PDA

Pokaži Full Verziju : Estam vs Dvojka


Kreso1983
23.10.2012, 22:00
Molio bih nekoga da mi pojasni koja je razlika izmedju estam ritma i dvojke.

I koja se mjera koristi za pojedini od gore spomentih ritmova.

Da li 2/4 ili 4/4?

gitar
23.10.2012, 22:05
Može i jedno i drugo...

Dell
23.10.2012, 23:39
jedno te isto, nema razlike

zeljko
24.10.2012, 00:05
heheh ja sam jednom cini mi se kad sam onaj ritam dobio od burlija dvojku konvertovao u midi sa Styleworksom jer sam htio pogledati u Cubase zasto pravi prekid kad stigne do zadnjeg takta,jednostavno ritam stane,pa ponovo ide dalje,vidio u Cubase da se radi o 3/4 taktu heheh..Sad da li moze dvojka u 3/4 taktu neznam ni ja nisam skolovani muzicar,pa se ne razumijem bas u sve..Znam samo da se dvojka pravi u 4/4 ili 2/4

nesaband
24.10.2012, 00:19
Tacno si dao odgovor,tkz. dvojka ritam je uvek 2/4 ili 4/4 a to sto ti se desilo pri konvertovanju nekog ritma,to se i meni desilo vise puta da fali jedan takt i onda style izgleda kao da ima pauzu.Taj problem jos uvek nisam uspeo da resim jos uvek je to enigma za mene.

zeljko
24.10.2012, 00:33
Ja sam ga rijesio tako da sam zbog toga i ubacio u Cubase na obradu,samo nemogu da svatim odakle 3/4.Moguce je to sto ti kazes da ga je Styleworks tako konvertovao..Kad ti se tako nesto desi konvertujes ritam jednostavno u midi trake u style worksu,exportujes..Poslije otvoris u Cubase kao midi file i obradis tj.skratis ili produzis taktove

nesaband
24.10.2012, 00:39
Ja to resavam drugacije,mrsko mi je vise da radim bilo sta na kompjuteru i onda lepo ako ima taj ritam za moju klavijaturu da se kupi,ja ga kupim i onda to sredim i doradim po mojoj zelji u svojoj klavijaturi.

hammers
24.10.2012, 18:38
dvojka ritam je uvek 2/4 ili 4/4
"Dvojka" ritam je uvek u 2/4 taktu (sto mu i samo ime kaze), a to sto se po aranzerima kuca u 4/4 taktu je zbog veceg prostora za pakovanje (domisljatost muzicara). 2/4 takt ima sled naglasenih i nenaglasenih delova: teza (naglaseni deo) - arza (nenaglaseni)..iliti ES - TAM, sto je u prevodu isto. Dok 4/4 ima: teza-arza-teza(slabija od prve)-arza. Tako da 2/4 i 4/4 takt nisu isti.
Malo teorije muzike nije na odmet da se procita..;)

nesaband
24.10.2012, 20:29
Voleo bih da nam ti to objasnis malo bolje.Naravno da 2/4 i 4/4 nije isti takt.To cak i matematicki ne daje isti rezultat.Iz koje to literature muzicke teorije si to saznao?
E sad koji ton je naglasen u 2/4 ili u 4/4 muzicki gledano ne mora uvek da je na prvoj ili trecoj noti.Imas raznih "dvojki",sumadijska,rumunska bugarska i da ne nbrajam vise i sve te dvojke se sviraju na razliciti nacin.Kad se malo dublje udje u teoriju muzike inda se vidi da "dvojka" ritam i nije tako prost ritam kao sto se cini.

hammers
24.10.2012, 22:34
Neso, Teorija muzike - Marko Tajcevic, (1962.), je azbuka za svakog coveka koji sebe naziva muzicarem.
Ja ne vidim u svom prethodnom postu da sam pomenuo prost i slozen takt, na sta vidim da aludiras. To je vec nebitno za ono sto je trazio pokretac teme. Mada mozemo i o tome da razgovaramo.
Vidim da ti nisu jasni pojmovi metrika i ritmika.
2/4 takt je prost takt i nikako drugacije. Postoji jedna teza i jedna arza - teza uvek na prvu, arza na drugu. U okviru njega moze postojati na drugoj dobi jos jedna sporedna arza, ali ona nikako nije istaknuta kao ona prva. I to su te varijacije sa bugarskim, rumunski, sumadijski i ostalim dvojkama. I takvih varijacija moze biti mnogo.
Dodato:
Zaboravio sam da dodam da su to ritmicke varijacije, nikako u taktu.

nesaband
24.10.2012, 23:05
Ode ti daleko druze.
Pokretac teme koliko ja shvatam nije postavio temu da bi ona otisla u ovom pravcu o kojem ti pises.
A sta bi Marko Tajcevic rekao kakva je metrika kod Romske dvojke?Ne bih ja da se upustamo u neku dublju raspravu oko ovoga jer to je stvar za muzikologe a ne za nas obicne smrtnike.

Da si postavio pitanje ovde na forumu ko je Marko Tajcevic ja sam siguran da vise od pola clanova ne bi znalo da ti da tacan odgovor a to ne znaci da nisu neki od njih itekako dobri muzicari i da odlicno sviraju.
Naravno ne racunam na one kolege koje su se ovde na forumu informisali malo oko toga posto vec postoji takva tema ovde na forumu.

caka012
24.10.2012, 23:39
U tom slucaju, prost odgovor na ovo pitanje je:
1. Izmedju dvojke i estama nema razlike, to su dva ustaljena naziva za isti ritam.
2. Ritam je 2/4.

Dvojka se kod aranzera pravi u 4/4 zbog vecih mogucnosti u varijacijama u okviru samog ritma, jer u npr. 4 takta 4/4 imas osam taktova 2/4, pa samim tim i vise mesta za razne "varijacije na zadatu temu".

hammers
26.10.2012, 01:11
@nesaband
Ja sam samo odgovorio na pitanja koja si mi postavio. Nisam se upustao dublje u objasnjavanje jer tesko da bi to svako razumeo. A i ne interesuje to svakoga, realno. Ne znam na sta si mislio sa metrikom kod romskih dvojki, ne razumem?
Nije teorija muzike stvar za muzikologe, vec su to osnovne stvari za svakog coveka koji se bavi muzikom, pa makar i amaterski. Osnovno je da se zna sta su note, takt, ritam itd itd. Nema tu pravdanja da li je neko dobar muzicar ili nije. Da Betoven nije znao note, dzaba bi njemu bilo sto je bio muzicki genije, zar ne?
Malo smo u offtopic-u, ali kada bi svako poradio na sebi, nasa muzika bi bila daleko daleko ispred ostalih, nazovi, svetski popularnih zanrova.
@caka012 je dao sazeti odgovor onoga sto verovatno i interesuje pokretaca teme.

zeljko
26.10.2012, 01:28
Nasa muzika je davno vec ispred svjetske..Gdje si cuo npr.da svabo ili amerikanac im moravac ili zikino kolo=))=))=))uz njihovu muziku covjek moze samo da se nadrogira nedaj boze,a ne da igra ko gospodin jednom rukom na ledjima,a drugom da drzi neku komsinicu heheh

nesaband
26.10.2012, 08:53
@caka012 je dao sazeti odgovor onoga sto verovatno i interesuje pokretaca teme.

Upravo tako,da ne ulazimo u dalju problematiku u ovoj temi,caka012 je sve rekao sto interesuje pokretaca teme koji ruku na srce nije toliko ni zainteresovan posto ga nema ni da se zahvali kolegama na trudu.;)

Kreso1983
30.10.2012, 08:51
Ispricavam se ako se nisam zahvalio kolegama na trudu. :">

Kolege hvala vam na odgovorima.

Tu sam ja.
Uvijek čitam teme na forumu al se ne uključujem u rasprave.
Još uvijek čitam i učim.

sale_band
30.10.2012, 15:45
3:1 na penale :)