PDA

Pokaži Full Verziju : G2 u Basson-u se cuje glasnije


Braca1971
24.05.2012, 13:59
Zamolio bih shtimerserviser-a a i ostale ako nesto znaju o ovome da mi barem daju neku ideju, na sta da obratim paznju itd:

G2 (u drugoj oktavi) se na mojoj harmonici (Guerrini President ORO) cuje za nijansu glasnije od okolnih tonova i to samo u Basson registru, i to samo kad razvlacim meh, svi ostali su OK. Ja znam da bi najlakse bilo da odnesem harmoniku nekom majstoru da to pogleda ali najblizi majstor od mene je na 5 i po sati voznje (zivim u USA), a ovo opet nije nesto sto harmoniku cini neupotrebljivom.
Samo da napomenem da nemam problem sa otvaranjem harmonike, rewax-iranjem fasena, zamene ventila na fasenim itd. Ne mogu da radim stimovanje, ali sa ostalim nemam problema.
Ja znam da kad se ton gusi, da je problem sa onom kozicom-ventilom (nedostaje ili je odlepljena ili savijena...) ali ovo je suprotan problem, to se ne gusi vec je malo, za nijansu pojacan.

Srdacno zahvaljujem svima.

shtimerserviser
24.05.2012, 17:15
Za jedan isti ili slican problem postoje vishe stvari koji bi doprineli za takav simptom.Samo nitovanje tona, moze daje tanji, zazor tona-perce, volumen komore na fasenu,otvaranje klapne,dubina dirke-hod itd. To shto si nabroio za gushenje tona, uopshte nije tacno.Ako nedostaje ventil, ton ce biti oshtriji i gutace vazduha, akoje savijena-deformisana,javicese odredjeno hrkljanje. Pozz.

Braca1971
24.05.2012, 21:46
Pozdrav shtimerserviser,

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
U vezi nedostatka kozice, nisam mislio na klasicno gusenje tona, hteo sam da kazem da je pri konstantnom pritisku (jednakom razvlacenju meha) u poredjenju sa ostalim tonovima onaj koji nema kozicu zvuci tise, jer se kolicina vazduha "raspodeljuje" tj gubi kroz ventil, barem se meni ucinilo da se to desava na staroj harmonici.

Razumeo sam sta si hteo da kazes u vezi problema sa tonom koji se glasnije cuje, ali ne znam da li si obratio paznju, rekao sam da je samo u Basson registru to slucaj, sto znaci da ventil (onaj koji je povezan sa pritiskanjem dirke) otvara kako treba, u suprotnom bih imao problema u bilo kom registru, zar ne? gledao sam kako je celicni deo fasena "riveted" za aluminijumski, i ne vidim da tu postoji neki luft, e sad jedino da je u pitanju neki fabricki problem ali ja to ne mogu da znam, jer sam harmoniku uzeo ka polovnu. Zazor na fasenu moze da bude problem, ali to mi je tesko da uocim zbog toga sto se radi o unutrasnjem delu fasena. Mozda cu da odlepim kozicu tog fasena (koja je sa spoljasnje strane) i pogledam kakav je zazor i da li ima neceg neobicnog sto se komorice tice.

U svakom slucaju problem nije nesto veliki, jedva se i primecuje ali ja sam, da tako kazem, "picajzla" kad je muzika u pitanju, pa bih da sve radi savrseno.

Zahvaljujem na posvecenom vremenu,
Pozdrav iz Pittsburgha (USA)