PDA

Pokaži Full Verziju : Hard Disc od 2TB


Narodnjak300
02.06.2013, 01:48
Ko se razume u hard diskove da mi preporuci neki od 2TB, treba mi za semplove i za skladistenje uglavnom. Dakle necu da imam operativni sistem na njemu ali nisam siguram oko brzine zbog semplova, racunam trebace mi neki brzi ali kao sto rekoh nek mi neko objasni ko se razume u to sta bi tu valjalo?

tranzit
02.06.2013, 03:30
Nijedan konvencionalni Hard Disk, pa cak i najbrzi od 2TB, nema u praksi veci protok od 150-160 MB/sec. Velike razlike medju njima nema pa su i specifikacije vrlo slicne, a to je oko 8-9ms prosjecni Access Time i vec pomenutih 150MB/sec Read Time (u praksi), koji ti je i najvazniji kod Disk Streaminga u prakticnom radu. Neces silno pogrijesiti bilo koji da uzmes s tim da obratis paznju na broj obrtaja koji bi morao da bude 7200 u minuti. Naravno, potrudi se da to bude neki SATA 3 HD ukoliko tvoj Mainboard podrzava SATA3. Daleko pametnije bi bilo, ukoliko koristis Win 7/8, da uzmes dva HDa po 1TB pa ih onda u samom Windowsu konfiguriras kao jedan Striped Volume, cime ces dobiti nesto oko 250MB/sec protoka sto se neposredno odrazava na brze pozivanje samplova, odnosno Disk Streaming. Access Time ce ostati isti. Postoje kovencionalni Hard Diskovi i od 10.000 obrtaja koji imaju primjetno manji Access Time (cak i do 4-5ms) ali se moras pomiriti sa time da su ovi Diskovi dosta glasniji pri radu. I ovaj Striped Modus mora podrzavati tvoj Mainboard, inace nista od toga.

Nego, postavlja se pitanje, radi cega ti uopste treba 2TB za Sampling Contente. To se granici sa megalomanijom jer ako detaljno i pazljivo preslusas sve aktuelne i najkavalitetnije Sound Biblioteke, naci ces eventualno stotinak GB Contenta koji ce pokriti na najprofesionalniji nacin sve tvoje potrebe.

Iz ovog razloga je daleko pametnije nabaviti dva SSD SATA 3 diska koji u RAID 0 modusu imaju protok od preko 1.000MB/sec a Access Time toliko mali da je zanemarljiv, mada cu ga pomenuti, oko 0,02ms kod najboljih, sto znaci da softver sampler pronalazi podatak (sample) na tako konfiguriranim diskovima u prosjeku za400 puta brze nego kod konvencionalnih diskova i ima oko 4 puta veci protok od istih, sto je fenomenalna osnova za najprofesionalniju upotrebu sofrtver samplera cak i u live radu.

Ako bas insistiras na jednom dobrom konvencionalnom SATA 3 Hard Disku od 2TB onda bi trebutno najbolji izbor bio Seagate Barracuda 7200.14 2TB 3,5" SATA 6Gb/s ST2000DM001 koji ima pomenute specifikacije, 200MB/sec (u praksi je to nesto relativirano, pa postize nekih 150MB/sec) i Access Time od 8.5ms.

Narodnjak300
02.06.2013, 04:07
Zavrsio bi meni posao i 1TB nego se razmisljam tu bih drzao te biblioteke za kontakt, semplove i projekte pa mislim se neka bude 2TB pa da ne razmisljam. Gledao sam danas neke western digital green, jesu tihi pri radu ali i spori, valjda 5400 rpm ako se secam. Dosta su skuplji SSD hard diskovi tako da ih nisam gledao ali verujem da bi to bilo najbolje resenje kao sto kazes, elem ovo je ono sto sam hteo da cujem tj. ovaj Seagate Barracuda 7200.14 2TB 3,5" SATA 6Gb/s ST2000DM001 svidja mi se ta solucija.

Hvala na odgovoru Tranzit :)

tranzit
02.06.2013, 04:34
Onda obavezno 2 komada ako hoces da imas optimalan sistem. Na jednom bi bili Contenti softver instrumenata, a na drugom bi se obavljao recording audio podataka. Ta dva procesa obavezno treba razdvojiti na posebne Hard Diskove, sem ukoliko se ne upotrebljavaju 2 ili vise SSD SATA 3 diskova u Striped Modusu, o kojem sam ti vec pisao, a koji ima i u praksi protok podataka od oko 1.000MB/sec pa navise (kod 4 SSD diska u Striped Modusu protok je oko 2.000MB/sec). U tom slucaju moze ici sve na jedan Striped Disk (odnosno jedan Volume sacinjen od vise SSD diskova u Striped Modusu) jer je protok i brzina pronalazenja podataka dovoljna i za 2.000 glasova polifonije i za stotinak audio traka istovremeno. Naravno, uslov je i odgovarajuci CPU. Cini se uzasno mnogo i nemoguce ali to su fakti jer je uzasna i razlika u propusnosti izmedju recimo, pomenutog Seagate od nekakvih 150MB/sec i 4 SSD SATA 3 diska u Striped Modusu od 2.000MB/sec. Na slicnim konfiguracijama Hard Diskova baziraju svi Trans Audio sistemi jer je to osnovni uslov za Live upotrebu, gdje ne smije biti cekanja, mucanja i stucanja, sto sa konvencionalnim Hard Diskovima jednostavno fizicki nije izvodljivo.