PDA

Pokaži Full Verziju : /A/C#/


bockob
23.11.2014, 06:13
Kako se svira ovaj akord na klavijaturi
/A/c#/
ima ga u pesmi okeani Jelene T.

po onome sto sam nasao na netu kazu da je to A dur sa basom u C#, i da se u principu svira kao obican Adur samo sto je prva dirka C#, ali cemu onda drugacija oznaka pretpostavljam da na nekom drugom instrumentu se razlikuje od obicnog a dura

beronjan
23.11.2014, 09:11
Jeste, to je A dur sa C# u basu. Ta oznaka se piše za bas, ali ti na klavijaturi isto možeš da sviraš da ti bude cis u basu. To nije poseban akord, to je i dalje A dur, samo što je drugi obrtaj u pitanju :)

Alen P
23.11.2014, 18:40
Jeste, to je A dur sa C# u basu. Ta oznaka se piše za bas, ali ti na klavijaturi isto možeš da sviraš da ti bude cis u basu. To nije poseban akord, to je i dalje A dur, samo što je drugi obrtaj u pitanju :)

Odsviraj normalan D dur, pa A dur s basom cis, pa zatim H mol npr... Tada ces dobro cuti cemu A dur s basom cis...

Dell
23.11.2014, 18:59
Tesko se to moze izvest na aranzeru. Jedino ako imas basistu ili na klavijaturi ili na bas gitari. Ima slicna stvar u Cesarici na dijelu "Ka' cvice bez vode". Original je ja mislim C-dur i na tom dijelu akord je C-dur, ali bas svira G.

Bokic
23.11.2014, 20:14
Moze bez problema da se odsvira i na aranzeru, samo se odredi pravilan Chord Fingering, a to je u ovom slucaju FINGERED ON BASS.
I onda se svira C# E A.

bockob
24.11.2014, 02:37
ja opet malo ne razumem na aranzeru bilo da ste pritisli samo A dirku ili bilo koju kombinaciju Cis E i A, uvek se pratnja cuje isto, nema promena, kojim god redom, sa bilo kojim rastojanjem da pritisnem ta 3 tastera,
ako vec napravim preveliku razliku pa pritisnem cis pa sacekam malo pa e pa a, on ce da odsvira cis dur, cis mol, pa a dur
meni ovo ima logike samo za gitare i zicane, posto tu mozes dobiti varijacije a dur-a u zavisnosti gde pritiskas

Dell
24.11.2014, 04:15
Ne kazem da se ne moze to namjestit na chord fingeringu, ali to je situacija 1 u milijun da vam je to potrebno, tako da nema smisla, a niti ce se nesto drugacije cut ni osjetit posto je C# terca u A-dur akordu, tako da mislim da ni daljnja rasprava o ovome nema smisla.

casper
24.11.2014, 04:25
Radi se bas dionici koja mora osvirati C# ton na odsviranom A duru. To se itekako čuje i primjenivo je u praksi.
Kod Yamaha Stylva to zvuči ovako
https://www.youtube.com/watch?v=e1QHYyZoj9g

Nisam 100% siguran jer ne koristim Korga ali mislim da se to podešava na Stylu pod opcijom pod Chord recognition mode > Expert

Bokic
24.11.2014, 05:02
Dell,

zbog tih 'milion' meni Chord fingering stoji na FINGERED ON BASS jos od 80-ih pa sad do T4.
Ne samo zbog takvih slucajeva vec i zbog npr. prolaznica u basu.
E sad, neko mozda i ne oseca potrebu da ih svira.
Ovo mesto kod J.Tomasevic nisam cuo, ali to i nije bilo pitanje.

dmmacak
24.11.2014, 09:08
I ja mislim da je to jako korisna stvar ali niije lako tako svirati ,pogotovo ako od samog starta se ne koristi "Fingered on bass". Ja kada hocu malo da razbijem monotoniju aranzera ukljucim manual bass.

splendid
24.11.2014, 13:23
Na korgu je to dugme "bas inversion"...ali da bi se to koristilo leva ruka mora biti podešena tako da akord zadaješ hvatanjem akorda a ne jednim prstom dur...dva prsta mol ili 7 i sl. Uglavnom to dugme se može uključiti kad ti treba i kad prođe ta deonica isključiš ga...na dohvat je ruke...

Pozdrav.

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока

Alen P
24.11.2014, 19:09
To je fenomenalna stvar, jer jedan ritam moze zvuciti na bezbroj nacina... Treba uciti tako svirati, al ako se savalada, neprocijenjivo. posebice zabavna/pop glazba. takvo sviranje razbija monotoniju styla.

Npr. Senza una donna... Nema sanse da se ta stvar odsvira bez 'bass inversion'.

bockob
25.11.2014, 04:09
Bravo splendid, Bass Inversion dugme je resenje, tada je svaki akord drugacije obelezen i drugacije se cuje u zavisnosti koje dirke pritisnes
ako pritisne a cis e pise samo A dur
ako pritisnes cis e i a pise A/c#
i stavarno se cuje drugacije, extra stvar

Moze lock ;)