PDA

Pokaži Full Verziju : Određivanje intonacije


dachee
20.05.2015, 19:23
Kolege imam jedan problem, a to je da ne znam prepoznat odakle se pjesma svira tj. ne znam odrediti intonaciju. Naučio sam skale na klavijaturi, i sad ako pjesmu nadjem na internetu npr. iz D dur-a i sad sviram skalu D pojavljuju se jos neki tonovi koji nisu u D duru. Izvinjavam se ako je pitanje glupo, ali da li mi neko moze pojasniti kako na klavijaturi da prepoznam intonaciju npr. na osnovu tonova koje sviram u kojoj je to skali itd..:B

Stefanio
20.05.2015, 19:41
pa probaj da pevaš u sebi i onda na klaviaturi probaj da nadješ ton i iz toga sastaviš akord sad neznam dal sviraš pratnju sam ili pustiš ritam sekciju pa onda samo tonove u levoj ruci sviraš

Amater_svirac
20.05.2015, 19:47
Da li imas problema ta pronadjes intonaciju dok skidas na klavijaturi (vidim da imas Korg PA50SD) ili uopste... Da ti nije drugacija nastimovana klavijatura? Jel imas isti problem ako skidas pesme npr na harmonici? Nemamo svi isto razvijen sluh za muziku (da ne pricam o tehnici sviranja) tako da ima mnogo variabli koje bi ovde trebalo ukljuciti da bi video u cemu je problem.

AcaG600
20.05.2015, 21:20
Ako sam te lepo razumeo, ako recimo sviras 'Nisam te se nagledao' iz A mol-a, i tu imas G#/As ton koji inace ne postoji u prirodnoj A mol lestvici, ali ta nota G#/As postoji u harmonskom A molu, tako da pogledaj i to, znaci prirodni mol, harmonski mol ili melodijski, isto vazi i za dur, pa procesljaj malo tu teoriju preko neta i videces. :) Mislim da si na ovo mislio...

Pozdrav ;)

Belmo
20.05.2015, 22:09
A moguce da je neki ton povisen odnosno snizen unutar odredjenog takta :)

gitar
20.05.2015, 23:06
Kolega, mislim da bi trebalo da razvijaš uvo (ili uho) da bi prepoznao tonove ili akorde...;)

VUNIMRAV
21.05.2015, 09:25
Eeee,to će malo teže ići,ako je to u pitanju,a izgleda da jeste!! :D

dachee
23.05.2015, 15:20
Ako sam te lepo razumeo, ako recimo sviras 'Nisam te se nagledao' iz A mol-a, i tu imas G#/As ton koji inace ne postoji u prirodnoj A mol lestvici, ali ta nota G#/As postoji u harmonskom A molu, tako da pogledaj i to, znaci prirodni mol, harmonski mol ili melodijski, isto vazi i za dur, pa procesljaj malo tu teoriju preko neta i videces. :) Mislim da si na ovo mislio...

Pozdrav ;)


Da ako npr. sviram pjesmu iz A mol-a a tu se pojavljuju tonovi koji nisu u a mol skali. To me zbunjuje :/
Dodato:
Kolega, mislim da bi trebalo da razvijaš uvo (ili uho) da bi prepoznao tonove ili akorde...;)

I ja mislim da je to moj problem. Sviram dosta pjesama i sa akordima sve je tacno. Ali kad bi se desilo da moram ton vise ne bi znao da sviram akorde. Ucim jos tu teoriju koji akordi idu u kojoj skali.

Fekete
25.07.2015, 16:58
pa u početku je znalo to i mene zbunjivati, zato što u većini pjesama kada sviraš uvijek su akordi u toj skali u kojoj se svira, no naravno ima i pjesama u kojima to nije slučaj, tako da ti je najbolje učinit ono što je rekao kolega Gitar da moraš razvijati sluh, a to će ti biti najlakše tako da što više sviraš i takvih pjesama pa ćeš tako izvježbati uho i moći ćeš lakše odrediti akorde koje trebaš odsvirati. Prvo bi si trebao možda nabaviti od nekih pjesama već zapisane akorde a da ih pirtom ne gledaš i probaš ih odrediti sam svirajući, pa se onda kasnije ispraviš gdje si pogriješio, tako sam bar ja radio... možda griješim, no meni je bilo tako lakše... sad opet normalno, nismo svi isti i ne štima svakome svakakv način rada