PDA

Pokaži Full Verziju : Stajanje ili sjedenje za vrijeme svirke..


Tihotyros
01.10.2018, 14:48
Evo da pokrenem jednu temu, nisam vidio da se netko dotaknuo toga, a i to je sastavni dio naseg nastupa. Vjerujem da svatko od vas ima svoj preferirani nacin i zasto ste odabrali isti?

Ja nekad sjedim, ponekad stojim, nekad kombiniram, ali nekako imam dojam da ako smo OMB, bolje je stajati jer vec polozajem tijela imate bolji kontakt s publikom, mozete malo i drmuskati se dok svirate itd.. vec polozajem tijela saljemo nekakvu poruku. Dok ako imate pjevacic/pjevaca onda je manje bitno jer ste ipak djelom "covijek iz sijene"..

Primjetio sam i da oni koji su u osnovi pijanisti uglavnom uvijek sjede jer su tako valjda navikli.

Znaci sto preferirate ili vam je svejedno i zasto?

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

striphio
01.10.2018, 16:15
Ja, otkako sam počeo koristiti volume-expression pedalu odavno sjedim. Pedala čitavu svirku konstantno radi a ja ne mogu na jednoj nozi dan i noć. Kupio sam stolicu za klavijaturiste pa nisam toliko nisko kao što bi bio na običnoj.

sxkn7
01.10.2018, 20:48
netko stoji jer želi / mora a netko sjedi jer to želi / mora. Ovisi od čovjeka do čovjeka, od situacije do situacije.

Relevantnije bi bilo da forumaši ovako odgovaraju na ovo pitanje:
- oni koji (dugo) stoje: kako im to uspijeva ?
- oni koji sjede: na čemu sjede ?

ja osobno ne sviram na gažama ali sam slučajno probao ovu stolicu koja bi mi odgovarala da na gaži želim da / moram da sjedim:
https://jysk.hr/radna-soba/uredske-stolice/plus/uredska-stolica-horslunde-crna

Mislim da je na gažama isto važno kako je riješeno pitanje hlađenja / ventilacije ljeti, a zimi grijanja (kako spriječiti hladne prste zimi)...

Tihotyros
01.10.2018, 21:02
Ja sam isao nekao s drugom mislju, ima tu vise faktora, nije tako jednostavno, sjedis ili stojis.

Kazem ako sviras kao OMB nekako morao bi imati neko kontakt sa publikom, a dok stojis mozes malo i plesati iza klavijature, zezati se, bolje dignut atmosferu. Ako sjedis nekako si skriven iza klavijature. Jos ako imas dvije ona te se ni nevidi.

Sto se tice sjedenja ili stajanja, oni koji su orobali znaju da nije lako nijedno. Ako stojis satima otpadnu ti noge, ja mogu izdrzati bez problema npr, s tim da me sutra dan tek sve boli.. isto, ako dugo sjedim pocnu me boljeti neki drugi djelovi tijela :D izmedju ostalog i ledja.

Ako se sjedi na nekoj visljoj stolici pa da te publika svejedno vidi, cesto je problem da ti nije lako dohvatit razne pedale dolje. I tako dalje..

Zato sam bas pokrenuo temu jer mislim da je puno komleksnije naci idealan polozaj od jednoatavnog - bole me noge ili sjedim..

Gledam ovo i iz drugog kuta, ne kako je nekome lakse, nego kako je bolje i kako i taj dio svirke moze utjecat na ukupan dojam na publiku. Nekako ako si nekakav zabavljac imam dojam da nemozes doci do izrazaja ako sjedis. Ako pak imas solisticki koncert i ljudi samo sjede i slusaju kakav si virtuoz onda naravno mozes sjesti i ti..

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Dodato:
I sumnjam da bi vecina nas mogla ponjeti na gazu ovakvu stolicu. Prvo sto se vidi je da nije nimalo prakticna za transport i osudjen si da sjedis jakoo nisko.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

GALA
02.10.2018, 03:00
Tiho ti si kralj majke mi....hehehe

Tihotyros
02.10.2018, 08:21
[emoji1] Treba na sve misliti, znas kako kazu, vrag je u detalju haha

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

smuchac
02.10.2018, 09:12
Ako samo sviraš,bolje je sjediti jer ne pjevaš a kontakt s publikom i pjevanje radi netko drugi. Samome bi bilo bolje stajati jer je lakše pjevati.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

vadexfly
04.10.2018, 00:52
Uglavnom stojim jer mi je lakse da stojim celo vece nego da sedim, dok stojim mogu malo da se pomeram, premestam, sa noge na nogu, mogu i da djuskam malo haha.. bude i kad sedim ali nekako sav utrnem, ne znam vise kako da se namestim, mada to su vecinom barske stolice po lokalima.. ali koliko sam primetio dok sedim nekako sam bolje koncentrisan na sviranje nego dok stojim. Inace nisam OMB, imam pevaca

Va-7
13.10.2018, 16:45
Sjedim već par godina i nikad se više nebih vratio u stojeći položaj, klavirska stolica i to je to, FC-7 mi je na podu i puno lakše baratam pedalama, noge manje trpe, lakše je svirati, brži sam, imam mixer odmah do sebe, milina ukratko :)

smuchac
14.10.2018, 17:33
Upao sam u neki band na zamjenu i jedne probe odradio sam s nogu a drugu na stolici. Blažena slolica tko je izmisli. Obje svirke s nogu al bile su kratke pa sam prezivio. Sa 105kg nije bas kompliment stajat 3 sata na nogama. :D

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Dell
15.10.2018, 09:22
Naravno da preferiram sjedenje dok sviram i klavijaturu, a naročito harmoniku, ali što 'no se kaže "ne može me zapast". Visok sam 190 cm, imam dugačke noge i radi toga mi više odgovara i da trčim nego da stojim.
Međutim, dojma sam da je čovjek "operativniji" kad je na nogama, naročito kad je tezga dinamična, a i vizuelno djeluje puno ozbiljnije. Naročito ako je klavijaturista OMB, odnosno jedini član tu, pa i ako klavijaturista pjeva puno pjesama bolje je da je na nogama. Puno je praktičnije se dogovarat sa pjevačima za iduće pjesme, mjesto da pjevač treba da se saginje do klavijaturiste. OK, ona stolica za klavijaturiste koja je nešto viša od barske je OK u neka doba svirke. O harmonici neću ni da pričam, harmonikaš mora biti "mačak" i uvijek spreman da "derne lovu" na tezgi. Znaju li kolege harmonikaši onaj osjećaj višesatnog "tegljenja" bez bakšiša, kad se napokon spusti harmonika na pod, a svaka kost u leđima i ramenima krcka, pa onda još kad se sjedne na stolicu i pruže noge i nagne se neko pivo/gemišt/rakija i zapali se cigara. I onda priđe neko od gostiju smarača što te čitavu noć pitaju pjesme, a ni cenera (maraka) nisu bacili, a naljute se ako njihova pjesma odmah ne bude i 'ladno kaže možeš li nama za stol svirat na suho, a znaš da te gazda stoji i da nema šanse da se više zasvira i ovaj samo posran ode uz neki glupi komentar. Eh, evo sad se naježih od dobrine kad se tih situacija sjetim :D :D :D

Tihotyros
15.10.2018, 09:39
E upravo zbog toga sam pokrenuo ovu temu, iako znam da je neki gledaju s podsmjehom. I ja sam misljenja da je bolje stajati, upravo iz ovih razloga koje ste napisali. Djeluje neksko vizualno puno ozbiljnije narocito ako si OMB. A i bas razmisljam, ako sjedis na niskoj stolici ili klavirskoj klupici, gosti koji plesu okolo vas gledaju "s visoka". Fizicki su u takvom polozaju pa to odaje takav dojam.
Uz to ja se jos stalno "trazim" pa nekad sjedim, nekad stojim i nemogu odluciti kako mi je bolje. Zato sam pitao vas iskusnije, dali imate idealan polozaj i koji su razlozi zasto vam je idealan.
Ja sam npr. jucer svirao 4 sata, krstenje, stajao sam. I mogu ja to izdrzati, dok sviram ne osjecam toliki napor radi stajanja. Medjutim evo sad me ledja ubijaju, ne mogu se sagnuti.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

draobyek
20.01.2019, 15:43
Ja posle toliko godina ne mogu drugačije nego da stojim. I pored dve klavijature ispred sebe i čitavog pedalborda pod nogama lakše mi je kada stojim, i imam veliki problem kada sedim, donja leđa me ubijaju... Kako ko radi i kako se ko navikne, verovatno i telo razvije grupe mišića u skladu sa time...

draganost
20.01.2019, 17:11
Zaključujem da su mišljenja veoma različita o ovoj temi. Ne može se ništa reći generalno, zavisi od konstitucije, stanja organizma, kondicije, navike, treba li kontakt sa publikom i slično. Ja sam navikao da stojim.

grico
20.01.2019, 21:48
Dok sam svirao s bendovima..obavezno je bilo stojeći...čak sam se nekad zna malo i naljutit dok bi na probama neko sjedio...obično bi to bio basista...a dobro je piva...jer dok sjediš..nemoš baš ni pievat dobro...e sad nakon mnogo godina čovik malo promini mišljenje...ima sam par prijateljskih gaža..sjedio sam i nije bilo loše...

casper
20.01.2019, 22:10
Prvih par gaža sam sjedio. Onda sam vidio prvu sliku (tad su tek izašli fotoaparati u boji, bili su hit) i odmah sam kupio košulju i kravatu. Od tada pa do danas stojim, a u zadnjih godinu ponekad i (po)leeetiiim. :D

VUNIMRAV
21.01.2019, 01:02
Od,negde 2000 /do tada sam isključivo stajao/,sam sedio iskljuičivo nekih 7 godina dok nisam ionako problematičnu kičmu uništio i doveo do operacije.Nisam je operisao,ali sam odjednom bacio stolicu i sad zadnjih 10-12g samo i samo stojim.Stolica je odavno okačena u garaži.
S noge na nogu ali mi je kičma bolja.Noge mi oteknu,nekad jedva dođjem od garaže do kuće,ali...
mislim da je lepše videti OMB da stoji,i ozbiljnije, "profesionalnije",zatim,ja nekada sam odradim svatove do 70tak ljudi i moram komunicirati sa gostima po pitanju bakšiša i naginajati se da bi se nešto izgovorilo "na uvo".
kući dok vežbam ili drndam po arr onda isklučivo sedim i patim =)) što od hem što od kićme i ledja!!!
Dodato:
P.S ovaj gore,lep čovek!!!!! ;;)
Ovo je garant svirao na nekoj maturalnoj zabavi osamdesetih(s početka) i ku....o se pred maturantkinjama!!! \:D/

casper
21.01.2019, 01:24
Slažem se za sjedenje i kičmu jer nastrada više nego kada stojiš. Naravno, ovisi o načinu sjedenja ali rijetko tko sjedi pravilno na gaži. Pored toga je komponenta komunkacije s gostima i ozbiljnosti na poslu mnogo bolja dok se stoji. Tu se slažemo u potpunosti.
Skoro si pogodio godinu za ovog mladića :D, bilo je to '87. Moji prvi nastupi kao OMB. A komada .... a para... a ludovanja .... <:-P<:-P<:-P

VUNIMRAV
21.01.2019, 01:34
"Kad pogledam iza sebe....",majko moja kad je to bilo...te godine počela sa radom ekipa od koje danas samo postoji ime i ja sam pod tim nazivom!!!!
Uh al sam se nastajao, i na i na na i na....ao pa se sad čudim što me sad svaki tren nešto negde žiga,probada =)) =)) .

casper
21.01.2019, 01:37
Valjda ti je tako pao grah, da si i cvrčak i mrav. :D

Dell
22.01.2019, 10:11
Aaaaaaaa Caspere kakav old school, drama... :) Vidim logo od univerzijade, doduše fali Zagi, ali po svemu sudeći moralo je bit prelijepo doba :)

casper
22.01.2019, 10:59
Dobro si primjetio, Univerzijada. Druga naljepnica, Wampum traperice koje smo švercali iz Trsta.
" ...Sve je lako kad si mlad
svako odijelo lijepo ti stoji
svaka rana manje boli ..."

smuchac
22.01.2019, 11:15
A sad je: "Ne zovi mama doktora." :D

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

kem
26.01.2019, 17:23
Pokojni Mica Nikolic je bio visi nivo :D


https://i.imgur.com/tdkWbrr.png

Dell
28.01.2019, 10:19
Samo nek nije oženjen sam kao momak živim :lol:
Eh, Mića, Mića, kakvi keytarovi :D

Humu
26.02.2019, 17:00
Po meni ako je samo jedan svirac - uvijek stajanje. Ruzno je vidjeti sviraca kako sjedi, osim u bendu ili ako je bubnjar.

Stajanjem salje stav da dominira svirkom sto i mora.

nikadvisekorg
27.02.2019, 21:43
Ruzno je reci da je ruzno ako svirac sedi [emoji481]

Послато са SM-G925F уз помоћ Тапатока

gsmogli
05.06.2019, 23:17
Ako je pevač dobar i još zna da potrefi pesme koje su prave, onda može i da leži... :)

Metalni
10.07.2019, 23:43
Kako ko radi i kako se ko navikne, verovatno i telo razvije grupe mišića u skladu sa time...
Ne može se ništa reći generalno, zavisi od konstitucije, stanja organizma, kondicije, navike, treba li kontakt sa publikom i slično. Ja sam navikao da stojim.
Ima toga. Ja lično navikao na sjedenje, pa tako i na svirkama postavim klavijaturu da bude u nekoj visini klavijature na pravom klaviru, dole sustain pedala koju obilato koristim... A jedno vrijeme sam stajao dok sam bio u bendu gdje sam bio frontmen i klavijaturista, dakle ganjam mikrofon, pokušavam gledati šta sviram (a tipke na svim sintisajzerima generalno mi uvijek bile pipkave, nakon klavira mi uvijek treba period privikavanja da pri sviranju trozvuka ne pritisnem 6 tipki=)) ) a još stojeći ganjam pedalu, ijao... Sada i pjevam, i istina je da je lakše stojećki pjevati, ali može se i ovako, bar dok sam prateći :) . Jedna klavijatura je kod mene, ali onima sa više klavijatura je sigurno lakše da stoje. Slažem se i da ljepše izgleda kad OMB klavijaturista stoji, jednostavno na feštama neko mora da stoji, tj. što više njih, nije koncert klasike :D Mada u našem sastavu gitarista/glavni pjevač sjedi na barskoj stolici, na kraju krajeva je najbitnije kako to sve zvuči.
Stolicu uzmem koja ima u kafiću. Ne barsku, to bi mi za pedal bilo gore od bilo kakvog stajanja.