PDA

Pokaži Full Verziju : Presonus AudioBox 1818vsl problem


sale_band
01.12.2013, 06:51
Evo, radost je trajala kratko zbog nabavke ove sprave.

Instalirao najnovije drivere, ali mi se neprestano javljaju "pops 'n' clicks".
Takođe pokušao na svim USB portovima jer je sistem usb3.0 a navodno, po internet komentarima, to je problem... U pitanju je Win 8.1

Ima li ko kakvih ideja?

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
Dodato:
Problem rešen!

Jednostavno sam isključio xHCI mode u BIOSu i radi kao singerica!

A i zvuči do jajnika :)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

Dell
01.12.2013, 13:47
Meni se to isto dogadjalo s najnovijim driverima, problem sam rijesio tako sto sam skinuo drivere prije toga, ali evo vec skoro pola godine imam ponovo najnovije drivere i ok je. Dosta sam guglao po forumima, nije bilo drugog rjesenja osim starog drivera.

sale_band
01.12.2013, 14:26
Kod mene je bio problem USB 3.0, a Presonus je USB 2.0... Morao sam da ga deaktiviram i sad radi bez problema...

tranzit
01.12.2013, 16:16
Sta si deaktivirao jadan ne bio ? Ne deaktiviraj nista, niti sta treba da deaktiviras. 1818VSL je veoma poslusan samo i njega treba po neki put poslusati i sve ce biti u najboljem redu. Ni ne sanjas kakvu masinu imas u rukama.

DinO74
01.12.2013, 16:28
Nije ni meni jasno zasto si "morao " deaktivirati xHCI ? Hajde ok , sada ti radi normalno ali zasto nisi probao uraditi update BIOS-a i onda instalirati najnovije drivere- za 1818VSL ?

sale_band
01.12.2013, 21:58
Bios je up to date, drajveri takođe, jednostavno neće.

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
01.12.2013, 23:18
Mora da hoce, ne postoji "nece" kod 1818VSL. Imam trenutno oko sebe 6 komada na vrlo razlicitim sistemima za musterie Trans Audio sistema i svi, bez izuzetka, rade ono sto treba da rade. Jesi li ga prikljucio na USB 2.0 ili na USB 3.0 prikljuicak. Na USB 3.0 ce sigurno imati problema, na USB 2.0 nikada. Ljudi su malo obavjesteni, USB 3.0 je smisljen iskljucivo, ali zaista iskljucivo, za storage medije, a ne za protok bilo kakvih drugih insformacija. Trebalo bi USB 3.0, ali samo bi trebalo, da je kompatibilan sa USB 2.0 i USB 1.1 uredjajima ali to nije uvijek slucaj, a pogotovo ne kada su u pitanju Audio Interfacei. Dalje, na USB Port na koji je prikljucen 1818VSL nemoj ukljucivati nista drugo, pogotovo ne Stickove ili wireless za tastaturu i maus. VSL1818VSL mora biti potpuno sam na jednom USB Portu (pazi ne prikljucku, vec Portu). Tada sigurno nece imati nikakvih problema i tada su zagarantovane najnize latence od 64 sampla Buffera, odnosno 1.3ms, naravno na dobrim hardware konfiguracijama.

DinO74
01.12.2013, 23:28
Vjerujes li @tranzit da sam prije nekih mjesec-dva, prodao racunar i kupac mi se javlja da je PC "mrtav" kada ga je donjeo kuci i spojio dodatne externe komponente... Kazem da mi ga vrati jer je pod garancijom. Stavim ga na sto, upalim sve ok. Covjek ga opet odnese i ponovo isti dan zove sa istim problemom .... Na kraju odem kod njega kuci i gle cuda.... ukljucio je tastaturu i miš u plavi USB 3.0 port. Prebacim to dvoje na obicne , crne 2.0 portove i sve ok ... Ovo sto si rekao @sale_band za USB 2.0 port si savrseno u pravu ali pod uslovom da nema konflikta i da obrati paznju da je samo Presonus na tom portu. To mora da radi bez ikakvog cackanja po bios-u !

tranzit
01.12.2013, 23:43
Tacno, radi toga sam i napisao to sve u detalje jer ljudi zive u zabludi, posto se niko od onih koji treba da daju informacije (Microsoft) nije nasao pozvanim da to i uradi. USB 3.0 zaobidji u najsirem luku sem ako nije u pitanju USB Stick ili USB Hard Disk. Kod Trans Audio masina najnovije generacije, cak se i operativni sistem nalazi na 64GB USB 3.0 Sticku i odatle se podize. Ni za sta dugo taj USB 3.0 nije sposoban ali za ovo utoliko vise. Sa tim sistemskim USB Stickom postizem ogromne brzine ravne SATA II SSD diskovima, tako da se Audio Windows poodize sa njega za ravnih 5 sekundi. To je tzv Win to Go ali ovoga puta Audio Win to Go, mada Microsoft trubi da je jedino kod Enterprise verzija Windowsa moguce odraditi Win to Go, odradih ga na najnormalnijem Win 8 Pro. Bilo kako bilo, makni 1818VSL sa USB 3.0 i pripazi da se nista drigo ne nalazi na istom USB 2.0 Portu na kojem je 1818VSL i ja ti garantujem potpuno nesmetani rad.

zeljko
01.12.2013, 23:45
Ja neki dan kupio neku eksternu Harddisk u ukljucio u usb 3 i isto nije prepoznao komp Harddisk a kad sam ukljucio u Usb 2 radi

tranzit
01.12.2013, 23:54
Imaju problema jos proizvodjaci sa USB 3.0 iako je sam on kompatibilan nanize ama nisu proizvodjaci kompatibilni. Pogotovu ako nije Intelov USB 3.0 Controller vec ASmedia ili ne dao Bog Nec-ov.

sale_band
02.12.2013, 09:24
Ok, kontam šta je u pitanju.
Imam na PCu 4 USB 3 "utičnice" i dve USB 2 na zadnjem panelu.
Napred imam dve USB 2 i onaj multi card reader, koji sigurno zauzima jedan USB port. Pokušaću čim stignem da vratim kako je bilo pa ću da vidim.
Inače, pre deaktiviranja xHCI-a probao sam svaki od ovih priključaka.
Problem je možda što imam USB tastaturu i miš, kao i printer...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
02.12.2013, 09:57
Presonus 1818VSL je osmisljen za profesionalnu upotrebu, te su mu implementirali visoko kvalitetna XMAX solid-state mikrofonska predpojacala, ADAT interface, Digital SPDIF, Synchro interface, kao i metar analognih izlaza i to sve u studijskom standardu, sto je odmah znak da se radi o najozbiljnijem uredjaju iz prve lige, pa tako se i ponasaj prema njemu. Da bi on pruzio sve to sto moze, treba ispuniti bar minimalne uslove. Kada to sve sredis, bice ti jasno o cemu sam ovdje pisao. Jedno mogu da ti garantujem, u desetinama Trans Audio sistema prilicno razlicitih konfiguracija (po zeljama musterija) 1818VSL kao i ostali Presonusovi Audio Interfacei, nikada nisu pravili, bilo kakve probleme i to na najmanjim mogucim latencama i pod najvecim mogucim opterecenjem. Siguran sam da nece ni kod tebe, ma kakva da je hardware konfiguracija. Jedino sto moze da bude problematicno je operativni sistem, ukoliko bar povrsno, nije pripremljen za audio rad.

Probaj, kao prvo, sa slijedecom postavkom jer sam siguran da je po defaultu, po instalaciji, Presonus otisao na 96kHz sto je previse za tvoju hardware konfiguraciju.

http://www14.picfront.org/picture/dgFpdkCbi/thb/postavka1.JPG (http://www.picfront.org/d/936t)

sale_band
02.12.2013, 10:12
Sve mi stoji ovako kao na slici sem "main tu SPIDIF out"

Čak radi i na 96Khz, ali na početku nije radio ni na jednoj setting opciji.

E sad, imam još jedan problem koji ne znam da rešim, verovatno radim nešto pogrešno.
Pokušao sam spojiti Pa3x digital out na 1818vsl SPIDIF in, i samo mi krci, čuje se kao pocepan zvucnik na kasetofonu :)



Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
02.12.2013, 10:16
Provjeri koja je sampling frekvencija kod PA3X, pa tu istu postavi i na Presonusu, a postavi na 1818VSL kod Clock Source parametra, da bude na SPDIF Clock.

Ne igraj se sa 96kHz na tvojoj konfiguraciji !!!!!!

sale_band
02.12.2013, 10:49
Ok, probaću posle pa javljam :)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

negovan90
02.12.2013, 13:44
Pozdrav drugari, narucio sam ovu masinu pre 2 dana, za neki dan mi stize, i trebace mi pomoc oko rada sa njom, interesuje me da li ona moze da mi posluzi kao mikseta, da li cu imati bolji zvuk sa njom nego sa dynacordom pm 1000-2 ?

sale_band
02.12.2013, 14:12
Koliko sam mogao da vidim za ovih par dana, hoćeš. U suštini, nije mnogo teško dobiti bolji zvuk od dynacorda na bilo čemu, ali, to neka ocene iskusniji

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

milepsr
02.12.2013, 14:38
@negovan90
1. Mozes ako imas dovoljno jaku konfiguraciju, i optimizovan sistem
2. Razlika je kao dupe i oko

negovan90
02.12.2013, 15:45
@milepsr
1)Konfiguraciju koju imam, laptop je HP 4740s:

Procesor: Intel Core i5-3210M 2.5 Ghz,
Graficka: AMD Radeon HD 7650,
Memorija: 6GB DDR3 1333MHz
Hard disk: 750GB SATA II 5400rpm

Sta znaci da imam optimizovan sistem ?

I koliko je sigurno ovo sa laptop da se veze, mislim da li ima mogucnosti da mi to stane u sred svirke...?

DinO74
02.12.2013, 17:03
Po mom misljenju neces imati nikakvih problema sa tom svojom konfiguracijom a to ce ti @tranzit najbolje reci jer on ima OGROMNO iskustvo sa ovom predobrom spravom. Jedino sto mi pada u oci je sto ti se disk vrti na 5400 rpm ali je zato ostatak konfiguracije OK! Kada ti stigne uredjaj odradit cemo i optimizaciju Win7 odn. njeno tweak-ovanje ako vec bude potrebe ;)

milepsr
02.12.2013, 17:14
@negovan90
Konfiguraca je ok, tako da ne brini. Optimizovan sistem znaci sistem kome je jedina uloga da taj audio interfejs radi besprekorno. Znaci bez skype-a, browsera, interneta, igrica, system restore-a, indexing service-a i ostalih gluposti... Sigurno je ako je sistem dobro podesen. Ja sam radio prosle godine na 22VSL, a od ovog vikenda planiram da miksetu saljem u penziju i da radim sa FireStudio Mobile i snagasem.

negovan90
02.12.2013, 17:58
A kazi mi da li mogu ja preko ovog mog operativnog sistema, da instaliram jos neki operativni sistem, mislim da ne diram ovaj moj(jer iskreno treba mi za faks)...

I jos nesto mi kazite, da li je bolja varijanta bila da sam uzeo Studio Live 16.0.2 ili ovo, pitam ovo jer imam mogucnost da ovo vratim i da malo kasnije uzmem 16.0.2 ?

tranzit
02.12.2013, 18:07
Mozes da instaliras jos koji sistem, to je sasvim lagan proces, a ne vracaj to jer je daleko manje i daleko fleksibilnije nego Studio Live.

negovan90
02.12.2013, 18:33
Okej, ovo mi se vise isplati, jer kosta 500e, sigurno necu dobiti nista bolje sa Studio liveom... A hteo sam jos nesto da pitam, uz ovo moram da vucem i snagasa, a posto ga trenutno nemamo, el moguce nekako da koristim snagu iz powermatea i normalno nakacim kutije na presonus ?

milepsr
03.12.2013, 01:29
Ne mozes da nakacis kutije na Presonus :) (osim ako nisu aktivne). Signal iz Presonusa u Power Mate, iz njega u kutije.

sale_band
03.12.2013, 12:30
Provjeri koja je sampling frekvencija kod PA3X, pa tu istu postavi i na Presonusu, a postavi na 1818VSL kod Clock Source parametra, da bude na SPDIF Clock.

Ne igraj se sa 96kHz na tvojoj konfiguraciji !!!!!!

Sredjeno! Radi na 48Khz i zvuci super, jedino mi smeta sto main volume fader ne radi na digital out.

P.S. Nisam ni primetio da mi je celo vreme bio na 96kHz i radilo je super... Zasto da se ne igram na ovoj frekvenciji?

negovan90
03.12.2013, 12:41
Znaci ni na Studio Live ne bih mogao da kacim pasivne kutije, to onda znaci da bih morao stalno da vucem PowerMate, ili znaci da aktivne kutije imaju drugaciji ulaz koji odgovara presonusu, i dalje znaci da moram da kupim i aktivne kutije... ? Pomagajte drugari, sad sam se bas smorio ?

tranzit
03.12.2013, 13:31
Nisam ni primetio da mi je celo vreme bio na 96kHz i radilo je super... Zasto da se ne igram na ovoj frekvenciji?
Kako sam i predpostavljao, to jest bio siguran, da je tu bio problem. Nemoj da radis na 96kHz jer tvoja hardware konfiguracija, kod vecih projekata ne bi izdrzala opterecenje jer sto je veca Frequenc Rate, to je i opterecenje na kompletan sistem vece i to ne linearno, vec exponencijalno. Nema nikakve potrebe da radis na 96kHz jer to ti nece donijeti nisa u uslovima u kojima radis. Sasvim je dovoljno tih 48kHz i 24Bit (kada je projekt Studio One u pitanju) posto ces i sa tim dobiti veoma visoki studijski standard.

negovan90
03.12.2013, 13:39
@tranzit
Kolega el mozete i vi da mi odgovorite na ovo sto sam postavio...?

dmmacak
03.12.2013, 13:39
Znaci ni na Studio Live ne bih mogao da kacim pasivne kutije, to onda znaci da bih morao stalno da vucem PowerMate, ili znaci da aktivne kutije imaju drugaciji ulaz koji odgovara presonusu, i dalje znaci da moram da kupim i aktivne kutije... ? Pomagajte drugari, sad sam se bas smorio ?

Aktivne kutije imaju u sebi pojacalo. A presonisnema pojacalo u sebi. Tako da ti ostaje da koristis powermate kao snagas i pasivne kutije, ili sve da prodas pa da uzmes aktivne. Al ja bi se odluvio ipak da zadrzim dynacorda pm i pasivne kutije. Mnogo si sigurniji na svirkama ako sta krene po zlu. A i PM ima sasvim pristojno pojacalo u sebi.

sale_band
03.12.2013, 13:41
Ok! Hvala!!!

Sad sam u dilemi da probam 1818vsl uživo. Imam čak i neki Toshiba laptop za koji sam zaboravio pa ću da mu instaliran čist Win7 samo za ovu namenu.
Šta misliš???

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
03.12.2013, 13:44
Slobodno, bez ikakve bojazni. Odmah ces baciti mikser koji inace koristis jer kvalitet efekata i EQ-a na 1818VSL je u gornjoj polovini prve cetvrtine prve lige. Uh al' sam ovo napisao, svaka mi cast !!!!!

negovan90
03.12.2013, 13:46
Znam da nema pojacalo, problem je sto dynacord nije nas, iznajmljujemo, e sad razmisljam da kupimo snagasa i povezem presonusa na njega i pasivne kutije, mene interrsuje gde te kutije ubacujem ? U snagasa ?

sale_band
03.12.2013, 13:50
Slobodno, bez ikakve bojazni. Odmah ces baciti mikser koji inace koristis jer kvalitet efekata i EQ-a na 1818VSL je u gornjoj polovini prve cetvrtine prve lige. Uh al' sam ovo napisao, svaka mi cast !!!!!

Hehe, sreća pa sam sa matematikom još uvek u dobrim odnosima

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

momo
03.12.2013, 14:53
negovane,iz zvučne kartice u ulaz u snagaš.A izlaz snagaša u kutije
znači:
kartica ==>snagaš==>zvučnici

negovan90
03.12.2013, 16:23
Okej, sad sam skapirao sve, e imam jos neka pitanja, izvinjavam se kolegi @sale_band, sto sam upao ovako u grupu.
Znaci vezano za mikser resio sam, ovaj presonus i laptop.
Imam samo jos jedno malo pitanja vezano za ovo, sta ako mi se desi da mi se slucajno resetuje laptop, ili blokira ili nesto, kada je povezan sa presonusom, da li meni nestaje zvuk i sve se gasi ?

E sad dalje, uz ovaj mikser smo sklopili i ostatak:

Snagas: EV q99
Kutije: 2 x FBT EvoMaxX 6
Bass binovi: 2 x Dynacord F8

Da li dobro ovo sto smo sklopili, ako nije, sta da zamenimo ?

milepsr
03.12.2013, 17:00
@negovan90
Da razjasnimo neke osnovne stvari posto vidim da ti treba savet.

1. Svaki zvucnik na ovome svetu, da bi radio treba mu pojacalo
2. Postoje aktivne zvucne kutije (koje u sebi imaju fabricki ugradjeno pojacalo koje ima snage toliko da adekvatno pogura te zvucnike) i pasivne zvucne kutije (koje u sebi nemaju fabricki ugradjeno pojacalo, nego moras da kupis pojacalo i da ih napajas)
3. Pojacalo mozes naci u dva oblika, kao samo pojacalo, i kao aktivnu miksetu koja u sebi ima ugradjeno pojacalo
4. Ti na to pojacalo dovodis zvuk sa pasivne miksete (u tvom slucaju Presonusa), a kod aktivne miksete sa njenih kanala

Nadam se da nemas nedoumica ?

tranzit
03.12.2013, 18:26
Iskreno... sumnjam !!!!!

negovan90
03.12.2013, 19:07
@milepsr
znao sam skoro sve to, ali nisam bio u sve siguran, i nisam znao ovo na kraju, da kutije idu u pojacalo, a mikseta se normalno poveze sa pojacalom, razumem sad sve... hvala puno kolega

@tranzit
na sta se ovo odnosi, "Iskreno... sumnjam !!!!! " , na ovu konfiguraciju sto sam napisao ili ?

I kazite mi da li sam dobro ovo sklopio, i da li ce to dobro da radi ?

milepsr
03.12.2013, 19:20
Koliko te kosta sve to pojedinacno ?

tranzit
03.12.2013, 19:38
@tranzit
na sta se ovo odnosi, "Iskreno... sumnjam !!!!! " , na ovu konfiguraciju sto sam napisao ili ?

I kazite mi da li sam dobro ovo sklopio, i da li ce to dobro da radi ?To se odnosilo na post kolege Mileta i njegovo pitanje da li ti imas jos nedoumica.

To sve sto si nabrojao ce dosta dobro raditi, ukoliko budes sve to i podesio kako treba. Ocigledno je da se prvi put sreces sa ovakvom vrstom opreme. Upotrijebi iskljucivo balansirane kablove za spajanje 1818VSL sa posacalom snage, kao i za spajanje instrumenata, bilo koji da su, sa 1818VSL. Ukoliko instrumenti nemaju balansirane izlaze onda obavezno nabavi DI-Boxove i to onoliko komada koliko imas i kablova za instrumente. Nemoj ni slucajno da se salis sa kojekakvim odvajanjem mase iz strujnog kabla jer to je mnoge kostalo zivota. U svakom slucaju se trudi da kablovi budu sto kvalitetniji. Neka donja granica bude recimo Klotz. Ne znam kakav je Laptop ili PC na kojem ce biti prikacen 1818VSL ali je vrlo dobro poznato da se desava kod Laptopova, da se pojavljuje brujanje i zujanje kada su prikljuceni na napajanje, dok u radu preko baterija nema tih smetnji. Ovo naravno ne mora da bude slucaj i kod tebe ali ako se pojavi, ne treba da te iznenadi. Sve te komponente su sasvim uredu i jos ako poslusas ovaj savjet u vezi sa kablovima, mislim da ces dobiti jedan dosta dobar i kvalitetan sound.

negovan90
03.12.2013, 19:46
@tranzit
Laptop je HP 4740s, konfiguracija je:

Procesor: Intel Core i5-3210M 2.5 Ghz,
Graficka: AMD Radeon HD 7650,
Memorija: 6GB DDR3 1333MHz
Hard disk: 750GB SATA II 5400rpm

Interesuje me dalje sta su to balansirani kablovi ?
Koliko sam shvatio to su kablovi sa kenon ulazom i izlazom, a di box je neka stvar, koja pretvara signal sa obicne banane na kenon ?

I to brujanje ako se bude pojavilo, da li ce to da mi smeta, da li ce mnogo da se cuje ?

@milepsr

Presonus VSL 1818 = 500e
Snagas: EV q99 = 600e
Kutije: 2 x FBT EvoMaxX 6 = 1200 e
Bass binovi: 2 x Dynacord F8 = 1500 e

tranzit
03.12.2013, 20:35
Taj Laptop ce biti sasvim dovoljan da nesmetano radi sa AudioBox mikserom, tako da tu neces imati problema. Obrati paznju, da 1818VSL ukljucis u USB 2.0 peikljucak i da odaberes Frequenc Rate sa kojom ce tvoj Laptop da izidje na kraj. To ce biti 48kHz a kao Buffer postavi 128 ili cak i 256 Samplova jer svakako ti Latenca ASIO Drivera primarna ukoliko ces koristiti samo Presonusov AudioBox Mixer.

Ne moraju balansirani kablovi da budu uvijek XLR vec mogu biti izvedeni i sa Stereo banana dzekovima. DI-Box pretvara jedan nebalansirani kabl-signal u balansirani, koji je znatno manje podlozan smetnjama, a sto je najbitnije pomocu Ground Lift funkcije koju svaki bolji DI-Box posjeduje, mozes potpuno izbjeci Loop mase (uzemljenja) koji donosi brujanje na frekvinciji od 50 a i 100Hz.

Te smetnje, ako ih bude prouzrokovalo napajanje tvog Laptopa, su veoma ciujne i sa njima ne moze da se radi. Veoma su glasne i to mara da se sanira da bi se moglo raditi kako treba. Kompletan sistem jednostavno mora da radi bez ikakvih smetnji a za to su, pored kvalitetnih komponenata, opdgovorni i kablovi, pa odatle i moje upozorenje, da prije svega nabavis kvaltetne kablove jer nista ne vrijede i najskuplji i najkvalitetniji instrumenti, pojacalo snage i zvucne kutije ukoliko kablovi unose smetnje.

negovan90
03.12.2013, 20:53
Okej sad sam sve razumeo vezano za Presonus, prikljucicu na 2.0 usb, i sredicu to sve... Razumeo sam i za te XLR kablove, bubnjar ima 6 ili 7 mikrofona, i svi su XLR kablovi, on ce da prikljuci na neku obicnu miksetu 4 mikrofona, i odatle ce da izvuce jedan XLR i prikljucice na presonusa, a dobos i bas noga ce da ide direktno u presonusa, to je vec tri ulaza, i nama ostaje 5, pevaci imaju normalno XLR ulaze, e sad ostaje meni(klavijatura), gitara i bas gitara, e sad ja imam jedan kabl koji je bio na jednoj strani banana a na drugoj strani kenon(koji nije mogao da upadne u miksetu, pa sam ja kupio drugi kenon i zamenio to) i to prikljucio i to radi, da li da tako urade i gitarista i bassita ili svi da kupimo te Di boxeve, imam problem kad prikljucim taj moj kabl(u klavijaturu ide velika banana, a u miksetu kenon) gain moram da smanjim skoro na 0, da ne bi peak-ovalo...

Druga stvar, sta ako se pojave te smetnje kako to da sredim ?
Treca stvar, nisam dobio odgovor, kada sam pitao, sta ako se desi u toku svirke, sve to lepo prikljuceno, mi svirmao, i resetuje se laptop, blokira ili tako nesto, da li ce nestati zvuk ?

DinO74
03.12.2013, 21:03
@negovan90...Ovo sto ti je @tranzit rekao u vezi kablova shvati kao "MORAM OVAKO" !!! Razlika u zvuku instrumenta koji ima balansirane izlaze i koji se povezuje na mix sa balansiranim inputima ako ih povezes balansiranim i nebalansiranim kablovima (balanced - unbalanced) je nebo i zemlja. I sam sam bio u zabludi ali cisto iz razoga sto nisam znao i nisam ustvari ni obracao paznju. Ponasao sam se kao 95 % muzicara (slobodno priznajte i vi ostali) koji kupe komad opreme ili komplet opremu, odu u najblizi music shop i kupe instrumentalne kablove , prikljuci se i vozi...pri cemu i ne obracaju paznju kakve izlaze imaju na instrumentima a kakve ulaze na mixetama. Razliku koju sam osjetio izmedju balansiranog i nebalansiranog kabla na izlazu iz mix u pojacalo opisat cu ukratko: "Huuuuuuuuuh sta je ovo *bt ???? " (isprobao sam experimentalno da vidim ima li razlike jer sam imao i drugo kablo) Isti slucaj je bio kada sam Roland Fantom X6 povezao sa mix balansiranim kablom . Sramota me bila kada sam vidio sta sam radio svo vrijeme :( Evo kopirat cu ti text na engleskom pa prevedi i shvatit ces o cemu pricam ;) An unbalanced audio path has two conductors. One carries the audio signal and the other is the shield/ground. There is nothing at all wrong with an unbalanced signal but at times can be susceptible to picking up interference from radio frequencies or electromagnetic fields that cause noise and buzz.
A balanced signal has three conductors. It relies on a sum and difference principal.
Sum and difference is the combining (summing) of two signals that are out of phase from each other. Whatever doesn’t cancel out is what you’re left with (difference).
When two identical signals of identical amplitude (volume) are combined and one is 180 degrees out of phase from the other you have complete cancellation of that audio. However, if one of those signals is a different amplitude, you don’t get complete cancellation. And it’s this principal that makes a balanced audio path work.
The output from a balanced piece of gear will have the audio signal on pin 2 (hot). That same signal will be present on pin 3 (cold) however that signal is at a lower amplitude than the signal on pin 2. The shield/ground will be on pin 1.
When the signal reaches a balanced input, the signal on pins 2 and 3 are combined with either pin 2 or pin 3 (usually pin 3) out of phase. If that cable happens to pick up interference along the way, it will be on all pins, in phase together and at the same amplitude. When it gets to the input, pins 2 and 3 are combined out of phase and any signal exhibiting the same amplitude (the noise) will cancel out completely. Since the audio is at different amplitudes, it doesn’t cancel out and you’re left with the difference: clean audio!
As for the mics, most all are designed with a balanced output and should be plugged in to the balanced input of a microphone amplifier (pre-amp)
Plugging a mic into an unbalanced input won’t ruin anything but mics generate a very low level signal that needs lots of gain to bring it up in level. Amplifying a signal that much benefits from the noise canceling of a balanced connection.

negovan90
03.12.2013, 21:17
Cekaj meni jasno sad nesto ovde, znaci ja iz klavijature da izvucem kabl banana banana i da kupim taj DI Box, pa iz njega XLR kabl u presonusa, tako isto da urade i gitarista i bas gitarista ?

tranzit
03.12.2013, 21:25
@DinO74

Tacno tako, sve je objasnjeno u tom tekstu u vezi sa ogromnom razlikom izmedju balansiranih i nebalansiranih veza.




@negovan90
Procitaj vrlo pazljivo svu literaturu koja ti dodje pod ruke u vezi sa balansiranim vezama, DI-Boxovima, nacinu spajanja itd... itd... bice ti od velike koristi.
To pitanje u vezi sa samim Laptopom zalazi u domen konfiguracije kompjutera za audio rad, a to je veoma kompleksno i siroko polje. Ukoliko se taj tvoj Laptop konfigurira za audio rad, nece se nikada desiti bilo sta sto bi zasmetalo radu na bini. Naravno, da ako se resetuje kompjuter, da nece biti zvuka, medjutim, ukoliko se taj kompjuter opremi za audio od strane strucnjaka, mozes biti sigurniji u njega nego u hardware mikser. Tvoj Laptop nema neku posebno visoku performansu ali ce za ove svrhe odlicno posluziti, pa cak sa njega moze da "izidje" i dva, tri software instrumenta. Dakle, po pitanju mogucnosti tvog Laptopa, mozes biti sasvim miran ali samo pod uslovom da se njegov operativni sistem konfigurira kako to zahtjeva audio rad. Ti zelis da taj Laptop radi veoma komplikovan i tezak posao na bini i to u najvisem kvalitetu, to on moze ali samo pod pomenutim uslovima. Kada ne bi bilo tako, svaka prodavnica kompjutera bi se mogla nazvati i prodavnicom muzickih instrumenata. Kupis neku konzervu od kompjutera, za dvije tri stotine eura i sviras na njoj software instrumente najviseg moguceg kvaliteta, koji su uzgred, desetak puta skuplji od cijelog tog kompjutera. Naravno da to nece ici. Razmisli o tome, da u svojoj blizini, nadjes nekog strucnjaka, ali zaista strucnjaka, koji se bavi audio konfiguracijom kompjuterskih sistema, koji ce ti to odraditi, inace mozes sve da zaboravis i pored sasvim proistojnih komponenata Koje imas, da ipak nastavis sa Dynachordom.

negovan90
03.12.2013, 21:41
Okej znaci sve sam skapirao u vezi Laptopa, Presonusa, snagasa i sve vezano sto ce da kupimo, e sad dalje, strucnjaka u moj blizina da ima veze sa ovim digitalnim stvarima i audio konfiguracijom sam ubedjen da nema, mogu da potrazim, ali slaba vajda od toga, kako ja mogu da naucim sve to sto mi treba bez tog strucnjaka ? Da li mogu da ocekujem pomoc od tebe tranzit, jer meni sam Presonus kad bude stigao i moj laptop, nece nista znaciti, jer niti imam sredjen laptop, niti imam sve te kablove i ostalo sta mi treba, niti ista znam o tome...:( :( :(

I jos nesto da pita, ja na PA800 nemam balansirane izlaze, el tako ?

harepa50
03.12.2013, 22:57
Nemaš balansirane izlaze na pa800.

negovan90
04.12.2013, 00:47
Znaci onda da vucem bananu/bananu u Di Box, pa odatle da vucem XLR kabl u Presonusa, i zavrsio sam pricu...

sale_band
05.12.2013, 10:55
E, ovako @tranzit

Imam laptop sledećih specifikacija

Intel core duo CPU T5800 @ 2.00Ghz

Ram 2Gb Win7 64

Na njemu nema ništa sem VSLa i sve mu je isključeno sem USBa i monitora :)

Da li se može računati na ovaj comp za live ili da tražim nešto jače?

Sviram već sat vremena na 48Khz i 256 Buffer ali mi povremeno upadne po neki "klik" pa mi je sumnjivo...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

DinO74
05.12.2013, 11:25
Sale, postavio si pitanje tranzitu ali hajde da se ja ubacim sta bi uradio na tvom mjestu. Konfiguracija tog tvog laptopa je u minimumu tako da bi na tvom mjestu ubacio jos 2gb RAM-a. Premalo je 2GB za Win7 64 i jako tesko da ces bilo sta uraditi i sa optimizacijom sedmice, ustvari neces puno toga ni dobiti. Probaj pojacati RAM, malo "utegni" sistem pa vidi kako ce se ponasati... p.s. Ako ti nije mrsko pokreni VSL , pusti neku pjesmu u WMP i napisi koliko ti je u Task Manager-u , procentualno, opterecenje CPU a koliko Physical Memory ???

sale_band
05.12.2013, 11:38
CPU 9-10%, Memory 23%

Biće da je lakše promeniti laptop :)

Imam još jedan sa nekim i5 procesorom, ali ga koristi žena...
Da li je moguće da na tom drugom napravim poseban account gde ću da povadim sve nepotrebno, samo ostavim VSL ili je bolje ubaciti još jedan OS???

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

DinO74
05.12.2013, 12:05
10% CPU i 23% memory... sasvim OK! Probaj pojacati RAM ili u krajnjem slucaju ukradi od zene njen laptop a njoj daj taj drugi :D Najbolja opcija je jedan sistem na jednom HDD-u, optimizacija sedmice i miran si. Kreiranjem drugog accounta, koliko znam, ne mozes ukloniti suvisne procese u sistemu,nepotrebne servise, indexiranje, system restore, sve sto je vezano za network pa cak i mrezne kartice (ako je u pitanju slabija konfiguracija), antivirus, windows firewall, defender, ne mogu trenutno da se sjetim jos bitnih stvari ... ukratko masina koja nece imati izlaz na internet, masina samo za DAW. Zaboravio sam da te pitam, sta si mislio pod time da "povremeno upadne po neki klik" ???

sale_band
05.12.2013, 12:31
Pa, kao da "preskoči" nekoliko samplova, ili na tren "zaškrguće" ... Neznam kako bih objasnio. To se javi povremeno i traje samo delić sekunde, ali mi ipak smeta...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
Dodato:
Inače, na PCu nemam nikakvih problema, radi kao podmazano :) ali je tamo u pitanju i7 i 16Gb RAM ...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

DinO74
05.12.2013, 14:37
Razumio sam te o cemu se radi. Vrlo moguce da neki program u pozadini radi nesto, aktivira se neki proces. Povecanjem kolicine RAM-a predpostavljam da neces imati tih problema ali samo predpostavljam. Najbolja varijanta ako mozes negdje posuditi jedan modul od 2GB, po mogucnosti da je isti kao i vec postojeci u tvom laptopu, ubaci i probaj onda. Ako si definitivno odlucio da radis na tom laptopu ne preostaje ti nista drugo nego da probas jos tu varijantu s obzirom da si spomenuo da se radi o svjezoj instalaciji bez dodatnih programa osim onoga sto je potrebno za rad VSL-a i da si uklonio stvari koje smatras da su suvisne (optimizovao si sistem za rad sa audio). Ako opet bude sjeckao, škripao i slično, uzimaj ženin laptop ili probaj na 44.1 KHz - 512 buffer...nema ti druge ;)

tranzit
05.12.2013, 14:42
@sale band
To pitanje koje si mi postavio je staro koliko i sam pojam audio interfacea uopste. Dakle, nista novo, uvijek ista prica. Jednom sam ti napisao da ne obracas uopste paznju na to zauzece procesora sa kojeg citas te silne procente. To je sarena laza i nema nikakvu, ama bas nikakvu izkaznu moc ili vaznost.

Presonus 1818VSL je veeeeliki audio interface koji istovremeno opterecuje sistem sa 18 ulaza i 18 izlaza, sto znaci sa 9 ASIO parova. Pitas se naravno odakle sad toliki broj. Tu je 8 analognih ulaza i izlaza, zatim tu je 8 ADAT ulaza i izlaza i jedan stereo SPDIF digitalni par. Odatle dolazi i ime za ovaj audio interface 1818VSL. Sada na to dodamo i sve efekte koje nudi njegov VSL software mikser i imamo kompletni balast koji ovaj audio interface navali na pleca jadnom procesoru konpjutera odnosno, Laptopa. Tvoj Laptop sa tim T5800 procesorom je jadnicak koji to ne moze da povuce kako treba. Kao da si na konjska kola koja vuce neka stara raga, navalio teret koji ce jedva i neka zestoka SCANIA sa deva vagona, da povuce.

Sve vrijeme cim je VSL u pogonu odnosno aktiviran, ovaj teret stoji na CPU kompjutera. Za probu, isakljuci VSL mikser (gore lijevo odmah poslije naziva "AudioBox VSL" imas jedno virtualno dugme kojim aktiviras i deaktiviras VSL. Dakle, deaktiviraj VSL mikser i podigni recimo Studio One, pa u njemu u ulazima i izlazima napravi dva ulaza i jedan stereo izlaz. Kladim se da ce i na bufferu od 128 samplova da radi bez ikakvih smetnji jer tada je aktiviran samo jedan ASIO par.

Radi se samo o tome da je taj Laptop veoma slab, kao uostalom i svaki drugi Laptop jer ne pisem badava vec godinama, da Laptop masine jos nisu na nivou koji je potreban za profesionalni rad na bini, a nece biti bar jos koju godinu. Ovome dodaj i veoma malu, npodnosljivo malu, radnu memoriju. Laptopovi koje Trans Audio izbacuje kao audio masine za manje projekte, imaju 8 ili 16GB radne memorije. Drugacije jednostavno ne ide.

I sam pises da na tom kompjuteru gdje imas i7 procesor nema nikakvih problema. Zakljucak se namece sam od sebe i ne treba ga posebno objasnjavati.

Taj drugi Laptop, koji si po nesreci, dao svojoj zeni, je daleko sposobniji sa svojim i5 procesorom i on ce (doduse uz dosta muke) da izdrzi 1818VSL. Bice na samoj granici svojih moci ali ukoliko ne opteretis to sve jos i brdom VST instrumenata, odnosno ako ga koristis samo kao mikser, odradice posao bez problema. Poslusaj Dina i ukradi zeni taj Laptop pa probaj, odmah ces i sam da vidis da je ovo sto ti pisem istina.

sale_band
05.12.2013, 15:54
Hvala vam obojici.

Da, samo bih ga koristio kao mikser za live. Dva (eventualno tri) mikrofona i klavijaturu preko digitalnog ulaza ;)

Kad bih znao da ce da radi bez problema, snasao bih se ja za neki solidan laptop ali trenutno mi je ovaj samo na raspolaganju, nazalost.

Sem toga, PA3X zvucu dosta bolje preko digital izlaza uz mali dodatak kompresora i EQa na VSL (wawes efekti ne funkcionisu na digital out)

tranzit
05.12.2013, 16:06
Mazni zeni taj i5 i bice dovoljno. Njoj das taj koji nije pogodan za 1818VSL, svakako joj najvjreovatnije treba za internet. Zadovoljni oboje :lol::lol::lol::lol:

hakals
05.12.2013, 16:25
Pozdrav

Da se i ja "ubacim": Ima li razlike ( sto se tice opterecenja sistema) u mom slucaju - 44vsl u odnosu na 1818?
I jos da priupitam dali je vec stigao jer stvarno jedva cekam, da se pohvalim pred prijateljima i da im prezentujem Trans audio.

DinO74
05.12.2013, 16:37
@sale_band Ja ti se moram izvinuti u vezi mog pametovanja jer sam cijelo vrijeme imao u glavi svoj 16.0.2 i totalno smeo sa uma da se ovdje radi o "1818VSL". Ovo "VSL" stavljam pod dvostruke navodnike pa samim time i ono moje u vezi RAM-a na laptopu sa T5800. @tranzit je sve to lijepo objasnio koliko je CPU bitan za 1818VSL i kao sto rece , nekako nagovori zenu i svi sretni a ako nece, izvedi je brate na veceru , izgotivi je i laptop je tvoj :D

sale_band
05.12.2013, 16:47
No frks Dino! :)

A ti tranzite malombrze sa tim kucanjem, ima nas koji bi isli spavat

tranzit
05.12.2013, 16:49
Pozdrav

Da se i ja "ubacim": Ima li razlike ( sto se tice opterecenja sistema) u mom slucaju - 44vsl u odnosu na 1818?
I jos da priupitam dali je vec stigao jer stvarno jedva cekam, da se pohvalim pred prijateljima i da im prezentujem Trans audio.
Ima razlike jer kao prvo Laptop koji sam odabrao za tebe je daleko, daleko mocniji i ima veoma visoku performansu, zatim ima 8GB radne memorije i na kraju, sto je nabitnije, sve radi na Trans Audio Windowsu koji je do detalja podesen za audio rad. Dalje, Presonus 44VSL daleko manje opterecuje sistem, mada ovaj "Trans Audio Powered Laptop" bi sa lakocom izdrzao i 1818VSL. Dakle, budi bez brige. Inace, Presonus 44VSL za tebe, je prije nesto vise od pola sata stigao i upravo imam namjeru da ga prikljucim na sistem za posljednji test u prakticnom radu, a sutra definitivno krece prema tebi kompletan paket. Racunaj, posto do Slovenije treba 5 radnih dana, da ce najkasnije, krajem slijedece sedmice, biti kod tebe.



@sale band

Hahahaha.... nisam ti ja kriv sto si "Down Under", a i ja imam problema sa pogadjanjem tasti, pogotovo poslije desetak sati snimanja kojekakvih bilmeza.

hakals
05.12.2013, 17:04
Ma, sta reci - jedva, jedva cekam - saljite paket sa raketoplanom :)

Pozdrav

tranzit
05.12.2013, 17:08
Hahahaha... potpuno te razumijem, a pravo da ti kazem, imas sta i da docekas, no o tom po tom, kada dobijes.

sale_band
08.12.2013, 10:05
Evo ga, opet problem...

Sinoć sam svirao koristeći VSL kao mikser (kući, ne tezga), ugasio, danas upalim ponovo a ono ni da bekne.

Pokušao i reinstalaciju drivera i proverio konekcije, sve je ok...
Počinjem da sumnjam u Win8, ali, nisam siguran... :(

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
Dodato:
Definitivno je do Win8, upravo testirao na Win7 na laptopu, radi ok...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

zeljko
09.12.2013, 03:27
Kako to jbt.Cekaj valjda Tranzit nije vidio ovo sto pises a sigurno nije do Win 8.Nadam se bar.

tranzit
09.12.2013, 03:41
Operativni sistem sigurno nije krivac sam po sebi ali je vrlo moguce da je kriva audio konfiguracija tog sistema. Tek da se sale band umiri po tom pitanju. Imam instalirane 1818VSL na: Win 7 Ultimate 64Bit (isti ovakav ima i Zeljko i siguran sam da nema nikakvih problema sa svojim Presonusom Mobile koji je probirljiviji, niti sa bilo cim drugim u vezi sa audiom); Win 8 Pro 64Bit; Win 8.1 Pro 64Biit i Win 8.1 Enterprise 64Bit. Ni na jednom, nikada nije doslo do bilo kakvog, pa i najmanjeg, problema sa 1818VSL. Naravno, svi nabrojani operativni sistemi su veoma detaljno, reklo bi se "filigranski", pripremljeni za audio rad. Windows 8 i 8.1 traze i nesto posebniji i obimniji tretman kod audio podesavanja.

zeljko
09.12.2013, 03:47
Ja jos koristim Win 7 i nemam problema sto se tice Presonusa Mobile,kako ce biti ako ikad instaliram Win 8 to jos neznam ali mislim da bi trebalo isto tako da radi.Pa jbt.nije valjda da se ovi sto izmisljaju windowse igraju s nama pa da moram svaki put kupovati nove stvari za moj "Studio Matic":lol:Kupis novi Windows,platis puno para i najebes i na kraju nista od Demo snimaka hahahaha

Inace,Tranzit druze aj pogodi sta sam jucer jeo?Ovcetinu ispecena, kao rujnica se topi u ustima dok je jedes, aaaa sta kazes na to?Hahahaha

tranzit
09.12.2013, 03:57
To se Zeljko prijavi ranije, pa ja onda dodjem kako god znam i umijem i koliko god da si daleko od mene... =))=))=))=))

zeljko
09.12.2013, 04:05
hehehe samo dodji druze ima odmah da pecem,tj.moja zena to obavlja za meine iako ona nevoli janjetinu.Ostavi preko noci da se baica tj.da odstoji u vodi posoljenoj s razlicitim nekim zacinima a onda drugi dan pece,pa premaze medom,da na kraju dobije onu boju kao ona vetrina antikvitet ili neki stari ormar (Crvenkasto braon):lol:Dok jedes pucketa ko ledenica ona kozica ispod zubi a meso se raspada kao gljiva rujnica ili onaj vargan ako znas te gljive :lol:Ja bar jednom mjesecno spremam prednji but sa onom pleckicom sto ima da se kupi ili zadnji but.Nekad ovaj nekad onaj,kako kad koji pozelim hehe

sale_band
09.12.2013, 04:15
Mene buni zašto je stalo odjednom. Radilo je bez problema a sada ništa... Ništa nije menjano ni instalirano. Samo je bio "shut down" i start up sledeći dan...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
09.12.2013, 04:15
@Zeljko
Dobro je, dobro je... ne pisi vise, aman... to ti mene namjerno mucis :lol::lol::lol::lol::lol:



@sale band
Sale morao bih dosta vise da znam o hardwareu koji imas i o svim kartama koje imas unutra kao i gdje je prikljucen 1818VSL.

zeljko
09.12.2013, 04:22
:DZnam da volis ovcije meso kao i ja pa zato ti napominjem:-SSKad budes dolazio za minhen samo javi prije dan da znam da odem kupiti meso i kistru pive,mada skoro uvijek Imam u ledari bar jedan komad da se nadje samo mora se racunati i vrijeme otopljavanja a ne ti izbijes na vrata a ona smrznuta.Moglibi samo da gledamo u meso kako se polako otopljava hahahaha

sale_band
09.12.2013, 08:42
@tranzit

Napisaću specs posle kad dođem kući pa ćemo videti.

@zeljko
Svaka čast za pečenje ali, može to i na private, počeo sam da kontam da mi zbog jagnjetine ne radi interfejs ;)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

DinO74
09.12.2013, 09:38
Jagnjetina je kriva za sve ! Ovaj tvoj post @zeljko je vise nego opasan i nepozeljan za nekoga ko pokusava da sacuva liniju koliko toliko i ko se bori protiv holesterola :D

romario
09.12.2013, 10:18
Ali za med mi nije jasno ,
strah me probati .

sale_band
09.12.2013, 11:36
@transit

Evo ovako stoje stvari

Processor je i7-4770 @ 3.40GHz
Maticna Gigabyte Z87M-D3H Intel chipset
RAM 16 GB "Skull Ripjaws" ili tako nesto (2x8Gb)

Od dodataka imam graficku Nvidia GeForce 8600 GT (starija)

Tastatura I mis su bezicni USB, I printer takodje USB. I jedno I drugo je prikluceno na plavi (USB 3) prikljucak (kojih ima 4)

Na druga dva imam Korg Padkontrol I Roland A500Pro Midi kontrolere.

E, sad, imam jos dva prikljucka za USB2 na zadnjem panelu I dva na prednjoj strani na kojima nema nista osim 1818VSL-a....

Jedino sto sam primetio cudno je u Device Manageru pod "Universal Serial Bus controllers" jedna od stavki sa uzvicnikom glasi "Unknown USB Device (Port reset failed)"

Ostalo mi izgleda ok.... :confused:

Da... Sistem je Windows 8.1

Idem sad da cackam nebi li otkrio caku...
Dodato:
Evo ga, radi....

Nisam nista radio, samo ga iz laptopa prebacio na pc I radi... Hmmm

tranzit
09.12.2013, 16:53
Ostalo mi izgleda ok.... :confused:Nista nije OK !!!!! Upravo taj "usklicnik" kod "Universal Serial Bus controllers" je krivac za tvoj problem sa 1818VSL. Uzmi jos jednom CD koji ti je dosao sa maticnom plocom i instaliraj nanovo sve drivere... ili to uopste nisi radio ? Taj "usklicnik" mora da nestane, njega nikako ne smije biti. To je osnovni znak da Chipset nije instaliran kako treba, a kada to nije uredu, nista nije uredu. Postoji jos mogucih uzroka koje treba traziti u BIOS-u ali prvo treba rijesiti ovo.

casper
09.12.2013, 17:01
@transit

....
E, sad, imam jos dva prikljucka za USB2 na zadnjem panelu I dva na prednjoj strani na kojima nema nista osim 1818VSL-a....

......


Ako se ja smijem uključiti kao padobranac. Hoćeš reći da ti je 1818VSL spojen na prednji USB. To nije dobro i zbog toga može nastati problem. Upikni ga u ovaj stražnji utor USBa jer se on nalazi direktno na ploči.

tranzit
09.12.2013, 18:47
To uopste nije bitno. Ako je Front Panel USB prikljucak povezan sa maticnom plocom kako valja, to ne cini nikakvu razliku, Bitno je... i jedino je bitno, da 1818VSL bude sam na jednom USB Portu. Kod jacih sistema cak ni to nije primarno ali kod tvog mora biti tako. Provjeri da li je 1818VSL sam na USB Portu i da li taj Front Pannel USB prikljucak ne pripada istom USB Portu kao i neki sa zadnje strane, na koji ti je prikljucen bilo koji drugi uredjaj. Pisao sam ti gore u jednom postu zasto je to bitno. Ukratko, 1818VSL treba veoma, veoma sirok Band bri svom radu jer se kod njega radi o 18 ulaza i 18 izlaza koji moraju u isto vrijeme biti dostupni sa svim svojim efektima. Obrati paznju i na kvalitet USB kabla kojim je 1818VSL prikljucen na PC. Postoje Audio USB kablovi (vjerovatno prvi put cujes za takvo sta) koji su veoma vazni i odgovorni za maksimalnu stabilnost i kvalitet rada jednog USB audio interfacea, pa bi uz 1818VSL trebalo da imas takav jedan. Cijena im nije bas sitnica. Jesi li skinujo najnoviji Driver sa Presonusove stranice ?

casper
09.12.2013, 19:10
Slažem se, nije apsolutno bitno ako je front USB pravilno i dobro spojen.

S velikom vjerojatnošću mogu predpostaviti da je kabl do tog front USB najlošije kvalitete.... B-)

tranzit
09.12.2013, 19:23
Moguce, vrlo moguce jer ljudi ne obracaju paznju misleci da su svi USB kablovi isti i da tu nema nikakve razlike. Medjutim, to je velika zabluda koja dolazi od toga sto takve stvari niko i ne pise, niti daje bilo kakve informacije, pa cak ni prouzvodjaci profesionalnih audio interfacea. Kako ce onda korisnik to uopste i da zna. Ovako bi izgledao jedan Audio USB kabl kojem je cijena oko 40 eura.

http://files.cableking.de/bilder/viablue/vb110_02.jpg


Mada, kod sale banda ima problema u samom sistemu i to upravo sa USB Busom kojem nedostaju driveri. To me vise zabrinjava nego kabl.

sale_band
10.12.2013, 03:30
Sto se tiče konekcija na maticnoj, sve je po PSu.

Nego, kako mogu da vidim na kom USB portu mi je priključen VSL i da li još nešto zauzima isti port?
Takođe, ako je ovo slučaj, kako rezervisati određen port samo za VSL, ako je moguće??



Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
10.12.2013, 04:22
Vidjeces sve USB Portove u Device Manageru, a da ti ne bih puno pisao, pogledaj sliku i znaces odmah sta treba da radis iako je ovaj Windows na njemackom jeziku.

http://www9.picfront.org/picture/PaZL51XtAC/thb/USBPorts.jpg (http://www.picfront.org/d/93hu)

siny
18.01.2014, 00:28
pozdrav kolege,
nebi otvarao novu temu.odnedavno sam nabavio presonus 1818 vsl,koristim windows 7 64 bit i kada startujem windows ukljucim i presonus,lampica za usb sinhronizaciju svijetli plave boje i presonus radi .medjutim problem je sto nece da mi otvori mikser od presonusa te ga moram ponovo iskljuciti i opet ukljuciti.najnovij drajveri su instalirani .

takodje koristim i cubase 5 a uskoro stizu i par adam ax7 pa bi vas zamolio koji od studijskih mikrofona bi mi preporucili ili dali je cak i preamp neki potreban da bi imao zadovaljavajuce snimke.
unaprijed hvala i oprostite ako pitanje nije u ovoj temi

harepa50
18.01.2014, 00:58
Dvostruki klik na Audiobox ikonu u tasku sa donje desne strane i mikser će se otvoriti.

Do koliko para želiš ići za mikrofon? Pored ovih preampa na Audiobox-u nije ti potreban nikakav externi preamp, oni rade vrhunski posao.

siny
18.01.2014, 10:21
zahvaljujem harepa 50 na odgovoru.
problem je sto mi smbol uopste nije u tasku,a i kada kliknem na desktopu na taj signal nista se ne desava.znaci samo kad presonus iskllucim i ponovo ukljucim mkser se pojavi.
sto se tice mikrofona planirao sam do jedno 300 eu izdvojiti

DinO74
18.01.2014, 10:40
Desi mi se povremeno slicna stvar sa Presonus 16.0.2. Pc dize sistem, ukljucujem i Presonus....desi se da ga vidi u sistemu ali nema zvuka. Pokrenem UC i u task-u bude crvena ikona. Moram iskljuciti PC (ne restartovati) a presonus je i dalje ukljucen. Pri ponovnom startup sistema sve bude ok zato uvijek prvo ukljucujem Presonus a onda PC. Citao sam malo na presonusovom forumu vezano za taj slucaj koji nije samo kod mene i tebe i naisao na tri moguca problema : 1.FireWire kartica 2. FireWire kabal 3.Software i firmware. Vecina nas korisnika imamo zadnji update software-a tako da tu sumnju vecinom odbacimo. Ostaju one prve dvije. Karticu nisam mijenjao (mrsko mi) a kablo jesam i nije do njega. Meni licno ne smeta to sto se desi ali od kako radim ovim postupkom, prvo power on na 16.0.2 pa onda PC , nemam nikakvih problema. Pozdrav!

tranzit
18.01.2014, 16:05
Sasvim logicno je da jednostavno moras da ukljucis prvo Audio Interface pa tek onda PC. Zato bi ti to smetalo ? Logicno je radi toga sto ako startujes PC prije ukljucenja audio interfacea, ti u sustini podizes sistem (Windows) koji od pocetka nema pojma da mu nedostaje, za audio, najvaznija komponenta jer interface nije ukljucen. Kada ga naknadno ukljucis, dolazi do citave zbrke i strke medju driverima jer se pojavio "uljez" koji je primaran i trazi, odnosno uzima sve resurse za sebe. Ostale komponente i te kako imaju nesto protiv toga i blokiraju te resurse. Malo sam ti slikovito prikazao sta se u sustini desava kada ukljucis interface naknadno. U svakom slucaju to nemoj nikada da radis. Pri iskljucivanju je redoslijed obrnut (obavezno, a objasnicu zasto je obavezno), dakle, prvo iskljucujes PC a tek poslije toga audio interface. Ovo radi toga da ne bi, ukoliko iskljucis interface prije PC-a, doslo do "konfiuzije" slicne onoj prvoj, koja ovog puta ostavlja traga u operatvnom sistemu pisanjem stotine nepotrebnih i opterecujucih podataka (Error Events) koji se tako slazu svaki put kada iskljucis audio interface prije PC-a. Vremenom, radi ovoga, sistem postaje sve sporiji i sporiji jer se broj tih error eventa povecava i time slaze kao mulj.

Sto se tice FireWire interfacea, o tome sam vec pisao ama me ljudi ne slusaju, milse valjda da mi je dosadno pa nemam pametnija posla od toga no da pisem po forumu. FW mora da bude na bazi Texas Instruments Chipa i tu nema pogadjanja ni alternativa (bar ne pravih). Presonusovi FW interfejsi jednostavno zahtjevaju TI Chip. Medjutim i kada se ima FW sa TI Chipom i tada se mora TI Driver zamijeniti (u Hardware Devices) Legacy FW Driverom. Tek tada je sve u najboljem redu i funkcionisace bez ikakvih problema. Ne smije se stedjeti ni na FireWire kablu. Postoje specijalni Audio Fire Wire kablovi, koji su dosta skuplji od obicnih. Znam da ce mnogi prodavci gledati u tebe k'o tele u sarena vrata, kada im zatrazis Audio Fire Wire kabl ali to nije slucaj samo sa Fire Wire kablovima. Inace isto vazi i za USB audio interfacea i ovdje treba posebnu paznju obratiti na Audio USB kabl. Evo kako izgleda jedan Audio FW kabl. Ovdje je verzija 6>4 Pin ali postoji i 6>6 Pin.

http://www7.picfront.org/picture/MYkZm7XJxmm/thb/AudioFW.JPG (http://www.picfront.org/d/94c8)

DinO74
18.01.2014, 16:20
Hvala @tranzit na tome sto si napisao. Kod mene i jeste Ti chip na kartici i o tome sam vodio brigu jer imam brdo firewire kartica u servisu tako da sam nasao jednu koja je odgovarala onim koje su na popisu na presonusovoj stranici. Za taj firewire kabal si u pravu samo sto mi ne obracamo puno paznju na to a cisto sumnjam da i vecina trgovaca zna o cemu se radi. Ja nisam imao problema dok nisam shvatio da je potrebno prvo startati audio interface pa tek onda PC ali kolega prije mene nije znao. Hvala u moje a i u njegovo ime :)

sale_band
19.01.2014, 06:09
Kod mene već par meseci 1818vsl radi kao podmazan i ne big ga menjao nipošto...
Tačno he da mora prvo da se upali interfejs pa PC ali mi to nije nikakav problem...

Eto, a sad idem da pečem prasence... :)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

zeljko
19.01.2014, 06:16
Ni ja nemam sa svojim boksom nikakvih problema a pali se sam preko fire wire kabla s kompom zajedno i uopste ne koristim onaj drugi kabal za struju.

Sale pazi da ti prase ne zagori i dobro ga poljevaj pivom:D

sale_band
19.01.2014, 06:23
Ma ima da bude "ko med" ;)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

tranzit
19.01.2014, 14:22
Sale band, kada sam ti pisao da je 1818VSL best buy trenutno, nisam to tek tako napisao, a sada si i sam uvidio da je to zaista tako (poslije pocetnih problema koje si imao jer jos nisi poznavao interface kako treba). Samo treba pazljivo procitati sta sam napisao u vezi sa Presonus 1818VSL, kao i o ostalim Presonusovim Audio Interfaceima i nikada nece biti problema ni sa jednim (sem ako nije u pitanju neki hardware kvar, sto mi se do sada, na nekih stotinak primjeraka, jos nije desilo). Za sada je 1818VSL bez ikakve konkurencije u svom cjenovnom rangu, a Boga mi i par stotina eura visem. 'Ajde ti peci to krme, uzivaj i ne razmisljaj mnogo o 1818VSL jer ce on poslusno da te sluzi jos puno, puno godina.

sale_band
19.01.2014, 15:05
Hehe... Krme ispeceno i iseceno a tek sto je ukusno....

Presonus, po mom skromnom misljenju, razvaljuje konkurenciju na skoro svim poljima... Od kako sam te poslusao za S1 i posle za 1818vsl ne pada mi na pamet ni da pomisljam o drugim firmama.
Suska se da su im cak i ovi novi monitori (zaboravio sam tacan naziv, mislim daje Eris ili tako nesto) veoma dobri, ali, sa tim necu za sada da eksperimentisem (zbog $indroma) a skoro sam kupio Yamaha SH70 i prilicno sam happy...

tranzit
19.01.2014, 15:17
Tacno je i to. Eris monitori (imaju ih u tri verzije, po velicini Bass zvucnika) su isto tako "tajni tip". Do krajnosti linearni i pouzdani. Kad budes imao prvu priliku, poslusaj ih, neces se pokajati. Sto se tice S1, tu nema dileme, ubjedljivo najbolji DAW danasnjice, bez mnogo siki-miki, a sve sto je u njemu od efekata je u rangu porvoklasnih Pluginova.

siny
02.03.2014, 17:34
zahvaljujuci kolegama problem sa presonus 1818 je rijesen.bio je potreban samo klik u tasku na mikser pa da se mikser otvori.:)
medjutim imam pitanje dali i kako mogu efekti od presonusa 1818 u cubase 5 da se usnime.kako napravit ruting?

tranzit
03.03.2014, 01:21
To ti vec ne bih preporucio. To se ne radi iz vise razloga ali osnovni je, da je pravilo da se na traku DAW-a dobije signal koji je totalno neobradjen bilo kakvim efektima (eventualno nesto malo Limitera), a samim tim i daleko povoljniji za proces miksanja, nego jedan signal koji bi bio vec opterecen efektima sa miksera. Moguce jeste i to vrlo jednostavno. Dovoljno je da na kanalu VSL miksera gdje se nalazi signal koji hoces snimiti, u "Overwiev" prozoru VSL-a, u vrhu kanala aktiviras "Post" polje (pozuti pri aktivaciji). Od tog momenta na traku Cubasea snimas signal koji je u VSL mikseru obradjen Low Cut-om, Compressor-om, Limiter-om, EQ-om i Gate-om, dakle kompletnim Fat Channel efektima. Ponavljam, ovo ti nikako ne bih preporucio da radis. Ako ti je bas stalo da imas te iste efekte u mikseru DAW-a, onda odmah zaboravi Cubase (vjerovatno se radi o Cubase 5 koji je u sustini smece od prije desetak godina) i kreni sa radom u Presonus Studio One 2 Professional DAW-u, koji ima potpuno iste efekte kao i VSL mikser 1818VSL, a pored njih i veliki broj jos kvalitetnijih efekata.