PDA

Pokaži Full Verziju : Ritam u Cubase-u.


sadux
04.01.2013, 15:42
Postovanje Svima,

imam jedno pitanje vezano za Cubase.. Koristio sam program Style Works i super je stvar,ali mi nekako Cubase daje vise fleksibilnosti za sredjivanje ritma..
Procedura je da ucitam ceo midi u Cubase,napravim novi project,napravim markere za (var1,var2 itd..) i sve to zavrsim kako treba..
Sad,nije mi jasno kako to da snimim u midi,i da dobijem isto odvojene kanale..Kad idem na export,on exportuje midi ali dobijem sve na jednom kanalu i bez boja..

Hvala.

tranzit
04.01.2013, 16:26
Kao prvo, prije nego exportujes, upisi sve MSB (#CC0), LSB (#CC32) i PCG komande na svaku od midi traka jer to sto ti namjestis u Inspector Partu Cubasea ne pije vode. Moras takodje da upises i midi kontrole za volume (#CC7), panoramu (#CC10), Expression (#CC11) i efekte (#CC91, #CC92, #CC93 i #CC94). Ne treba da te cudi sto Cubase exportuje "sve na jednu traku". To tako treba i mora da bude jer da bi se tako napravljen ritam mogao upotrijebiti kako valja, on mora da bude exportovan u midi file formatu "0" a to je upravo to sto ti dobijes pri exportovanju. Na kraju ipak da ti dam prijateljski savjet, ostani na XG Worksu jer je daleko bolji midi Editor nego Cubase, ama ga treba i upoznati.

sadux
04.01.2013, 16:47
Ok. Hvala na odgovoru.
Jeste dobar,ali kao sto rekoh ne mogu recimo da etidujem midi file u SW. Recimo nesto mi je ne svidja ili bih nesto dodao itd..

Uspeo sam da odvojim kanale tako sto sam napravio novi project,ali kao midi track sekvencer i sve sto sam radio prekopirao i to je to.. Sad tako sredjenog ucitam u SW i sve odradim za minut.. :)

Sejox
04.01.2013, 16:52
ipak da ti dam prijateljski savjet, ostani na XG Worksu jer je daleko bolji midi Editor

Postavljac teme je kako rece,radio prije u Style Worksu a ne u XG Worksu,da ne bi bilo zabune,i da ne pomisli mozda da je STW bolji midi editor.;)
Ovo cisto informativno,zbog nenamjernog previda.

A inace,velika steta je,sto je razvoj i unapredjenje XG Worksa zaustavljeno.

sadux
04.01.2013, 16:56
Da, u sustini jako dobar program ali mu i fali nekih doradjivanja.. :)

casper
04.01.2013, 17:08
Reci što ti to nedostaje za obradu MIDI-ja u XGworksu kao funkcija? Možda si nešto previdio pa da ti pomognemo. ;) Druga je stvar što je program zastario po izgledu.

@Sejox - razlog zašto više ne razvijaju XGworks je sasvim jednostavan. S njim je stvarno moguća potpuna editacija MIDI-ja, a pogotovo izrada Styla za Yamahine aranžere. Jednostavan je i moćan. Politika Yamahe je takva da im se (mnogostruko) više isplati prodavati izrađeni materijal za aranžere nego da korisnicima ponude program s kojim to mogu napraviti sami. U prilog ovoj tvrdnji ide i ostali software koji Yamaha nudi svojim korisnicima. Na sreću, postoje enuzijasti koji su izradili hrpetinu malih free programa s kojima se može mnogo toga učiniti sam.

sadux
04.01.2013, 18:10
Mislio sam 'ceprkanja' unutar midija.. :)
Ja recimo volim da otvorim u Cubase-u midi i odvojim 4 takta za Drums,prekopiram i vidim sta se desava,recimo necu da mi cinela svira svaki pocetak prvog takta,dodam jos nesto itd.. Otvorim kanal bassa i recimo u 4. taktu uradim drugacije da mi svira itd.. :)

casper
04.01.2013, 19:01
To su opcije koje može i najjednostaviji editor midija. Kod XGworks to odradiš duplo lakše i preglednije nego sa Cubase. Naravno da je nekome lakše na Cubaseu jer ga bolje poznaje. To ne znači da je i software bolji za editiaciju MIDI-ja. Dapače, Cubase je prilično nemoćan za mnoge funkcije vezane upravo za MIDI datoteke.

romario
04.01.2013, 21:48
Meni smeta samo sto pobrka casm ...
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
04.01.2013, 21:56
@Sejox

Moja je greska jer sam iz nekih razloga (samo Bog zna zasto) sve vrijeme mislio da kolega misli na XG Works.





@sadux

XG Works je, kada je u pitanju obrada midi podataka i uopste rad sa midijem, bar deceniju ispred cak i najnovije verzije Cubasea. U njemu postoje toolovi o kojima u Cubaseu nema ni pomena, niti smatram da ce ih ikada Steinberg (Yamaha) implementirati. Jednostavno ne postoji nista sto bi pozelio da uradis da midijem a da to ne bi bilo moguce. Za sve one koji dvoume da li ta, bar deceniju i po, stara verzija XG Worksa radi i na novim sistemima (Win 7, Win 8), bez brige i na njima XG Works radi bez ikakvih problema, potpuno isto kao i na Win XP sistemu za koji je i adresiran.

casper
04.01.2013, 23:15
Meni smeta samo sto pobrka casm ...
Postovano sa mobilnog uređaja

I za to postoji lijek, jednostavan i efikasan.
Ako te interesira, mogu ti otkriti tajnu :D

romario
04.01.2013, 23:19
Casm editor?
Reci :)
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
04.01.2013, 23:36
Bravo, blizu si ....
Razdvojiš Style u MIDI i CASM sa Export to ...
Obradiš MIDI u XGworks ....
Ponovo spojiš datoteke sa Import from...

Obavezno prije toga napravi konvert SFF2 u SFF1.

tranzit
05.01.2013, 00:27
Ama bas tako i nikako drugacije. Jedino gdje se mora obratiti posebna paznja u izradi ritmova u XG Worksu su Chord Switch trake ali i to nije nikakav problem ukoliko se ova materija dobro poznaje.

Vex
05.01.2013, 02:38
Postovanje Svima,

imam jedno pitanje vezano za Cubase.. Koristio sam program Style Works i super je stvar,ali mi nekako Cubase daje vise fleksibilnosti za sredjivanje ritma..
Procedura je da ucitam ceo midi u Cubase,napravim novi project,napravim markere za (var1,var2 itd..) i sve to zavrsim kako treba..
Sad,nije mi jasno kako to da snimim u midi,i da dobijem isto odvojene kanale..Kad idem na export,on exportuje midi ali dobijem sve na jednom kanalu i bez boja..

Hvala.

Kao sto je kolega Tranzit rekao,mora da bude midi format 0 prilikom exporta,kao na slici u attachmentu... A ako sam te ja opet dobro razumeo,sve dobijas posle u klavijaturi posle importa u jednu traku.... Ako hoces da ti se ritam lepo vrati nazad ,sredjen kao po markerima,moras prilikom importa u klavijaturu da drzis taster SHIFT...i sve ce se od jednom importovati u svaki kanal gde treba ;)

sadux
05.01.2013, 13:50
Hvala ljudi na savetima.. Pogledacu da potrazim i skinem negde XGworks..
U sustini pokusavam da provalim najbolji nacin za pravljenje ritmova itd... Svi saveti su dobrodosli.. :)


@Vex hvala druze,probacu pa javljam.

romario
05.01.2013, 22:58
Bravo, blizu si ....
Razdvojiš Style u MIDI i CASM sa Export to ...
Obradiš MIDI u XGworks ....
Ponovo spojiš datoteke sa Import from...
Obavezno prije toga napravi konvert SFF2 u SFF1.
Postovano sa mobilnog uređaja

Ali gdje odvajas midi od casm ?
Xg nema funkciju import,export .U cubase nisam uspio,
cini mi se da sam na krivom putu

casper
05.01.2013, 23:21
Pa i sam si pretpostavio u postu iznad.
Ja sam samo potvrdio i rekao konačno rješenje.

Casm editor?
Reci :)


Casm editor napravi tri datoteke. Ti uzimaš *.mid, obradiš u editoru i pohranjuješ ga nazad na istu lokaciju. Zatim radiš import u Casm editor i tako CASM struktura Styla ostaje nedirnuta, ista kao prije obrade midi datoeke. Ako netko ovaj tweak nađe bilo gdje na netu, častim kavicom. B-)

romario
06.01.2013, 10:39
Probam pa ti javim...
Hvala jos jednom...
Postovano sa mobilnog uređaja

Enzzo32
08.01.2013, 12:20
Sve je stvar navike,kako kome pase.Ja,recimo style koji trebam editovati fino eksportujem pomocu Style to midi programa u MIDI format,onda tako uvezem u Cubase,editujem,eksportujem MIDI,vratim u Style to midi ,zapakujem i ubacim u sint.A kompletan style koji je u midi formatu kad je u jednoj traci,moze se razdvojiti opcijom disolve part u Cubase,editovati i izbaciti u midi0 format.Jednostavno :)

casper
08.01.2013, 13:38
Svatko radi kako njemu odgovara, tu se slažemo.

Međutim, nije mi jasno zašto ići dužim i kompliciranijim putem. Kod XGworksa ne treba raditi konverziju Style u MIDI format. Jednostavno Style pozivaš u XGworks, editiraš identično kao i midi i na kraju pohranjuješ opet kao Style. I ne treba razdvajati trake jer XG works automatski prikazuje svaku posebno.

A da ne govorim o ostalim mogućnostima u XGworks. Ako želiš "naštimati" doboš ili "produžiti činelu" odradiš to doslovce s dva klika miša.

romario
08.01.2013, 15:06
To sam bubnjem sam baš probao neki dan .
Međutim ,
promjenjeni elementi bubnja nisu se čuli tako u samome stylu ?
Tamo su zvučali isto kao i prije edita .

tranzit
08.01.2013, 19:52
Zaboravio si da te promjene (Sys Ex podatke u sustini) i upises (snimis) na traku.

romario
08.01.2013, 23:20
Nisam zaboravio,nisam znao kako :)
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
08.01.2013, 23:46
Promjene upisuješ sa
Insert XG parametar (F10)

Ako želiš upisati samo promjenu koju si ti napravio, a ne cjelokupnu listu sysex označi Offset u polju Inserting data
To se nalazi u XG editor setup (F4)

romario
08.01.2013, 23:53
I mislio sam da je tako jednostavno...valjda cu
skontati i to .
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
09.01.2013, 00:13
Ne možeš fulati, samo kreneš od žuto markiranog. :)

romario
09.01.2013, 00:18
Eto,
moras mi i nacrtati .
Sad mi je neugodno .:)
Postovano sa mobilnog uređaja

dmmacak
09.01.2013, 03:33
Casper druze svaka cast na objasnjenjima stvarno ne sebicno. Ja sa potpuni pocetnik u radu sa xg worksom. Imam instaliranu neku verziju programa vec duze vremena ali nikako da nađem vremena da nesto konkretno uradim. Vidim na slikama da je podesen "modul" tyros 3. Kod mene nema ponuđenih klavijatura dalje od psr 9000. Dal je moja neka stara verzija xg worka ili moze da se ubaci nekako noviji modul
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
09.01.2013, 09:19
Samo promađi definicije za Tyros i ubaci ih. Zadnji model je Tyros 3 ali one su gotovo idntične T4.
Ako se ne snađeš možemo to postavit i ovdje u download.

dmmacak
09.01.2013, 18:40
Moja verzija xg worksa je 3.0 izgleda da on nemoze da se nadogradi. Ovde sam skinuo u download centru definiciju za tyros ali pise da je mogu koristiti samo verzije 3.05 i novije. E sad ako znate neki nacin kako bih mogao na mojoj verziji da ubacim definiciju ili gde da skinem bar definiciju kad vec ne mogu xg works noviju verziju.

vedzed
09.01.2013, 19:28
Drage kolege da li bi ste mogli preporuciti neki program za Korgove pa aranzere sa kojim bi se mogli sredjivati ritmovi na compu, koliko vidim ovaj xg works je namenjen za yamahine aranzere.hvala svima

sadux
11.01.2013, 17:05
Pa vec smo diskutovali o tome,pogledaj malo ceo post.
Imas dosta varijanti,probaj Style Works XT ako mislis da iz midija napravis ritam,ili konvertujes vec postojeci ritam u neki drugi format. A iz raznih sekvencera mozes praviti ritam iz pocetka..

poz