PDA

Pokaži Full Verziju : Glasnoca ritma i sola?


gvozdens
15.04.2015, 17:32
Pozdrav svima. Novi sam na forumu. Pokusao sam naci odgovor na ovo pitanje koje me muci i nadam se da sam odabrao dobro mjesto gdje da pitam, nadam se da ce administratori da me isprave ako grijesim.

Pitanje glasi:

Sta treba glasnije da se cuje Ritam ili Solo?

Narodnjak300
15.04.2015, 18:00
Solo, ali ne previse glasno u odnosu na ritam. Nema opsteg pravila ako si mislio da ces dobiti odgovor recimo 15% jaci solo u odnosu na ritam. Verovarno ti sve solo boje u klavijaturi nisu iste jacine sto je normalno pa moras rucno da smanjujes. Nema tu mnogo komplikovanja odmah cujes da li si mnogo glasan ili tih u odnosu na ritam.

gvozdens
16.04.2015, 00:04
Hvala puno, stvarno ste mi pomogli jer sam pokusavao sam skontati al vidim da varira od pjesme do pjesme.

velja87
16.04.2015, 01:07
Samo da se nadovezem. Solo deonice i forspili treba da se cuju glasno koliko je glasan vokal u nekoj pesmi.

rolandx
16.04.2015, 07:26
@velja87 Ovo ne važi za pesme tipa Goci i Zare... ( krajišničke pesme...) :lol:

Dell
16.04.2015, 11:50
Ako ti s njima svaki kanal na mikseti ne pikuje, nešto onda nije u redu :D
Inače, koliko čujem njih dvojica su se razišli.

velja87
17.04.2015, 23:18
@rolandx vidis to sam totalno ispustio iz vida! hahahaha :)

@Dell ja sam tako nesto cuo jos pre par meseci. Imal' zivota posle 'vake vesti!? :)

Dell
18.04.2015, 00:02
Nema brate...
Na čitavom Grmeču su zastave spuštene na polja koplja, čak ni čobani ne pjevaju :lol: :lol: :lol:

miki2008
18.04.2015, 13:46
Hahaha....Goci i Zare... Jooooooj sta cu sad majko...

sale_band
18.04.2015, 15:28
A tek Jandrino Jato... Kad riknu njih cetvorica moj korg kao da je ugasen...
P.S. Imao sam (ne)srecu da radim sa skoro svim krajiskim zvezdama, katastrofa, usi zvone tri dana posle svirke

CrazyDBC
18.04.2015, 15:50
Meni je jedan klavijaturista rekao da solo treba da bude 30% glasniji od ritma..
E sad koliko je to tacno..:)

Dell
18.04.2015, 20:16
Sale, ovako nešto?

https://www.youtube.com/watch?v=P-rr7JcEJXI

velja87
18.04.2015, 22:58
03:45 zablokira nesto.... hahahahha pa3x radi k'o zmaj! Mora da je set od korg i3 stavio. :)

sale_band
19.04.2015, 04:49
Sunce ti kalajisano... Koja hrabrost

rolandx
19.04.2015, 09:00
Nisam imao srca da odgledam do 03:45... sad videh,... stvarno treba biti toliko operisan od sluha ili imati obraz ko opanak ili ga nemati ...više nisam pametan, da se na ovaj način baviš muzikom. Nju i mogu da razumem do nekle,... njega nikako.

Dell
19.04.2015, 12:40
Najjače kako car u molskoj pjesmi terca kao da je pjesma Malo Slađa, malo Zorka :lol: :lol: :lol:

sale_band
19.04.2015, 13:35
I jos i ona ode za njim u "tercu" :)
Dodato:
Nego da se vratim na temu, ako se uopste vredi vracati.

Nemoguce je bilo kakvim procentima odrediti ritam ili solo "jacinu". Klavijatura nije pisaca masina pa da konstantno kuca istom jacinom, znaci, negde mora biti glasnije a negde mora biti tise, to se zove dinamika.

Taj ko ti je rekao bilo koju cifru u kojekakvim procentima, nema pojma.

Perfektan primer je ovaj video sto je postavio @Dell.
Tu mozes da zakljucis sta je u stvari dinamika :)

megane
19.04.2015, 20:34
Kolege su ti prilićno svi kazali, manje više svi su u pravu. Ali ti nisi osoba kao ovi što ti savetuju, i zato moraš muziku (solaže i ritmove, i instrumente koji sviraju ritmove...)prilagoditi po svome ukusu. Izvini me, ali ja nikada ne bi postavio takvo pitanje kao što si ti, jer ja ipak radim muziku po svome ukusu, i kad radim, radim na glasnoču jakćine kao na svirci, i na mixeti da bude uvjek isto podešeno, (možda malo ,sasvim malo ponekad ispravim zavisi od prostorije ili na otvorenom kad sviram). E ja ti savetujem da ideš jadan put na živu svirku nekog dobrog benda, slušaš tamo i dinamiku i basove i sve ostalo, i da tako podesiš kljavu odnosno da se zvuku živog benda što bolje približiš. Mada je to težko vrlo težko , sa aranžerom. Ja koristim i potenciometar za volumen na kljavi, tu i tamo malo usput podešavam kad može mixetu, zavisi od tonalitete i pjesme. Moraš se sam pretvoriti čitav u uši i kad sviraš, jer prazna sala i puna sala ljudi, i samo pola popunjena sala različito zvuči. A pošto ti nisi tamo studio, težko se sve ovo sredi, ali neke ispravke se mogu malo usput sređivat. Najbitnije je da imaš ti neki svoj vlastiti ukus muzike i kroz aranžer , kljavu, ti to produciraš publici. A onda još da samo malo kažem dalje, sledeče. Zavisi šta sviraš. Ako bi svirao rock, onda malo električke gitare pojačaš naročito solaže, ako sviraš ako poznaješ KARMA mislim da je to croatia neki bend, onda bubnjeve i bas, odnosno ritmove jačaš, ako želiš da sviraš neki lagan ewergren muziko onda mislim da mora malo solo da je glasniji, i ne treba da bubanj previše lupa. Moraš znači sam da nađeš neki način, u kratko, ima pravila, da nema pravila! Pozdrav.

rocco
19.04.2015, 23:41
Vrlo neozbiljan i amaterski odgovor na 20%-30% odnos solo-ritam sekcija.Cela prica je u frekvencijama instrumenata i treba imati covek dosta sluha da to uramnotezi da ne bi zvucalo haoticno ili da dodje do ono"Malo smanji solo i nestalo,malo pojacaj solo pokrije sve ostalo".Kad je ritam sekcija dobro spakovana onda solo ide mnogo lakse sa volumenom,ali ako nije onda se stvara konfuzija.Recimo dobos nije pozeljno da bude frekvenciski "sirok"zato sto zauzme te srednje frekvencije gde vecinom solo boja treba da legnu i autmotski smo prinudjeni da malo vise pojacamo desnu ruku da bi se ona cula...to mu dodje za 60% gore,hehe salim se...to bi bilo to.....