PDA

Pokaži Full Verziju : Behringer Xenyx QX1002USB Mixeta


ktisljar
07.08.2013, 15:42
Molio bi iskusnije kolege da kažu svoja iskustva / mišljena o ovoj mixetici:
http://www.audiopro.hr/proizvod/behringer-xenyx-qx1002usb?idPrim=5&idSec=26&idTer=125&idPro=13490
Znam da Behringer nije baš na dobrom glasu, ali zanima me da li se isplati kupiti tu mixetu, onako za kućnu upotrebu i eventualno neku svirčicu za prijatelje, rodbinu itd...;)

harepa50
07.08.2013, 21:53
Mnogi ljudi vole mlatiti svašta o Behringeru, a nemaju blage veze da Behringer ima odličnih proizvoda, koji rade odličan posao. Uvijek bilo koliko para toliko muzike, ali u nekim slučajevima se Behringer pokazao bolji izbor nego neki uređaj gdje je samo ime brenda pola njegove cijene. Za te potrebe ovaj slatkiš je ok. S kojim kutijama je planiraš koristiti? Najbolje bi bilo da je probaš i sam, i da vidiš da li će tebi odgovarati za te potrebe. Pozdrav

ktisljar
07.08.2013, 22:46
Planiram je koristiti sa kutijama Solton C210 i izlaznim pojačalom koje sam prije nekih 6 godina sam izradio po jednom provjerenom projektu (Mosfet izlazi u AB klasi 2x300W na 4ohm-a). Nekako mi se ova mixeta sa svime što nudi za te pare dopada, ali se ne bi htio zaletit pa radije pitam ljude sa više iskustva.

harepa50
08.08.2013, 00:20
Bit će to ok, a uvijek je najbolje da je sam isprobaš u prodavnici.

tranzit
08.08.2013, 00:29
Za taj novac nista ni blizu tom kvalitetu neces naci. Trebalo bi polako ali sigurno mijenjati tu sliku o Behringeru jer je pokupovao mnoge top etablirane brendove, a samim tim i njihovu visoko cijenjenu tehnologiju. Bas kod tog malog miksera imas Klark Teknik efekat, a vjerovatno su i ekvilajzeri od istog. Klark Trhnik je inace jedan od vodecih svjetskih brendova kada su u pitanju predpojacala, ekvilajzeri i filteri uopste. Dalje, taj miksercic je ujedno i pristojan audio interface, pa si ubio dvije muhe jednim udarcem za male pare.

ktisljar
08.08.2013, 12:38
Hvala ljudi na odgovorima. Otići ću u trgovinu uživo vidjeti tu spravicu. Vrlo vjerojatno ću je kupiti pa napišem dojmove. Meni je baš onako zapela za oko i mislim da bila super za moje potrebe.
Dodato:
Pozdrav svima,

Evo prekjuče sam kupio miksetu i nakon dvodnevnog druženja napisat ću mali osvrt i moje dojmove o njoj. Neću navoditi nikakve tehničke karakteristike jer se to može pronaći na web stranici proizvođača.
Pošto mi je ovo prva mixeta sa efektom i USB interfejsom, kvalitetu zvuka sam komparirao sa audio karticom Creative „Audigy2 Platinum Ex“ koja me već godinama solidno služi.
Za monitoring sam koristio slušalice sa mikrofonom, beyerdynamic „DT 297“ (270 ohm system).na kojima se jako dobro i ujednačeno čuje cijeli audio spektar.

Pa da krenem...
Prvi dojam nakon vađenja iz kutije je bio dobar. Kompaktna mala spravica poprilično solidno i čvrsto izrađenana, svi prekidači i peklopnici na panelu lijepo“klikću“, kružni potenciometri precizni i čvrsti. Glavni main volume slider je po mom ukusu malo premekan (bilo bi mi draže da se malo teže „masnije“ pomiče) inače sve drugo za 5.
Obrčući mixetu po rukama dočeka me neugodno iznenađenje koje je btw i najveća mana na mixeti... Nema POWER ON/OFF prekidača. Kako, zašto sam bog zna. Mixeta se napaja externim adapterom koji isporučuje 2x15V AC i s ozirom na to ima 3-pinski konektor na poleđini mixete. S obzirom na to da ga nije baš jednostavno naciljati nakon što se konektor isključi odlučih ja sljedeće... Uzmem prekidač za struju (onakav za noćne lampe) i ugradim ga na primarnu (220V~) stranu adaptera na kabel i rješim problem prekidača.

Nakon što sam sve prilagodio svojoim potrebama priključim na prvi mikrofonski ulaz balansirani konektor sa beyerdynamic „DT 297“ i konektor za slušalice u HEADPHONES, svoj GW8 na jedan od kanala za LINE IN, i USB kabel na kompjurer.
Prvo sam isprobavao kako rade mikrofonska predpojačala, kompresor i EQ na njima. Rade odličnooo. Na EQ-u sam samo uključio „LOW CUT „ na 80Hz, mrvicu digao 2,5kHz i to je bilo to. Još sam se malo poigravao sa onim „one knob“ kompresorom i mogu reći da i to lijepo radi. Na tom se potenciometru podešava samo prag na kojem će se kompresor aktivirati, dok su ostali parametri fiksni, ali izgleda da su po defaultu dobro odmjereni tako da nisam uspio dobiti da vokal zvuči onako napumpano i spljošteno što mi se sviđa.
Priključivanjem drugog (Behringer XM2000S dinamičkog mikrofona) na sljedeći MIC. ulaz bilo je potrebno malo više korekcija sa EQ-om ali to je i normalno jer je ipak to drugi tip mikrofona. Nakon nekih sat vremena primjetio sam da se dio iznad onog žutog displejčića gdje piše broj efekta dosta grije naročito kad je uključeno fantomsko napajanje za mikrofone. Inače mikseta je bila uključena neprekidno 48 sati i nisam primjeti da to stvara probleme u radu, a kako će biti u budućnosti živi bili pa vidjeli. Inače kad se uključi fantomsko napajanje nema onog neugodnog „Puk“ zvuka jer su to rješili tako da se napon od 0-48V podiže postepeno kad se fantomsko napajanje uključi/isključi (tzv soft start).
Zvuk koji izlazi iz mixete može se okarakterizirati ovako: Detaljan (ali ne napadno), srednji tonovi ravnomjerni, a bas je dubok i čvrst i ni malo ne „mulja“. Jednom riječju cijela zvučna slika kao da ima malčice, ali stvarno malčice onog Loudness-a (kao na starijim HI-FI pojačalima).
Ugrađeni efekt procesor je također OK. Neki efekti su onako više za zezanciju ali većina njih je upotrebljiva naročito oni od broja 79-93 (multi efekt). Ja sam dosad koristio efekte isljučivo preko kompjutera iz raznoraznih VST-ova pa mi je ovakav način, odaberi efekt i pritisni dugme turbo jednostavan a rezultat je zadovoljavajuć.
Mixeta kao audio interface...
Nakon spajanja mixete na USB port i instalacije drivera skinutog sa Behringerove web stranice pojavi se u control panelu novi audio device. Postavi se da on bude defaultni i to je to.
ASIO driver kod snimanja u Cubase-u 5 po defaultnim postavkama radi bez primjetne latencije. Čak sam otvorio Spectrasonicov Omnisphere koji guta dosta resursa i radio je bez pucketanja i drugih nepodopština. Moja dosadašnja audio kartica (Creative „Audigy2 Platinum Ex“ ) kojoj je minimalna latencija bila 2ms ne odreagira tako brzo na pritisak tipke na klavijaturi. Kad slušate istu pjesmu preko interfacea od mixete bolje (detaljnije i bez muljanja) zvuči nego na Creative „Audigy2 Platinum Ex“. Jedini razlog za zadržavanje ove audio kartice na još neko vrijeme je taj što ona ima 2x MIDI IN i 2x MIDI OUT i što se može istovremeno snimati 6 mono odnosno 3 stereo trake, dok sa USB interfejsa ove mixete možete snimati samo 2 mono odnosno 1 stereo traku.(ono što se čuje na MASTER OUT).

Zaključak....
Kao što su mi u svojim odgovorima savjetovali kolege @herpa50 i @Tranzit, nije taj Behringer uopće loš, pogotovo ako se uzme u obzir cijena proizvoda. Pa svaki proizvođač bilo čega od igle do lokomotive ima svojih dobrih, loših i odličnih proizvoda. (Sjetimo se samo Microsoftovih Winowsa Milenium majko moja koji je to OS bio) pa ne možemo generalizirati da Microsoft ne valja, a pokreće pola svijeta.
Evo na samom kraju ovog mog podugačkog posta, želio bi preporučiti ovu mixeticu svima koji imaju slične potrebe kao i ja. Fali joj taj vražji ON/OFF šalter ali da se to riješiti. Zvučno, mogučnostima i cijenom svakako nezaobilazna sprava.

Pozdrav,

ktisljar
11.08.2013, 19:23
Zaboravih slike.