PDA

Pokaži Full Verziju : Vežbe za levu ruku - klavir


rasa.98
04.08.2014, 13:59
Pozdrav kolege. Pocinjem uciti klavir pa me zanima zna li neko kko da pocnem levom rukom vezbati, to mi bas tesko ide. Imaju li se naci negde nekakve vezbe? I koristi li neko ovu skalu: c, d#, f, f#, g, a#, c

velja87
04.08.2014, 18:32
c bluz lestvica. E sad sta levom rukom sviras? ''Setajuci'' bas ili akorde ili jedno i drugo?

rasa.98
04.08.2014, 21:56
Kako se svira taj bas i da li se u toj vrsti muzike koriste normalni dur,mol,7 akordi ili ima i nekih drugih, nekih specificnih? Do sada nisam svirao bas liniju.

velja87
04.08.2014, 22:50
U dzezu se koriste svi akordi koje si pomeuo, medjutim sami trikordi vrlo retko. Uglavnom su to tetrakordi, pentakordi ili heksakordi koji opet mogu da budu alterovani. Setajuci bas se svira tako sto sviras redom(nemoras uvek redom) tonove lestvice prema gore(mada mozes i hromatski), pa se vracas na dole, vodeci racuna o tome da kada se promeni akord u pratnji ti dosetas do tacno prvog tona nove lestvice. Jedna od cestih sema u dzezu je II-V-I-VI.
Nije problem da ti pomognem oko dzeza, ali da bi to svirao prvo moras jako dobro da znas i imas u rukama osnovnu teoriju muzike jer dzez je nadogradnja. Ako nemas jak temelj, nemozes zidati kucu. :)

rasa.98
05.08.2014, 00:35
Hvala kolega. Probacu naci neke vezbe za levu ruku, to mi je za sada jedini problem. Hvala jos jednom...