PDA

Pokaži Full Verziju : Na koji nacin je najbolje da snimim uzivo svirku ton i slika?


korgic
18.09.2013, 18:13
Pozz,dao mi koelga moj zadatak da se raspitam.Planiramo da uradimo kod nas u studio da uzivo sviramo svi skupa a da bude kao uzivo na svirci.E sad Imamo Dynacordpowermate 1600 iznjega idem iz Rec send u zvucnu karticu koju imam.E sad kako posle da spojimsliku i ton skupa da ide isto vreme da ne kasni nesto jer mi treba kao uzivo da izlgeda?Hvala svima

casper
18.09.2013, 18:26
To možeš odraditi s bilo kojim programom za video obradu. Adobe Premiere, Vegas, Pinnacle, Magix movie Edit, PowerDirector ....
Tako ćeš moći obraditi video po želji i dodati i sinhronizirati audio koji sminaš posebno.
Obrati pažnju da karakteristike audia na videu i audio snimku budu iste kvalitete jer se u suprotnom zna dogoditi da se neće poklopiti, da nisu sinronizirani.

korgic
18.09.2013, 18:37
Da nije bolje imati kameru gde mogu direkno u ton da stavin u nju iz miksete?

NordX
18.09.2013, 19:26
Ja sam skoro hteo slicnu temu da postavim :) Mene interesuje da li postoji program koji moze direktno da snimi zajedno i Audio i Video,da ne moram da snimam recimo u Cubase Audio pa posle toga Video,pa onda to da sklapam,to mi bas i ne ide :( Nadam se da me razumete.

Hvala unapred.

korgic
18.09.2013, 19:39
Upravo tako jos bolje ako moze se tako da se odradi.

zukae
18.09.2013, 19:51
Najjednostavnije bez sinhronizacije je da se snima audio i video na camcorderu. Većina camcordera ima mikrofonski ulaz, pa je potreban DI box da bi line out sa miksete povezao na mic ulaz na kamkorderu.

korgic
18.09.2013, 20:04
Koji Di box bi onda trebo aktivan ili pasivan?Hvala

zukae
18.09.2013, 20:43
Pošto je iz miksete može pasivni. Gledaj da ima smanjivanje -db. Gledaj i da ima dva kanala da snimaš stereo, a ako kojim slučajem snimiš mono, nemoj ovdje da postavljaš demo napast ćemo te. Ali eto da sačekamo i kakvog profesionalca da kaže mišljenje.

casper
18.09.2013, 21:18
U kojim uvjetima želite snimati video produkciju, u prostoru bez gostiju ili u restoranu na uobičajenoj svirci gdje su prisutni gosti? Za što vam treba spomenti materijal, za postavljanje na youtube, izdradu promo DVD-a ili za vlastitu zadovoljštinu? Ovo su bitne stvari od kojih treba krenuti.

Camcorderi (najčešće) imaju mic ulaze koji su namjenjeni vanjskim mikrofonima, line out iz mixera je prejak signal za zadovoljavajuće rezultate. Zato je mnogo praktičnije snimati audio posebno, a video posebno. "Spajanje" poslije toga nije nikakav problem, pogotovo ako se radi o samo jednom kadru videa.

korgic
18.09.2013, 21:39
Snimak je samo za Youtube,inace snimace se tamo gde vezbamo samo smo hteli da ton ide direkno iz Dynacordmiksete iz izlaza Rec u kameru.

casper
18.09.2013, 21:54
Predlažem da snimate audio posebno od videa. Ako baš želite snimati istovremeno na kameru onda koristite Phones izlaz jer je taj nivo signala odgovarajući i može se dodatno prilagoditi s potenciometrom na mixeru.

Ostalo (video i audio) ovisi o kvaliteti kamere i vašoj kreativnosti. Kad napravite prvi spot, apetiti će porasti, želit ćete imati dvije kamere, ozbiljniji sound pa ćemo se onda "dopisivati".

korgic
18.09.2013, 21:57
Sto se ti ce kamere imam za sad dobru canon eos 600.Planiramo tako u buducnost da radimo i neki mali spot.Al prvo vazno sto smo ovo krenuli da odradimo.

tranzit
18.09.2013, 22:00
Poslusaj casperov savjet iz prvog njegovog posta u ovoj temi. Sve ostalo je smece i nedovoljnog kvaliteta. Ukoliko imas namjeru da to sto snimis, bude pristojnog kvaliteta, onda iskljucivo snimaj audio posebno, sa dobrog audio inetrfacea. Lako je kasnije sinhornizirati sliku i ton jer svakako ces imati i na video snimku tzv. O-Ton traku (original ton) koji ce biti sniman mikrofonom sa kamere zajedno sa slikom, a koju kasnije u Editoru mozes da uklonis. Casper ti je izmedju ostalih, preporucio i Sony Vegas program, koji ce ti biti i vise nego dovoljan za video i audio montazu. Zanemari sve ostale savjete jer nicemu dobrom nece odvesti, bar ne onome cemu se ti nadas da ces dobiti. Kod snimanja tona iz Powermate, a ukoliko imas audio interface sa dovoljno fizickih ulaza, da ne bi snimao i efekte sumnjivog kvaliteta sa Powermate, vodi pojedine instrumente u audio interface preko insert izlaza po kanalima sa Powermate (do pola uvucen dzek u Insert ulaz). Na taj nacin dobijas suhe signale u DAW (bilo koji da je), koje kasnije mozes miksati kako zelis. Idealna postavka, za ono cime raspolazes !!!!

korgic
18.09.2013, 22:06
Trenutno nemam mikser sa vise ulaza da bi tako nesto odradio.Mada kako si sam vido da planiram nesto da kupim.Hvala

tranzit
18.09.2013, 22:11
Mislis Audio Interface (ne mikser... ili).

casper
19.09.2013, 01:15
eos600 je dobar aparat, s tim već možete napraviti ozbiljan video. Ako želite testirati ima i 3,5 jack za mikrofon pa pokušajte u njega piknuti signal iz mixera. Vidim da se lijepo može i na eos-u određivati nivo ulaznog signala, treba s tim malo probati pa ćete vidjeti rezultate.

No, i dalje ostajem pri tome da je mnogo bolje raditi posebnu audio snimku. Za to vam sigurno više može pomoći Tranzit, a pogotovo se slažem s njegovom konstatacijom u vezi (ne)kvaliteta efekta na powermate.

Morate paziti na brzinu zapisa SD kartice koja je u aparatu, obavezno koristite Class10. Možda bi prošla i Class8 ali ispod toga će biti problema pa video zastajkuje ili aparat samostalno prekida sa snimanjem.

korgic
19.09.2013, 06:36
Da audiointerface samo sa vise ulaza za snimanje.

tranzit
19.09.2013, 13:25
Ako nemas audio interface sa vise ulaza i tada je jos uvijek daleko kvalitetnije snimati ton zasebno u nekom od DAWova ili Wav Editora, a nakon toga ga sinhronizovati sa slikom u pomenutom Sony Vegasu ili nekom slicnom programu. Vjeruj mi, da se sve sto se imalo ozbiljnije snima, radi upravo na ovaj nacin. Da bi postigao priblizan kvalitet tona, snimajuci ga preko Line ulaza na kameri, ta kamera treba da bude veoma, veoma dobra, a to odmah znaci, nekoliko hiljada eura. Nisi pomenuo ili sam ja previdio, kojom kamerom bi to snimao.

korgic
19.09.2013, 18:18
Sa Canon eos 600D bi snimali.

tranzit
19.09.2013, 20:24
Sasvim pristojan uredjaj, sto se video kvaliteta tice. Audio kod njega ostaje po strani. Ili ces upotrijebiti ugradjeni mikrofon ili eksterni preko mini banane, ali oba su svakako mono. Od snimanja tona kamerom dakle nema nista. Badava diskusija jer sugurno ne zelis mono audio uz video clip.

jtodorov
26.11.2014, 01:46
Da ne otvaram novu temu, interesuje me da li je moguce da se dobije kvalitetni stereo audio snimak na snimljeni video tako sto ce se mikser povezati preko tape out (rec send) direktno sa dva kanonski ulaza u profesionalnu kameru? Na taj nacin nema potrebe od posebno snimanje zvuka na kompjuteru i dobija se sinhronizirani zvuk sa video.

casper
26.11.2014, 01:57
Naravno da može, treba ti samo kamera sa XLR ulazima.

Belmo
26.11.2014, 10:42
Najbolje je ono sto je Casper rekao.Ako vam je tesko uskladiti zvuk i sliku onda stavi sebi negdje blizu mis od racunara/laptopa i klikni na Record u isto vrijeme kada kamerman pocne snimati - znaci na 3,4 sad :D

Tako ne bi trebao imati cimanja oko sinkronizacije slike i zvuka.Onda otvoris Sony Vegas i zavrsis posao.

Imas jos jedan trik sa klapnom u svrhu jednostavne sinkronizacije - ako nekog zanima mogu pojasniti, mada je to jednostavno.