskih terci to i nije sad problem kad su molske paralelene sa durskim tako da mozes koristit i za jedno i za drugo...
Jos jednom hvala na pomoci,mislim da si puno pomogao i drugima jer nisam nigdje nasao da je ova tema napokon razjasnjena do kraja..
I mozes li reci koja je tocno razlika izmedu Xs i Xf i dali Xf stvarno toliko duplo vrijedi od Xs?

MikiB
22.11.2018, 14:10
Da,molske terce mozes koristiti i kao durske,paralelno...sto se tice razlike izmedju XS i XF,paa...nije opravdana ta razlika od skoro pa 500 i vise eur(cena zavisi od realnosti prodavca)..
Xs ima Ram Memoriju i tu ucitavas set,samplove,svaku put kad ga upalis,do XF ima Flash Ram i tu samplovi ostaju u njemu,i kad ga upalis,mozes odmah da sviras..razlika mozda nekih 5-8 minuta,zavisi od seta na XS,i naravno to nije opravdan sto se tice cene..
Dalje..AWM2 ton generator,isti na oba modela..displey isti,s tim sto na XF mozes da menjas boje slova,i kod loseg svetla ili jakog svetla,bolje se vidi na XF...E sad..Xs ima 355 ROM,dok XF ima duplo,tacnije 741 ROM,sto nekome znaci a nekome ne..meni znaci mnogo jer koristim 80% fabrike..
i da XF je crne boje(znam da znas) a ja imam Crni Tyros 4 pa mi se bolje slaze nego XS:D

paulinjo
10.01.2020, 18:24
da li neko moze da napise kako uraditi niske durske terce za montage..terce za dvojku..kola i sl..za molske i harmonske znam jer je bas lepo objasnjeno ovde na stranici

palas
27.01.2020, 21:48
Da,molske terce mozes koristiti i kao durske,paralelno...sto se tice razlike izmedju XS i XF,paa...nije opravdana ta razlika od skoro pa 500 i vise eur(cena zavisi od realnosti prodavca)..
Xs ima Ram Memoriju i tu ucitavas set,samplove,svaku put kad ga upalis,do XF ima Flash Ram i tu samplovi ostaju u njemu,i kad ga upalis,mozes odmah da sviras..razlika mozda nekih 5-8 minuta,zavisi od seta na XS,i naravno to nije opravdan sto se tice cene..
Dalje..AWM2 ton generator,isti na oba modela..displey isti,s tim sto na XF mozes da menjas boje slova,i kod loseg svetla ili jakog svetla,bolje se vidi na XF...E sad..Xs ima 355 ROM,dok XF ima duplo,tacnije 741 ROM,sto nekome znaci a nekome ne..meni znaci mnogo jer koristim 80% fabrike..
i da XF je crne boje(znam da znas) a ja imam Crni Tyros 4 pa mi se bolje slaze nego XS:D
Druze, posto si prošetao sve motif klavijature zanima me kvalitet boja izmedju t4 i motifa xs?
Kada bi se uporadjivale bass na bass..kakav je frekventni odaziv i dojam uopste? Jel motif tu snazniji puno sa fabrikom?