PDA

Pokaži Full Verziju : treba mi pomoc ko se razumije


2pac dino
25.11.2007, 00:56
imam yamahu sy22 jeli se mogu boje od dx11 upaciti na to ako da molio bi da mi neko pomogne ,,,:rolleyes:

HUZO
25.11.2007, 15:38
imas midi ox program,besplatan je za skinut i s njim mozes,jedino ti u syx fajlu
trebas promjeniti drugi hex broj poslje svake F0.prvi broj ti je proizvodjac a drugi broj model,a postavke su iste :)

2pac dino
25.11.2007, 18:15
aha skino sam taj midi ox 7.0 kako da prebacim SA pc na klavijaturu ili ?STA JE HEX I STA JE FO STVARNO JA SE NE RAZUMIJEM RECIMO AKO TE BOJE SE PREKO PC PREBACUJU NEMAM NIKAKI PRIKLJUCAK AKO JE PREKO MIDI KABLA HMMM ITO NEMAM ZA PC MOLMTE AKO ZNAS STA SVE TREBA JABIH TO SVE NABAVIO SAMO MI RECI :: HVALA ZA POMOC POZZZDRAV imas midi ox program,besplatan je za skinut i s njim mozes,jedino ti u syx fajlu
trebas promjeniti drugi hex broj poslje svake F0.prvi broj ti je proizvodjac a drugi broj model,a postavke su iste :)


Ne piši velikim slovima !!! Ispada da galamiš. Prva opomena, inače slijedi BAN

HUZO
25.11.2007, 18:43
da to ti ide preko midi kabla(kod mene je u zagrebu oko 10 eura)
hex je hexadecimalni broj,hexadecimalni sustav ima 16 znakova

Mi smo naučili svi na decimalni sustav koji ima deset znamenki:
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Vrijednosti:
9- devet
10 - deset
11- jedanaest

Hexadecimalni sustav je sustav brojeva koji ima 16 znamenki:
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F (abcdef nisu slova već znamenke!)
Vrijednosti:
9- devet
A- deset
D- trinaest
E- četrnaest
F- petnaest
10- šesnaest
11-sedamnaest
20-Trideset dva....

Jedan zvuk (Patch) se sastoji od kombinacije brojnih parametara, kao što su , waveform, filter, evenlope, LFO, Efect...
Za svaki taj parametar treba slati sysex, tako da ne očekuj da će bit jednostavno to ručno izvest. Jedan Sound zna bit velik par kilobajta (to je puno znakova), dok cijela banaka zna biti velika 80kb, a to je jako puno za ručno pisat, jedan znak npr 9F uzima jedan bajt (80kb = 81920 bajtova - znakova)
U tu svrhu, ja ti preporučan nabavku nekog programa za obradu Pacheva, koji ti sve to automatski riješi i sam pošalje synthu podatke
Sve između F0 i F7 (osim checksuma) se razlikuje od uređaja do uređaja, neke stvari su standardizirane, al da ne kompliciram, uzmi manual od uređaja kojeg imaš (skini s interneta ako nemaš) i nađi Midi Implementation chart, tamo ti za svaku komandu piše adresa i koje vrijednosti možeš koristiti, evo uzmi za primjer ROLAND SCB-55 (http://www.midisite.com/info/synth/SysEx.htm) i njegov chart: (vrijedi samo za taj uređaj!)

Ako dobro pogledaš tablice vidit češ da svaki parametar ima svoju adresu i vrijednost, pa naprimjer za:
Odabrat reverb type Room 2 treba poslat:

F0 41 10 42 12 40 01 30 01 0E F7 (hexadecimalno)

Rolandov header
Data DT1 DaTa 1 - označava početak slanja podataka
Adresa podataka (Reverb type u ovom slučaju- vidi chart (http://www.midisite.com/info/synth/SysEx.htm))
Vrijednost (room 2 - vidi chart (http://www.midisite.com/info/synth/SysEx.htm))
Checksum

Još primjera:
GS reset F0 41 10 42 12 40 00 7F 00 41 F7
GM reset F0 7E 7F 09 01 F7




SysEx (System Exclusive) je dio midi standarda, namjenjen prijenosu podataka, i razlikuje se za svaki uređaj, što ukratko znaći da možeš imat npr spojeno n-broj različitih midi uređaja na isti kanal (preko midi thru) i slati podatke specifičnom uređaju.
Svaki uređaj u manualu ima objašnjen MIDI implementation chart u kojemu piše na koji naćin se adresira pojedini uređaj, i lista parametara (naredbi) koje može uređaj primati.

Struktura SysEx-a je slijedeća: (za primjer uzeta poruka upućena Roland JV-1010 Modul-u)
F0 41 10 6A 12 01 00 00 28 06 51 F7
(1).(2).(3).(4).(5)._____podaci______.(6).(7)

(1) Početak - Exclusive status
(2) ID number - Broj koji označava proizvođača (za Roland je 41h)
(3) device ID - namješta se u opcijama uređaja (ako ima više istih, da bi se razlikovali)
(4) Model ID - Razlikuje se za svaki model JV-1010 (Model ID=6AH)
(5) command ID - Broj naredbe (vidi midi chart)
(6) Checksum
(6) EOX (End od Exclusive) - Kraj poruke

Za svaku poruku treba na kraju izračunati checksum. Checksum je podatak koji se nalazi na samom kraju SysEx poruke a namjena mu je da verificira ispravnost poruke tj. da eliminira greške u prijenosu.
Računa se po slijedečoj formuli:

Uzmimo gore navedeni primjer:
(h označava hexadeclimalni broj, ostalo su decimalni)

F0h 41h 10h 6Ah 12h 01h 00h 00h 28h 06h 51h F7h

Prvo hexadecimalno zbrojimo sve podatke:
01h + 00h + 00h + 28h + 06h = 1 + 0 + 0 + 40 + 6 = 47

Zatim decimalni rezultat dijelimo sa 128 i pamtimo ostatak

47 / 128 = 0 i ostatak 47

Checksum se dobiva da od broja 128 oduzmemo ostatak predhodnog dijeljenja

128 - 47 = 81
i nakraju to pretvorimo u hexadecimalni broj
81=51h

SysEx je možda kompliciran u početku dok ne uhvatite ritam, ali kasnije se ispostavi da je to zgodna stvar, jer skoro sve parametre nekog midi uređaja možete sa njim kontrolirati.
Jednu stvar morate pripaziti, a to je da neki uređaji nemaju velik Midi buffer pa nemogu brzo primiti velike količine podataka, kod takvih slučajeva potrebno je sysex podijeliti na manje blokove i staviti malu pauzu u sekvenceru s kojim se šalje sysex.

No ako vam je sysex pre kompliciran, preporučan upotrebu kontrolera, to su standardizirane Midi poruke koje rade na većini uređaja, i jednostavne su za koristiti jer se šalju samo 2 podatka, broj kontrolera i vrijednost. Mana im je što ako imate više uređaja spojenih na isti kanal, svi uređaji reagiraju na naredbu, no o tome u drugom topicu...


Eto to bi bilo ukratko o SysEx-u

vlaxxy
25.11.2007, 21:25
Velika pohvala za ovako precizno objasnjenje.

E zato treba da postoji YU-MIDI FORUM!!!