PDA

Pokaži Full Verziju : Mastering: PlugIn VS Hardware!


Mico23
19.06.2013, 00:30
Pozdrav

Zanima me vase misljenje,naravno ko je u mogucnosti da uporedi.

Ja u svom Studio jos nemam Hardware sa kojim bih radio Mastering,uplanu je L2 od wawes-a ili Avalon 747.

Sada se sutam sa pluginovima i donekle dostizem dobre rezultate.
Cisto me interesuju vasa iskustva,jer sve cesce cujem kako je sve vise i vise nepotrebnog Hardwera u studiu,bar kompanije koje prave emulacije raznih stvarnih sprava,tvrde da se moze odraditi sve sa odabranim Pluginovima.

Narodnjak300
19.06.2013, 00:39
Ima neke stvari koje software ne moze da emulira, tj. ne moze 100% ali ja bih ti preporucio da se ne zamaras toliko hardware-om jer je bespotrebno. Naravno ja bih voleo da imam shadow hills mastering compressor al ne ide... :D Ustvari neko moje razmisljanje je sledece: Nemoj da ti neko prodaje pricu tipa "nema sanse bez dobrih hardverskih pluginova", jednostavno ne zelim da verujem u to. Mozes da se priblizis ili cak da postignes vrlo zavidan zvuk sa onim sto nudi software. Govorim uglavnom vezano za DSP, recimo mislim da dobar preamp, mikrofon, ad/da konvertor igra ogromnu ulogu u kvaliteti zvuka.

Mico23
19.06.2013, 01:03
Sto se tice Hardwera,trenutno imam Avalon 737 apogee rosetta 800 neuman tlm103,eh sada jedino sto me zeza cjelo vrijeme,master mi je i dalje tih a nema sta nisam izprobao,naravno da imam sav softwer koji je bas na nivou.
Mislim da ima negdje u cjelom procesu od samog miksa neka greska koju nisam skontao

tranzit
19.06.2013, 01:12
@Mico23

Ne treba da ti pisem nadugacko i nasiroko o tome koliki nivo kvaliteta su dostigle, u medjuvremenu, softverske aplikacije, sto zahvaljujuci razvoju samog softvera, sto hardverskim resursima koji su posljednjih godina na raspolaganju. I u pogledu masteringa je softver na ogromnom nivou, tako da treba zrtvovati dosta novca da bi se nabavio hardver kod kojeg ce se uopste primjetiti neka razlika u kvalitetu u odnosu na softver. Evidentno je da se vrhunskim hardverom mogu dobiti nesto bolji rezultati ali nikako hardverom tipa Waves L2, koji si naveo. Razmisljaj na ovaj nacin, i taj Waves L2 je potpuno digitalna masina koja opet na cisto digitalnoj osnovi i algoritmima radi posao levelera. Nista ta masina nece odraditi jedan Leveling kvalitetnije, recimo od jednog Sonnox Inflator Plugina ili slicnih. Prije ce biti da je tu odlucujuci faktor ukus. Znaci, ako vec imas zelju za nekim dobrim komadom hardvera, onda dalje ruke od digitalnih uredjaja jer oni to ne mogu bolje nego adekvatni Pluginovi. Razlika je samo u procesoru koji vrsi proracun a brojevi "0" i "1" su u oba slucaja potpuno isti.
Ako se odlucis na takav korak, onda poslusaj a i pogledaj neku od dobrih analognih cijevnih masina jer jedino u tom slucaju bi to sve imalo nekog smisla a ti ne bi bacio novac badava. Moj savjet, sve ispod 3.000 eura za jednu dvokanalnu masinu, je uzaludno tracenje i vremena i novca.