PDA

Pokaži Full Verziju : Skale i akordi


dina_2712
01.01.2013, 17:38
Pozdrav i sretna Nova,

trebala bi mi pomoc oko teorije. Posto sam pocetnik, molim da mi neko objasni skale i kako se sviraju trileri i akordi u tim skalama na klavijaturi.
Molim vas ako moze u slovima, jer sviram po sluhu i neznam jos svirati po notama.


Hvala puno unaprijed!

daca91
01.01.2013, 17:56
moras da vidis sa nekim profesorom,jer to nije tako jednostavno....
i,sve zavisi od tebe kako kapiras.... ;)
moj ti je savet da nadjes nekog profesora da ti lepo objasni i posle ce sve da ti bude lakse i to mnogo....

propenpop
02.01.2013, 06:21
Pronadji na internetu Lakijevu skolu muzike, tu ces naci odgovor na svoje pitanje lestvice, vrste, kako se grade i akordi, isto tako na inernetu imas prstored za te lestvice, pa kreni polako da ih sviras. Polako, da svaki ton naglasis, da bude sto tacnije, preciznije i ravnomernije odsviran, na ovom forumu imas tutorijal vezan za trilere, pronadji ga i udri, s tim sto dok ne apsolviras potpuno lestvice i akorde nemoj prelaziti na trilere. A ubedljivo Najbolje bi bilo kada bi nasao nekog iskusnog, teoretski i prakticno dobro potkovanog svirca da ti za pocetak sve to lepo objasni, a sto je jos i bitnije da isprati polozaj tvoje ruke, udarac, da ti ukaze na greske i nepravilnosti(to bi bilo naj, e sad...), i sam obrati paznju na to za pocetak.
Postovano sa mobilnog uređaja
Dodato:
http://www.yu-midi.org/tutorial/index.php?subaction=showfull&id=1326401500&archive=&start_from=&ucat=1&
Dodato:
ovo ti je asresa tutorijala vezanog za trilere sa ovog foruma.

ibro22
02.01.2013, 12:47
propenpoo ovaj video nece nesta. :rolleyes:

Vaxter
02.01.2013, 12:53
Izloguj se, pa se uloguj preko portala:
http://www.yu-midi.org/portal.php

Na ovoj strani je Lakijeva škola:
http://www.yu-midi.org/tutorial/?show_cat=1

propenpop
02.01.2013, 13:02
Da, nece ni kod mene da radi, ali u resavanju tog problema ti mogu pomoci iskusnija gospoda sa foruma, ja ne znam u cemu je stos.
...eto u medjuvremenu (dok sam ja pisao svoj post) si dobio i konkretan odgovor tako da to je to.

ibro22
02.01.2013, 13:18
Vaxter clip nece da pokrene!

Imam jedno pitanje dal ima Programm ili neki savjet kad sviram pjesmu iz a mol ili e mol kako da skontam akkorde?

Vaxter
02.01.2013, 14:14
Kao što već rekoh, bitno je da se izloguješ i uloguješ na linku koji sam ti dao.
Evo, konkretno, ovo je forma preko koje se treba ulogovati:
http://www.yu-midi.org/login.php

Ono što se može desiti je da logout ne prođe kako treba, jer nije urađen kada sam rekao da treba da bude, pre 2 meseca.
U tom slučaju je neophodno izbrisati Cookie iz browsera.

ibro22
02.01.2013, 15:15
hvala sad je moglo:-j
Dodato:
Vaxter ovaj clip koci svake 3 sekunde

Johnny035
29.11.2013, 14:03
Pre par dana sam gledao neke transkripcije pesama Sergeja Ćetkovića i naletim na akord C#half-dim. Kakav je to akord?

C#half-dim:
EADGHE
X4545X

tranzit
29.11.2013, 18:25
Puno ime bi bilo half diminished seventh cord a sastoji se od glavne note, njene molske terce, umanjene kvinte i male septime. Na primjer C half-diminished se sastoji od C, Es, Ges i B, a taj tvoj Cis half -diminshed je sasvim pogresno napisan, pa bi njemu pripadale slijedece note: Cis, E, G i H. Kao i kod normalnih diminished (dim) akorda, ime half-diminished akorda, odredjuje najniza nota akorda.

Johnny035
30.11.2013, 13:46
Hvala. Pretpostavljao sam da je tu jedan ton nije snižen kao kod običnog dima, samo nisam znao da li je to kvinta ili septima. Pa zar se takav akord ne obležava sa 7/5-? Konkretno ovde bi onda moglo da se napiše C#7/5-. A i preglednije je tako napisati.

Još jedna stvar me zanima. Često snailazim na akorde kao što su Am9, A9, A11, A13. Da li su to obični durski i molski akordi, sa dodatom nonom, undecimom, tredecimom ili sadrže i septimu? Da li je Am9 isto što i Amadd9 (kao i Am11 i Amadd11) i da li je isto Am7/9 i Am9 (tj. A7/9 i A9).

Pitam ovo jer znam da se pri uprošćavanju šestozvuka i sedmozvuka uvek izostavljaju neki od tonova pa su mi neke stvari malo nejasne.