PDA

Pokaži Full Verziju : Audio masterclass - David Mellor


sale_band
05.07.2013, 15:21
Imam jedno pitanje za članove koji su iskusni u audio produkciji (Tranzit i sl.)

Koliko je korisno učiti audio mixing i mastering putem internet kursa i da li vam ime "David Mellor" išta znači, u profesionalnom smislu, kao i "Abbey Road studios"??

Hvala


Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

Narodnjak300
05.07.2013, 16:00
Gledao sam milion slicnih tutorijala i danas gledam isto. Nece ti tu otkriti sve sto rade. Ne znam na kom si nivou sto se tice mix i mastering-a, ako si pocetnik naucices tu dosta, ako si vec zagazio duboko u tu materiju odgledaces ceo tutorijal i tek na nekim trenutcima ces videti nesto sto te interesuje ili sto nisi znao, elem za pocetnike je super ako nemas para ze neke skole artimedije i gluposti tog tipa...

Nikad nije kasno uciti mix and master, ustvari nikad nije kasno uciti bilo sta. Samo trebas da budes predan tome. Svi znamo sta je Abbey Road i koliko je to veliko ime, ali verujem da tebe interesuje ITB mix tj. mix i master bi radio preko kompa u nekom daw-u tipa cubase, nuendo... dakle nista ti ne znaci ako ti neki baja pokazuje kako mixuje u Abbey Road-u na nekom SSL-u.

Sad pitao si koliko je korisno? Mislim da u najmanju ruku nece da ti odmogne. Ime David Mellor mi ne znaci nista, nisam cuo za njega, ne mora da znaci da nije poznat ili dobar ali to ne nebitno. Pre ce neko ko je nepoznat da ti pokaze nesto novo nego ti poznati. Skidao sam ja i gledao neke tutorijale od Audio masterclass al kad vidim da me na tutorijalu za EQ uci kako da radim Hi-pass i Lo-pass smuci mi se zivot :). Kao sto rekoh za pocetnike su fini ti turijali ima sta da se nauci, ako si malo napredan batali to.

sale_band
05.07.2013, 16:12
Da... Mislim o tome već dugo i svakakve mi misli odlaze ali, nisam nikada sreo nekog ko je imao slično iskustvo.
Drugo, ne znam odakle si dobijao njihove snimke ali, navodno, oni imaju program podeljen na 12 lekcija(DVD + knjige + audio materijal), znači, od početka do kraja se uči sve o audio tehnici, što naravno obuhvata i EQ aplikacije.

Meni nije toliko bitno šta oni rade već mi je bitno da naučim šta gde i kako...

E,sad, ne bih da plaćam nešto ako je beskorisno.

Zaboravih reći, poznajem ja neke osnovne stvari ali ipak, nije to-to...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit
05.07.2013, 16:15
Kako da ne znaci, Mellor je jedno od znacajnih imena u domenu audio produkcije. Ucenje je uvijek dobro, a u ovoj bransi ono nikada i ne prestaje jer ni razvoj audio tehnologije ne prestaje, naprotiv. Nemam pozitivno misljenje o internet kursevima u domenu audio tehnologije. Nisam ni pristalica kojekakvih "brzih" audio inzenjerskih diploma, tipa SAE. Ovo pisem iz licnog iskustva jer je svojevremeno nekoliko mojih sticenika pohadjalo SAE univerzitet za cije diplomske ispite sam ih spremao, te sam imao prilike da se detaljnije upoznam sa materijom koja stoji u skolskom planu SAE. Moj zakljucak je da sve to nije na potrebnom nivou i da ljudi izlaze sa tih fakulteta, doduse sa diplomama ali bez znanja.
Postati audio inzenjer ili ton-majstor pa i nekakav audio-video media master, pohadjajuci ovakve fakultete kao sto je SAE i slicni, je veoma lako i brzo. Medjutim, u prakticnom radu takve diplome malo koga interesuju jer su u medjuvremenu dosle na prilicno los glas. Tako da bi moj savjet mladim ljudima (a i starijim), koji imaju zelju i namjeru da krenu u audio vode na naucnoj bazi, sto dalje od takvih ustanova, nego na drzavne univerzitete gdje je i nivo predavanja na daleko visem levelu a samim tim i steceno znanje studenata.
Internet skole mogu eventualno dobro doci za sticanje osnovnih znanja iz audio oblasti ali treba biti veoma pazljiv pa odabrati onu koja te nece odvesti na pogresan put. Moj savjet za tebe je, da ipak potrazis ozbiljnu naucnu literaturu, a posto engleski vjerovatno govoris kao i maternji, bice to velika olaksica jer je najznacajnija literatura iz ovog domena ili na engleskom ili na njemackom jeziku.
Audio tehnologija je veoma kompleksna i komplikovana nauk,a sto nikako ne znaci da ti to ne bi mogao da savladas i ovladas njome na visokom nivou ali to znaci da treba biti spreman na vrlo veliki rad.

sale_band
05.07.2013, 17:21
Ukratko znači, veliko ime koje hoće hleba bez motike...
Kad bih znao da ima dobru literaturu, platio bih...

Da li bi možda mogao da mi predočiš neke knjige na engleskom jeziku pa da pokušam naći.
Nalazio sam nešto po knjižarama ali je to sve površno.

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit
05.07.2013, 17:26
Ne samo da cu da ti predlozim, nego cu i da ti ih posaljem. Treba mi malo vremena da ih pronadjem a onda i da odaberem sta bi bilo optimalno za pocetak, pa cemo kasnije nastaviti dalje sa komplikovanijom literaturom. Ocekuj PP od mene za dan, dva sa "poklonom". Bice i suhoparne literature ali cu ti poslati i najcjenjenije video studije koje se na vrlo ozbiljan nacin bave radom na najnovijoj softverskoj osnovi. Mislim da ce to biti dobar pocetak za tebe.

sale_band
05.07.2013, 17:39
E sad si me stvarno iznenadio. Jednostavno, nisam očekivao takav gest i nemam reči kojom bih ti se mogao zahvaliti, mada, i ne volim da se zahvaljujem prekomerno, nekako mi pederski (da izvinu manjine)
Kod mene važi pravilo, pamti pa vrati...






Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit
05.07.2013, 17:48
Nemas potrebe uopste da se zahvaljujes (bas je pederski... hahahaha), dovoljno je da se ozbiljno pozabavis tom literaturom koju budes dobio. Posto sam i sam pedagog, imaj povjerenja da cu znati da odaberem ono sto ti je zaista u ovom momentu najvaznije.

sale_band
05.07.2013, 17:59
Verujem ti više nego svojim očima, što bi tek'o Đani, hahahahaha...
(A imaš i akorde u nekom od prethodnih postova). B-)


Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit
06.07.2013, 02:04
Oci te nisu izdale, pogledaj na PP, ceka te obecana strucna literatura.

maricm
06.07.2013, 13:18
tranzit bili mogao poslat i meni
Pozdrav

tranzit
06.07.2013, 21:22
Bih.

zeljko
07.07.2013, 15:43
A meni tj.Zeljku:D

sale_band
07.07.2013, 15:46
Ukoliko ne govoris engleski, nece ti biti od velike koristi...

harepa50
07.07.2013, 17:37
Željko govori njemački, a ima dosta dobre literature i na njemačkom jeziku :D

tranzit
07.07.2013, 18:21
A meni tj.Zeljku:D I tebi, tj. Zeljku !!!!!

zeljko
07.07.2013, 19:05
Hvala druze.Tj.Tranzit:)Treba i ja malo da se skolujem.Poz

tranzit
07.07.2013, 19:13
Posto sada imas svu potrebnu literaturu, ocekujem da slijedeci mix bude u visokom studijskom kvalitetu. :lol::lol::lol::lol:

zeljko
07.07.2013, 19:14
Da je na njemackom bilo bi edobro,ovako mogu samo slike da gledam:lol:

tranzit
07.07.2013, 19:17
Dobices i na njemackom.

zeljko
07.07.2013, 19:18
hvala legendo..A de mi reci sta bi sa projektom sto si mi obecao za Studio One?Mozda si zaboravio?Pozdrav i hvala puno

tranzit
07.07.2013, 19:45
Totalno zaboravio, daj podsjeti me sta to bi, to jest, sta je trebalo da ti odradim.

maricm
08.07.2013, 12:09
Hvala puno tranzit.
Evo skidam

romario
08.07.2013, 12:17
Ako može i meni da prebaciš Tranzit ...

Mico23
08.07.2013, 16:19
ako moze i meni na Njemackom.Pozdrav majstore

tranzit
08.07.2013, 16:49
Cim pronadjem, a nadam se da cu pronaci, odmah dobijas.

zeljko
10.07.2013, 00:52
Hvala Tranzit super upustva ali i treba sad puno uciti,nije bas jednostavno hehe..Poz

Narodnjak300
10.07.2013, 01:55
Ima li neka literatura o soft pluginovima i radu sa njima ili o mixu i masteringu, ali da je autor bas zasao u detalje ili da se govori o mixu na naucnom/filozofskom nivou?
Naravno jezik nije problem...ako je Engleski u pitanju.

tranzit
10.07.2013, 02:08
Naravno da ima. To i jeste jedina prava literatura u ovom domenu. Sasvim drugacije bi ljudi razmisljali o svemu tome, da se pozabave bar malo takvom literaturom. Iz tog razloga i ono sto moja malenkost napise na forumu, ne bude odmah shvaceno ili cak bude potpuno pogresno shvaceno jer ljudima jednostavno, nedostaju osnove audio nauke. Medjutim, veoma sam strpljiv i uporan (imajuci na umu taj nedostatak), pa mi nije tesko da po nekoliko puta iz razlicitih uglova objasnjavam iste pojmove i pojave. Ponekad je i to nedovoljno i uzaludno jer je tehnologija virtualnih instrumenata, efekata, miksera itd... veoma komplikovana i kompleksna a utoliko vise kada nedostaju pomenute osnove. Nase podrucje je inace poznato kao vrlo latentno u ovom domenu, pa uvijek kasnimo bar za jednu generaciju dostignuca.

Narodnjak300
10.07.2013, 02:24
Super je taj pristup, samo nastavi da budes istrajan u tome kao do sada i ljudi ce shvatiti da moraju sebe da promene tj. svoj nacin razmisljanja ako zele da napreduju u ovoj oblasti. Mislio sam da ces mi preporucuti neki naslov, ako ima neka dobra literatura da se kupi ili skine sa neta.

tranzit
10.07.2013, 02:30
Tesko ces naci na netu. Podici cu na server pa cu ti dati Linkove. Dakle, iskljucivo te interesuje naucni prilaz virtualnim instrumentima i efektima ?

Narodnjak300
10.07.2013, 03:03
da da samo naucni prilaz, naravno ne bih se bunio ako ti primetis da bi jos nesto bilo dobro za mene, slobodno mi posalji, rado cu procitati.