PDA

Pokaži Full Verziju : Pomoc u vezi nota-manje vise hitno


formula95
14.01.2013, 00:29
Da ne duzim, zanima me sta znace ovi mali brojevi pored akorda? Npr u trecem taktu imam akord F i pored broj 3, u sledecem taktu imam akord Fm i broj 3 ponovo, sta znaci to? evo nota http://www.servimg.com/image_preview.php?i=51&u=13984288

Ne znam da li sam postavio temu na dobro mesto :confused:

Dell
14.01.2013, 00:54
Koliko vidim to su F-dur i F-mol s "poduplanom" tercom, znaci imas A i Ab u oktavi, mada nista znacajno za melodiju.

formula95
14.01.2013, 00:55
A pre toga imam C sa brojem 7, e sad jel to C7 ili sta? A u devetom taktu imam ovako G9/4, u sestom taktu ovako Am6#. Jel bih ja mogao da sviram bez toga 9/4 i 6# i jel bi se u tom slucaju nesto menjalo?

Dell
14.01.2013, 03:32
Iskreno, prevelik zalogaj za tebe, ja sam ovu pjesmu tek nedavno skinuo i jos ne zvuci kako treba, eto pogledaj u demou mom, jer su i starije kolege sugerirale da se dosta toga ima odradit.

harepa50
14.01.2013, 04:29
Koliko ja znam, kada je broj podvučen crtom/underlined, npr C7, to jeste C7, ali se ta septima (ton B) prebacuje za oktavu niže (ove cijele note), i obično ga svira lijeva ruka. Kao što vidiš u drugom akordu, desna ruka svira kvartsekstakord C-dura, a u basovom tonu imaš ton B što je septima od C. U devetom taktu imaš G9/4; ovi brojevi simbolizuju intervale; G dur sa nonom (9) - ton A, sa kvartom (4) - ton C. U šestom taktu imaš A mol 6#; ovo 6# znači da je ta seksta povećana (povećana seksta od tona A je Fis), mada se inače ne mora pisati #6 jer se pod bilo kojim Mol 6 akordom najčešće podrazumijeva povećana seksta, znači isto kao A mol 6.

formula95
14.01.2013, 12:57
Izgleda da si u pravu Dell, jedva da sam ista pohvatao sto je napisao harepa, kako se zove ta teorija, odakle to mogu da naucim sve?

Dell
14.01.2013, 14:05
Ova teorija i ovi 'ajmo rec jazzerski akordi se uce u srednjoj muzickoj skoli, tako da je to teorija bas za profesionalce.

formula95
14.01.2013, 15:33
A jel se moze pesma odsvirati bez tih brojeva? :D

propenpop
14.01.2013, 16:31
Moze, nadjes nekog svirca ko svira ove pesme, pa ti pokaze sto bi se reklo sa ruke na ruku.

vingula
14.01.2013, 16:51
to mi se čini da je za klavir...znači s koliko prstiju če se odsvirat takt/dionica...znači kad se treba upotrjebiti 1 a kad dvije ruke

romario
14.01.2013, 17:00
NIšta tu nije (pre)teško za odsvirati .

Za početak se posluži sa dobrim midi fajlom i vidi kako je to odsvirao klavir .

Malo note ,malo vizualna pomoć i ima da sviraš to u originalu za dva sata .

nadam se da znaš, recimo u van bascu, uključiti onu malu klavijaturu .
Tada i vidiš koji su tonovi odsvirani ...

Onaj fmol3 ,3 bi znači da akord počimješ sa 3 tonom .Trozvuk gis c f
C5 = g c e

vingula
14.01.2013, 17:04
van basco je dobar ali nije sretno rješenje, jel on prikazuje sve trake koje sviraju na tom "piano screen-u" jedino isključit sve trake pa ostavit samo klavir...ako nije rađen na 2 trake

romario
14.01.2013, 17:15
Pa isključi trake naravno .
Ostavi što mu treba ...
To može biti dobar alat za učenje raznih solo dionica i sl ...

formula95
14.01.2013, 19:22
Sa van bascom sam skinuo pocetak pesme, kad krene da peva onda je lako, ali onaj pocetak nije normalan, ima bas zeznutih prelaza

harepa50
14.01.2013, 19:25
Onaj fmol3 ,3 bi znači da akord počimješ sa 3 tonom .Trozvuk gis c f
C5 = g c e

C5 je inače oznaka za kvintakord C dura. C, G, E.

G, C, E je kvartsekstakord C dura i u harmonijskoj analizi se označava se sa C6
4
(malo je nezgodno to otkucati ovdje).

@Dell, u srednjoj muzičkoj uče teoriji muzike, ali nažalost ne jazz teoriji, koja je još komplikovanija od klasične teorije, ali klasična teorija je osnova svega...

Pozz svima

harepa50
14.01.2013, 19:26
Kad smo već kod van basco-a, da li to radi na Win7? Nedavno sam ga skinuo i pokušao instalirati, ali ne radi.

romario
14.01.2013, 19:50
Hare,
Nailazio sam na oznake kada broj pokraj
akorda oznacava pocetni ton zadanog akorda.
U pravu si ti,samo kako procitati i objasniti
gore napisane akorde.
Dali po tvome objasnjenu to pije vode,jesi provjerio?
Postovano sa mobilnog uređaja
Dodato:
Sa van bascom sam skinuo pocetak pesme, kad krene da peva onda je lako, ali onaj pocetak nije normalan, ima bas zeznutih prelaza

Polako,
Takt po takt...
Postovano sa mobilnog uređaja

Dell
14.01.2013, 20:16
C 6 iznad 4 jesi to Hare mislio? Mislim da je u pravu sto se toga tice, a i u srednjoj je muzickoj pa mislim da se svaki dan susrece sa tim.

harepa50
14.01.2013, 20:34
@Dell
Da, da, C 6 iznad 4, tako sam mislio.

@romario
Dosad nisam nailazio na podcrtane brojeve (underlined) pored akorda, i kad sam pogledao notni zapis zaključio sam da se u tom slučaju taj interval (broj koji je podcrtan), prebacuje za oktavu niže, najčešće ga svira lijeva ruka, ja ga sviram lijevom rukom u ovoj pjesmi. I tako za svaki akord sa ovom oznakom. Ovo se može i napisati drugačije npr. C/B što znači da je to C - dur sa tonom B u basu i dobije se ustvari C7 ali u tom drugom obrtaju sekundakordu, samo što taj B ne mora biti sastavni dio tog akorda, odmah ispod C nego se može svirati još za oktavu niže. Ovo naravno pišem našim oznakama (navikao), Američkim oznakama bi naš ton B predstavljao ustvari ton H (da ne bi bilo zabune), a ton B se piše Bb (B sa snizilicom). Fazon je što je ovaj uvod pisan za solo klavir pa vas možda malo melodija zbunjuje, ali kad sklopite sve tonove, dobijete ove gore napisane akorde.
Nadam se da vam se ne čini komplikovano i da sam romariju odgovorio na pitanje.
Ako vas još nešto zanima slobodno pitajte, potrudiću se da odgovorim ako znam.


Nego ne reče mi niko, da li radi ovaj van basco na Win7?

Sejox
14.01.2013, 20:46
Hare,evo ja sam sada namjerno probao instalirati Van Basco na Win 7 64 bit.
Program radi.

Kad skines verziju programa,a zadnja je 2.53 onda instalaciju .exe fajla
pokrenes sa "Run as administrator" i instalacija prodje uredno.

To sam probao cisto radi tvog pitanja,a nekada davno sam ga imao instaliranog i na drugim sistemima.
Sad ga mogu i obrisati.;)

harepa50
14.01.2013, 20:50
Hvala ti Sejo što si ga instalirao mahsuz zbog mene, mislim da nisam pokretao instalaciju kao administrator pa je moguće da zbog tog nije radila.
Ne moraš ga brisati možda ti i zatreba :D

romario
14.01.2013, 21:06
@Dell
Da, da, C 6 iznad 4, tako sam mislio.

@romario
Dosad nisam nailazio na podcrtane brojeve (underlined) pored akorda, i kad sam pogledao notni zapis zaključio sam da se u tom slučaju taj interval (broj koji je podcrtan), prebacuje za oktavu niže, najčešće ga svira lijeva ruka, ja ga sviram lijevom rukom u ovoj pjesmi. I tako za svaki akord sa ovom oznakom. Ovo se može i napisati drugačije npr. C/B što znači da je to C - dur sa tonom B u basu i dobije se ustvari C7 ali u tom drugom obrtaju sekundakordu, samo što taj B ne mora biti sastavni dio tog akorda, odmah ispod C nego se može svirati još za oktavu niže. Ovo naravno pišem našim oznakama (navikao), Američkim oznakama bi naš ton B predstavljao ustvari ton H (da ne bi bilo zabune), a ton B se piše Bb (B sa snizilicom). Fazon je što je ovaj uvod pisan za solo klavir pa vas možda malo melodija zbunjuje, ali kad sklopite sve tonove, dobijete ove gore napisane akorde.
Nadam se da vam se ne čini komplikovano i da sam romariju odgovorio na pitanje.
Ako vas još nešto zanima slobodno pitajte, potrudiću se da odgovorim ako znam.


Nego ne reče mi niko, da li radi ovaj van basco na Win7?

Da mi iznad teksta,bez vidljivih nota ,pise C/B nisam
siguran da bih znao sta je pjesnik htio reci:).
To pisanje akorda je ponekad i specificno za neki glazbeni
pravac cini mi se.
Postovano sa mobilnog uređaja

harepa50
14.01.2013, 21:40
Razumijem te, ali sam češće nailazio na taj način sa kosom crtom nego sa podcrtanim brojem. Najčešće se ovako pisanje akorada koristi u jazzu i bluesu, ali i ostalim stilovima koji zahtjevaju ove malo "komplikovanije" akorde, pa čak i u pop muzici, ako ih ima.

romario
14.01.2013, 23:26
Tako je .
Postovano sa mobilnog uređaja