PDA

Pokaži Full Verziju : Prstored


Merdzanovic_
17.08.2012, 00:18
Cao,

Sviram vec 5 godina ali kad sviram pjesme moj mali prst je uvijek u zrak kako da resim to malo mi smeta..

tranzit
17.08.2012, 00:53
Amputiraj ga brate, sta se mucis. To ne smeta "malo" vec mnogo vise no sto mozes i zamisliti. Moras se pozabaviti skalama, svih pet prstiju ruke su podjednako bitni i trebaju se "aktivirati" inace si hendikepiran, pogotovo kada se radi o instrumentima sa klavijaturom, jednostavno neces biti u stanju da odsviras partiture koje zahtjevaju virtuoznost. Vjezba !!!!!

Dell
17.08.2012, 02:53
Msm, jest da ruzno izgleda, al imas muzicara koji sviraju odlicno tipa Amza Tairov, a dignut peti prst non stop. Garant se zene na to ne zale, a bogami ni njegova svirka, ali ako si pocetnik u sviranju to ti je samo znak da ti se tetive nisu dovoljno razradile, tako da slusas Tranzita i kakve veze to ima s prstoredom?

Ace
17.08.2012, 03:17
Da slusa Tranzita i amputira prst ?! :lol:
Inace slazemo se da Amza Tairov nije dobar uzor u muzici.
Postovano sa mobilnog uređaja

propenpop
17.08.2012, 08:01
kada sednes da vezbas kreni sa prostijim stvarima, vezbama tipa lestvice i neke prostije vezbe i fokusiraj misli na prvilno drzanje ruke(malog prsta). sviraj lestvice, vuci ga ka dole i mozes cak da svaki ton odsviran maili prstom naglasis(opaucis dirku sto jace mozes i iz prsta i iz zgloba). polako, dan po dan i dojde sve to na svoje. mislim da drzanje malog prsta gore je vise stvar u mozgu nego u tetivami ili razgibanosti ruke.

Merdzanovic_
17.08.2012, 14:35
Kolega sviram vec 5 godina evo pogledajte snimak na ovo mislim, http://www.youtube.com/watch?v=gqRyFdJyR-M

momo
17.08.2012, 16:30
ko što reče neko SKALE
U jednom od tih miksova sviraš akord sa 1-2-4 prstom gde bi većina odsvirala 1-3-5 .
Osim toga imaš u jednom delu uzlazno se svira skala,a ti je malo osakatio hehehe
Doduše ovi tvoji primeri većinom se i ne sviraju sa 5 prstom osim nekih složenijih ukrasa...

cule125
18.08.2012, 04:48
pocni da vezbas triler i malicem,i ko sto rekose kolege i skale da vezbas,bez uvrede ali meni ovo ruzno izgleda,ja sam na to vodio racuna cim sam poceo da se bavim muzikom video sam da to ruzno izgleda,i ne znam nekako sam vodio racuna da ne bude nege u vazduhu,naravno kad odsviras neki triler on se izdigne u vazduh,radi samo na tome i bice ok

propenpop
18.08.2012, 09:04
bez obzira koliko dugo sviras greska je evidentna, nazovi greska, taj mali prest em sto ruzno izgleda(kako sam kazes) em je prilicno van funkcije, em put koji on treba da prodje da bi odsvirao ton je isuvise dug, sto ce te sputavati kada ti brzina bude bila presudna. i dalje stojim iza onoga sto sam napisao u predhodnom postu da je problem u glavi i da razmisljajuci o njemu i njegovom pravilnom polozaju i tako sto ces ga "gurati" dolei vezbati neko vreme skoncentrisan iskljucivo na mali prst, da ce vremenom on doci na svoje mesto i da ce ti puno vise sluziti. najlakse je sa lestvicama poceti, to znas, tako da mozes da se fokusiras na ispravljanje greske, kasnije to primenis u nekim prostijim vezbama, kolima, pesmama i doje sve to na svoje, bar je to put kojim bih ja krenuo da imam slican problem.
p.s. u isto vreme vodis racuna da ti cetvrti bude na dirci, da ti prsti kojima ne sviras ne beze van dirki.( slika sa samog pocetka snimkan treci prst na tonu a a ostali prsti u vazduhu van dirki, mislim da treba da stoji dublje, blize crnim) nesto ispravis nesto poboljsas...

Amater_svirac
25.08.2012, 14:58
Nije samo tvoj mali prsto problem, drzanje ruke ti e vrlo lose: visoko i u stranu. Kad sviras zamisli da drzis jabuku, otprilike takav polozaj ruke treba da ti bude, zatim ruka treba da ti bude nize ka klavijaturi i blize do crnih dirki, tako da su ti jagodice prstiju, manje-vise, prave blago zakrivljenje, dok sama ruka stoji opusteno a tako i treba da se krece kod sviranja, nista grcevito skakanje s dirke na dirku.

Vezba i samo vezba, tako se ovo ispravlja. I principu zbog svega ovoga ne treba pocinjati svirati sam, nego angazovati dobrog profesora da ti pokaze osnove drzavanja ruke i prstomet, posle toga mozes i sam donekle.

almme80
13.01.2013, 20:13
... i pokusaj prste da drzis paralelno prema dirkama.

ЂолеПФК
13.01.2013, 20:36
Paralelno? Pa na šta bi to ličilo? Inače, tema je stara više meseci...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 990 using Tapatalk 2

mladen.lav
07.09.2013, 03:11
Imam pitanje za vas hvali mi mali prst na desnoj ruci sta mislite da li to onemogucava sviranje klavijature ili bi mi to moglo praviti probleme? Da ne otvaram temu pitam to ovde :) Hvala

sale_band
07.09.2013, 03:56
Pa, sigurno se može svirati bez malog prsta, jer, mnogi koji ga imaju ga ne koriste uopšte, tako da.......

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

zeljko
07.09.2013, 06:19
Pa najvjerovatnije ces imati samo problema kod hvatanja akorda tj.pravilnog hvatanja akorda posto koliko ja znam uvijek se koristi mali prst,e sad da li se moze 4.prstom hvatati akordi to jos nisam probao pa zato ti ne bi znao reci.Inace sviranje forspila i sviranja solaza jos die nekako,ni ja ne koristim uvijek svih 5 prstiju ali akord kao sto sam rekao sviram 1,3 i 5.Pozz

Ti bi onda morao hvatati 1,2 i 4.prstom

nelica2002
07.09.2013, 11:14
Akorde na klavijaturi hvata ljevom rukom.

sale_band
07.09.2013, 11:49
A dsnom? ? ?

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

shure840
07.09.2013, 11:50
Ajd i ja da pitan nesto vezi prstoreda.Ja sam ucio da sviram Harmoniku kod jednog roma iz srbije ovde u nemacku.E sad taj moj bivsi ucitelj nazalost nije mi ni pokazo pravilan prstored oko sviranja.E sad da bi svoj prostored nekako popravio. Kako znam kad sviram neko kolo ili neku pesmu gde koji prst ide?Hvala

yamahapassion
07.09.2013, 14:05
Ja mali prst na desnoj ruci ne upotrebljavam nikad, i nisam nesto primetio da imam problem bilo sta skinuti i odsvirati. akorde kada hvatam desnom rukom koristim 1,2 i 4 prst. Stvar navike... Mislim da neodstatak petog prsta uopste ne mora da predstavlja hendikep kod ucenja sviranja klavijature, to je moje misljenje. Za kolegu koji je pitao za pravilan prstored, mogu samo da kazem da je veliki propust kada se pravilan prstored ne nauci onda treba, tj. na pocetku, jel bez pravilnog prstoreda je jako tesko bilo sta dalje raditi sto se ucenja sviranja tice. Tebi je taj tvoj ucitelj pokazao neku svoju varijantu prstoreda, i ti si to tako prihvatio, i sada bi ti bilo jako tesko i da pocnes uciti pravilan prstored i izbaciti iz upotrebe "zaboraviti" sve ono sto si do sada naucio... to predje u naviku i sama ruka se adaptira na taj sistem rada sa kojim se covek prvi put upoznao. Ne kazem da je nemoguce, ali trebace ti dosta vezbe i ispravki, i naravno dobar ucitelj.

Narodnjak300
07.09.2013, 14:27
I meni je na pocetku mali prst visio u vazduhu ali sam to vrlo brzo korigovao. Trudi se da uvek dok sviras budes fokusiran na desnu ruku i uvek kad vidis da mali prst nesvesno se uspravi ti odmah korigujes to i naravno moraces na silu u startu da savijes prst i tako da vezbas dok se ruka ne navikne.

zeljko
07.09.2013, 14:53
Probao sam moze da se uhvati lako akord i 1,3 i 4.prstom hehe.Mislio sam da necu moci razvuci 4.prst.

@yamahapassion ja sam samo rekao da mozda ce imati problema i da nije pravilno..Poz

Ace
07.09.2013, 15:12
@yamahapassion
A kako bi odsvirao triler od tipa E,G,E,D,E,D,E,D ? Ja to sviram sa prstoredom 35323232 recimo ....

sale_band
07.09.2013, 15:25
@yamahapassion
A kako bi odsvirao triler od tipa E,G,E,D,E,D,E,D ? Ja to sviram sa prstoredom 35323232 recimo ....

Npr, 24212121.... Jbmlg

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

mladen.lav
07.09.2013, 20:10
Znaci sve u svemu da se nabadati i bez malog prsta :D msm imam ja malo prsta al samo pola =)) =)) =)) pa nemogu dohvatiti

zeljko
07.09.2013, 23:04
Onda ga koristi samo kad treba crnu dirku pritisnuti njime taman pase:lol: