PDA

Pokaži Full Verziju : Mali tutorial kako otkriti skalu


Arter
10.01.2013, 15:50
Pozdrav, neznam dali ce se vama dopasti, ali meni je jako pomoglo, i to u 90 posto slucajeva pogodim harmoniju.... AKo sam falio podforum ispricavam se
https://www.youtube.com/watch?v=9bQouq9a_CA

shad0w
10.01.2013, 23:35
zanimlivo probao sam ok je ispalo :D

Arter
10.01.2013, 23:43
u pocetku sam malo grijesio...sad svaku skinem.... svaku...i onda samo još probam jel mol ili dur ili sedmica itd....

baltik79
11.01.2013, 00:29
Moćno skroz. Ja nisam školovan ali tek kad sam pogledao ovaj klip skontao sam da sam tako i skidao pjesme do sada. Mislim na onaj prvi dio ( HUM :) ).Ostalo sam drukcije radio.

smuchac
11.01.2013, 14:52
Kad sam u birtiji i ima neka svirka tamo,ovako lovim s ušima i kombiniram samo nemam instrument kraj sebe. Zato imam na mobitelu neku štimer aplikaciju pa gledam koliko griješim. Kod kuće radim isto ovako. HUM je manje zastupljen u tom slučaju ali pomoću klavijature kroz manje od 10 sekundi imam sve note pred sobom tj. akorde. :D

Dell
11.01.2013, 15:32
Ocekivao sam uau od ovog tutorijala za prepoznavanje skala. Kad smo bili u Zablju na Yu-Midi zurci, impresioniralo me kad sam ja stao za klavijaturu, a Skoric bio na harmonici to sto je Skoric odmah znao o kojem se tonalitetu radi cim ja zapocnem pjesmu, pa sam mislio da ce bit neka fora na videu kako mozemo odmah znat. Izgleda ipak da se mora vjezbat apsolutni sluh, nema druge...
Bas bi volio viditi ove sto hum-cu u kafani, pod satorom ili kad se radi akustika kad je buka ogromna, kako bi se snasli koji je tonalitet ;)

neconix
11.01.2013, 15:59
Ja humcem stalno....:lol::lol::lol:
Kad bih radio kako ovaj objasnjava u "tutorijalu" uvatio bi pesmu u trecoj strofi,pred kraj.....

Arter
11.01.2013, 18:51
dell pretjerujes mali...,ovo je namjenjeno da se skuzi i uđe u bit kako preppznati tonalitet... i da se vježba i sa takvom vježbom uspijes na sluhu postepeno razumijeti i rasclaniti tonove... onaj ko ovako humce ne pozna skale te kao takav mora imati neki lakši nacib.... ja npr ne humcem već zadrzavam u mislima taj tonalitet... pozdrav

Dell
11.01.2013, 19:17
Pazi, ne pretjerujem ni malo, sad cu ti rec zasto. Zato sto ovakvi tutorijali od vas pocetnika prave invalide, slicno kao sto neki zele nauciti trilere preko noci. Znam da zvuci zadrto i toliko puta "opjevano", ali bez vjezbe nista. Vidices da sam u pravu bio kad budes zagazio u nesto profesionalnije vode ;)
Ako sam na zivoj svirci i ovi krenu pjesmu iz nekog tonaliteta, obicno pogledam na gitaru i odmah znam koji je tonalitet prema hvatu, jer znam svirat i gitaru. Ako nema gitare samo krenem svirat melodiju i cim prosviram par sekundi, vidim koje su crne dirke i odmah znam koji tonalitet.
Vidices za par godina, smijaces se tome ;)

Arter
11.01.2013, 19:46
sve to stoji i sve je to u redu....sviram i ja gitaru... i znam akorde, i ljestvice i sve ostalo... i znam po sluhu odsvirati... i mogu reci da se profesionalno bavim glazbom vec duze vremena....(cca 8 godina)...samo sto sam eto pocetnik , nazovimo teko, u tezgama iliti gazama.... samo na ovaj nacin uhvatim u glavi intonaciju i moram je naci na klavijaturi, nemogu odmah znati da je to npr Dmol, znam da je neki okolo, samo nemogu sto posto definirat tocno Dmol, ali opet znam da nije sigurno niti f, niti neki dalji... :)

Ali opet gle, covik nema razvijen sluh, i slusa pismu i nemore uopce definirat koji je tonalitet, nego mora tuci po gklavijaturi akorde i trazit od 24 akorda koji je... ali mu nije lakse ovako, i onda kada ovako izvjezba poceti ce bes HUMljenja, vec samo odmah znati otprilike dije, pa daljnjom vježbom naviknuti ce se i osjetiti zvuk akorda tj tonaliteta i odmah znati odakle ide i bez humljenja i bez klavira ili gitare ili cega vec....mislim da j eovo svakako dobra vjezba jer razvija osjecaj za tonalitet, mislim da je definitivno bolje ovako poceti nego traziti gotove akorde.... Mozda se i varam...ali isto mislim da je dobar nacin za "osjetiti" glazbu