PDA

Pokaži Full Verziju : Martin Wisman. Probelm ili moja greška?


gbabovic
24.08.2015, 13:05
Već duže vreme koristim MartinWisman ULS2700 (2x800w na 8 ohm, 2x1350w na 4 ohm-a) pojačalo za vufere, i do prošlog vikenda nisam imao problema. Prošlog vikenda sam nakačio 4 vufera od 8 oma (2 po strani, znači 4 oma) i pojačalo je počelo da pali limiter. Potenciomerti dignuti samo malo više od pola. Limiter na procesoru na +12dB, pa sam spuštao još (do +9), ali se limiter i dalje palio. Utiša se na par sekundi, pa opet vrati snagu i tako do pola noći. Onda sam otkačio jedan vufer i sve je bilo OK. U servisu kažu da je pojačalo ispravno. Bilo je na korektoru (doduše štošta na tom korektoru, bio sam lenj da ponesem još jedan). Kablovi su provereni i svi su OK. Korektor je pokazivao dobar napon. Da li je moguće da nije bilo dovoljno struje da napoji snagaš?

casper
24.08.2015, 13:09
Koji wooferi, koji korektor?

gbabovic
24.08.2015, 13:31
Vuferi Dynacord Sub 1.18 (po 500w, 8 ohm). Korektor od 5.5 Kwa (nije kinez). Doduše, greškom se na korektoru našao i pm1600-3, i aktivni monitor (JBL prx615) i još ponešto sitno.

casper
24.08.2015, 14:24
Sumnjam da je korektor uzrok, bez obzira što je izgleda bio na granici svojih mogućnosti.
Predpostavljam da si dobro spojio subove, tu doduše teško možeš pogriješiti ako si išao iz jednog bina u drugi i ako su kablovi odgovarajući.

Predpostavljam da ste iz PM1000-3 išli sa signalom u ULS. Trebalo bi "ponoviti situaciju" i provjeriti da li je taj dolazni signal u ULS dobar. Meni tu nekako smrdi jer ako je pojačalo ispravno, kutije ispravne i dobro spojene ...

Za svaki slučaj otvori speakone na kablovima i provjeri kako su spojeni, ponekad se spojevi znaju "sami od sebe" otpustiti. :D

MarjanMilosevic
24.08.2015, 19:50
Prvo i osnovno pogresna ti je gain struktura.
Potenciometri na pojacalu su GAIN. Nisu Volume. Mogu biti i na cetvrt i da pojacalo opet svira do daske ako mu das dovoljno snazan signal na ulazu.
Po pravilu pojacalo treba uvek biti otvoreno do kraja.
Kolko ce glasno da radi odredis na procesoru.
U zavisnosti od osetljivosti ulaza na pojacalu kod dobro podesene gain strukture celog sistema pojacalo ce svirati do kraja pri 0 decibeli signala sa procesora. Tako da limiter na +9db ne limitira nista.
Koji procesor imas?
Treba izlaz na procesoru da ti bude na 0db a limiter na nekih -1.5db ako je pojacalo 800W a zvucnik 500W.

To je sto se tice teorije.
Sto se tice pojacala treba da znas da "kolko para tolko muzike" je to pojacalo veoma niskog kvaliteta i da ce na 4 oma da se muci dosta vise neko kad radi na 8 oma. Nemoj nikad pokusavati da radis ispod 4 oma.