PDA

Pokaži Full Verziju : Podesavanje ozvucenja u loseakusticnoj sali


sstipa
30.06.2013, 18:18
Pozdrav svima
Imam pitanje za kolege koje imaju iskustva sa ovakvim salama
sinoc sam radio u sali u kojoj je pod u mermernim plocama a goli zodovi i imao sam veoma los utisak zvuka - naime zvucalo mi je jeko zvonasto do te mere da ni sam vise nisam znao sta da smanjim ili pojacam
Stalno mi se vracao neki zvonasti efekat i muljanje zvuka dok ispred samih kutija i nije tako lose zvucalo a meni sa strane odakle sam svirao katastrofa
Dali neko ima neki predlog ili resenje u takvim salama kako je najbolje da se uredi zvuk da se svi ti povratni - odbijajuci zvukovi sale maximalno eliminisu

Vux
30.06.2013, 18:26
smanji reverb hall echo, sto manje tih efekata trebalo bi da bude bolje u takvim salama.

sstipa
30.06.2013, 18:33
Hm i ja sam mislio tako samo to mi i nije bas lako izvodljivo kad hal imam u kljavi podesen u svakom ritmu a neznam dali na PA 500 moze da se negde generarlno sam efekat smanji i pojaca

acakasper
30.06.2013, 19:45
probaj da radis sa manje pojacanom snagom a 4 kutije postavi,takve sale najgore mrzim,meni se desavalo da u nekom trenutku ne razumem ni sta sviram a mikrofonija ubi,ali samo je tu lek ovo sto sam ti naveo i sto manje efekata.

Vux
30.06.2013, 20:10
i bitno je kako postavljas zvucnike... Nikako iza mikrifona, ubice mikrofonija, stavi ispred i da idu malo na stranu, ali neces dobiti nikad zvuk kakav zelis, mozes samo malo popraviti

acakasper
01.07.2013, 11:13
mislim da gori uslov za muziku ne postoji od sale sa plocicama,a kad ima gostiju kojima smet zvucnik iznad glave pa ga pomeraju,ti namestis da ne dodje do mikrofonije,a baja pomera cas levo cas desno,ja sam imao priliku da mi je gost namerno vadio kabl iz zvucnika.

dalibor jarmina
01.07.2013, 11:51
Vadio bi on taj kabl iz svog dupeta (izvinite na izrazu) da je to meni napravio, od toliko mjesta u sali, on se nadje pametan pa sjedne pored zvučnika, i pametuje, smanji, smanji...bilo ih je takvih zato to i govorim

Sent from my LT18i using Tapatalk 2

svirac007
01.07.2013, 13:10
u takvim prostorijama muke imaju i dobri tonci sto prate jake bendove. Ja sam s godinama shvatio da se nemogu izborit sa tim stvarima odradim sto mogu malo sve smanjim, skinem efekte,udaljim kutije i sta je tu je, nisam zadovoljan ni sobom ni soundom (zvucimo ko dlake) al znam da nije do mene i vise se ne sikiram (da vala nebi sebi navukao secer/infarkt taman posla)

acakasper
01.07.2013, 13:25
U potpunosti da bude cist zvuk u takvim uslovima nema sanse,e malo da se ublazi efekat plocica i sl ovo sto sam naveo,bar ja tako radim.
@svirac007 zdravlje je najprece bogatstvo.

Vux
01.07.2013, 14:01
Nista, jedino resenje je da nabavimo univerzalni tepih na rasklapanje pa da ga postavljamo pre svirke ;)

acakasper
01.07.2013, 14:09
ali da bude crven,pa onda ujedno nabavi i dekoraciju,tanjire,case,escajg,rostilj majstora,i budes organizator cele svadbe.

Vux
01.07.2013, 16:00
Pa to, i muzika, sve u jednom

sstipa
01.07.2013, 19:09
E samo jos taj pribor nenosim sa sobo ostalo sve imam :)
Ali hvala svima na savetima i predlozima u vezi tona
Dali neko zna dali moze na PA 500 generalno da se smanji efekat za sva podesavanja

nikadvisekorg
01.07.2013, 23:31
za takve hale imam specijalni alat koji ubija loš ton, uvek nosim kad su loše sale.........

Specijalno pravljena planinska rakija sa dodacima par travki iz ovih predela, kad je popijemo, zabole me tuki za sve, izgubi se i mikrofonija i svi šumovi brumovi, a na kraju svirke sam nosiš aktivni bas bin 18" :D

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

harepa50
02.07.2013, 01:04
@nikadvisekorg

Taman sam mislio čovjek ima rješenje...kad ono....Hahahahahahahahahahahaha legendarno :D

Lijeka ima, koliko toliko.
Nabavi se neki DSP procesor tipa DBX Driverack, s njim i mjerni (RTA) mikrofon. Mikrofon se postavi na određenu udaljenost ispred razglasa, i na razglas se pusti Pink Noise. Evo recimo u ovom slučaju, DBX Driverack dobija informacije o frekventnom odzivu prostorije, jer sve te frekvencije koje muljaju i koje zvone imaju određeni frekvenciju koja to čini još gorim. Nakon toga DSP procesor "pegla" frekventni spektar da bi odziv bio što linearniji.

Postoje i RTA uređaji koji na displeju ili monitoru prikazuju grafički cijeli spektar i gdje je koliki odziv, i gledajući tu krivulju, generalni zvuk se može dovesti u dobru linearnost.

Na dobrim (većinom skupljim) digitalnim mikserima ta opcija postoji već ugrađena.

Ima još jedan, "staromodniji" način, a to je da se koristi master Graphic EQ, ali u tom slučaju on ne radi sam, nego se morate malo osloniti na svoje uho, i s njim treba raditi jako, jako oprezno...da na kraju ne bi završili sa svim srezanim freq. band-ovima.
Najčešće treba obratiti na frekvencije oko 220 Hz i 440 Hz gdje se ta "muljavina" obično nalazi, ali i obraćati pažnju na ostale frekvencije.


Lijep pozdrav,
Hare

harepa50
02.07.2013, 01:17
Naravno, zaboravih dodati da je od refleksija nemoguće pobjeći, osim postavljanja studijskih apsorbera po sali. U salama ih uvijek ima, koliko ih ima zavisi od toga kakve je građe, oblika i veličine sala. Ima ih i kad se radi na otvorenom (zgrade, tribine itd.). Dosta pomaže i pravilna postava kutija po sali, a naravno i dovoljan broj kutija u sali.

caka012
04.07.2013, 23:21
To nije losa tehnika, ali posto kod nas NASA jos nije otvorila prodavnicu muzicke opreme, ja se snalazim na drugi nacin. U takvim salama radim sa sto vise kutija na sto manjoj snazi. Da spases situaciju sigurno ne mozes, ali bar mozes da smanjis bol, koliko-toliko.

harepa50
05.07.2013, 01:32
To je jedna od opcija. Ali dbx driverack nije teško nabaviti kod nas, a pored toga to je jedan fin DSP kontroler kojeg ne bi bilo loše imati u sistemu.

tranzit
05.07.2013, 01:53
Pitanje je koji od DBX Drive Rackova uzeti jer dijapazon cijena je ogroman. Od 400 do 4500 eura. Ovdje vazi princip koliko para toliko i muzike. Moj favorit je bas ovaj od 4.500 eura... megalomanija, cista megalomanija... hahahahahaha.

MarjanMilosevic
08.07.2013, 21:17
Jedino realno resenje je koriscenje vise komada slabijih zvucnika dobro rasporedjenim po prostoriji.
Merni mikrofon i RTA analize ce srediti ton za datu tacku gde je postavljen mikrofon. Ostatak prostorije ce opet zvucati lose.
Ni jedan RTA softwer nemoze popraviti losu akustiku prostorije.
Dakle sto vise zvucnika koji sviraju tiho. Tako da kad zvuk dodje do povrsine odakle se odbija, nema se sta mnogo odbiti.