PDA

Pokaži Full Verziju : WLAN mreža


vingula
05.12.2007, 14:49
Dali mi netko može objasnit kako da povežem stolno računalo na internet preko laptopa koji ima WLAN i koji je stalno spojen na internet.
Znaći kako podesit da idem na internet preko laptopa?

Hvala na odgovorima.

Vaxter
05.12.2007, 15:56
Hm...
Kako da ovo ne zakomplikujem previshe? :))
Ono shto je potrebno je podesiti wlan na obe mashine da radi u AdHoc modu, tj. da se mreze mashine direktno, bez access point-a.
Da bi ovo moglo da radi, potrebno je i u tcp/ip podeshavanjima obe kartice staviti fixne IP adrese.
E, tu sada dolazimo do jedne raskrsnice.
Adrese je moguce postaviti na dva nachina, i tu je bitno da znam kako ti taj laptop izlazi na net, tj. kakva je konekcija.
Ako je konekcija preko obichne, UTP mreze, onda je najbolje na lpotopu napraviti bridge izmedju standardne mrezne konekcije i wifi konekcije, a na drugom kompu dodeliti ip koji je u ustom segmentu, i kao default gateway i dns na drugoj mashini staviti isti gateway i dns koji koristi i laptop.
Drugi nachin je da se na obe wlan katre stave IP-ovi koji s u odvojenom segmentu.
Npr.
Laptopu da adresa na wifi bude 193.168.0.1, a desku 193.168.0.2.
Dns i Gateway za desk treba da bude adresa lapopa, tj. 193.168.0.1.
Na laptopu je tada potrebno share-ovati internet konekciju tako da svi ostali kompovi u mrezi mogu da joj pristupe.

I ovo mu dodje najkrace shto moze... :(
Ako nisi skapirao, mogu da probam malo detaljnije...

vingula
06.12.2007, 01:08
može malo detaljnije,evo ja ču još malo olakšat.
Imam ADSL koji znači daje bežičnu vezu na laptop,Desktop računalo je spojeno sa laptopom,udaljenost ADSL-a i 2 računala je nekih 10M,preko WLAN-a koji je u laptopu ja sam normalno spojen i sve radi,al kako bi tu konekciju proširio i na desk račun. znači da koristim laptop kao jedan bežični USB stick za stolno računalo.tako da istovremeno mogu ič na internet i preko laptopa i preko drugog računala.

Vaxter
06.12.2007, 02:17
Pa, ako adsl modem vec ima wireless router na sebi, nemash potrebe da preko laptopa prebacijesh tu konekciju na drugi komp...
I taj drugi moze da se direkt kachi na router na koji ti se kachi i laptop...

Koji je router u pitanju?